Aktualitet

Sa makina zotëron Joe Biden? Presidenti mbron dokumentet e gjetura në garazh

Biden është një adhurues i flaktë i makinave, pasi babai i tij mbikëqyri një dyqan makinash për 34 vjet.

Publikuar

Pas zbulimit të hënën se 10 dokumente të ndjeshme u zbuluan në zyrën e ish-think-tankut të Presidentit Joe Biden në Uashington, Biden zbuloi të enjten se dokumente të tjera të klasifikuara u zbuluan brenda garazhit të tij në Delaware pranë veturës së tij, Corvette.

Informacioni tronditës u zbulua ndërsa Departamenti i Drejtësisë hetoi nëse Biden mund të ketë keqpërdorur materiale konfidenciale pasi u largua nga posti i tij si zëvendëspresident në vitin 2017.

“Materiale të klasifikuara pranë Corvette-s suaj? Çfarë po mendonit?” e pyeti reporteri i Fox News presidentin Biden pasi ky i fundit foli për uljen e inflacionit vjetor në 6.5% në dhjetor.

“Corvette-a ime është në një garazh të mbyllur, mirë? Pra, nuk është sikur ata janë ulur në rrugë”, u përgjigj Biden, përcjell UBT News.

“Unë thashë gjithashtu se po bashkëpunojmë plotësisht me rishikimin e Departamentit të Drejtësisë. Si pjesë e atij procesi, avokatët e mi shqyrtuan vende të tjera ku mund të ruheshin dokumentet – nga koha ime si zëvendëspresident – dhe ata përfunduan shqyrtimin mbrëmë. Ata zbuluan një numër të vogël dokumentesh me shenja të klasifikuara në zonat e magazinimit dhe dollapët e dosjeve në shtëpinë time dhe bibliotekën time personale”, shtoi Biden.

Sa makina posedon Presidenti Biden?

Presidenti Biden, si shumë adhurues të tjerë të makinave, ka një flotë makinash të mrekullueshme në koleksionin e tij që pothuajse ishte mjaft i madh përpara se të zgjidhej president.

Si një nga automobilat historikë më të kërkuar në dispozicion, Chevrolet Corvette Stingray (C2) i vitit 1967 që Biden zotëron ka një çmim të lartë sot.

Ndërsa babai i tij mbikëqyri një dyqan makinash në Delaware për 34 vjet, Biden u rrit i rrethuar nga makina. Edhe pse dyqani kryesisht shiste automjete Chrysler, ai menaxhoi shkurtimisht aktivitetet e biznesit të Fordit. Biden u lejua nga i ati të drejtonte disa nga makinat në garazh, ku ndoshta filloi dashuria e tij për makinat.

1951 Studebaker Champion ishte makina e parë e Biden. Disa nga automobilat e parë të ndërtuar pas Luftës së Dytë Botërore përfshinin këtë lloj dhe të tjerë nga linja e montimit Studebaker.

Një Plymouth Cranbrook Convertible i vitit 1952, shërbeu si automjeti i dytë i Biden. Ky automjet i vjetër kishte një xham të përparmë të ndarë dhe një motor të sheshtë me gjashtë cilindra, 97 kuaj-fuqi.

Makina që mban një vend të veçantë në zemrën e Biden dhe është ende në garazhin e tij sot është një Chevrolet Corvette Stingray e mrekullueshme Goodwood-Green e vitit 1967. Babai i tij ia bëri këtë si dhuratë martese në gusht 1967; ishte modeli i fundit C2 Corvette i vitit 1967./UBTNews/

Aktualitet

Zgjatet afati për aplikim për Pagesa Direkte në bujqësi

Kështu njoftoi komuna e Podujevës.

Publikuar

nga

Komuna e Podujevës njofton fermerët se është zgjatur afati për aplikim për Pagesa Direkte në bujqësi për vitin 2023, në Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural.

“Zgjatja e afatit bëhet për tetë ditë, përkatësisht nga data 30 mars 2023 deri më 06 prill 2023 në orën 16:00”, thuhet në njoftim.

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Lufta në Ukrainë: Zhvillimet e fundit

56 fëmijë ukrainas që janë tani në Krime dhe Krasnodar Krai janë në pritje të ribashkimit me familjet e tyre.

Publikuar

nga

Fëmijët në pritje të ribashkimit: Komisionerja e Rusisë për të Drejtat e Fëmijëve, Maria Lvova-Belova tha të premten se 56 fëmijë ukrainas që janë tani në Krime dhe Krasnodar Krai janë në pritje të ribashkimit me familjet e tyre.

Zhvillimet e Bakhmutit: Forcat ruse janë varfëruar në Bakhmut dhe së shpejti mund të nisë një kundërofensivë ukrainase, ka thënë një nga gjeneralët më të lartë të Kievit. Ai theksoi vështirësinë e betejës për Bakhmut gjatë një telefonate të premten me kreun e Forcave të Armatosura Britanike.

Aleanca e SHBA-së dhe Kanadasë: Ukraina mund të mbështetet te Shtetet e Bashkuara dhe Kanadaja si partnerë, tha kryeministri kanadez Justin Trudeau në një fjalim para parlamentit në Otavë së bashku me presidentin amerikan Joe Biden të premten. Trudeau e quajti Biden një “mik të vërtetë të Kanadasë”, duke thënë se aleanca “ka më shumë rëndësi se kurrë në këtë moment të rëndësishëm”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

​28 profesionistë të paneleve solare gati për tregun e gjelbër të punës

Ky është kursi i parë që u organizua për punëkërkuesit e rinj në këtë lëmi.

Publikuar

nga

Lëvizja drejt një ekonomie të gjelbër krijon nevojën për ngritjen dhe rikualifikimin e fuqisë punëtore në Kosovë sipas ndryshimit të nevojave në tregun e punës. Në përpjekje për të përshpejtuar tranzicionin e gjelbër, UNDP organizoi për herë të parë një kurs për punëkërkuesit e rinj për të fituar aftësi dhe njohuri praktike në instalimin e paneleve solare.

UNDP njofton se 28 të rinjve që kaluan këtë program trajnimi intensiv gjashtëjavor për t’u bërë instalues të sistemit solar iu dorëzuan certifikatat për përfundimin e trajnimit.

Ceremonia u zhvillua në prani të Maria Suokko, përfaqësuese e përhershme e UNDP-së në Kosovë, Keisuke Yamanaka, i Ngarkuar me Punë në Ambasadën e Japonisë në Kosovë dhe Avni Syla, Partner Menaxhues në kompaninë Elen që e ka realizuar trajnimin.

“Programi i trajnimit ofroi aftësi dhe njohuri shtesë për të trajnuarit nga Qendrat e Aftësimit Profesional (QAP), të cilët tanimë kishin përfunduar një kurs për instalimin e energjisë elektrike, por nuk ishin në gjendje të gjenin punë. Disa studentë universitarë të interesuar për praktikë dhe karrierë në tregun e instalimeve solare gjithashtu iu bashkuan programit”, thuhet në njoftim.

Maria Suokko, Përfaqësuese e Përhershme e UNDP-së në Kosovë, në fjalën e saj hyrëse shprehu entuziazmin e saj për profesionistët e sapocertifikuar: “Tranzicioni drejt energjisë së rinovueshme nuk është vetëm thelbësor për shëndetin e planetit tonë, por gjithashtu kontribuon në rritjen e qëndrueshme ekonomike dhe mirëqenien e njerëzve. Ky trajnim për instalime solare është i pari i këtij lloji. Ne llogarisim në mbështetjen tuaj për të kontribuar në tranzicionin e gjelbër në komunitetet tuaja duke rritur ndërgjegjësimin për përfitimet e energjisë solare – dhe duke instaluar sisteme solare të cilësisë së lartë”.

Keisuke Yamanaka, i ngarkuar me punë në Ambasadën e Japonisë në Kosovë me këtë rast theksoi: “Duke ofruar trajnime për instalues solar, ne po trajtojmë dy sfida të rëndësishme – ndryshimin e klimës dhe krijimin e mundësive të reja të punësimit. Efektet e ndryshimeve klimatike po bëhen gjithnjë e më të dukshme pasi ngjarjet ekstreme të motit vazhdojnë të ndërhyjnë në mënyrën tonë të jetesës. Prandaj, tranzicioni në një ekonomi më të gjelbër është një mundësi për një planet më të qëndrueshëm dhe vende të gjelbra pune”.

Falë këtij trajnimi, 28 instaluesit solar të sapocertifikuar tani posedojnë ekspertizën për të instaluar, mirëmbajtur dhe riparuar sistemet e energjisë solare. Pritet që ata të kenë një rol kritik në lëvizjen e Kosovës drejt energjisë së ripërtëritshme dhe zhvillimit të qëndrueshëm ekonomik.

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Gjashtë të vdekur nga të shtënat në një shkollë në SHBA, Policia jep detaje

Sulmuesja është zhvendosur nga kati i parë në katin e dytë të shkollës, duke qëlluar disa herë.

Publikuar

nga

Tre fëmijë dhe tre të rritur u vranë pas të shtënave me armë zjarri në një shkollë në Nashville në SHBA.

Ngjarja ndodhi të hënën në mëngjes me kohën lokale, ku më pas e dyshuara, një vajzë adoleshente, u qëllua për vdekje nga policia.

Zëdhënësi i Departamentit të Policisë Metropolitane, Don Aaron tha se e dyshuara kishte të paktën dy pushkë gjysmë-automatike dhe një pistoletë, tha Don Aaron, shkruan BBC.

Policia tha se e dyshuara hyri në shkollë duke qëlluar në njërën nga dyert e shkollës.

Ajo është zhvendosur nga kati i parë në katin e dytë të shkollës, duke qëlluar disa herë.

Kur policia mbërriti në vendngjarje, filloi të largonte njerëzit nga zona. Pasi dëgjuan të shtëna armësh nga kati i dytë, policia u ngjit lart dhe pa të dyshuarën të qëllonte.

Policia “qëlloi” të dyshuarën – e cila u qëllua për vdekje nga dy nga pesë policët që ishin në vendin e ngjarjes

Në shenjë respekti për viktimat e akteve të pakuptimta të dhunës të kryera në Nashville, presidenti amerikan Joe Biden ka urdhëruar që flamujt amerikanë të qëndrojnë në gjysmështizë deri në fund të muajit.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara