Aktualitet

Policia ukrainase: Më shumë se 12 mijë civilë të vrarë në luftë deri më tani

OKB-ja deri më tani ka regjistruar katër mijë e 300 të vdekur civilë

Publikuar

Më shumë se 12 mijë civilë janë vrarë deri më tani në pushtimin rus të Ukrainës, tha shefi i policisë së Ukrainës, Ihor Klymenko, në një intervistë të hënën me agjencinë e lajmeve Interfax-Ukraine.

75% e viktimave ishin burra, 2% ishin fëmijë dhe 23% e mbetur ishin gra, tha ai.

Këta janë civilë, këta njerëz nuk kanë të bëjnë fare me ushtrinë apo zbatimin e ligjit”, theksoi Klymenko. Deri më tani, një mijë e 200 prej viktimave nuk janë identifikuar ende.

Më shumë se një mijë e 500 trupa u gjetën në zonën rreth kryeqytetit, Kiev, pasi trupat ruse u tërhoqën në fund të marsit. Zbulimi i varreve masive dhe kufomave të lidhura në periferi të Buçës shkaktoi një protestë ndërkombëtare.

OKB-ja deri më tani ka regjistruar katër mijë e 300 të vdekur civilë. Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt. /UBTNews/

Aktualitet

Kolumbia pezullon armëpushimin me kartelin e drogës

Pezullimi i tij është një goditje e madhe për përpjekjen e z. Petro për t’i dhënë fund konfliktit të armatosur.

Publikuar

nga

Presidenti kolumbian, Gustavo Petro ka pezulluar një armëpushim me kartelin kryesor të trafikut të drogës në vend, Klanin e Gjirit.

Ai e akuzoi atë për “mbjellje ankthi dhe terrori” dhe urdhëroi forcat e sigurisë të riaktivizojnë operacionet e tyre ushtarake kundër bandës kriminale.

Armëpushimi ishte rënë dakord në dhjetor si pjesë e planit të presidentit për “paqe totale” në Kolumbi.

Pezullimi i tij është një goditje e madhe për përpjekjen e z. Petro për t’i dhënë fund konfliktit të armatosur.

Politika e tij është rrënjësisht e ndryshme nga ajo e paraardhësit të tij në detyrë, Iván Duque, i cili u përpoq të siguronte paqen duke rritur operacionet ushtarake kundër grupeve të armatosura të paligjshme të Kolumbisë.

Në vend të kësaj, Petro po përpiqet të negociojë përfundimin e armiqësive me dhjetëra organizata kriminale./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Dëmtohet një pjesë e fasadës së Ministrisë së Infrastrukturës

Ky objekt ndodhet në qendër të qytetit.

Publikuar

nga

Në hyrje të ndërtesës së Ministrisë së Infrastrukturës, është dëmtuar një pjesë e fasadës së objektit. Aty intervenuan edhe zjarrfikësit, ndërsa policia ka rrethuar vendin e ngjarjes.

Ky objekt, të cilit i është dëmtuar fasada, ndodhet në qendër të qytetit, saktësisht në Sheshin “Skënderbeu”, në kryeqytet.

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Vuçiq akuzohet për tradhti të madhe kombëtare në Ohër, i kërkohet dorëheqja

Dorëheqja është kërkuar nga lëvizja Otadžbina.

Publikuar

nga

Një grup aktivistësh politikë nga Kosova i kanë kërkuar Aleksandar Vuciqit të jap dorëheqje nga pozita e presidentit të Serbisë për shkak të sic thanë, “tradhtisë së madhe kombëtare” që ai bëri në Ohër, të shtunën.

“Otadžbina”, lëvizja që tubon një grup politikanësh serbë që dikur kishin goxha pushtet në Kosovë, sidomos në veri, thanë se pranimi i planit evropian është heqje dorë e Vuciqit dhe pushtetit në Beograd, nga Kosova.

“Vuçiq pranoi të zbatohet në praktikë plani franko-gjerman, që në të vërtetë do të thotë se Serbia hoqi dorë nga krahina e saj jugore”, thuhet në një kumtesë të “Lëvizjes Popullore të Serbëve të Kosovës e Metohisë”. “Serbia pranoi tërësinë territorialë, pavarësinë dhe sovrantietin e të vetëshpallurës republikë e Kosovës e po ashtu u obligua ta njohë stemën, himnin, pasaportat dhe ta hap ambasadën e saj në Prishtinë, e separatistët në Beograd”.

Pos për tradhti të madhe kombëtare, “Otadžbina”, akuzoi Vuçqin edhe për gënjeshtra e mashtrim të serbëve në Serbi e në Kosovë.

“Aleksandar Vuciq hoqi dorë nga Kosova e Metohia dhe për t’i mashtruar qytetarët për këtë, ai flet për ‘Bashkësinë e Komunave serbe’, e cila në fakt e në përmbajtje, do të thotë hiq më shumë se një autonomi kulturore e serbëve në kuadër të Kosovës së pavarur”.

Ndër liderët kryesore të “Otadžbina” janë politikani i dikurshëm me shumë ndikim në veri të Kosovës, Marko Jakshiq dhe ish kryetari i Zubin Potokut, Slavisha Ristiq/Klankosova.tv/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Fakte për vrasjet dhe zhdukjet në qytetin e Skenderajt

Publikuar

nga

Fondi për të Drejtën Humanitare në Kosovë ka bashkangjitur sot faktet mbi vrasjet dhe zhdukjet në qytetin e Skenderajt, në ditën e tërheqjes së Misionit Verifikues të Kosovës (MVK) të OSBE-së nga Kosova.

Sipas urdhrit të Komandës së Përbashkët për K dhe M, nga data 19.3.1999, njësitë e br.mt. 125. Të UJ-së, një qetë e NJPP nga Uzhica, dhe njësitë e br.mt. 37 të UJ-së kanë qenë të pranishme në zonën e Polacit/Poljance – Skënderaj/Srbica me detyrën “për të zhbllokuar drejtimin Klinë/Skënderaj (Klina-Srbica) dhe qytetin Skënderaj/Srbica”. Vendi i komandimit ka qenë në rajonin e fabrikës së municionit në Skënderaj. Anëtarët e Misionit Verifikues të Kosovës (MVK) i OSBE-së, në datën 19.3.1999 e kanë lëshuar Skënderajn.

Siç është bërë e ditur, i tërë misioni (1381 anëtarë) e ka lëshuar Kosovën në datën 20.3.1999. Atë ditë, (20.3.1999), në mëngjes, para stacionit të policisë në Skënderaj, kanë arritur ushtarët në uniforma të maskuara ngjyrë jeshile dhe ngjyrë kafe. “Ai grup ka shkuar në drejtim të Lagjes 3. Rreth orës 7, banorët Skënderajt/Srbica i kanë dëgjuar të shtënat nga kodrat përreth dhe nga drejtimi i Fabrikës së municionit. Rreth orës 8, në Lagjen 2 janë paraqitur policët në uniforma të bardha, në çizme të zeza dhe me maska të zeza në fytyrë. Rreth orës 8.30 kanë nisur të hyjnë nëpër shtëpi”, është bërë e ditur në komunikatë.

Tetë burra janë vrarë në katër shtëpi

Nebih (Hazir dhe Hyla) Vojvoda (48)

Lavdim (Sali dhe Nuri) Vojvoda (20)

Sadri (Zenel dhe Fahrije) Gashi (45)

Januz (Halit dhe Mihane) Kalleci (61)

Xhavit (Januz dhe Mehreme) Kalleci (28)

Musli (Dibran dhe Zelfije) Shala (29)

Sabit (Beke dhe Hamide) Veliqi (39)

Ramiz (Rexhep dhe Emine) Geci (31)

Po ashtu, janë vrarë gjashtë njerëz nëpër shtëpi te trafo-stacioni dhe në pyll:

Veli (Hasan dhe Slavka) Mustafa (34)

Hajzer (Avdullah dhe Hasime) Musa (31)

Xhavit (Rexhë dhe Elshame) Sylejmani (39)

Milazim (Sadik dhe Mihane) Rexha (27)

Ilaz (Osman dhe Afije) Aruqi (42)

Hajdin (Maliq dhe Elfije) Aruqi (79)

Në mesin e zhdukjes së burrave të ndaluar dhe zhdukjes së trupave të të vrarëve kanë qenë:

Isuf (Feriz dhe Sala) Gashi (54)

Burim (Isuf dhe Raza) Gashi (20)

Qemajl (Xhafer dhe Remzije) Neziri (15)

Idriz (Selman dhe Halime) Kameri (45)

Sejdi (Zeqir dhe Emine) Zeqiri (40)

Refki (Zeqir dhe Emine) Zeqiri (24)

Agim (Imer dhe Ajshe) Berisha (28)

Muhamet (Ferat dhe Raza) Zenuni (39)

Xhevdet (Zenel dhe Rabishe) Zenuni (19)

Gani (Azem dhe Halime) Azemi (48)

Shaip (Gani dhe Sadije) Azemi (26)

Faton (Gani dhe Sadije) Azemi (22)

Emrullah (Sokol i Bahrije) Azemi (21)

Halim (Qerim dhe Ajkune) Gucati (56)

Muhamet (Sheqir dhe Naxhije) Fazliu (30)

Musli (Zeqir dhe Ajmane) Fazliu (28)

Ndryshe, sot janë bërë 24 vjet nga krimi serb mbi qytetarët e Skenderajt.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara