Sport

Pogba vazhdon ta pëlqej Juventusin: Është klubi që të mëson profesionin e futbollit

Publikuar

Ylli i Francës dhe Manchester Unitedit, Paul Pogba e ka pranuar se Juventusi është klubi ku ai mësoi më shumë në karrierën e tij.

Pogba u bashkua me Juventusin në një transferim falas nga Unitedu më 2012.

Ai kaloi katër sezone në Torino, duke fituar shumë tituj të Serie A, dy Coppa Italia dhe duke arritur në finalen e Ligës së Kampionëve në vitin 2015.

“Në Juventus. Isha shumë i ri kur shkova atje. E gjitha ka të bëjë me stërvitjen, taktikat dhe disiplinën. Sidomos disiplina”, ka thënë fillimisht Pogba në një intervistë për L’Equipe, kur u pyet se ku mësoi më shumë gjatë karrierës së tij.

“Ju duhet të disiplinoheni sepse nga ana taktike, ata janë shumë të rreptë. Të gjithë me të vërtetë kanë nevojë të jenë së bashku”.

“Gjatë seancave të videove, ata ju thonë: ‘Shikoni, kur e bëni këtë lëvizje, ajo zhvendoset këtu, kur e bëni atë lëvizje tjetër, krijon një hapësirë ​​të tillë’. Ata ju mësojnë profesionin e futbollit”.

“Kam mësuar si të mbroj dhe si të sulmoj. Në Juve, unë mbërrita si një mesfushor qendror mbrojtës dhe ata më bënë të evoluoj si një mesfushor më sulmues”, përfundoi francezi.

Lajmet

Kosova, e dyta në “Tokyo 2020” në sportin e xhudos

Publikuar

nga

Sot kanë përfunduar garat në të gjitha kategoritë në sportin e xhudos në Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”.

Japonia prin bindshëm në renditjen përfundimtare me 10 medalje gjithsej, tetë të arta, një të argjendtë dhe një të bronztë.

E menjëherë pas Japonisë, në vendin e dytë renditet Kosova me dy medalje gjithsej, të dyjat të arta.

Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova janë meritoret që Kosova shkroi një sukses kaq të madh dhe një renditje kaq të lartë në mesin e të gjitha vendeve.

Vazhdo të lexosh

Sport

Man City e blindon Edersonin

Publikuar

nga

Ederson do të vazhdojë të jetë numri një në portën e Manchester City.

Sipas “Athletic”, klubi i ka ofruar kontratë të re portierit brazilian.

Ai ka kontratë deri më 2025, por paraqitjet mbresëlënëse kanë bërë që klubi t’i ofrojë rinovimin e kontratës me kushte më të mira ekonomike.

Ai do të vazhdojë të jetë numri një i skuadrës së Pep Guardiolës edhe për shumë vite.

Vazhdo të lexosh

Sport

City zyrtarisht në bisedime me Aston Villën, ofron 120 milionë për Grealish

Publikuar

nga

Manchester City ka bërë ofertë zyrtare 100 milionë funte për Grealish, apo ndryshe 117.4 milionë euro.

Grealish është dëshira e madhe e Pep Guardiolës.

Drejtuesit e Manchester City janë duke bërë gjithçka që është e mundur për t’ia plotësuar këtë dëshirë trajnerit të tyre të dashur.

Eksperti i transferimeve, italiani Fabrizio Romano, të premten në mëngjes raportoi se zyrtarisht, City ka nisur bisedimet me Aston Villën për Grealish.

Tani “Telegraph” raporton se oferta zyrtare e Cityt është 100 milionë funte, afër 120 milionë euro, një shifër vështirë e refuzueshme nga ana e Aston Villës.

Vazhdo të lexosh

Sport

Aguero nis stërvitjet te Barça, i lumtur dhe mezi pret të startojë sezoni

Publikuar

nga

Sergio Aguero është rikthyer nga pushimet dhe ka nisur punën te klubi i ri, Barcelona.

Ai është stërvitur i veçuar të premten në mëngjes, derisa thotë se mezi pret që të takojë shokët dhe të nisë sezonin me Barcelonën.

Aguero, te Barcelona do ta ketë Lionel Messin, shokun më të mirë, ani pse Messi ende zyrtarisht s’e ka rinovuar kontratën.

Që nga largimi i Luis Suarez, Messi ka qenë disi i vetmuar, por tashmë ka shokun e jetës, Agueron, i cili ka nënshkruar deri më 2023 me Barçën. 

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara