Sport

De Bruyne: Nuk mund të festoja shkaku i Eriksen

Publikuar

Kevin De Bruyne është rikthyer dhe udhëhoqi Belgjikën drejt fitores dhe kualifikimit në 1/8-at e “Euro 2020”.

Ai hyri në fushë në fillim të pjesës së dytë, dhe nxori Thorgan Hazard para portës për golin e 1-1, dhe e bëri me një pasim që pak lojtarë mund t’ja lejojnë vetes, dhe pastaj shënoi personalisht golin e përmbysjes 2-1 ndaj Danimarkës me një të majtë të bukur. Gjithsesi ende ka hije dyshimi për gjendjen e tij fizike.

Lojtari i Manchester City, ende nuk është shëruar krejtësisht nga dëmtimi që pësoi në finalen e Champions, përballjen me Rudiger që i shkaktoi dy fraktura në fytyrë duke e detyruar ti nënshtrohet ndërhyrjes kirurgjikale.

“Ende nuk jam krejtësisht në rregull, pasi vij pas disa javësh me oshilacione. Në anën e majtë të fytyrës nuk ndiej asgjë. Është sikur të kisha bërë anestezi te dentisti. Aty nervi im është dëmtuar rëndë, më kanë thënë se do të duhen edhe 6 muaj që të rikthehet në normalitet. Ndonjëherë në duele kam ende frimë të fus kokën, por kjo është e kuptueshme”.

Në Kopenhagen Kevin gjithsesi luajti pa asnjë maskë mbrojtëse. De Bruyne më pas shpjegoi se përse nuk festoi si zakonisht pas golit.

“Për respekt të Eriksen. Nuk ishte e përshtatshme të festoje. Të gjithë ishim zhytur një një situatë të cuditshme emocionale”.

Në fund edhe një koment në lidhje me ndeshjen dhe kontributin e tij për Belgjikën.

“Trajneri më futi në fushë për të krijuar hapësira dhe për ti dhënë impuls lojës, dhe besoj se këtë bëra”, tha ylli belg, Kevin De Bruyne.

Lajmet

Kosova, e dyta në “Tokyo 2020” në sportin e xhudos

Publikuar

nga

Sot kanë përfunduar garat në të gjitha kategoritë në sportin e xhudos në Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”.

Japonia prin bindshëm në renditjen përfundimtare me 10 medalje gjithsej, tetë të arta, një të argjendtë dhe një të bronztë.

E menjëherë pas Japonisë, në vendin e dytë renditet Kosova me dy medalje gjithsej, të dyjat të arta.

Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova janë meritoret që Kosova shkroi një sukses kaq të madh dhe një renditje kaq të lartë në mesin e të gjitha vendeve.

Vazhdo të lexosh

Sport

Man City e blindon Edersonin

Publikuar

nga

Ederson do të vazhdojë të jetë numri një në portën e Manchester City.

Sipas “Athletic”, klubi i ka ofruar kontratë të re portierit brazilian.

Ai ka kontratë deri më 2025, por paraqitjet mbresëlënëse kanë bërë që klubi t’i ofrojë rinovimin e kontratës me kushte më të mira ekonomike.

Ai do të vazhdojë të jetë numri një i skuadrës së Pep Guardiolës edhe për shumë vite.

Vazhdo të lexosh

Sport

City zyrtarisht në bisedime me Aston Villën, ofron 120 milionë për Grealish

Publikuar

nga

Manchester City ka bërë ofertë zyrtare 100 milionë funte për Grealish, apo ndryshe 117.4 milionë euro.

Grealish është dëshira e madhe e Pep Guardiolës.

Drejtuesit e Manchester City janë duke bërë gjithçka që është e mundur për t’ia plotësuar këtë dëshirë trajnerit të tyre të dashur.

Eksperti i transferimeve, italiani Fabrizio Romano, të premten në mëngjes raportoi se zyrtarisht, City ka nisur bisedimet me Aston Villën për Grealish.

Tani “Telegraph” raporton se oferta zyrtare e Cityt është 100 milionë funte, afër 120 milionë euro, një shifër vështirë e refuzueshme nga ana e Aston Villës.

Vazhdo të lexosh

Sport

Aguero nis stërvitjet te Barça, i lumtur dhe mezi pret të startojë sezoni

Publikuar

nga

Sergio Aguero është rikthyer nga pushimet dhe ka nisur punën te klubi i ri, Barcelona.

Ai është stërvitur i veçuar të premten në mëngjes, derisa thotë se mezi pret që të takojë shokët dhe të nisë sezonin me Barcelonën.

Aguero, te Barcelona do ta ketë Lionel Messin, shokun më të mirë, ani pse Messi ende zyrtarisht s’e ka rinovuar kontratën.

Që nga largimi i Luis Suarez, Messi ka qenë disi i vetmuar, por tashmë ka shokun e jetës, Agueron, i cili ka nënshkruar deri më 2023 me Barçën. 

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara