Lajmet

Pahor një nga emrat e mundshëm për ta zëvendësuar Lajçakun

Politologu Albinot Maloku konsideron se në këtë post duhet të vihet dikush nga ndonjë vend më i fuqishëm i BE-së.

Publikuar

Ka mbetur edhe pak kohë nga përfundimi i mandateve të diplomatëve të Bashkimit Evropian të caktuar nëpër shtete dhe pozita të tjera diplomatike.

Me këtë rast, BE do të zëvendësojë edhe diplomatë të caktuar në Kosovë. Por ajo që zgjon interesin më të madh, është pozita e zëvendësuesit të deri tash, emisarit të BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak.

Njëri ndër emrat e përmendur për këtë pozitë është ish-presidenti dhe ish-kryeministri i Sllovenisë, Borut Pahor.

Politologu Albinot Maloku konsideron se në këtë post duhet të vihet dikush nga ndonjë vend më i fuqishëm i BE-së.

“Në këtë rrafsh rekomandimi, lobimi që zotëri Pahor njëri ndër politikanët më aktiv në Slloveni të jetë si zëvendësues për mendimin tim kjo është vetëm një vullnet i shetit mirëpo në rrethanat në të cilat ndodhet dialogu dhe konstilacionet e forcave konsideroj që të duhej të ishte dikush nga vendet më me peshë në Bashkimin Evropian”, deklaroi Maloku.

E në rast të konfirmimit të Pahorit në këtë pozitë, sa do të mund jetë kjo kthesë serioze në arritjen e një marrëveshje përundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë?

“Zotëri Pahor si potencialisht lehtësuses i këtij procesi me kreativitetin e tij politik, do mund të i jap ndonjë shtyetje mirëpo insistoj të mendoj se për rrethanat të cilat ndodhet dialogu dhe të cilat ndodhën raportet mes Kosovës dhe Serbisë, do duhej të ishte ndonjë nga shtetet më me peshë për brenda Bashkimit Evropian, në mënyrë që të i jap dhe sinergjinë shtesë këtij dialogu dhe përafrimit të palëve në jetësimin e marrëveshjes që ka ndodhur prej vitit 2011 deri më tani”, shtoi ai.

Mandati dyvjeçar si emisar në dialogun Kosovë-Serbi i Miroslav Lajcakut do të përfundojë në fund të gushtit të këtij viti./UBTNews/

Realizoi: Dea Berisha

Lajmet

​BE mban trendin e rënies së emetimeve të gazrave serrë

Publikuar

nga

Trendi në rënie në emetimet e gazrave serrë të BE-së vazhdoi gjatë gjithë vitit 2023 me një rënie prej pak më shumë se 5%, sipas të dhënave të Eurostat të publikuara këtë javë.

Shtetet anëtare të BE-së lëshuan më shumë se 3.4 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit të gazeve serrë në vitin 2023. Kjo është 5.1% më pak se në vitin 2022, kur u lëshuan rreth 3.6 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit.

Bullgaria emetoi 47.5 milion ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit ose rreth 1.4% të emetimeve të gazit serrë të BE, sipas llogaritjeve të BTA bazuar në të dhënat e Eurostat.

Vendi uli emetimet e gazeve serrë me pothuajse një të pestën (-19.6%) në 2023, duke regjistruar rënien e dytë më të madhe pas Estonisë (-27%).

Në tremujorin e katërt të vitit të kaluar, Bullgaria u rendit e dyta në mesin e vendeve anëtare të BE-së me uljen më të madhe të emetimeve të gazrave serrë. Pas Estonisë (-23%), ky vend regjistroi një rënie prej afro 17% nga viti në vit.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Edhe Spanja do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera

Publikuar

nga

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez njoftoi të premten se vendi i tij do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

IBM ka në plan të krijojë 800 vende të reja pune

Publikuar

nga

IBM-ja njoftoi se planifikon të punësojë deri në 800 persona në Irlandë për të ndërtuar një sistem softueri të avancuar sipas teknologjisë së Inteligjencës Artificiale.

Kjo shënon numrin më të madh të vendeve të punës në sektorin shumëkombësh të vendit. IBM është tashmë një nga punëdhënësit më të mëdhenj shumëkombësh në Irlandë me 3 mijë persona staf.

Përmes posteve të reja do t’u kërkohet punonjësve të krijojnë softuer të avancuar bazuar në inteligjencë artificiale gjeneruese në fushat sikurse siguria, automatizimi, etj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Gruaja më e pasur e Australisë kërkon që të largohet portreti i saj nga një ekspozitë

Publikuar

nga

Arti është subjektiv. Dhe përderisa shumica e artistëve dëshirojnë të ndajnë punën e tyre me botën, nuk ka garanci se publiku do ta kuptojë apo pëlqej punën e tyre artistike.

Kështu duket të jetë edhe rasti i një pikture nga artisti vendas, Vincent Namatjira, që përfshin një portret të gruas më të pasur në Australi, manjates së minierave Gina Rinehart.

Rinehart i ka kërkuar Galerisë Kombëtare të Australisë (NGA) të largojë portretin e saj, një prej 21 veprave të tij individuale që përbëjnë një pjesë të vetme në ekspozitën e Namatjiras, “Australia in Color”.

Kjo ekspozitë po shfaqet në galerinë e kryeqytetit australian, Kanberra, që nga muaji mars.

Subjekte të tjera të kësaj ekspozite janë edhe Mbretëresha Elizabetë II, muzikanti amerikan, Jimi Hendrix, aktivisti australian për të drejtat e aborigjenëve Vincent Lingiari, si dhe ish-kryeministri australian, Scott Morrison./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara