Lajmet

LVV: Prishtina kurrë s’ka qenë më keq nga mbeturinat

Ata fajësuan dy partitë më të mëdha opozitare për keqmenaxhim të qeverisjes në lidhje me këtë.

Publikuar

Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë përmes një aktiviteti sot kërkoi nga komuna të reagojë urgjent në lidhje me mbeturinat, në të kundërtën sipas tyre, adresa ku duhet hudhur mbeturinat qytetarët është komuna. Kjo ndodhi pasi punëtorët e Kompanisë Regjionale të Mbeturinave “Pastrimi” janë në grevë për ngritje të pagave.

Derisa vendosën letra në mure të komunës me mbishkrimin “Rama: Përmes menaxhimit efikas të mbeturinave, ne do të ndryshojmë tërësisht pamjen e qytetit”, ata fajësuan dy partitë më të mëdha opozitare për keqmenaxhim të qeverisjes në lidhje me këtë.

Aktivisti Denis Krasniqi tha se sot ne ditën që njihet si Dita e Verës, ne vend se të flitet për përmirësimin e hapësirave të gjelbërta e të mbrohen ato, sipas tij, ende duhet të merren me një problem siç është papastërtia.

“Lagjet tona janë mbushur me mbeturina. Trotuaret, rrugicat e parqet, veçse kanë filluar të kundërmojnë. Prishtina kurrë nuk ka qenë me keq në këtë pikë. Duke e ditur rrezikun që shkakton ky fenomen në përhapjen e viruseve e sëmundjeve të ndryshme, në shtimin e numrit te qeneve endacak, e në shumë aspekte tjera, duhet reagim urgjent i komunës”, tha Krasniqi.

Po ashtu, ai tha se nga premtimet e shumta gjatë fushatës të partive opozitare, PDK dhe LDK në lidhje me zgjidhjen e këtij problemi, sipas tij nga mosveprimi i tyre gjendja veçse është rënduar edhe më shumë.

Krasniqi tha se nëse nuk marrin ndonjë masë urgjente, adresa ku duhet t’i hedhin mbeturinat qytetarët sipas tyre është objekti i komunës.

“E sot kur kanë kaluar 462 ditë prej kur LDK e PDK qeverisin bashkë në komunë, situata me mbeturina vetëm se është degraduar edhe më shumë dhe gjendja është bërë alarmante. Dhe të vetmit që këtë situatë nuk po e shohin janë komunarët në pushtet. Andaj sot mbeturinat që nuk po i largon kompania “Pastrimi”, i larguam ne në disa pika nga qendra e qytetit dhe i sollëm te komuna, e cila duhet t’i heq edhe këto edhe të tjerat në rrugët e Prishtinës. Pra, nëse komuna nuk bënë zgjidhje për këtë problem, atëherë adresa ku duhet t’i hedhim mbeturinat është kjo, komuna e Prishtinës”, tha mes tjerash Krasniqi.

Ndërkohë, lidhur me këtë, reagoi edhe kryetari i kësaj komune, Përparim Rama në një postim në Facebook.

Rama u shpreh se kjo situatë është e papranueshme edhe pse e kuptojnë zhgënjimin e punëtorëve dhe e njohin të drejtën e tyre për të protestuar, por sipas tij, vendimi i tyre për të ndërprerë punën ka pasur një ndikim të rëndë në pastërtinë e qytetit.

I pari i kësaj komune theksoi se janë të angazhuar me ndërmarrjen për të gjetur një zgjidhje për këtë çështje.

“Me shqetësim të madh po e adresoj grevën e fundit të punëtorëve të Ndërmarrjes “Pastrimi”. Ne e kuptojmë zhgënjimin e punëtorëve dhe njohim të drejtën e tyre për të protestuar, por vendimi i tyre për të ndërprerë punën ka pasur një ndikim të rëndë në pastërtinë e qytetit tonë. Rrugët janë të mbushura me mbeturina dhe kjo situatë është e papranueshme. Ne kemi qenë aktivisht të angazhuar me Ndërmarrjen për të gjetur një zgjidhje për këtë çështje dhe jemi të përkushtuar për të arritur një marrëveshje të drejtë nga e cila do të përfitojnë edhe punëtorët dhe kryeqyteti. Ndërkohë, ne jemi duke vendosur të gjitha burimet në dispozicion për të menaxhuar situatën dhe për të pastruar sa më shpejt mbeturinat. Kërkojmë ndjesë për shqetësimin e shkaktuar dhe ju sigurojmë se po punojmë me përkushtim të plotë për të zgjidhur sa më shpejtë situatën”, shkroi Rama.

Punëtorët e “Pastrimit” të hënën kanë mbajtur grevë për ngritje të pagave dhe si pasojë e kësaj, ata nuk kanë dalur për të mbledhur mbeturinat. Nga kompania “Pastrimi” kanë konfirmuar se greva është duke vazhduar edhe sot.

Si pasojë e kësaj greve, pranë kontenjerëve në Prishtinë vërehet sasi e madhe e mbeturinave.

Internet

Elon Musk është sërish njeriu më i pasur në botë

Vlera neto e CEO të Tesla (TSLA) tani është rreth 192 miliardë dollarë.

Publikuar

nga

Elon Musk ka rifituar pozicionin e tij si personi më i pasur në botë. Kjo sipas një raporti të miliarderëve të Bloomberg, i cili vlerësoi se vlera neto e CEO të Tesla (TSLA) tani është rreth 192 miliardë dollarë, krahasuar me 187 miliardë dollarë të CEO të LVMH (LVMHF), Bernard Arnault.

Dy centiliarderët, një term i përdorur për t’iu referuar njerëzve me pasuri më shumë se 100 miliardë dollarë, kanë qenë në garë për vendin e parë për muaj të tërë.

Këtë javë, pasuria e Arnault ra pas një rënie të aksioneve të LVMH të mërkurën, sipas llogaritjeve të Bloomberg.

Arnault e kaloi Musk-un gjatë muajit dhjetor, pasi pasuria e tij u rrit për shkak të një bumi në shitjet e mallrave luksoze që ndihmoi në rritjen e çmimit të aksioneve të LVMH. LVMH, një nga konglomeratet më të mëdha në botë, është shtëpia e markave duke përfshirë Louis Vuitton, Dior dhe Celine./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

A është e drejtë që Ukraina të bashkohet me NATO-n?

Nga Frank Gardner – BBC News.

Publikuar

nga

A është e drejtë që Ukraina të bashkohet me NATO-n?

Për Ukrainën, përgjigja është e qartë. Po, sepse pasi të jetë brenda strehës mbrojtëse të aleancës perëndimore, atëherë çdo sulm i ardhshëm nga Rusia do ta detyronte të gjithë NATO-n të dilte në mbrojtje të saj – me trupa, jo vetëm me pajisje.

Ish-komandanti i ushtrisë amerikane në Evropë, gjenerallejtënant Ben Hodges, i tha BBC-së: “Evropa do të jetë më e sigurt me Ukrainën në NATO. Rusia nuk do ta sulmojë Ukrainën pasi të jetë në NATO”.

Ai tha se samiti i ardhshëm i NATO-s në Vilnius do të ishte një dështim i madh i besueshmërisë nëse nuk do të kishte mesazh të qartë për pashmangshmërinë e anëtarësimit të Ukrainës në NATO.

Por në anën tjetër të argumentit, kjo do të rriste rrezikun në mënyrë dramatike. Po sikur anëtarësimi i ardhshëm i Ukrainës në NATO të mos frenonte agresionin rus dhe konflikti të shpërthente në kufijtë e saj?

Kjo do të thotë se NATO atëherë ishte në luftë me Rusinë, me të gjitha rreziqet shoqëruese të përshkallëzimit bërthamor.

Nacionalistët rusë, përfshirë presidentin Putin, tashmë e konsiderojnë zgjerimin e NATO-s drejt lindjes si një provokim të patolerueshëm.

Është e vështirë të parashikohet se si do të reagonte Moska ndaj kombit të dytë më të madh të Evropës, dhe një vendi që disa e konsiderojnë si pjesë e Rusisë, duke iu bashkuar një aleance që ajo tani e sheh si një armik të paepur./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Prokurorët kanë një regjistrim audio ku Trump dëgjohet duke thënë se mbante dosje të klasifikuara

Hetimi raportohet se është afër fundit dhe mund të rezultojë në akuza.

Publikuar

nga

Prokurorët amerikanë kanë siguruar një regjistrim audio të Donald Trump, në të cilin ai pranon se ka mbajtur një dokument të klasifikuar pas largimit nga Shtëpia e Bardhë.

Departamenti i Drejtësisë po heton trajtimin e materialeve të klasifikuara nga z. Trump. Ai mohon keqbërjen.

Hetimi raportohet se është afër fundit dhe mund të rezultojë në akuza.

Regjistrimi audio thuhet se është nga një takim në klubin e golfit të z. Trump në New Jersey në korrik 2021, që është rreth gjashtë muaj pasi ai u largua nga detyra.

Dy njerëz të njohur me këtë çështje i thanë CBS se z. Trump mund të dëgjohet duke pranuar se ka kufizime të sigurisë kombëtare në një memorandum ushtarak, sepse ai detajon një sulm të mundshëm ndaj Iranit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Japonia raporton pranverën më të ngrohtë në histori

Temperaturat përgjatë marsit, prillit dhe majit ishin 1.59 gradë Celsius më të larta se mesatarja.

Publikuar

nga

Japonia përjetoi pranverën e saj më të ngrohtë këtë vit, tha të enjten agjencia kombëtare e motit, pasi gazrat serrë dhe El Nino shkaktojnë rritje të temperaturave në mbarë botën.

Temperaturat përgjatë marsit, prillit dhe majit ishin 1.59 gradë Celsius më të larta se mesatarja, tha Agjencia Meteorologjike e Japonisë.

Kjo e bëri atë pranverën më të nxehtë që kur agjencia filloi të bënte matje të krahasueshme në 1898.

“Ngrohja globale i ka bërë temperatura të tilla në nivel rekord më të shpeshta dhe ato pritet të bëhen edhe më të zakonshme në të ardhmen me përparimin e ngrohjes globale”, thuhet në deklaratë.

Kombet e Bashkuara thanë muajin e kaluar se ishte pothuajse e sigurt se 2023-2027 do të ishte periudha më e ngrohtë pesëvjeçare e regjistruar ndonjëherë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara