Vendi

Kurti viziton Hendikos-in, premton mbështetje dhe qasje të barabartë

Ai poashtu listoi disa nga mundësitë që u janë ofruar personave me aftësi të kufizuara gjatë qeverisjes së tij.

Publikuar

Në Ditën Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuara në Kosovë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka vizituar shoqatën “Hendikos” me ç’ rast ofroi mbështetje për personat me aftësi të kufizuara në Kosovë.

Sipas tij çdo vit tjetër pas vitit 2022 i cili ishte shpallur si vit i personave me aftësi të kufizuara do të jetë vit më i mirë sa i përket qasjes së barabartë për këta persona.

“Ne e kemi shpallur vitin 2022 si vit i personave me aftësi të kufizuara por nuk e kemi këtë vit të tillë që vitin tjetër të jetë më i dobët për nga mbështetja, por përkundrazi e kemi shpallur këtë vit, vit të personave me aftësi të kufizuara që nga ky vit çdo vit të jetë më i mirë sa i përket qasjes së barabartë dhe mundësive për të gjithë juve”, theksoi ai.

Kryeministri i Kosovës teksa listoi disa nga mundësitë që u janë ofruar gjatë qeverisjes së tij, përmendi se Projektligji për vlerësimin, njohjen e statusit për fitime dhe shërbimet për personat me aftësi të kufizuara është në kabinetit e ministritë të Financave.

Kurti theksoi rëndësinë që personat me aftësi të kufizuara të jenë qytetarë që marrin shërbime sa më cilësore e profesionale.

“Projektligji për vlerësimin, njohjen e statusit për fitime dhe shërbimet për personat me aftësi të kufizuara është në kabinetit e ministritë të Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Muratit është në shqyrtim dhe për çdo zhvillim ne do t’iu mbajmë të informuar dhe jemi të interesuar të ecim sa më shpejt, tjera ne i kemi iniciuar si kryeministri procesin e amandamentitmit të Kushtetutës së Kosovës për përfshirjen e Konventës së Kombeve të Bashkuara për të drejtat e personave me aftësi të kufizuara në Kushtetutën e Kosovës përkatësisht neni 21, pra një e drejtë që është ndërkombëtarisht e njohur të normohet dhe me Kushtetutën e Kosovës. Mandej, një prej arritjeve është edhe për personat e verbër inicimi i procesit të sintezës lokale në gjuhën shqipe… Në kuadër të kalendarit për vitin 2022 MAShTI ka punësuar 100 asistentë në shkolla në gjithë vendin për fëmijët me nevoja të veçanta, dhe kemi ndarë buxhet për 500 sosh për vitin 2023, e kemi pesëfishuar numrin e asistentëve për personat me aftësi të kufizuar”, theksoi ai.

Ndërsa, drejtori i HENDIKOS-it, Afrim Maliqi teksa tha se ka disa të arritura gjatë këtij viti ai shpalosi edhe disa nga sfidat kryesore që mbesin për komunitet në shoqërinë tonë.

Maliqi tha se vetëm 12% e fëmijëve me aftësi të kufizuara janë të përfshirë në sistemin arsimor, ndërsa 88% janë jashtë sistemit.

“Ka të arritura, ka progres e kemi mirëpritur shumë vendimin për punësimin e personave me aftësi të kufizuara, e kemi mirëpritur shumë rritjen e numrit të asistentëve për fëmijët me aftësi të kufizuara….08’14Vetëm 12% e fëmijëve me aftësi të kufizuara janë të përfshirë në sistemin arsimor, ndërsa mbesin 88% jashtë sistemit arsimor, kjo ka arsye të shumta duke filluar nga shëndeti, shërbimet e duhura shëndetësore që ende nuk ofrohen në vendin tonë për lloje, diagnostikim dhe çështje tjera që duhet bëjnë ku detyrohen të kërkojnë edhe jashtë vendit, këtu hynë edhe themelimi i njësisë spinale që nuk është bërë ende në këtë vit, mbetet sfidë qasja e cila ende mohon lëvizjen e lirë të qytetarëve me aftësi të kufizuara”, u shpreh Maliqi.

Kujtojmë që qeveria e Kosovës me vendim e ka shpallur vitin 2022 si vit i personave me aftësi të kufizuara.

Aktualitet

​Haxhiu kujton dëshmoren Elfete Humolli në 34-vjetorin e rënies: Ishte mishërim i ëndrrës për liri

Haxhiu tha se Elfete Humolli ishte mishërimi i të rinjve e të rejave të viteve ‘90 që ishin rritur me ëndrrën për lirinë e atdheut.

Publikuar

nga

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka përkujtuar dëshmoren Elfete Humolli në 34-vjetorin e rënies së saj, përderisa po protestonte për shkak të pozitës së vështirë të shqiptarëve në ish-Jugosllavi.

Në llogarinë e saj në Facebook, Haxhiu tha se Elfete Humolli ishte mishërimi i të rinjve e të rejave të viteve ‘90 që ishin rritur me ëndrrën për lirinë e atdheut.

“Ishte vetëm 16 vjet kur u vra në fshatin e saj të lindjes, nga forcat agresore serbe. Ajo ishte pjesëmarrëse në shumë demostrata e protesta për të shprehur vullnetin e saj për lirinë e Kosovës dhe kundër Serbisë pushtuese, por në protestën e 30 shkurtit 1990 u qëllua me automatik nga forcat ushtarake policore të Serbisë”, tha Haxhiu.

“Vdekja e Elfetes, ngjalli revoltë të madhe dhe mobilizim të madh për popullin, e në shenjë respekti për të, për dashurinë dhe guximin e saj, varrimi i saj ishte masiv dhe u shëndrrua në demonstrate”, shtoi Haxhiu.

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

​Kosova dhe Kanadaja zhvillojnë konsultime politike në Otava

Në njoftim thuhet se gjatë takimit u vlerësuan lartë marrëdhëniet e konsoliduara mes Republikës së Kosovës dhe Kanadasë.

Publikuar

nga

Zëvendësministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Liza Gashi po qëndron për vizitë zyrtare në Kanada, ku gjatë takimeve bilaterale, bashkërisht me Drejtorin e Përgjithshëm për Byronë e Çështjeve të Arktikut, Euroazisë dhe Evropës, Robert Sincliar, drejtuan konsultimet politike mes delegacioneve të të dyja vendeve.

Në njoftim thuhet se gjatë takimit u vlerësuan lartë marrëdhëniet e konsoliduara mes Republikës së Kosovës dhe Kanadasë, u diskutua për bashkëpunimin bilateral, rajonal dhe zhvillimin ndërkombëtar, çështjet e sigurisë rajonale, ato të ekonomisë dhe tregtisë, si dhe bashkëpunimi kulturor mes dy vendeve.

Zëvendësministrja Gashi theksoi përkushtimin e Republikës së Kosovës për të qëndruar krah shteteve demokratike, duke krijuar njëherit mundësi të reja për qytetarët e vendit si dhe për të kontribuar në paqen globale.

Palët nga të dyja vendet u pajtuan që të vazhdojnë bashkëpunimin e afërt dhe në shërbim të fuqizimit më tej të marrëdhënieve bilaterale. Ndërsa në një takim ndaras me Sekretarin Parlamentar të Ministrisë së Jashtme të Kanadasë, z. Robert Oliphant, u theksua rëndësia dhe roli i diplomacisë parlamentare për të ndërtuar më tej bashkëpunimin e qëndrueshëm ndërmjet Kosovës dhe Kanadasë, si dhe tema të tjera me interes të ndërsjelltë.

Në kuadër të konsultimeve politike, zëvendësministrja Gashi u takua edhe me zëvendësministrin për Politika Strategjike dhe Çështjet Globale të Kanadasë, Alexandre Lévêque, me të cilin ka diskutuar për tema me interes të përbashkët, gjendjen e sigurisë dhe realitetin aktual në Europë dhe Ballkanin Perëndimor.

Në njoftim gjithashtu thuhet se Gashi do të zhvillojë takime të tjera, ku do të pritet edhe nga deputetë, senatorë dhe udhëheqës të komisioneve parlamentare në kuadër të Parlamentit dhe Senatit Kanadez.

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

​Prodhimet e kompanive nga Kosova do të promovohen në një panair në Suedi

Panairi Ndërkombëtar “Stockholm Furniture Fair” do të mbahet në Stockholm të Suedisë, nga datat 06 – 10 shkurt 2024.

Publikuar

nga

Dhjetë kompani nga Kosova do të promovojnë prodhimet në panairin “Stockholm Furniture Fair” në Suedi. Panairi Ndërkombëtar “Stockholm Furniture Fair” do të mbahet në Stockholm të Suedisë, nga datat 06 – 10 shkurt 2024.

“Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë (MINT), përkatësisht Agjencia për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë (KIESA), në bashkëpunim me Shoqatën e Përpunuesve të Drurit në Kosovë (SHPDK) dhe projektin Fostering Employment and Groëth Opportunities (FEGO), kanë siguruar hapësirën ekspozuese 290 m2 në këtë panair për kompanitë vendore pjesëmarrëse nga industria e drurit. Ky panair është një mundësi e mirë për kompanitë kosovare që krahas promovimit të produkteve, të njihen me trendet e industrisë ndërkombëtare dhe të lidhin marrëveshje bashkëpunimi me kompani të jashtme, me synim rritjen e eksportit. Prodhimet e dhjetë kompanive nga Kosova nga industria e drurit në Panairin “Stockholm Furniture Fair” do të jenë të ekspozuara në shtandin C07:42, C07:43”, thuhet në njoftim.

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

​Gërvalla priti korin diplomatik të akredituar në Kosovë

Gërvalla e falënderoi veç e veç secilin ambasador dhe vendet e tyre, duke uruar për një bashkëpunim sa më të mirë në sfidat dhe vlerat e përbashkëta.

Publikuar

nga

Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Donika Gërvalla, organizoi pritjen tradicionale për korin diplomatik të akredituar në Kosovë.

Në fjalën e saj mirëseardhëse, ministrja Gërvalla pasi uroi për një vit të mbarë, falënderoi ambasadorët e akredituar në Kosovë për bashkëpunimin gjatë vitit që lamë pas dhe qëndrimin e tyre në mbështetje të proceseve të vështira që kaluam gjatë vitit 2023.

Sipas një komunikate të MPJD-së, Gërvalla e falënderoi veç e veç secilin ambasador dhe vendet e tyre, duke uruar për një bashkëpunim sa më të mirë në sfidat dhe vlerat e përbashkëta.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara