Lajmet

Kriza e azilit në Belgjikë: Një simptomë e dështimit të politikave evropiane të migracionit?

Për shkak të numrit të madh, shumë prej azilkërkuesve detyrohen të flenë jashtë.

Publikuar

Nga Valérie Gauriat 

Të ardhur nga Afganistani, Afrika, Lindja e Mesme, qindra njerëz trokasin çdo mëngjes në derën e zyrës së refugjatëve në Bruksel, për të kërkuar azil në Belgjikë.

E dërrmuar, qendra e regjistrimit të Fedasil, e cila merret me kërkesat për azil, nuk mund të përballojë më. Organizatat humanitare japin alarmin.

“E shihni, njerëzit që flenë këtu janë shpesh njerëz që u përpoqën të hynin dje dhe një ditë më parë, por nuk mundën” thotë Helene Asselman, Koordinatore për Vluchtelingenwerk Vlaanderen. “Ata duhet të kthehen nesër ose pasnesër. Ndërkohë, ata nuk kanë të drejta në Belgjikë, nuk kanë status, nuk janë rezidentë të ligjshëm. Edhe njerëzit që kanë aplikuar tashmë nuk kanë qasje në strehimore. Sidomos meshkujt beqarë”.

“Ne jemi në një gjendje të vështirë psikologjike” thotë Muhammad Mahani, një azilkërkues palestinez. “Ne kemi qenë në Belgjikë për katër muaj dhe nuk na dhanë strehim, apo karta SIM. Ne jetojmë në këtë të ftohtë. Ne emigruam për të ndërtuar të ardhmen tonë. Por atë që pamë në vendin tonë, e shohim këtu tani”.

Pak metra larg qendrës së aplikimit për azil, shoqata Médecins Sans Frontières ka ngritur klinika të lëvizshme, të njëjtat që përdoren në zonat e luftës, shkruan Euronews, përcjell UBT News.

Situatë shqetësuese sa i përket shëndetit
“Ka një situatë shëndetësore që është mjaft shqetësuese” thotë David Vogel, Zyrtar i Avokimit për Médecins Sans Frontières. “Ka një epidemi zgjebe e cila është e vështirë të kontrollohet në Bruksel pasi njerëzit, pa strehim, kthehen në lokacionet e tyre në mbrëmje ose në rrugë. Kemi pasur edhe 17 raste të dyshuara për difteri, tre prej të cilave janë konfirmuar nga laboratorët. Ka një përkeqësim shumë të ndjeshëm të shëndetit mendor të këtij publiku. Me ekspozim të zgjatur në rrugë, në krye të udhëtimeve të vështira migratore, të shoqëruara nga dhuna dhe privimi. Dhe kështu, ne vërtet shohim një përkeqësim në atë fushë, që është gjithashtu mjaft shqetësuese”.

Në kohën e vakteve, radhët krijohen rreth të ashtuquajturit Hub Humanitar, një pikë qendrore ndihme e menaxhuar nga OJQ-të dhe kolektivat e qytetarëve, në një pjesë tjetër të qytetit. Situata sa vjen e përkeqësohet, thotë një nga koordinatorët.

“Ne po ofrojmë mesatarisht 1000 deri në 1200 vakte në ditë, kundrejt rreth 800 njerëzve një vit më parë” thotë Clothilde Bodson.

Për shkak të numrit të madh, shumë prej këtyre azilkërkuesve detyrohen të flenë jashtë.

Shumë flenë në dyshekë në tokë, pa asnjë mbrojtje. Tendat e tyre të improvizuara çmontohen rregullisht nga policia dhe grupet shpërndahen.

Këtu, si në Holandë, apo në Francë dhe në jug të Evropës, azilkërkuesit paguajnë gjithashtu çmimin e një politike të dështuar evropiane të migracionit. Të shtyrë nga disa shtete të BE-së, ato vuajnë në të tjera nga menaxhimi jofunksional i kërkesave për azil.

Të dëshpëruar, grupe emigrantësh kanë pushtuar ndërtesat bosh.

“Çfarë kuptimi ka të veshim mantilet tona të avokatëve”, thotë avokatja Manon Libert. “Për të punuar në dosjet tona, për të shkuar për të deklaruar, për të fituar procedurat dhe për të lehtësuar gjykimet nëse shteti më pas e shkel këtë dhe i lë qëllimisht gratë, fëmijët dhe burrat në rrugë! Prandaj ne po i kërkojmë Belgjikës sot të përmbushë detyrimet e saj ndërkombëtare”./UBTNews/

Artikulli është përkthyer me shkurtesa nga EURONEWS

Lajmet

​Haradinaj: Ligji i Pagave nuk i përmbush kërkesat e policëve, kryeministër reflekto

Ai tha se policë janë të pakënaqur me këtë trajtim që po ju bëhet.

Publikuar

nga

Anëtari i kryesisë së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj ka kërkuar nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, që të reflektojë lidhur me pagat e Policisë së Kosovës.

Haradinaj ka thënë se trajtimi i tyre në Ligjin e Pagave as për së afërmi nuk i përmbush nevojat e tyre. Madje ai ka treguar se shumë policë i kanë shkruar dhe janë ndjerë të pakënaqur me ketë trajtim që po ju bëhet.

“Çdo herë, Policia e Kosovës është në krye të detyrës. Ne, me të drejtë krenohemi me punën e tyre. Por, trajtimi i tyre në Ligjin e Pagave as për së afërmi nuk i përmbush nevojat e tyre. Shumë prej tyre më kanë shkruar, të zhgënjyer me nivelin e trajtimit që ju jep ky ligj. Edhe pse pritej që t’iu rritet paga, me ligjin e ri për shumë pjesëtarë madje parashihet edhe ulja e tyre. Kryeministër, reflekto”, ka shkruar Haradinaj në Facebook.

Qeveria e Kosovës të mërkurën e bëri publik koeficientin për pagat në sektorin publik. Në Polici, drejtori i përgjithshëm do të ketë pagë me koeficient 14.5, ndërsa polici i thjeshtë koeficient 5. Kadeti policor do të ketë koeficientin 2.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

“Putin synon të kapë Donbasin deri në mars”

Edhe Zelensky dhe zyrtarë të lartë ukrainas paralajmëruan se Rusia po planifikon një ofensivë të re në muajt e ardhshëm.

Publikuar

nga

Një zyrtar i inteligjencës ukrainase tha se ai mendon se luftimet në Ukrainën lindore do të intensifikohen gjatë muajve të ardhshëm, pasi qëllimi i presidentit rus, Vladimir Putin është “të pushtojë Donbasin deri në muajin mars”.

“Ne presim ngjarje shumë aktive gjatë periudhës shkurt-mars. Qëllimi i Putinit është të pushtojë Donbasin deri në mars”, tha Andriy Yusov, një përfaqësues i Inteligjencës së Mbrojtjes të Ukrainës.

Andrii Chernyak, një tjetër përfaqësues i Drejtorisë kryesore të Inteligjencës të Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës, tha se ka shenja se Rusia po përgatitet për një ofensivë të madhe për të kapur pjesët lindore të vendit.

Komentet erdhën pasi presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky dhe zyrtarë të lartë ukrainas paralajmëruan se Rusia po planifikon një ofensivë të re të madhe në muajt e ardhshëm, duke u kërkuar vazhdimisht aleatëve perëndimorë më shumë armë, tanke dhe avionë luftarakë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​PedaKos mbyll projektin për edukimin në fëmijëri të hershme

Koordinatorja e projektit “Pedakos”, Anna Toldo tha se gjatë këtij projekti janë mbajtur 100 orë trajnime.

Publikuar

nga

Është përmbyllur projekti PedaKos, i cili fokus kishte edukimin në fëmijërinë e hershme në Kosovë. Ky projekt ka nisur të implementohet nga viti 2018 dhe është mbështetur nga Agjencia Italiane për Bashkëpunim dhe Zhvillim dhe zbatuar nga Volantari nel Mundo RTM me mbështetjen e Ambasadës së Italisë në Kosovë.

Koordinatorja e projektit “Pedakos”, Anna Toldo tha se gjatë këtij projekti janë mbajtur 100 orë trajnime.

“Kemi pasur një vizitë një javore për 37 pjesëmarrës në Regiio Emilia. Veprimi i dytë ishte ambienti i mësimit dhe kemi ofruar 15 shkolla me një atelie. Ofrojmë vegla të ndryshme të cilat janë të dobishme për të ofruar një hapësirë ushqyese të mirë. Pas përmirësimit të ambientit jemi fokusuar në praktika të mira, 15 institucionet parashkollore janë përfshirë edhe prindërit dhe kanë krijuar ngjarje ku prindërit kanë marrë pjesë”, ka treguar ajo.

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci tha se për qeverinë është prioritet edukimi në fëmijërinë e hershme, për çka kanë punuar edhe në ndryshimet legjislative.

“Edukimi në moshën e fëmijërisë së hershme është një nga prioritetet e qeverisë tonë, në më pak se dy vite qeverisje e kemi reflektuar edhe në përmirësimin e legjislacionit, besoj që shumë shpejt do të kalojë edhe në lexim të dytë Ligji për Edukim të Hershëm”, ka thënë ajo.

Nagavci ka shtuar se 6,5 milionë euro janë planifikuar në buxhetin aktual për ndërtimin e objekteve.

Ambasadori i Italisë në Kosovë, Antonella De Riu ka folur për rëndësinë e këtij projekti.

“Lidhja ndërmjet të gjitha shtëpive dhe komuniterteve, vazhdimësia dhe sensi i një identiteti të përbashkët është trashëgëmia që Pedikos ju jep”, ka thënë ambasadori.

Presidenti i Reggio Children, Cristian Fabbi tha se ky projekt ka përfshirë shumë komunitete.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Ukraina hap çështje penale kundër themeluesit të grupit Wagner

Ai është akuzuar për shkelje të integritetit territorial dhe paprekshmërisë së Ukrainës.

Publikuar

nga

Zyra e prokurorit të përgjithshëm të Ukrainës thotë se ka hapur një çështje penale kundër Yevgeny Prigozhin, themeluesit të Grupit Wagner, grup ky i cili po lufton në Ukrainë.

Prigozhin është akuzuar për shkelje të integritetit territorial dhe paprekshmërisë së Ukrainës dhe për një luftë agresioni kundër vendit, tha zyra në një deklaratë të postuar në Telegram.

Prigozhin është një aleat i ngushtë i presidentit rus Vladimir Putin dhe forcat e tij mercenare janë përfshirë në beteja të përgjakshme të shkatërrimit në rajonin lindor të Ukrainës, Donetsk, muajt e fundit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara