Lajmet

Kina vazhdon përpjekjet diplomatike për të izoluar Tajvanin

Hondurasi ka vendosur të kalojë njohjen diplomatike nga Tajvani në Kinë.

Publikuar

Hondurasi ka vendosur të ndërrojë njohjen diplomatike të Tajvanit, duke e përshkruar atë si një domosdoshmëri ekonomike.

Nëse ndodhë kjo, kjo do të thotë se Tajvani do të njihet nga vetëm 13 vende, duke shënuar fitoren e fundit në fushatën e gjatë të Pekinit për të izoluar ishullin në skenën botërore.

Pse është rritur presioni mbi Tajvanin?
Gjatë tetë viteve në të cilat Ma Ying-jeou, miqësor me Pekinin, ishte president i Tajvanit, ishulli humbi njohjen diplomatike nga vetëm një vend.

Por marrëdhëniet ranë në vitin 2016 me zgjedhjen e Tsai Ing-wen.

Ajo tërboi Kinën duke mbështetur një pozicion se Tajvani është një komb sovran “tashmë i pavarur” që nuk është në varësi të Pekinit.

Që atëherë Kina ka rritur presionin diplomatik dhe ushtarak në ishull, me tetë vende që braktisën Taipein për të njohur Pekinin. Hondurasi do të ishte i nënti.

Si i ka tërhequr Kina aleatët e Tajvanit?
Kina ka përdorur ekonominë për të “sulmuar” disa nga aleatët e dikurshëm të Tajvanit në vitet e fundit, veçanërisht në Amerikën Latine.

Lëvizja e Hondurasit erdhi disa javë pasi qeveria e kombit të Amerikës Latine njoftoi se po negocionte me Kinën për të ndërtuar një digë të madhe hidroelektrike.

Megjithatë, ajo që Kina u ofron vendeve është shumë më tepër sesa thjesht investime në infrastrukturë, thonë analistët.

“Kina përfaqëson një nga tregjet më të mëdha në botë dhe po rritet dhe zgjerohet”, tha Henry Rodriguez, kreu i departamentit të ekonomisë në Universitetin Kombëtar Autonom të Hondurasit.

“Tajvani ka qenë partner i Hondurasit për shumë vite, ata na kanë mbështetur, por njerëzit thonë se mbështetja që na japin nuk është shumë e rëndësishme, sepse është e kufizuar në 50 milionë dollarë në vit dhe se Kina do të jetë në gjendje të na japë më shumë mbështetje”.

Si ndikon humbja e njohjes në Tajvan?
Pavarësisht nga pakësimi i grupeve të kombeve që e njohin atë, Tajvani nuk do të konsiderohet i izoluar ndërkombëtarisht edhe nëse ky numër bie në zero, thanë analistët.

“Lidhjet e forta dhe të shumëanshme me ekonomitë dhe demokracitë me ndikim janë më të mira për të forcuar praninë ndërkombëtare të Tajvanit sesa lidhjet zyrtare me shtetet relativisht të vogla”, tha J. Michael Cole, një këshilltar me bazë në Taipei në Institutin Republikan Ndërkombëtar.

“Zyrtarët dhe OJQ-të në Tajvan kanë qenë shumë aktive në menaxhimin e marrëdhënieve me partnerët ndërkombëtarë përmes kanaleve jozyrtare”, tha Lo Li-chia, analist politik në Universitetin e Kanberrës.

“Kjo pjesë nuk do të largohet edhe nëse Tajvani nuk ka njohje ndërkombëtare”./UBTNews/

Lajmet

OKB-ja e alarmuar për rritjen e dhunës në Kongo

Rreth 700 njerëz kanë vdekur si pasojë e dhunës nga luftëtarët e milicisë.

Publikuar

nga

Një rritje e sulmeve në lindje të Republikës Demokratike të Kongos ka marrë më shumë se 700 jetë në duart e luftëtarëve të milicisë që nga dhjetori, thanë Kombet e Bashkuara të hënën.

“Situata e sigurisë u përkeqësua më tej në tre provincat lindore të Republikës Demokratike të Kongos me një rritje të madhe të dhunës”, tha Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres.

Ai tha se dhuna ishte kryer kryesisht nga Forcat Demokratike Aleate, një grup i lidhur me islamistët; një milici famëkeqe e quajtur CODECO; dhe kryengritësit M23.

Nuk ishte menjëherë e qartë se sa nga këto vdekje ishin përfshirë në mbi 700 vdekjet e raportuara në ato provinca./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Gjermania dërgon tanke Leopard në Ukrainë

18 tanke luftarake kryesore të fundit janë dorëzuar.

Publikuar

nga

Ngarkesa e parë e tankeve Leopard 2 nga Gjermania është dërguar në Ukrainë, tha Ministria gjermane e Mbrojtjes.

18 tanke luftarake kryesore të fundit u dorëzuan pasi ekuipazhet ukrainase u trajnuan për t’i përdorur ato, shkruan BBC.

Ministri i Mbrojtjes, Boris Pistorius tha se ishte i sigurt se tanket mund të “bënin një kontribut vendimtar” në vijën e parë të luftës.

Sipas raporteve nga Ukraina, kanë mbërritur edhe tanket Challenger 2 nga Britania e Madhe.

Ukraina ka kërkuar prej muajsh për më shumë automjete dhe sisteme armësh për të ndihmuar në luftimin e pushtimit rus.

Qeveria ukrainase nuk ka komentuar ende për mbërritjen e Leopard 2, por ata kanë konfirmuar mbërritjen e tankeve të parë Challenger 2 të prodhuara në Mbretërinë e Bashkuar.

Rreth 2000 Leopard 2, të konsideruar gjerësisht si ndër tanket më të mirë të betejës kryesore, të prodhuara nga vendet e NATO-s, janë në përdorim nga vendet evropiane.

Gjermania ra dakord ta furnizonte Ukrainën me tanke në janar, pasi fillimisht hezitoi ta bënte këtë – apo edhe t’i lejonte vendet e tjera të dërgonin të tyret.

Sipas ligjit gjerman, Berlini duhet të miratojë që Leopard 2 të rieksportohet nga çdo vend.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

OKB thotë se themeluesi i projektit për edukimin e vajzave afgane është arrestuar në Kabul

Matiullah Wesa, kreu i PenPath dhe avokat për arsimimin e vajzave u arrestua në Kabul.

Publikuar

nga

Themeluesi i një projekti që bëri fushatë për arsimimin e vajzave në Afganistan është arrestuar nga autoritetet talibane në Kabul, thanë sot vëllai i tij dhe OKB.

Qeveria talibane vitin e kaluar ndaloi vajzat të ndiqnin shkollën e mesme, duke e bërë Afganistanin të vetmin vend në botë ku ka një ndalim të arsimit.

“Matiullah Wesa, kreu i PenPath dhe avokat për arsimimin e vajzave, u arrestua në Kabul të hënën”, shkroi në Twitter misioni i OKB-së në Afganistan.

Vëllai i Wesa-s konfirmoi arrestimin e tij, duke thënë se ai u kap jashtë një xhamie pas lutjeve të hënën në mbrëmje.

Që nga ndalimi i shkollave të mesme për vajza, Wesa ka vazhduar të vizitojë zonat e largëta për të mbledhur mbështetjen nga vendasit.

Talibanët kanë imponuar një interpretim të ashpër të Islamit që kur u kthyen në pushtet./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Ushtria ukrainase: Mbi 171 mijë trupa ruse kanë humbur jetën që nga fillimi i luftës

Ky numër përfshin 610 viktima që dyshohet se kanë pësuar forcat ruse në 24 orët e fundit.

Publikuar

nga

Forcat e Armatosura të Ukrainës kanë pohuar se Rusia ka humbur 171,160 trupa në Ukrainë që nga fillimi i luftës.

Ky numër përfshin 610 viktima që dyshohet se kanë pësuar forcat ruse në 24 orët e fundit.

Sipas raportit të lëshuar nga Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës, Rusia ka humbur gjithashtu 3,595 tanke, 6,953 automjete luftarake të blinduara, 5,493 automjete dhe tanke karburanti, 2,638 sisteme artilerie, 523 sisteme raketash të shumëfishta, 277 sisteme të mbrojtjes ajrore, 305 aeroplanë, 291 helikopterë, 2216 dronë dhe 18 varka./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara