Shëndeti

Këto ushqime rrisin ankthin!

Miliona njerëz në botë sot kanë çrregullime ankthi.

Publikuar

Nëse jetoni me stres ose ankth kronik, mund të kaloni pjesën më të madhe të jetës tuaj të përditshme duke e menaxhuar atë me mjete si terapia, ndërgjegjësimi, stërvitja dhe ilaçet kundër ankthit.

Por a e dini se ankthi mund të shkaktohet edhe nga ushqime të caktuara që konsumojmë gjatë ditës?

  1. Alkooli Alkooli është pija e përdorur më shpesh për të shuar ankthin shoqëror, por në fakt po e përkeqëson atë.

“Edhe pse mund të duket sikur qetëson nervat tuaja, alkooli mund të ketë një ndikim negativ në hidratimin dhe gjumin, të dyja mund të shkaktojnë simptoma ankthi” thotë Erin Palinski-Wade, RD, CDE, autore e “Belly Fat for Dummies “.

Alkooli ndryshon nivelet e serotoninës dhe neurotransmetuesve në tru, gjë që e bën ankthin më keq. Dhe kur alkooli zhduket, mund të ndiheni edhe më të shqetësuar.

  1. Kafeina
    Sipas Shoqatës Kombëtare të Kafesë, 62 përqind e amerikanëve pinë kafe çdo ditë dhe sasia mesatare në ditë është pak më shumë se 3 filxhanë për kafe-pirësin. Por rituali ynë i preferuar i mëngjesit në fakt mund të jetë duke bërë më shumë dëm sesa mirë kur bëhet fjalë për ankthin.

“Nivelet e larta të kafeinës jo vetëm që mund të rrisin ankthin dhe nervozizmin, por gjithashtu të zvogëlojnë prodhimin e serotoninës kimike duke shkaktuar një gjendje depresive”, shpjegon Palinski-Wade.

Në mënyrë tipike, kafeina është e sigurt në doza të ulëta. Por doza të larta mund të shkaktojnë efekte të pakëndshme, përkatësisht ankth dhe nervozizëm.

3.Sheqer i shtuar poshtër
Nuk ka asnjë mënyrë për të shmangur sheqerin 100 për qind të kohës, pasi kjo ndodh natyrshëm në shumë nga ushqimet që ne duam të hamë, si frutat.

Por sheqeri i shtuar është një kontribues në ankthin e përgjithshëm.

“Sheqernat e shtuar bëjnë që sheqeri juaj në gjak të ecë me rrotull dhe të përplaset, energjia juaj gjithashtu shkon lart e poshtë. Kur sheqeri në gjak bie, humori juaj i keq dhe nivelet e ankthit mund të rriten” – thotë Palinski-Wade.

Konsumimi i sasive të mëdha të sheqerit të përpunuar mund të shkaktojë ndjenja shqetësimi, nervozizmi dhe trishtimi.

  1. Karbohidratet e rafinuara
    Karbohidratet e rafinuara janë shoqëruar me rritje të rrezikut. Karbohidratet e rafinuara janë ushqime të cilave u është hequr pjesa më e madhe e fibrave dhe mikronutrientëve të tyre.

Duket se ankthi po i shtohet listës së çështjeve shëndetësore që mund të shoqërohen me konsumimin e karbohidrateve të rafinuara.

Një studim i vitit 2019 zbuloi se konsumi i drithërave të rafinuar ishte i lidhur me ankthin dhe depresionin tek gratë. Një studim tjetër i besuar nga viti 2018 zbuloi se minjtë e ushqyer me një dietë të lartë në karbohidrate të rafinuara u bënë të trashë dhe më pas zhvilluan ankth dhe sjellje të ngjashme me depresionin kur u ekspozuan ndaj stresit.

Sheqernat e rafinuar dhe drithërat e rafinuara janë dy llojet kryesore të karbohidrateve të rafinuara. Drithërat e rafinuara janë bluar për të hequr pjesët fibroze, të tilla si krundja dhe embrioni, i cili gjithashtu heq shumë nga lëndët ushqyese. Tre shembuj të zakonshëm të karbohidrateve të rafinuara janë:

-miell i bardhe
-oriz i bardhe
-bukë e bardhë

Sheqernat e rafinuar vijnë nga bimë të tilla si kallam sheqeri, panxhar sheqeri dhe lëng i agaves. Ato janë përpunuar për të nxjerrë sheqerin e tyre. Këto sheqerna të rafinuar ndryshojnë nga sheqernat natyralë që gjenden në fruta dhe produkte të qumështit. Sheqernat e rafinuar të zakonshëm përfshijnë:

-sakarozë (sheqer tryezë)
-shurup misri me fruktozë të lartë
-shurup agave

Karbohidratet e rafinuara gjenden në shumë ushqime moderne, duke përfshirë:

-bukë e bardhë
-oriz i bardhe
-pasta
-pije të gazuara
-makarona
-drithërat e mëngjesit
-ushqime dhe vakte të përpunuara./neps

Lajmet

A bëjnë gjumë më të mirë njerëzit optimistë?

Studimi zbuloi lidhjen midis të qenurit optimist dhe gjumit të rehatshëm.

Publikuar

nga

Tashmë dihet se mungesa e gjumit shoqërohet me luhatje humori dhe shtim të mendimeve negative, por a mundet që e kundërta të ndodhë me individët që bëjnë një gjumë cilësor?

Një studim i ri zbuloi lidhjen midis të qenurit optimist dhe gjumit të rehatshëm.

Teorikisht, nga një këndvështrim jo-shkencor, kjo gjë ka kuptim! Nëse flini mjaftueshëm humori juaj do të përmirësohet dhe do të keni një këndvështrim më pozitiv për jetën, e kështu do të ndiheni më optimist.

Por kjo ide padyshim shtron një pyetje tjetër: A është optimizmi rezultat i gjumit të mjaftueshëm?

A është optimizmi rezultat i gjumit të mjaftueshëm?

Duke ditur që optimizmi ndihmon në përmirësimin e aftësive shëndetësore, studiuesit u përpoqën të testonin hipotezën:  “Optimizmi mund të jetë rezultat i një gjumi cilësor”.

Hulumtimi zbuloi një lidhje të rëndësishme midis optimizmit dhe karakteristikave të ndryshme të gjumit.

Studiuesit vunë re se individët më optimistë kishin gjithashtu më pak gjasa të raportonin se vuanin nga pagjumësia dhe lodhja gjatë ditës. Dhe ata flinin mesatarisht diku nga gjashtë deri në nëntë orë.

Por, ashtu si me çdo rezultat nga hulumtimet, merreni parasysh që ende nuk ka asnjë mënyrë të sigurt për të ditur saktësisht nëse të qenurit optimist ndikon pozitivisht në cilësinë e gjumit.

Sidoqoftë, studiuesit bëjnë një lidhje logjike midis rezultateve të hulumtimit dhe efekteve të padiskutueshme të stresit në ciklin e gjumit.

“Optimistët,” thonë studiuesit, “kanë më shumë gjasa të përfshihen në përballimin aktiv të probleme dhe të interpretojnë ngjarjet stresuese në mënyra më pozitive. Duke reduktuar kështu shqetësimet dhe mendimet e shumta, para se të bien në gjumë dhe gjatë ciklit të gjumit.”

Pra nëse keni probleme me gjumin, ekspertët këshillojnë të vëzhgoni mënyrën se si mendoni, e cila mund të jetë duke ju zhytur në negativitet dhe rrjedhimisht ju jep shqetësime gjatë orëve të gjumit.

Ndërkohë edhe të rrezatosh befas optimizëm, nuk është diçka e shëndetshme. Ka shumë mënyra për të ndihmuar në menaxhimin e stresit, si për shembull praktikimi i meditimit, për të përballuar ankthin dhe për të qetësuar mendjen tuaj./AgroWeb.org

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Para se të konsumoni sërish banane duhet t’i dini këto gjashtë fakte për to

Ja disa fakte që nuk i dini për bananet.

Publikuar

nga

Pyesni këdo që t’ju thotë një frut të çuditshëm dhe do t’ju thonë bananet dhe kjo bazohet vetëm tek fakti që janë të verdha dhe shumë të buta. Por po të mësoni disa gjëra rreth tyre do të kuptoni se “e çuditshmja” nuk gjendet tek lëkura e tyre.

Ja disa fakte që nuk i dini për bananet:

1.Bananet janë radioaktive

Është i njohur fakti që bananet përmbajnë shumë potasium, shumë i nevojshëm për disa funksione të trupit. Por është pak i njohur fakti që një pjesë shumë e vogël e potasiumit është izotopi potasium 40 radiokativ i paqëndrueshëm. Ndonëse tani po mendoni për “kërcënimin” që mund të ju vijë nga ngrënia e bananes, por ju duhet të gjeni vend për 10 milionë banane njëherësh që të ketë efekt letal.

2. Bananet i bëjnë bletët të çmenden

Acetati izopentil është një përbërës organik që gjendet tek bananet dhe tek feromonet e bletëve.
Bletët dhe insektet e tjerë mbështeten tek feromonet për të komunikuar dhe kur ka kërcënim një nga mesazhet që çojnë nëpërmjete feromoneve është “sulm”.
Acetati izopentil është vetëm një përbërës i feromoneve për sulm, por ka shije të athët, ç’ka është dhe arsyeja se pse pas pickimit ju shpesh ndjeni një erë bananeje rreth pjesës që djeg. Ky acetat është më i fuqishëm tek bananet e freskëta, por zbehet pasi piqet fruti, kështu shmangni ngrënien e tyre afër bletëve, zgjidhni ndonjë të pjekur shumë.

3.Shumë energji për një frut

Nuk është surprizë që vrapuesit shpesh konsumojnë banane para maratonave për të marrë shumë energji.

4.Zgjidhje për buzëqeshjen tuaj

Bananet ju bëjnë të buzëqeshni për shumë arsye; kanë shije të mirë, të shëndetshme dhe për shkak të potasiumit ju zbardhin dhëmbët. Merrni një banane jo të pjekur mirë, pak në të gjelbër dhe me lëkurën e saj fërkoni dhëmbët më të para se t’i lani me furçë.

5.Njerëzit konsumojnë shumë banane

Sipas të dhënave njerëzi konsumojnë pa fund banane duke u rrotulluar tek shifra të paktën 2 në javë.
Mos të flasim pastaj për vendet ku rritet, në Ugandë për shembull një person konsumon 190 kg banana në vit.

6.Duken njësoj, sepse janë njësoj

Bananet janë një frut infertil. Çka do të thotë që kur një fermer do të shtojë pemët e bananes, nuk mund të mbjellë fara, por merr një pjesë nga një pemë tjetër dhe e mbjell veçmas./neps.al

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Shkaktarët e zakonshëm që ju bëjnë të shtoni peshë

Kortizoli, “hormoni i stresit”, kur sekretohet me shumicë shkakton një rritje të oreksit.

Publikuar

nga

Nëse filloni të merrni më shumë kalori se zakonisht ose të ndërprisni stërvitjen, nuk do të habiteni nëse numrat në peshore do të rriten së tepërmi.

Por, nëse asnjë nga arsyet e më sipërme nuk janë shkaku dhe pesha juaj vazhdon të rritet është koha për të gërmuar pak më thellë. Ju njohim me shkaktarët e zakonshëm që ju bëjnë të shtoni në peshë pa e kuptuar.

Mungesa e gjumit
Ka një lidhje midis mungesës së gjumit dhe shtimin e peshës. Së pari, nëse jeni zgjuar vonë, shanset janë të mëdha që të konsumoni ushqim natën vonë, që do të thotë më shumë kalori. Arsyeja tjetër janë ndryshimet e niveleve të hormoneve rrisin urinë dhe oreksin.

Stresi
Kortizoli, “hormoni i stresit”, kur sekretohet me shumicë shkakton një rritje të oreksit. Dhe shpesh ju drejtoheni tek ushqimet e shpejta me shumë kalori. Ky kombinim është i përsosur për të shtuar peshë.

Ilaçet kundër depresionit
Një efekt anësor që nga disa ilaçe kundër depresionit kanë është shtimi në peshë. Megjithatë vetë depresioni mund të shkaktojë ndryshime në peshë.

Steroidet
Ato janë të njohura për shtimin në peshë, por nëse i keni marrë për më shumë se një javë, mos i ndaloni ato papritur. Kjo mund të çojë në probleme serioze, prandaj konsultohuni së pari me mjekun tuaj.

Ilaçet
Disa ilaçe që merren me recetë janë të lidhura me shtimin në peshë. Lista përfshin ilaçe antipsikotike së bashku me ilaçet për trajtimin e migrenës, presionit të lartë të gjakut, diabetit etj.

Kontraceptivët
Mendohet se disa gra që marrin kontraceptivë mund të përjetojnë një rritje të peshës në lidhje me shtimin e lëngjeve në organizëm. Por kjo ndodh zakonisht për një periudhë afatshkurtër.

Hipotiroidizmi
Prodhimi i pa mjaftueshëm i hormoneve nga tiroidet bën që metabolizmi juaj ngadalësohet, duke e bërë më të mundshëm shtimin në peshë.

Mos e fajësoni menopauzën
Shumica e grave shtojnë në peshë gjatë menopauzës, por hormonet ndoshta nuk janë shkaku i vetëm. Plakja gjithashtu ngadalëson metabolizmin tuaj, kështu që ju digjni më pak kalori.

Sindroma e vezoreve policistike (PCOS)
Gratë me këtë gjendje janë rezistente ndaj insulinës (hormonit që kontrollon sheqerin në gjak), kështu që ky problem shëndetsor mund të shkaktojë shtim në peshë. Pesha tenton të mblidhet rreth barkut, duke i vënë këto gra në rrezik më të madh për sëmundje të zemrës.

Lënia e duhanit
Lënia e duhanit është një nga gjërat më të mira që mund të bëni për shëndetin tuaj, por kjo mund të shoqërohet me shtim të peshës. Ju duhet të filloni të kontrolloni ndjesinë e urisë, gjë që do ta bëjë më të lehtë humbjen e çdo kilogrami që mund të keni fituar./AgroWeb

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Ushqimet e dëmshme që u japim fëmijëve tanë

Tema e vitaminave është mjaft e diskutueshme.

Publikuar

nga

Që në moshë fare të re, shumë fëmijë fillojnë të hanë ushqime që përmbajnë shumë sheqer. Kjo dëmton shqisat e ndjeshmërisë dhe shijes, kështu që ushqimi normal nuk duket më i mirë. Në këtë artikull ju zbulojë se cilat janë ushqimet e dëmshme që shpesh u serviren fëmijëve, por që dëmtojnë shëndetin e tyre.

Kosi
Së pari, mos blini produktet e kosit që ruhen në rafte të hapura, por ato në frigorifer. Në vend të produkteve të ëmbla, blini kos natyral. Koset e frutave përmbajnë shumë sheqer, yndyrë dhe kalori që çojnë në mbipeshë dhe rritjen e rrezikut të diabetit. Dhe që të siguroheni se po blini një kos të shëndetshëm, duhet të kontrolloni përbërësit në etiketë.

Multivitaminat për fëmijë
Tema e vitaminave është mjaft e diskutueshme. Fakti është se shpesh prindërit mbështeten në njohuritë dhe përvojën e tyre në vend që të konsultohen me një ekspert. Fëmijët duhet të marrin vitaminat e nevojshme nga ushqimi, asnjë shtesë nuk është e nevojshme, sidomos pa këshillën e mjekut.

Lëngjet
Lëngjet që shiten të paktetuara në markete, janë një nga produktet e preferuara për fëmijët. Vetëm në një gotë lëng gjenden 5-6 lugë sheqer. Sheqeri i tretur absorbohet menjëherë në sistemin e qarkullimit të gjakut, gjë që është e keqe për metabolizmin. Në vend të lëgjeve ekspertët e shëndetit sugjerojnë që fëmijët të konsumojnë fruta. Lëngu tek frutat absorbohet gradualisht falë fibrave që ato përmbajnë. Fëmijët gjithashtu mund të konsumojnë lëngje të freskëta të shtrydhura.

Mjalti
Fëmijët nuk duhet të hanë mjaltë para moshës 2 vjeç. Kjo këshillë nuk vlen vetëm për ndonjë një reaksion të mundshëm alergjik. Por edhe sepse mjalti ndonjëherë përmban baktere që mund të çojnë në një sëmundje të rëndë infektive të njohur si botulizëm.

Rrushi
Vitaminat dhe mineralet që rrushi përmban, që janë të nevojshme për fëmijët. Por ka një arsye pse fëmijët nuk duhet t’i hanë ato. Kokrrat e rrushit janë të mëdha, e të rrëshqitshme dhe një fëmijë mund të mbytet. Gjithashtu rrushi është shumë i vështirë për tu tretur.

Pijet me bazë qumështi
Rezulton se pijet me bazë qumështi janë po aq të rrezikshme sepse përmbajnë shumë yndyrë dhe sheqer. Hulumtimet e reja tregojnë se konsumi i rregulltë i pijeve që përmbajnë shumë yndyrna, mund të çojë në zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Ky produkt është i rrezikshëm edhe për të rriturit nëse konsumohet në mënyrë të rregullt. Është e rëndësishme t’ju mësoni fëmijëve se ëmbëlsirat janë ëmbëlsira dhe se ushqimi i zakonshëm nuk mund të zëvendësohet. Nëse fëmijët mësohen që në vegjëli të ushqehen shëndetshëm, ka të ngjarë që ta ruajnë këtë zakon edhe kur të rriten./AgroWeb

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara