Kronika e zezë

Ferizaj, vjedhje në vlerë të 20 mijë eurove, arrestohet një nga tre dyshuarit

I arrestuari në flagrancë është I.R, mashkull/shqiptar, shtetas i Serbisë, i moshës 48-vjeçare.

Publikuar

Një person është arrestuar sot për grabitje në Ferizaj, derisa në kërkim janë edhe tre persona.

Policia ka informuar se katër persona me maska, nën kërcënimin e armëve kanë grabitur stoli ari dhe gjësende të tjera në vlerë të rreth 20 mijë eurove.

“Sot, në ora 02:20 patrulla e policisë e stacionit në Ferizaj gjatë patrullimit në fshatin Bibaj të Ferizajt, sipas planit operativ ‘’Shtimi i masave të sigurisë’’ ka hasur në qytetarin mashkull,kosovar i moshës 61 vjeçar, i cili e ka informuar patrullën e policisë se persona të maskuar ishin duke vjedhur/grabitur në shtëpinë e tij. Patrulla e policisë menjëherë është nisur në drejtim të shtëpisë dhe më pas në përforcim të tyre janë nisur edhe njësitet tjera. Me të arritur tek shtëpia kanë vërejtuar se të dyshuarit ishin brenda shtëpisë dhe në përpjekje për ti kapur në flagrancë të dyshuarit kanë kërcyer nga kati i dytë, duke u larguar nga oborri në fushë të hapur në drejtime të ndryshme. Pas ndjekjes së tyre policia ka arritur që të ndalojë njërin të dyshuar dhe më pas ta arrestojë, i cili duke rezistuar kishte sulmuar zyrtarët policor. Si dëshmi tek i dyshuari janë gjetur : stoli ari, një mjet i mprehtë ( thikë) dhe një bateri ndriçuese, ndërsa tre të tjerë janë larguar në drejtim të panjohur. Policët hetues dhe krimteknikët e Sektorit Rajonal të Hetimeve i kanë marrë të gjitha masat e nevojshme dhe nën autorizim të prokurorit kujdestar nga Prokuroria Themelore në Ferizaj i kanë nisur hetimet. Nga hetimet e para është mësuar se katër persona me maska kishin depërtuar me forcë brenda në shtëpi dhe sipas viktimës femër, kosovare e moshës 34 vjeçare, e cila ishte në gjumë me katër fëmijët e saj, posa kishte dëgjuar zhurmën arrinë përmes telefonit që ta njoftojë vjehrrin e saj, e që më pas ai njofton policinë, ndësra viktima has të maskuarit, të cilët ishin me armë zjarri( pistoleta) në dorë. Të dyshuarit në prezencë të saj dhe fëmijëve, nën kërcënimin e armëve kanë grabitur stoli ari dhe gjësende të tjera në vlerë rreth 20 mijë eurove”, ka informuar Policia.

I arrestuari në flagrancë është I.R, mashkull/shqiptar, shtetas i Serbisë, i moshës 48-vjeçare, i cili është shoqëruar në Sektorin Rajonal të Hetimeve në Ferizaj për procedura të intervistimit, verifikimit dhe hetimit dhe me vendim të prokurorit të rastit, është dërguar në mbajtje për 48 orë. Ndërsa, në kërkim policor mbeten të dyshuarit tjerë të kësaj ngjarjeje.

Kronika e zezë

Shpërndante kokainë, arrestohet 44 vjeçari

Ngjarja ka ndodhur në Gjilan.

Publikuar

nga

Hetuesit policorë nga Drejtoria për Hetimin e Trafikimit me Narkotikë në Gjilan, me qëllim të zbardhjes së një rasti, ku një person dyshohet se merrej me trafikim të narkotikëve, kanë ndërmarrë veprime operative dhe hetimore.

Policia e Kosovës gjatë trajtimit të rastit ka ardhur te konstatimi se i dyshuari, E. F., (viti i lindjes 1979, mashkull kosovar), me veprimet e tij ka konsumuar veprën penale ‘blerja, posedimi, shpërndarja dhe shitja e paautorizuar e narkotikeve, substancave psikotrope dhe analoge’.

Sipas Policisë, i dyshuari gjatë veprimtarisë së shpërndarjes së lëndëve narkotike (kokainës), me qëllim që të mos bije në sy të Policisë, ka përdorur një shtëpi me qira dhe njëkohësisht ka shfrytëzuar vetura nga ‘rent a car’.

“Sot, më 22.09.2023, Policia ka arrestuar personin e dyshuar. Në koordinim me organet e drejtësisë është bërë kontrolli i banesës së të dyshuarit ku janë konfiskuar: 6.4 gramë substancë, që dyshohet të jetë kokainë, 1.5 gramë, dyshohet të jetë marihuanë, para të gatshme, një veturë dhe pesë telefona celularë. Në konsultim me prokurorin kompetent, i njëjti ka urdhëruar që pas intervistimit i dyshuari të ndalohet për 48 orë”, thuhet në njoftim.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Hynë ilegalisht nga Serbia, ndalohen dy persona

Rasti ka ndodhur në Bërnjak.

Publikuar

nga

Njësitë policore kanë ndaluar një veturë me targa të Serbisë me drejtues të dyshuarin mashkull kosovar, ku dyshohet se vetura është futur në territorin e Republikës së Kosovës, duke iu shmangur pikë kalimeve të rregullta kufitare.

Rasti ka ndodhur në Bërnjak. Lidhur me rastin është konsultuar prokurori i shtetit i cili ka rekomanduar që ndaj të dyshuarit të iniciohet rasti kalim i paautorizuar i vendkalimeve kufitare apo vijës kufitare dhe të procedohet në procedurë të rregullt.

Kurse, në fshatin Bistricë të Leposaviqit, njësitë policore gjatë një pike kontrolli kanë ndaluar një motoçikletë me drejtues mashkull kosovar, ku dyshohet se ka hyrë në Republikën e Kosovës, duke iu shmangur pikë kalimeve kufitare.

I dyshuari është arrestuar dhe pas intervistimit me vendim të prokurorit është liruar dhe rasti procedohet në procedurë të rregullt. 

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Konfiskohen lëndë narkotike e armë, arrestohet i dyshuari

Rasti ka ndodhur mbrëmë në Prishtinë.

Publikuar

nga

Njësia policore gjatë një pike kontrolli ka ndaluar veturën që drejtohej nga i dyshuari mashkull kosovar dhe gjatë kontrollit ka gjetur dhe sekuestruar një pistoletë me 5 fishekë.

Rasti ka ndodhur mbrëmë në Prishtinë, ku në konsultim me prokurorin është bastisur banesa e të dyshuarit ku janë gjetur dhe sekuestruar: 2.8 gramë kokainë, 15.1 gramë marihuanë, një revole, 45 fishekë të kalibrave të ndryshëm, një peshore digjitale dhe disa qese për paketimin e lëndëve narkotike.

Me vendim të prokurorit i dyshuari pas intervistimit është dërguar në mbajtje.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Policia jep detaje për zjarrin e mbrëmshëm në Lipjan

Rasti është në hetime.

Publikuar

nga

Si pasojë e një zjarri që ka shpërthyer për shkaqe të panjohura janë djegur dy objekte përcjellëse, po ashtu janë djegur ushqim për bagëti, disa pajisje të punës si dhe janë dëmtuar dy sera.

Sipas Policisë, rasti ka ndodhur mbrëmë rreth orës 18:35 në Lipjan, ku në vendin e ngjarjes përveç njësive policore kanë dalë edhe zjarrfikësit që e kanë lokalizuar zjarrin.

Rasti është në hetime.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara