Kronika e zezë

Arrestohet një burrë për dhunim në Ferizaj

Ai është dërguar në mbajtje.

Publikuar

Një burrë është arrestuar dje në Ferizaj për veprën penale “Dhunim”.

“Ankuesja femër kosovare, ka njoftuar se i dyshuari mashkull kosovar ka kryer veprën e lartcekur ndaj saj”, ka informuar Policia.

I arrestuari pas intervistimit dhe me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje.

Kronika e zezë

​Arrestohet ish-zyrtari i gjendjes civile në komunën e Gjakovës

I dyshuari kundërligjshëm e ka futur në sistem të gjendjes civile një person.

Publikuar

nga

Njësia Rajonale për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit në Gjakovë ka pranuar informatën se një person i dyshuar ish-zyrtar i gjendjes civile në komunën e Gjakovës dyshohet se ka regjistruar një person në sistemin e ARC-së në mënyrë të kundërligjshme.

Sipas Policisë, hetuesit në bashkëpunim me Prokurorinë e Gjakovës, kanë kryer veprime hetimore/operative dhe kanë arritur të sigurojnë dëshmi se i dyshuari me iniciale D. N. kundërligjshëm e ka futur në sistem të gjendjes civile shtetasin e Republikës së Shqipërisë, duke konsumuar kështu veprën penale “keqpërdorimi i pozitës apo autoritet zyrtar”.

“Deri te dyshimet bazike është ardhur pasi për shtetasin J. S. kishte mospërputhje tek disa të dhëna personale të regjistruara në sistem, me ato të certifikatës së kurorëzimit nga Republika e Shqipërisë. Identiteti i saktë i shtetasit është kërkuar përmes rrugëve zyrtare nga ku ka rezultuar se personi i dyshuar ka të njëjtat të dhëna si personi i regjistruar në Kosovë përveç datëlindjes. Lidhur me rastin është intervistuar i dyshuari D. N. në prezencë të avokatit dhe pas intervistës ndaj të njëjtit nga prokurori i Shtetit është lëshuar aktvendim për ndalim dhe i njëjti është dërguar në mbajtje për 48 orë. Ndërsa i dyshuari J. S., shtetas i Shqipërisë, do të intervistohet sapo të sigurohet prezenca e tij”, thuhet në njoftim.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

​Gjendet një person pa shenja jete, Policia nis hetimet

“Rasti vazhdon të trajtohet nga ekipet hetimore”, është bërë e ditur në njoftimin e Policisë.

Publikuar

nga

Policia e Kosovës ka njoftuar se një person është gjetur pa shenja jete në shtëpinë e tij në Prishtinë. Rasti, për të cilin tashmë kanë filluar hetimet, ka ndodhur të dielën.

Në raportin 24 orësh të Policisë, bëhet e ditur se me urdhër të Prokurorit, trupi i pajetë i viktimës është dërguar në Institutin e Mjekësisë Ligjore.

“Prishtinë 28.05.2023 – NN. Është raportuar se viktima mashkull kosovar në shtëpinë e tij është gjetur pa shenja jete, vdekjen e të cilit e ka konstatuar mjeku në vendin e ngjarjes. Me urdhër të prokurorit trupi i pajetë i viktimës është dërguar në IML për obduksion, rasti vazhdon të trajtohet nga ekipet hetimore”, është bërë e ditur në njoftimin e Policisë. 

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Pesë policë të lënduar e katër automjete të dëmtuara nga incidentet në veri

Kështu njoftoi Policia e Kosovës.

Publikuar

nga

Pesë policë kanë mbetur të lënduar dhe katër automjete janë dëmtuar, përfshirë një e djegur, nga incidentet e së premtes në veri, ka njoftuar Policia e Kosovës.

Sipas njoftimit, pesë policët e lënduar më pas u janë kthyer detyrave të tyre.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

​Sulmuan një person dhe i grabitën të holla, aktakuzë ndaj të dyshuarit

Me këtë rast palët njoftohen se ankesa kundër këtij aktvendimi nuk e shtynë ekzekutimin e tij.

Publikuar

nga

Gjykata Themelore në Ferizaj, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Ferizajt, për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit Sh.B., për shkak të dyshimit të bazuar se në bashkëkryerje kanë kryer veprën penale grabitje.

Sipas Gjykatës, pas mbajtjes së seancës dëgjimore dhe analizimit të shkresave të lëndës, gjyqtari i procedurës paraprake i Departamentit për Krime të Rënda, ka vlerësuar se ekziston dyshimi i bazuar mirë, se i pandehuri më 20 shtator 2022 në një rrugë në Ferizaj, në bashku me të pandehurin K.B. dhe A.Z., me qëllim të përvetësimit të pasurisë së luajtshme të personit tjetër, e që vetës t`i sjellë përfitime pasurore të kundërligjshëm, kanë kryer grabitje në dëme të dëmtuarit A.S.

“Derisa ishin duke lëvizur me veturën e tyre, në momentin që e takojnë të dëmtuarin e detyrojnë të hyjë në veturë, duke sulmuar fizikisht gjatë rrugës, pastaj vazhdojnë tek vendi i panjohure në pyll, ku me të arritur aty e kishin zbritur dhe e kishin sulmuar fizikisht duke i shkaktuar lëndime trupore, duke përdorë forcë arrijnë që t`ia marrin portofolin, në të cilën kishte shumën e të hollave rreth 327 euro dhe të njëjtit janë larguar në drejtim të panjohure. Gjyqtari i procedurës paraprake, kërkesën e prokurorit të shtetit për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit e ka aprovuar si të bazuar konform dispozitave të KPPRK-së, dhe të njëjtit i është caktuar masa e paraburgimit në kohëzgjatje prej një muaj”, thuhet në njoftim.

Me këtë rast palët njoftohen se ankesa kundër këtij aktvendimi nuk e shtynë ekzekutimin e tij.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara