Shëndeti

Faktorët që ndikojnë në rritjen e kolesterolit

Sheqeri i lartë në gjak, kontribuon në rritejn e nivelit të kolesterolit të keq.

Publikuar

Trupi juaj ka nevojë për kolesterol, në mënyrë që të ndërtojë qelizat e shëndetshme. Megjithatë, nivelet e larta të kolesterolit mund të rrisin rrezikun për tu prekur nga sëmundjet e zemrës.

Duke qenë se kolesteroli i lartë nuk shfaq simptoma, ju mund ta vini veten në rrezik edhe pa e kuptuar.

Regjimi Ushqimor
Yndyrnat e ngopura, të gjetura në ushqime si mishi i kuq, qumështi, por gjithashtu edhe disa produkte, të tilla si biskotat, rrezikojnë të rrisnin nivelin e kolesterolit të keq në gjak.\

Mbipesha
Tashmë dihet se mbipesha është një nga arsyet kryesore që lidhet ngushtë me kolesterolin e keq në gjak.

Mungesa e aktivitetit fizik
Mungesa e aktivitetit fizik, mund të kontribuojë në rritjen e kolesterolit të keq dhe ulejn e kolesterolit të mirë.

Duhani
Pirja e duhanit, dëmton muret e enëve të gjakut, duke i bërë ato më të prirura për të grumbulluar depozita yndyrore. Duhani gjithashtu mund të ulë nivelin e kolesterolit të mirë, thonë ekspertët.

Mosha mund të jetë një tjetër faktor
Për shkak se kimia e trupit tuaj ndryshon kur plakeni, rreziku i kolesterolit të lartë rritet. Për shembull, ndërsa plakeni, mëlçia bëhet më pak e aftë të eleminojë kolesterolin e keq.

Diabeti
Sheqeri i lartë në gjak, kontribuon në rritejn e nivelit të kolesterolit të keq dhe dëmton gjithashtu arteriet tuaja.

Si të mund të parandaloni rritjen e nivlet të kolesterolit të keq?
Për të ndihmuar në parandalimin e kolesterolit të lartë, ju mund të:
• Reduktoni konsumin e kripës dhe të shtoni konsumin e frutave, perimeve dhe drithërave.
• Kufizoni sasinë e yndyrnave shtazore dhe përdorni yndyrna të mira në mënyrë të moderuar.
• Eleminoni kilogramët e tepërt dhe mbani një peshë të shëndetshme.
• Hiqni dorë nga duhani.
• Kryeni aktivitet fizik gjatë ditëve të javës, për të paktën 30 minuta.
• Konsumoni alkooli në mënyrë të moderuar.
• Menaxhoni stresin./AgroWeb

Shëndeti

​Flokë të bukur rriten nga një kokë e shëndetshme

Publikuar

nga

Flokët me shkëlqim, të harlisur dhe valëzues janë dekorimi i çdo koke. Shumë probleme që prishin bukurinë e flokëve ndodhin në rrënjën e flokëve, në lëkurën e kokës.

Një nga problemet më të zakonshme me lëkurën e kokës është seborrea e kokës, ose dermatiti seborrheik.

Mund të jetë një sëmundje kronike e kokës ose mund të shfaqet dhe zhduket në mënyrë sporadike, në varësi të faktorëve irritues.

Përveç kokës, seborrhea mund të prekë pjesë të tjera të lëkurës. Këto janë gjithmonë rajonet që janë më të pasura me gjëndra dhjamore në fytyrë ose trung.

Ekzistojnë dy forma të seborrhea: seborrhea e fëmijërisë, e njohur më mirë si skorbuti te foshnjat, e cila duhet të zhduket deri në fund të vitit të tretë, dhe seborrea te të rriturit, e cila mund të ndodhë në çdo moshë.

Zbokthi në flokë është manifestimi më i zakonshëm i ndryshimeve seborreike në lëkurën e kokës.

Manifestohet në formën e luspave të lirshme të thata ose të ngjitura dhe me vaj që ndahen nga lëkura e kokës.

Kështu e dallojmë zbokthin e thatë dhe të yndyrshëm. Seborrhea është shkaktuar nga kërpudhat Malassezia, e cila është e pranishme natyrshëm në lëkurë.

Kur shumohet jashtëzakonisht, shkakton një proces inflamator në lëkurën e kokës, të cilin personi i prekur e përjeton në formën e kruajtjes, shpimit, skuqjes së kokës, dhe natyrisht zbokth.

Zbokthi është një formë e paflamuar e seborresë. Përveç kësaj, prania e dermatitit seborrheik mund të shkaktojë të ashtuquajturin. erë e keqe e kokës por edhe një problem shumë serioz i rënies së flokëve.

Çfarë është më e dëmshme për shëndetin e kokës?

Epoka moderne nuk është aspak në favor të shëndetit të flokëve. Para së gjithash, mjedisi po ndotet gjithnjë e më shumë. Jeta në qytetet e mëdha plot smog, pluhur…

Njerëzit kalojnë një pjesë të mirë të kohës së tyre në hapësira të mbyllura dhe të mbinxehura.

Kujdesi i duhur për flokë të shëndetshëm

Çdo gjë në lidhje me flokët që është e rëndësishme dhe duhet të sigurojë dhe ruajë shëndetin e flokëve është në të vërtetë shumë e thjeshtë.

Këto janë, shkurtimisht, rregullat që duhen ndjekur:

● Përdorni vetëm preparate natyrore për higjienën dhe kujdesin e flokëve. Kjo kryesisht i referohet shamponëve pa sulfate dhe parabene.

● Përshtatni kujdesin për llojin e flokëve. Kujdesi për flokët e thatë dhe të yndyrshëm nuk është i njëjtë në zgjedhjen e shampos dhe balsamit ose në numrin e larjeve gjatë javës dhe të ngjashme.

● Mbroni flokët tuaj nga nxehtësia e tharëseve të flokëve, flokëve drejtues dhe stiluesve të tjerë të nxehtë.

● Trajtojini flokët me butësi, mos i lidhni shumë shpesh dhe shumë fort, krihni vetëm kur janë të thata.

● Thani flokët tuaj në mënyrë natyrale kurdo që të jetë e mundur.

● Një herë në javë, ushqeni flokët tuaj me një maskë natyrale që ushqen dhe rigjeneron thellë.

● Hani shëndetshëm me shumë vitamina, minerale, acide yndyrore Omega.

● Flini mjaftueshëm.

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Tri gjuhët që fëmijët duhet t’i mësojnë

Publikuar

nga

Cilën gjuhë do të inkurajoni fëmijën tënd që të mësojë për të përfituar një të ardhme më të mirë?

Historikisht, përgjigjja ka qenë gjuha spanjolle, duke pasur parasysh numrin e vendeve në botë që e flasin. Mirëpo, studimet e fundit, preferojnë frëngjishten, gjermanishten dhe gjuhën mandarine.

Qendra ekonomike për biznes, hulumtime dhe opinion në bashkëpunim me aeroportin Heathrow, ka anketuar 2,001 prindër dhe fëmijë nën moshën 18 vjeçare, krahas një studimi prej më shumë se 500 liderëve të bizneseve përreth Britanisë së Madhe.

45% e prindërve thanë se fëmijët e tyre nuk flasin një gjuhë të dytë, ndërsa 19% thanë se nuk janë të interesuar që të mësojnë një gjuhë të dytë.

Një në 10 persona tha se fëmijët e tyre e kanë shumë të vështirë të mësojnë gjuhë të reja.

Hulumtuesit gjetën se frëngjishtja, gjermanishtja dhe gjuha mandarine janë tri gjuhët që fëmijët do të duhet të mësojnë për të përfituar jetën e tyre në dhjetë vite.

Aftësitë në gjuhë pritet që të shtojnë deri në 500 miliardë ekonominë deri në vitin 2027.

Profesor i Linguistikës Zhvillimore në Universitetin e Edinburgut dhe Drejtor i Çështjeve Dygjuhësore, Antonella Sorace tha:

Ky hulumtim tregon se sa e rëndësishme është të mësuarit e gjuhës në ekonominë e Mbretërisë së Bashkuar dhe tregon se shumë më tepër dyer u hapen njerëzve që mësojnë një gjuhë të dytë si fëmijë.

“Ne besojmë se mësimi i gjuhës është jashtëzakonisht i dobishëm për zhvillimin e fëmijëve dhe është një investim real për të ardhmen: fëmijët të cilët janë të ekspozuar ndaj gjuhëve të ndryshme bëhen më të vetëdijshëm për kulturat e ndryshme, njerëzit e tjerë dhe pikëpamjet e tjera.”

Ata gjithashtu kanë tendencë që të jenë më mirë se monolinguët në ‘multitasking’ dhe shpesh janë lexues më të avancuar. Dygjuhësia u jep fëmijëve shumë më tepër se vetëm dy gjuhë, prandaj është e mrekullueshme të shohësh se Heathrow po ndihmon për të nxitur fëmijët për të mësuar gjuhët.

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

​Zakonet e të ngrënit që dëmtojnë trurin

Publikuar

nga

Truri përdor 20 për qind të energjisë së trupit dhe është i pari që vuan kur energjia nga ushqimi është i kufizuar.

Funksionimi i trurit varet kryesisht nga nivelet e sheqerit në gjak, sepse glukoza konsiderohet lënda djegëse kryesore për trurin.

“Edhe pse sheqeri i tepërt nuk dëmton trurin drejtpërdrejt, mund të shkaktojë lëshimin e sasive të mëdha të insulinës. Insulina ka një efekt në qasjen e aminoacideve të ndryshme në tru, më saktësisht bllokon shpërndarjen e shumicës së aminoacideve përveç triptofanit”, thotë mjeku Dimitar Marinov.

Ju nuk hani karbohidrate

“Glukoza nuk është karburanti i vetëm për trurin, ai gjithashtu mund të djegë ketone. Marrja e reduktuar e karbohidrateve në trup çon në ketozë, një gjendje në të cilën mëlçia zbërthen qelizat yndyrore në acide yndyrore dhe ketone. Edhe pse shumica e adhuruesve të dietës keto do të betohen se djegia e ketoneve është më optimale dhe përmirëson punën e trurit, përshtatja me këtë nuk ndodh brenda një dite”, vazhdon doktor Marinov.

“Nëse trupi juaj nuk është përshtatur mirë me ketozën, ndalimi i marrjes së karbohidrateve mund të çojë në paqëndrueshmëri në nivelet e sheqerit në gjak, dhe madje edhe hipoglikemi kur ndodh konfuzioni dhe madje edhe humbja afatshkurtër e vetëdijes”, shton ai.

Konsumoni alkool në mënyrë të tepërt

Shumë alkool mund të ndikojë në nivelin e neurotransmetuesve në trupin tuaj me kalimin e kohës.

Ju anashkaloni ushqimet

“Kur anashkaloni një vakt, trupi kalon në mënyrë kompensuese në mënyrë që të përpiqet të krijojë glukozë të mjaftueshme për trurin dhe të balancojë mirë sheqerin në gjak. Kjo mund të shfaqet në trup si nivele të ulëta të energjisë, ankth dhe paaftësi për t’u përqendruar”, thotë dietologia Liz Vajosnik.

Ajo beson se ju duhet të hani mëngjes jo më vonë se një orë pas zgjimit, dhe pastaj të hani një vakt të balancuar çdo tre deri në katër orë gjatë ditës.

Ju punoni dhe hani në të njëjtën kohë

“Çrregullimet e të ngrënit mund të rezultojnë në ndjenja të pakënaqësisë pas ushqimit që hani, kështu që ju jeni më të prirur të konsumoni ushqime të ndryshme”, tha doktori Vajosnik.

Ju nuk jeni duke marrë mjaftueshëm vitaminë B12

Njerëzit të cilët shmangin të gjithë ushqimet me origjinë shtazore ose nuk e hanë atë në sasi të mjaftueshme, lehtë mund të zhvillojnë mungesë të vitaminës B12, veçanërisht pas moshës 50-vjeç.

Dieta juaj është e pasur me yndyra të ngopura

Një dietë e pasur me yndyra të ngopura shkakton disa komplikime që mund të çojnë në ankth, sjellje depresive, shqetësim të homeostazës dhe rritje të citokinave inflamatore. E gjithë kjo rezulton në një çekuilibër në funksionet mendore dhe njohëse.

Vazhdo të lexosh

Lifestyle

Pse problemet me gjumin rrisin rrezikun e tensionit të lartë?

Publikuar

nga

Tensioni i lartë i gjakut është një nga rreziqet që i kanosen njeriut nga mungesa e një gjumi cilësor.

Studime të reja shkencore, të cilave u referohet AgroWeb.org, tregojnë se pagjumësia, sjell një rrezik të madh të tensionit të lartë.

Një prej këtyre studimeve analizoi problemet me gjumin të 200 njerëzve të prekur nga pagjumësia kronike.

Pagjumësia kronike është një term që përshkruan vështirësinë e vazhdueshme në të fjetur për më shumë se 6 muaj.

Në studim u përfshinë edhe 100 njerëz që nuk kishin probleme me gjumin.

Të gjithë pjesëmarrësit duhej të flinin në drekë.

Shkencëtarët matën kohën që u duhej atyre për të fjetur.

Të dhënat konfirmuan se njerëzit me pagjumësi kronike të cilëve iu duhej më shumë se 14 minuta për të fjetur, ishin 3 herë më të rrezikuar nga tensioni i lartë.

Sa më shumë kohë ju duhet njerëzve që t’i zerë gjumi, aq më i madh është rreziku i tensionit të lartë.

Pagjumësia kronike ka ndikim tek njeriu gjatë gjithë ditës.

Njerëzit e prekur nga pagjumësia, ata që e kanë të vështirë të flenë pa ndërprerje apo ata të cilët i zë gjumi me vështirësi, e kanë të pamundur të flenë edhe gjatë ditës.

Ndonëse të pagjumë, ata janë të lodhur, por nuk qetësohen dot dhe janë shumë aktivë.

Këshilla e AgroWeb.org është të përpiqeni të keni një regjim sa më të mirë gjumi.

Problemet me gjumin dhe tensionin prekin më shumë gratë!

Gratë janë më të prekura nga problemet me gjumin.

Kjo ndodh jo vetëm për shkak të volumit të punës. Ndodh edhe  prej ndryshimeve hormonale jo vetëm në muaj, por gjatë gjithë jetës.

Studime të tjera thonë se gratë që përjetojnë probleme sado të vogla me gjumin, kanë tension më të lartë.

Sipas studimeve, ndonëse gratë mund të plotësojnë sasitë e orëve të gjumit, shqetësimet më të vogla gjatë natës rrisin rrezikun e tensionit të lartë./AgroWeb.org

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara