Aktualitet

Fakte për vrasjet dhe zhdukjet në qytetin e Skenderajt

Publikuar

Fondi për të Drejtën Humanitare në Kosovë ka bashkangjitur sot faktet mbi vrasjet dhe zhdukjet në qytetin e Skenderajt, në ditën e tërheqjes së Misionit Verifikues të Kosovës (MVK) të OSBE-së nga Kosova.

Sipas urdhrit të Komandës së Përbashkët për K dhe M, nga data 19.3.1999, njësitë e br.mt. 125. Të UJ-së, një qetë e NJPP nga Uzhica, dhe njësitë e br.mt. 37 të UJ-së kanë qenë të pranishme në zonën e Polacit/Poljance – Skënderaj/Srbica me detyrën “për të zhbllokuar drejtimin Klinë/Skënderaj (Klina-Srbica) dhe qytetin Skënderaj/Srbica”. Vendi i komandimit ka qenë në rajonin e fabrikës së municionit në Skënderaj. Anëtarët e Misionit Verifikues të Kosovës (MVK) i OSBE-së, në datën 19.3.1999 e kanë lëshuar Skënderajn.

Siç është bërë e ditur, i tërë misioni (1381 anëtarë) e ka lëshuar Kosovën në datën 20.3.1999. Atë ditë, (20.3.1999), në mëngjes, para stacionit të policisë në Skënderaj, kanë arritur ushtarët në uniforma të maskuara ngjyrë jeshile dhe ngjyrë kafe. “Ai grup ka shkuar në drejtim të Lagjes 3. Rreth orës 7, banorët Skënderajt/Srbica i kanë dëgjuar të shtënat nga kodrat përreth dhe nga drejtimi i Fabrikës së municionit. Rreth orës 8, në Lagjen 2 janë paraqitur policët në uniforma të bardha, në çizme të zeza dhe me maska të zeza në fytyrë. Rreth orës 8.30 kanë nisur të hyjnë nëpër shtëpi”, është bërë e ditur në komunikatë.

Tetë burra janë vrarë në katër shtëpi

Nebih (Hazir dhe Hyla) Vojvoda (48)

Lavdim (Sali dhe Nuri) Vojvoda (20)

Sadri (Zenel dhe Fahrije) Gashi (45)

Januz (Halit dhe Mihane) Kalleci (61)

Xhavit (Januz dhe Mehreme) Kalleci (28)

Musli (Dibran dhe Zelfije) Shala (29)

Sabit (Beke dhe Hamide) Veliqi (39)

Ramiz (Rexhep dhe Emine) Geci (31)

Po ashtu, janë vrarë gjashtë njerëz nëpër shtëpi te trafo-stacioni dhe në pyll:

Veli (Hasan dhe Slavka) Mustafa (34)

Hajzer (Avdullah dhe Hasime) Musa (31)

Xhavit (Rexhë dhe Elshame) Sylejmani (39)

Milazim (Sadik dhe Mihane) Rexha (27)

Ilaz (Osman dhe Afije) Aruqi (42)

Hajdin (Maliq dhe Elfije) Aruqi (79)

Në mesin e zhdukjes së burrave të ndaluar dhe zhdukjes së trupave të të vrarëve kanë qenë:

Isuf (Feriz dhe Sala) Gashi (54)

Burim (Isuf dhe Raza) Gashi (20)

Qemajl (Xhafer dhe Remzije) Neziri (15)

Idriz (Selman dhe Halime) Kameri (45)

Sejdi (Zeqir dhe Emine) Zeqiri (40)

Refki (Zeqir dhe Emine) Zeqiri (24)

Agim (Imer dhe Ajshe) Berisha (28)

Muhamet (Ferat dhe Raza) Zenuni (39)

Xhevdet (Zenel dhe Rabishe) Zenuni (19)

Gani (Azem dhe Halime) Azemi (48)

Shaip (Gani dhe Sadije) Azemi (26)

Faton (Gani dhe Sadije) Azemi (22)

Emrullah (Sokol i Bahrije) Azemi (21)

Halim (Qerim dhe Ajkune) Gucati (56)

Muhamet (Sheqir dhe Naxhije) Fazliu (30)

Musli (Zeqir dhe Ajmane) Fazliu (28)

Ndryshe, sot janë bërë 24 vjet nga krimi serb mbi qytetarët e Skenderajt.

Bota

Gjermania monitoron numrin në rritje të ekstremistëve të djathtë

Publikuar

nga

Shërbimi sekret kombëtar gjerman ka raportuar një rritje të vazhdueshme të numrit të ekstremistëve të krahut të djathtë në vend, ndërsa Gjermania përballet me pasojat e zgjedhjeve evropiane, ku partia e ekstremit të djathtë, Alternativa për Gjermaninë (AfD), fitoi vendin e dytë.

“Ne po shohim një rritje të re në numrin e ekstremistëve të dhunshëm të krahut të djathtë”, deklaroi Thomas Haldenwang, kreu i shërbimit sekret kombëtar.

Agjencia e tij planifikon të paraqesë raportin e saj vjetor për vitin 2023 javën e ardhshme. Rritja e regjistruar në vitin 2022, prej rreth 14,5%, që përbën rreth 38,800 persona, është kryesisht për shkak të faktit se për herë të parë disa anëtarë të Alternativës për Gjermaninë (AfD) janë monitoruar si një grup i njohur ekstremist i djathtë.

Sipas shërbimeve, rreth 10,200 anëtarë të partisë dhe krahut rinor të saj mund të klasifikohen si ekstremistë të krahut të djathtë. Haldenwang theksoi se rritja e fundit e ekstremizmit të krahut të djathtë mund të gjurmohet në disa lëvizje të veçanta dhe tendencat ekstremiste brenda partisë AfD kanë qenë në rritje që nga marsi 2021, kur shërbimet e klasifikuan AfD-në si një grup të dyshuar ekstremist./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Bota

Nis lufta tregtare, Komisioni Evropian vendos tarifën prej 25% ndaj automjeteve elektrike nga Kina

Publikuar

nga

Komisioni Evropian ka njoftuar vendosjen e tarifave të shtuara për importin e automjeteve elektrike nga Kina, një veprim që pritet të ketë një ndikim të madh ekonomik dhe tregtar. Sipas raportimeve të Financial Times, këto tarifa do të arrijnë në disa miliardë euro dhe do të vendosen nga korriku, duke përfshirë një tarifë deri në 25% të vlerës së çdo automjeti elektrik kinez.

FILE PHOTO: Cars to be exported sit at a terminal in the port of Yantai, Shandong province, China January 10, 2024. China Daily via REUTERS/File Photo

Ky vendim vjen si përgjigje ndaj kërkesës urgjente të industrisë europiane të makinave për të frenuar fluksin e makinave elektrike kineze të financuara nga shteti në Bashkimin Evropian. Industria europiane ka ndjerë presionin e konkurrencës nga automjetet kineze, të cilat shiten me çmime më të ulëta për shkak të subvencioneve të mëdha shtetërore nga Pekini.

Në një veprim të ngjashëm, muajin e kaluar, SHBA rriti tarifat për importet kineze të makinave me bateri nga 25% në 100%, një masë që pritet të kufizojë më tej shitjet e këtyre automjeteve në tregun amerikan. Administrata Biden ka ndërmarrë këtë hap si pjesë e një pakete më të gjerë masash kundër importeve kineze, një veprim që Pekini e ka dënuar duke e quajtur “proteksionizëm i hapur”.

Ndërkohë, SHBA gjithashtu po subvencionon industrinë e vet automobilistike përmes stimujve tatimorë, duke bërë që automjetet e prodhuara në vend të jenë më të lira dhe më konkurruese. Nga ana tjetër, Bashkimi Evropian duket se po ndërmerr një qasje më të moderuar, pavarësisht retorikës së ashpër.

Në shtatorin e kaluar, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, njoftoi një hetim mbi importet kineze, duke theksuar se tregjet globale janë përmbytur me makina elektrike kineze më të lira, të cilat po deformojnë tregun e BE-së për shkak të subvencioneve të mëdha të qeverisë kineze. Rezultatet fillestare të këtij hetimi pritet të bëhen publike shumë shpejt, duke ofruar një bazë të mëtejshme për vendimet e ardhshme të BE-së në këtë drejtim. /UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Në grahmat e fundit të diktaturës: 34 vjet më parë u miratua dekreti që u lejonte shqiptarëve pajisjen me pasaporta

Publikuar

nga

Sot shënohet 34-vjetori i një ngjarjeje të rëndësishme në historinë e Shqipërisë: miratimi i dekretit që lejonte shqiptarët të pajiseshin me pasaporta për udhëtime jashtë shtetit. Ky dekret, i miratuar më 12 qershor 1990, ndryshoi jetët e shumë qytetarëve dhe hapi një kapitull të ri në lirinë e lëvizjes për shqiptarët.

Në kohën e diktaturës, pasaporta ishte një luks që i jepej vetëm një pakice të zgjedhur. Shumica e qytetarëve nuk kishin të drejtën të udhëtonin jashtë vendit dhe Shqipëria ishte e izoluar për gati pesë dekada. Pas vdekjes së diktatorit, në një periudhë të trazuar, shqiptarët filluan të dynden në ambasada të huaja në kërkim të një jete më të mirë jashtë kufijve të vendit të tyre.

Miratimi i këtij dekreti u pa si një zgjidhje nga qeveria shqiptare për të ulur tensionet dhe për të ndihmuar në normalizimin e situatës. Duke lejuar pajisjen me pasaporta, qeveria synonte të parandalonte shqiptarët që të kërkonin azil politik dhe të evitonte prezantimin e një imazhi negativ për Shqipërinë në arenën ndërkombëtare. Ky hap gjithashtu ishte pjesë e përpjekjeve të Shqipërisë për t’u integruar në organizata evropiane dhe për të përmirësuar marrëdhëniet me botën e jashtme.

Edhe vendet evropiane, në atë kohë, kërkuan ndërmjetësimin e OKB-së për t’i bërë presion qeverisë shqiptare që të respektonte të drejtat e njeriut dhe të siguronte lirinë e lëvizjes për qytetarët e saj.

Ky dekret përbën një moment historik në rrugëtimin e Shqipërisë drejt lirisë dhe integrimit evropian, duke hapur dyert e mundësive të reja për shqiptarët që dëshironin të eksploronin botën jashtë vendit të tyre./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Bota

OBSH: 2,7 milionë evropianë vdesin nga ushqimet ultra të përpunuara dhe alkooli

Publikuar

nga

OBSH në një raport të ri shqetësues ka bërë të ditur se rreth 2.7 milionë njerëz humbasin jetën në Evropë çdo vit për shkak të konsumit të ushqimeve ultra të përpunuara (UPF), alkoolit, duhanit, dhe lëndëve djegëse fosile.

Këto produkte, të cilat janë të lidhura me industri të fuqishme, shkaktojnë sëmundje dhe vdekje të parakohshme, duke ndërhyrë në politikat dhe përpjekjet shëndetësore të qeverive. OBSH bën thirrje për një rregullim të fortë të këtyre industrive dhe për veprime të menjëhershme për të mbrojtur shëndetin publik. Kjo lajmë shfaq një pamje alarmante për shëndetin publik në Evropë dhe thekson nevojën për veprime urgjente për të parandaluar pasojat negative të konsumit të këtyre produkteve.

Në raportin e saj të ri, OBSH bën thirrje për një rregullim rigoroz të këtyre industrive, duke theksuar se qeveritë duhet të përparojnë politikat shëndetësore që shpesh sfidohen dhe pengohen nga interesat e industrisë tregtare. Sipas OBSH-së, mbi 7,400 njerëz vdesin çdo ditë në Evropë për shkak të produkteve dhe praktikave të dëmshme të promovuara nga këto industri.

Raporti thekson se produktet komerciale kontribuojnë në 24% të të gjitha vdekjeve në Evropë, me një përqindje të konsiderueshme të vdekjeve nga sëmundjet kardiovaskulare (51,4%) dhe kancerin (46,4%). Kjo situatë kërkon veprime të menjëhershme dhe të forta për të mbrojtur shëndetin publik nga ndikimet negative të këtyre industrive të fuqishme./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara