Lajmet

De Rossi: Roma e përgatitur për taktikat e Leverkusenit, me fokus te ‘Truri’ i ekipit Xhaka

Publikuar

Daniele De Rossi, një figurë kyçe në skuadrën e Romës, ka shprehur bindjen se ekipi i tij është përgatitur për kalimin taktik të Bayer Leverkusen në gjysmëfinalen e Europa League. Ai tha se skuadra gjermane mund të përdorë një qasje që u është aplikuar edhe Bayern Munich, por Giallorossi janë gati për sfidën.

Roma kishte eliminuar Bayer Leverkusenin sezonin e kaluar në Europa League, por situata ka ndryshuar ndjeshëm. Gjatë këtij sezoni, gjermanët kanë shënuar një ecuri të jashtëzakonshme dhe kanë siguruar titullin e Bundesligës.

Megjithatë, ata kanë ndryshuar edhe taktikën e tyre, duke shfaqur një qasje më të mbrojtur, duke lënë dy sulmuesit e tyre në stol për një qasje False 9.

De Rossi tha se Roma është përgatitur për këtë, duke patur parasysh se Bayer Leverkusen e ka përdorur këtë taktikë më parë. Megjithatë, ai beson në forcën e skuadrës së tij dhe beson se ata janë gati për çdo sfidë.

Granit Xhaka është ‘truri’ i mesfushës së Bayer Leverkusenit, ndaj De Rossi u pyet nëse Roma do ta bëjë presion në veçanti?Për sa i përket lojës së Granit Xhakas, De Rossi tha se Roma do të jetë agresive në presion dhe do të përpiqet të mbyllë kanalet e kalimit për të shpëtuar nga rreziku i krijuar nga mesfushori i Leverkusenit.

“Ne do të jemi agresivë në përgjithësi me presionin tonë. Bayer Leverkusen luan si kolektiv, kështu që ne duhet të bëjmë presion jo vetëm atë, por të gjithë ata që e rrethojnë për të mbyllur kanalet e kalimit”, tha ai.

Në lidhje me strategjinë e Romës, De Rossi tha se ata duhet të jenë inteligjentë dhe të gjejnë mënyra për të krijuar hapësira për sulm, duke përfshirë edhe mundësinë për të përdorur Romelu Lukaku si një armë sulmuese në krye të lojës së tyre. /UBTNews/

Lajmet

​BE mban trendin e rënies së emetimeve të gazrave serrë

Publikuar

nga

Trendi në rënie në emetimet e gazrave serrë të BE-së vazhdoi gjatë gjithë vitit 2023 me një rënie prej pak më shumë se 5%, sipas të dhënave të Eurostat të publikuara këtë javë.

Shtetet anëtare të BE-së lëshuan më shumë se 3.4 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit të gazeve serrë në vitin 2023. Kjo është 5.1% më pak se në vitin 2022, kur u lëshuan rreth 3.6 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit.

Bullgaria emetoi 47.5 milion ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit ose rreth 1.4% të emetimeve të gazit serrë të BE, sipas llogaritjeve të BTA bazuar në të dhënat e Eurostat.

Vendi uli emetimet e gazeve serrë me pothuajse një të pestën (-19.6%) në 2023, duke regjistruar rënien e dytë më të madhe pas Estonisë (-27%).

Në tremujorin e katërt të vitit të kaluar, Bullgaria u rendit e dyta në mesin e vendeve anëtare të BE-së me uljen më të madhe të emetimeve të gazrave serrë. Pas Estonisë (-23%), ky vend regjistroi një rënie prej afro 17% nga viti në vit.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Edhe Spanja do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera

Publikuar

nga

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez njoftoi të premten se vendi i tij do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

IBM ka në plan të krijojë 800 vende të reja pune

Publikuar

nga

IBM-ja njoftoi se planifikon të punësojë deri në 800 persona në Irlandë për të ndërtuar një sistem softueri të avancuar sipas teknologjisë së Inteligjencës Artificiale.

Kjo shënon numrin më të madh të vendeve të punës në sektorin shumëkombësh të vendit. IBM është tashmë një nga punëdhënësit më të mëdhenj shumëkombësh në Irlandë me 3 mijë persona staf.

Përmes posteve të reja do t’u kërkohet punonjësve të krijojnë softuer të avancuar bazuar në inteligjencë artificiale gjeneruese në fushat sikurse siguria, automatizimi, etj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Gruaja më e pasur e Australisë kërkon që të largohet portreti i saj nga një ekspozitë

Publikuar

nga

Arti është subjektiv. Dhe përderisa shumica e artistëve dëshirojnë të ndajnë punën e tyre me botën, nuk ka garanci se publiku do ta kuptojë apo pëlqej punën e tyre artistike.

Kështu duket të jetë edhe rasti i një pikture nga artisti vendas, Vincent Namatjira, që përfshin një portret të gruas më të pasur në Australi, manjates së minierave Gina Rinehart.

Rinehart i ka kërkuar Galerisë Kombëtare të Australisë (NGA) të largojë portretin e saj, një prej 21 veprave të tij individuale që përbëjnë një pjesë të vetme në ekspozitën e Namatjiras, “Australia in Color”.

Kjo ekspozitë po shfaqet në galerinë e kryeqytetit australian, Kanberra, që nga muaji mars.

Subjekte të tjera të kësaj ekspozite janë edhe Mbretëresha Elizabetë II, muzikanti amerikan, Jimi Hendrix, aktivisti australian për të drejtat e aborigjenëve Vincent Lingiari, si dhe ish-kryeministri australian, Scott Morrison./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara