Lajmet

CR7, Kane apo Sterling, cili prej tyre do ta fitojë “Këpucën e artë”?

Publikuar

Ndonëse Portugalia u eliminua nga turneu në fazën e raundit të 16-të, Cristiano Ronaldo mbetet në rrugën e duhur për të fituar Këpucën e Artë të Euro 2020, megjithëse ekziston mundësia reale qe Harry Kane ose Raheem Sterling ta kalojnë atë në ndeshjen finale të turneut.

Ronaldo shënoi në 2 ndeshje nga një 2 golësh dhe 1 gol kundër Gjermanisë në finalet e Euro 2020, duke shënuar një total prej pesë golash, gjë që e lë atë drejtpërdrejt mbi Patrick Schick i cili shënoi gjithashtu pesë, por kishte një asistim më pak se Ronaldo, dhe dyshja angleze, Kane dhe Sterling, të cilët kanë shënuar përkatësisht katër dhe tre.

Wembley do të jetë mikpritës në paraqitjen e parë të Anglisë në një finale të madhe që nga viti 1966, e cila poashtu mbahet  në Wembley, dhe të dy Sterling dhe Kane e dinë se mund ta rrëmbejnë Këpucën e artë nga ikona portugeze Cristiano Ronaldo.

Kane është në formë të lartë pasi shënoi kundër Gjermanisë, Danimarkës dhe shtoi edhe dy sosh në çerekfinale kundër Ukrainës dhe atij do t’i duhet një gol të dielën kundër Italisë.

Mjaft interesante, një gol në finalen e sotme do të ishte gjithashtu i mjaftueshëm që Kane të bëhet golashënuesi kryesor i Anglisë me të gjitha kohërat në futbollin e turneut, duke tejkaluar numrin e 10-të të Gary Lineker.

Sterling ka qenë katalizatori për lojën sulmuese të Anglisë këtë verë, pavarësisht se shënoi një gol më pak se Kane, mund të argumentohet se ai ka qenë më i rëndësishëm.

Nga ana e tij, Këpuca e Artë do të ishte e mirëseardhur për sulmuesin e Manchester City, i cili ka nevojë të shënojë dy gola, duke shtuar golat e tij kundër Kroacisë, Gjermanisë dhe Republikës Çeke./UBTNews

Olt Sveçla, student në Media dhe Komunikim në UBT

Art

Për herë të parë ekspozohet vizatimi i sapozbuluar i Van Goghut

Publikuar

nga

Një vizatim me laps i piktorit Vincent van Gogh është ekspozuar për herë të parë në kryeqytetin e Holandës, në Amsterdam.

Vepra artistike “Study for Worn Out”, në të cilën shfaqet një i moshuar i lodhur, ishte vizatuar në fillimet e karrierës së artistit, në vitin 1882.

Nga muzeu “Van Gogh” konfirmuan se kjo skicë po qëndronte në koleksionin e një familjeje holandeze për më shumë se një shekull. Por të enjten u ekspozua për herë të parë në muzeun e Amsterdamit.

Një nga studiuesit e muzeut “Van Gogh” tha se kjo copëz arti s’është parë më herët.  

Kjo vepër do të ekspozohet deri më 2 janar, para se t’iu kthehet koleksionuesve privatë./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Alergji ndaj vezëve? Simptoma për të cilat duhet pasur kujdes

Publikuar

nga

Një nga alergjitë më të zakonshme, e cila është zhvilluar në shumicën e botës vitet e fundit, është alergjia ndaj vezëve, shkruan pazienti.it.

Ashtu si me të gjitha alergjitë e tjera ushqimore, alergjia ndaj vezëve nuk është asgjë më shumë sesa rezultat i sistemit imunitar që identifikon proteina të caktuara si ”pushtues” të rrezikshëm dhe të dëmshëm për trupin dhe, për këtë arsye, lëshon një antitrup të quajtur imunoglobulinë, i cili ka funksionin e luftimit të alergjenit.

Ky antitrup dërgon një sërë kimikatesh për të luftuar alergjenët e vezëve dhe një nga këto kimikate është histamina.

Histamina është një nga ndërmjetësuesit e shumë simptomave alergjike. Alergjia më e zakonshme është e bardha e vezës, por mund të shkaktohet edhe nga të verdhat e vezëve dhe të bardhat e vezëve, pasi të dyja përmbajnë proteina që mund të shkaktojnë alergji.

Cilat janë simptomat e alergjisë ndaj vezëve?

Reagimet alergjike të shkaktuara nga vezët ndryshojnë nga personi në person dhe zakonisht ndodhin menjëherë pas konsumimit të këtij ushqimi.

Simptomat më të zakonshme përfshijnë probleme të lëkurës, të tilla si ënjtjet dhe pullat.

Simptoma të tjera të zakonshme janë të frymëmarrjes, të tilla si astma (e cila shfaqet në shumë raste alergjie), rrufë, teshtimë dhe lotim të syve.

Disa njerëz gjithashtu kanë probleme me stomakun për shkak të alergjisë ndaj vezëve, të cilat mund të jenë nauze, të vjella, diarre ose ngërçe.

Më rrallë, megjithatë, njerëzit që vuajnë nga alergjia ndaj vezëve mund të kenë situata me anafilaksi dhe, në këto raste, kërkohet kujdes i menjëhershëm mjekësor.

Vetëm simptomat nuk janë të mjaftueshme për të diagnostikuar alergjinë ndaj vezëve dhe do të ishte e këshillueshme që të kryeni kontrolle tek një alergolog, i cili mund të ndihmojë në përcaktimin nëse simptomat alergjike lidhen me vezët ose nëse alergjia varet nga diçka tjetër.

Në cilat komplikime mund të çojë alergjia ndaj vezëve?

Komplikimi më i rëndësishëm i alergjisë ndaj vezëve, sipas sondazheve të fundit, është reaksioni i rëndë alergjik që kërkon një injeksion të epinefrinës dhe trajtim urgjent.

I njëjti reagim i sistemit imunitar, i cili shkakton alergji ndaj vezëve, mund të shkaktojë edhe komplikime të tjera.

Çfarë kontrollesh duhet të bëni për të zbuluar nëse jeni alergjik apo jo?

Nuk ka asnjë test specifik të përcaktuar për të diagnostikuar nëse një person ka alergji ndaj vezëve apo jo.

Mjeku juaj mund të përdorë disa qasje, që synojnë përjashtimin e kushteve të tjera që mund të shkaktojnë simptoma të ngjashme.

Në shumë raste, ajo që në fillim duket se është alergji ndaj vezëve, në realitet rezulton të jetë një intolerancë ushqimore. Ky lloj reagimi në përgjithësi është më pak i rëndë se alergjia ndaj vezëve dhe nuk përfshin sistemin imunitar./Atsh

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Djali i legjendës Johan Cruyff e refuzon stolin e Barcelonës

Publikuar

nga

Jordi Cruyff u rikthye te Barcelona pas eksperiencës si trajner në Kinë me Shenzhen, ndërkohë që më parë ka drejtuar edhe Maccabi Tel Aviv, Chongqing Dangdai Lifan dhe kombëtaren e Ekuadorit.

Djali i legjendës Johan Cruyff është këshilltar sportiv te katalanasit tani, por së fundmi i është ofruar edhe një mundësi për ta drejtuar ekipin.

Gazetari i “Sport”, Toni Juanmarti, shkruan se Jordi është përgjigjur se për momentin nuk e pranon opsionin për t’u bërë trajner i Barcelonës.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Thirrje për vaksinim kundër Covid-19

Publikuar

nga

Ministria e Shëndetësisë u rikujton qytetetarëve të Republikës së Kosovës se vaksinimi kundër COVID-19 do të vazhdojë të bëhet edhe gjatë ditëve të fundjavës, të shtunën dhe të dielen, në të gjitha qendrat e vaksinimit në Kosovë.

Prandaj, MSh u bën thirrje qytetarëve që të caktojnë termine për marrje të vaksinës, meqë ka mjaft termine të lira, përfshirë edhe ditët e fundjavës në të gjitha qendrat e vaksinimit në komunat e Kosovës.

Sipas vendimeve të mëhershme të MSh, në Kosovë mund të vaksinohen personat e moshës mbi 16 vjeç si dhe fëmijët e moshës 12-15 vjeçe me indikacione mjekësore, këta të fundit me vaksinën PfizerBioNTech.

Duke u bërë thirrje që krahas vaksinimit të zbatohen masat në fuqi kundër COVID-19, MSh rithekson rëndësinë e vaksinimit si mënyrën më efikase për të parandaluar përhapjen e mëtejme të COVID-19 dhe  për të evituar shtrimet e qytetarëve të tjerë në spitale nga format e rënda të COVID-19 dhe për të ulur numrin e rasteve të vdekjeve nga COVID-19.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara