Shëndeti

Çaji i gjelbër ju ndihmon të humbni peshë

Publikuar

Çaji i gjelbër është një nga çajat më të popullarizuar dhe që sjell shumë përfitime shëndetësore. Po ashtu është një nga çajat më efektiv për humbjen e peshës.

Kjo për shkak se ekstrakti i çajit jeshil është i pasur me katekina, që janë antioksidantë natyralë që ua përmirësojnë metabolizmin dhe ndihmojnë në djegien e dhjamit, sidomos në zonën e barkut.

Po ashtu përmban substanca bioaktive sikurse kafeina dhe EGCG, që mund të kenë efekt pozitiv në metabolizmin tuaj.

Për më tepër, substancat në çajin jeshil rrisin nivelet e hormoneve që janë përgjegjëse për djegien e dhjamit në sistemin tonë dhe ato lëshojnë më shumë yndyrë në qarkullimin e gjakut duke e bërë atë të disponueshëm si energji./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Edhe në gjashtë qendra nis testimi PCR

Publikuar

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj njoftoi se së shpejti edhe gjashtë qendra rajonale do të pajisen me aparatura për kryerjen e testeve PCR.

I pari i Shëndetësisë njoftoi se me këto aparatura do të shumëfishohet numri i testimeve./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara