Lajmet

Bota afër ndryshimeve të pakthyeshme klimatike, paralajmërojnë shkencëtarët

Një mori raportesh të mëdha zbuluan se sa afër është planeti drejt katastrofës.

Publikuar

Kriza klimatike ka arritur në një “moment vërtet të zymtë”, tha një nga shkencëtarët kryesorë të klimës në botë, Johan Rockström, pasi një mori raportesh të mëdha zbuluan se sa afër është planeti drejt katastrofës.

“Veprimi kolektiv është i nevojshëm nga kombet e botës më shumë tani se në çdo moment që nga Lufta e Dytë Botërore për të shmangur pikat e kthimit të klimës”, tha Rockström.

“Bota po vjen shumë, shumë afër ndryshimeve të pakthyeshme … koha po mbaron vërtet shumë, shumë shpejt”, shtoi ai.

Raportet thonë se emetimet duhet të bien përgjysmë deri në vitin 2030 për të përmbushur objektivin e rënë dakord ndërkombëtarisht prej 1.5 gradë Celsius nxehtësi – në një kohë kur gjigantët e naftës po fitojnë shuma astronomike parash.

Shell dhe TotalEnergies dyfishuan fitimet e tyre tremujore në rreth 10 miliardë dollarë. Gjigantët e naftës dhe gazit kanë pasur fitime në rritje pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia. Sektori pritet të grumbullojë 4 trilion dollarë në vitin 2022, raporton Guardian.

Raporti i agjencisë së mjedisit të OKB-së tha se nuk kishte një rrugë të besueshme për në 1.5 Celsius dhe se përparimi “mjerisht joadekuat” në uljen e emetimeve të karbonit do të thotë se mënyra e vetme për të kufizuar ndikimet më të këqija të krizës klimatike është një “transformim i shpejtë i shoqërive”.

Premtimet aktuale për veprim deri në vitin 2030, edhe nëse realizohen plotësisht, do të nënkuptojnë një rritje të ngrohjes globale me rreth 2.5 gradë Celsius, një nivel që do ta dënonte botën me një shkatërrim katastrofik të klimës, sipas agjencisë së klimës së OKB-së.

Agjencia meteorologjike e OKB-së raportoi se të gjithë gazrat kryesorë të ngrohjes arritën nivele rekord në vitin 2021, me një rritje alarmante të emetimeve të metanit.

Lajmet

Gaza një nga ‘vendet më të rrezikshme në botë’

UNRWA njoftoi se njerëzit që po ikin si pasojë e sulmeve izraelite nuk kanë ku të kthehen të sigurt.

Publikuar

nga

Agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë paralajmëron se situata në Gaza “po përkeqësohet çdo minutë”.

UNRWA njoftoi se njerëzit që po ikin si pasojë e sulmeve izraelite nuk kanë ku të kthehen të sigurt, pasi të gjitha strehimoret janë tashmë përtej kapacitetit.

“Një valë tjetër zhvendosjesh është duke u zhvilluar në Gaza”, tha UNRWA në një postim në X, duke e quajtur të gjithë Rripin “një nga vendet më të rrezikshme në botë.

“Nuk kanë ku të shkojnë pasi strehimoret, përfshirë ato të UNRWA-s, janë të tejmbushura”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi nëse Trump nuk do të ishte në garë

“Nëse Trump nuk do të kandidonte, nuk jam i sigurt se do të kandidoja”, tha ai, duke thënë se demokratët “nuk mund ta lënë atë të fitojë”.

Publikuar

nga

Presidenti Joe Biden u tha donatorëve demokratë të martën se nuk ishte i sigurt se do të kërkonte një mandat tjetër nëse paraardhësi i tij, Donald Trump, nuk do të kandidonte për Shtëpinë e Bardhë, një vlerësim dukshëm i sinqertë i arsyes së rizgjedhjes së tij teksa ai hyn në një garë të mundshme me rivalin e tij të vitit 2020.

“Nëse Trump nuk do të kandidonte, nuk jam i sigurt se do të kandidoja”, tha ai, duke thënë se demokratët “nuk mund ta lënë atë të fitojë”.

Komenti, i bërë gjatë një mbledhjeje fondesh në një shtëpi private jashtë Bostonit, ofroi ndoshta arsyetimin më të ashpër deri më sot për vendimmarrjen për rizgjedhjen e Biden dhe, sipas burimeve të njohura me këtë çështje, i befasoi zyrtarët dhe këshilltarët e lartë të fushatës së Bidenit.

Fushata ishte e shpejtë në përpjekje për të shmangur shakanë e presidentit si një moment “asgjë për të parë këtu” duke vënë në dukje se Biden e ka përshkruar gjithmonë Trumpin si një kërcënim unik për vendin dhe se ai kishte shprehur mendime të ngjashme për vendimin e tij për të kandiduar për president rreth fushatës së vitit 2020.

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Gjendja në Khan Younis, përmes fotografive

Publikuar

nga

Sulmet izraelite po vazhdojnë të bombardojnë qytetin jugor të Khan Younis ndërsa ushtria izrealite kryen fazën e dytë të ofensivës së saj.

Në fotot e mëposhtme, palestinezët shqyrtojnë shkatërrimin pasi shtëpitë janë lënë në gërmadha, me gjëra të shpërndara nëpër rrugë:

 

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Gaza: Gjykata e Pallatit të Drejtësisë shkatërrohet nga ushtria izrealite

Publikuar

nga

Një gjykatë kryesore në Gaza është shkatërruar nga Forcat Mbrojtëse të Izraelit (IDF), sipas disa mediave izraelite.

Pamjet, që tregojnë shembjen e Pallatit të Drejtësisë, u publikuan më 4 dhjetor nga mediat izraelite.

Kan News i Izraelit tha se IDF shkatërroi gjykatën më 3 dhjetor dhe The Times of Israel tha se ndërtesa u rrëzua duke përdorur shpërthime të kontrolluara.

Izraeli thuhet se ka rrëzuar dhjetëra ndërtesa qeveritare të Hamasit që nga fillimi i operacioneve të tij tokësore në fund të tetorit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara