Sport

Beteja e derbit të Madridit përfundon pa fitues, Atletico shënon ‘in extremis”

Published

on

Derbi i zjarrtë i Madridit përfundoi me një barazim emocionues, me Atletico Madrid që shmangu humbjen në minutën e gjashtë shtesë. Reali i Madridit kishte hapur rezultatin në pjesën e dytë me një gol të Militao, por Atletico arriti të barazonte në një moment të tensionuar të ndeshjes.

Golashënuesi Angel Correa shkroi historinë në minutën e fundit. Fillimisht, goli i tij u anulua për pozicion jashtë loje nga anësori, por pas verifikimit në sistemin VAR, u konfirmua se goli ishte i rregullt, duke sjellë festa mes tifozëve të Atletico-s.

Gjatë festimit të golit, portieri i Realit, Thibaut Courtois, provokoi tifozët vendas, çka solli një përplasje të tensionuar në stadium. Situata eskaloi, duke detyruar gjyqtarin të ndërpresë ndeshjen për rreth 20 minuta pas tentativave të tifozëve për të hyrë në fushë. Ekipet u rikthyen në fushë vetëm në minutën e 88-të.

Gjatë minutave të fundit, situata u tensionua edhe më shumë pas ndëshkimit me karton të kuq të Marcos Llorente, por asnjëra nga skuadrat nuk arriti të ndryshonte rezultatin.

Me këtë barazim, Reali i Madridit mbetet në vendin e dytë në tabelë me 18 pikë, ndërsa Atletico është me dy pikë më pak, duke u vendosur në një pozitë të favorshme për sfidat e ardhshme./UBTNews/

Sport

Shënojnë Politano e Kvara, Napoli rikthet në krye të Serisë A

Published

on

Napoli ka rikuperuar vendin e parë në Serinë A pas një fitoreje të pastër 2-0 ndaj Monzas, në një ndeshje të zhvilluar në stadiumin “Maradona”. Ekipi, i drejtuar nga Antonio Conte, shfaqi një performancë të fortë, veçanërisht në pjesën e parë, ku u vendos fatet e ndeshjes.

Goli i parë erdhi nga Matteo Politano në minutën e 22-të. Ky gol, i cili çliroi presionin nga skuadra vendase, ishte një goditje e bukur që i dha Napolit avantazhin e merituar. Politano, me një teknikë të shkëlqyer, arriti të mposhtte portierin e Monzas, duke ngritur moralin e tifozëve dhe të lojtarëve.

Pak minuta më vonë, në të 33-tën, Kvaratskhelia shënoi golin e dytë pas një asistimi të saktë nga Scott McTominay. Ky gol jo vetëm që i dha siguri Napolit, por edhe përforcoi dominimin e tyre në ndeshje. Kvaratskhelia, i njohur për shpejtësinë dhe aftësitë e tij teknike, nuk e humbi mundësinë për të shënuar, duke bërë që tifozët të festonin sërish.

Gjatë pjesës së dytë, Napoli menaxhoi rezultatin me qetësi, pa u rrezikuar shumë nga sulmet e Monzas. Skuadra e Contes u fokusua në ruajtjen e avantazhit dhe kontrollin e lojës, duke treguar një disiplinë të madhe në mbrojtje.

Me këtë fitore, Napoli mban vendin e parë në klasifikimin e Serisë A, duke e forcuar pozitën e tij si një nga pretenduesit kryesorë për titullin këtë sezon. Tifozët e Napoli janë optimistë për vazhdimësinë e performancës së skuadrës, ndërsa Antonio Conte ka marrë një vlerësim të lartë për strategjinë e tij të suksesshme./UBTNews/

Continue Reading

Sport

​Ten Hag mund të shkarkohet

Published

on

By

Manchester United thuhet se po e shikon ish-trajnerin e Juventusit, Max Allegri, si zëvendësuesin e mundshëm të Erik ten Hag, pasi fillimi i tyre i mjerueshëm i sezonit vazhdoi me humbjen 3-0 në shtëpi kundër Tottenhamit.

Sipas Caughtoffside.com , presioni mbi ten Hag po rritet dhe seria e ardhshme e lojërave të Djajve të Kuq do të jetë vendimtare për të ardhmen e trajnerit holandez, pasi disa figura të shquara në klub besojnë se Allegri mund të jetë profili i duhur për të marrë drejtimin e skuadrës.

Manchester United ka marrë vetëm shtatë pikë nga gjashtë ndeshjet e tyre të para në Premier League dhe tashmë është tetë pikë prapa liderit Liverpool, duke mos arritur gjithashtu të fitojë debutimin e tyre në Europa League kundër FC Tëente, i cili përfundoi 1-1.

Aktualisht pa një skuadër pasi u shkarkua nga Juventusi në fund të sezonit të kaluar, Allegri mund të jetë në listën e Manchester United për të zëvendësuar Ten Hag nëse trajneri holandez nuk arrin ta kthejë rrjedhën pas fillimit të dobët të sezonit të skuadrës së tij.

Humbja e fundit 3-0 e Djajve të Kuq në shtëpi kundër Tottenhamit hodhi dyshime të mëtejshme për ten Hag dhe, përderisa pozicioni i tij konsiderohet ende i sigurt për momentin, klubi po shqyrton opsione alternative në rast se rezultatet nuk përmirësohen së shpejti.

Manchester United përgatitet të luajë me Porton në Europa League përpara se të përballet me Aston Villa dhe Brentford në Premier League./UBTnews/

Lajmet

​“Dardanët” reagojnë ashpër kundër bashkëpunimit Shqipëri-Serbi për Euro-U21

Published

on

By

Grupi i tifozëve të Kosovës në futboll, “Dardanët” kanë reaguar ashpër pas zyrtarizimit të kandidaturës së përbashkët ndërmjet Shqipërisë dhe Serbisë për organizimin e Kampionatit Evropian të futbollit për grupmoshat U21 në vitin 2024.

Në reagimin e tyre, ndër të tjera ta kanë thënë se “po shkelet me dy këmbë mbi gjakun dhe plagët e freskëta të shqiptarëve të kësaj treve dardane”.

“Dikush ka vendosur qe ta normalizoje bashkepunimin me te ashtuquajturet serbe dhe te ashtuquajturen serbi si kurrgje hiç duke shkelur me dy kembe mbi emocionet, gjakun dhe plaget e fresketa te shqiptareve te kesaj treve dardane. Pak dite pasi kujtuam si popull renien ne detyre te heroit Afrim Bunjaku dhe hyrjen terroriste, barbare e kriminale te çetnikeve te furnizuar me municion armesh nga vendi fqinj hegjemonist, na vjen lajmi zyrtar se nga Tirana paskan vendosur te bashkepunojne me serbine per bashkorganizim te Euro 2027 per grupmoshen U-21. Bashkepunojne me federaten e atyre qe nuk e shqipton asnje denim kur çdo jave klubet serbe shfaqin banderola shoviniste me flamurin e Kosoves te mbuluar me ngjyra te serbise apo kur tifozet e klubeve te beogradit behen nxites e motivues per rikthim te ushtrise serbe ne Kosove, gje qe me pas u perpoq te ndodhe me nje grup terrorist derisa mori pergjigjen e burrave dhe grave heroike te Republikes, te cilet u treguan se pragun e shtepise e mbrojme ne çdo pellembe te tij. Shqiptaret e Kosoves nuk kane nevoje per poshterim moral dhe emocional, por ndihme dhe perkrahje. Ngjarja edhe do te organizohet, por turpi do te jetoje perjete dhe nuk do te falet. Kosova nuk do ta fale. Jo ne emrin tone!”, reagimi i plotë i Dardanëve.

Sport

Golat e Bajramit: ‘Fast Food’ futbolli në 55 sekonda!

Published

on

Pas përfundimit të raundit të parë të ndeshjeve të Europa League, “Sofascore”, platforma e njohur për statistikën e futbollistëve, ka njoftuar se Nedim Bajrami është përfshirë në formacionin më të mirë të këtij raundi.

Bajrami shënoi një gol spektakolar për Glasgow Rangers në fitoren 2-0 ndaj Malmo, duke realizuar brenda vetëm 55 sekondash lojë. Ai përfitoi nga një gabim i mbrojtjes vendëse, duke e dërguar topin në rrjetë pas një rikthimi nga shtylla.

Pjesëmarrja e tij në ndeshje ishte vendimtare, dhe me një vlerësim impresionues prej 8.9, ai u shpall njeriu i ndeshjes. Ky është një arritje e madhe për Bajramin, i cili vazhdon të tregojë potencialin e tij në arenën ndërkombëtare.

Për të mos harruar, Bajrami kishte lënë gjurmë edhe në Evropianin e fundit, ku shënoi golin më të shpejtë në historinë e kompeticionit, në sekondën e 23-të në përballjen ndaj Italisë.

Kjo performancë e tij e jashtëzakonshme në Europa League tregon se ai është një nga lojtarët më të rëndësishëm në skuadrën e Rangers, dhe me siguri do të jetë një faktor kyç në ndeshjet e ardhshme./UBTNews/