Lajmet

Berlusconi: Putini ishte ‘i shtyrë’ në luftën e Ukrainës

“Putini u shtye nga populli rus, nga partia e tij, nga ministrat e tij për të shpikur këtë operacion special”, tha Berluskoni,

Publikuar

Presidenti rus Vladimir Putin ishte “i shtyrë” në luftën kundër Ukrainës për të instaluar një qeveri të re në Kiev, tha ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi të enjten, në komentet që mund të shqetësojnë aleatët perëndimorë përpara zgjedhjeve të Italisë.

Berlusconi, partia e të cilit Forza Italia i përket një koalicioni të krahut të djathtë që pritet të fitojë zgjedhjet e përgjithshme të dielën, nuk është i ri për të mbrojtur veprimet e Putinit në Ukrainë. Komentet e tij nxjerrin në pah çarjet në koalicion për luftën.

Berlusconi, një mik personal i liderit rus, minimizoi instinktet luftarake të Putinit, pasi ai kërcënoi se do të përdorte armë bërthamore në vazhdën e vuajtjeve të pengesave në Ukrainë.

Putini u shtye nga populli rus, nga partia e tij, nga ministrat e tij për të shpikur këtë operacion special”, tha Berluskoni, duke përdorur formulimin zyrtar rus për luftën.

Mario Draghi, nënkryeministri italian tha se, Italia ka qenë një mbështetëse e palëkundur e sanksioneve perëndimore ndaj Rusisë, si përgjigje ndaj veprimeve të saj në Ukrainë.

Giorgia Meloni nga Vëllezërit e ekstremit të djathtë të Italisë, e cilësuar si kryeministrja e ardhshme, është zotuar t’i qëndrojë këtij pozicioni, por Berlusconi dhe aleati tjetër i saj Matteo Salvini kanë qenë më ambivalent.

Plani i Rusisë fillimisht ishte të pushtonte Kievin “për një javë”, të zëvendësonte presidentin ukrainas Volodymir Zelenskiy me “një qeveri njerëzish të mirë” dhe të dilte “në një javë tjetër”, shtoi ai.

Unë as nuk e kam kuptuar pse trupat ruse u përhapën rreth Ukrainës, ndërsa në mendjen time ato duhej të ishin ngujuar vetëm rreth Kievit“, këmbënguli Berlusconi.

Synimet e deklaruara të luftës nga Putin kanë ndryshuar gjatë luftës shtatë mujore. Ukraina fillimisht i ndoqi trupat e tij nga zona e Kievit dhe së fundmi nga verilindja afër kufirit me Rusinë. Putin tani thotë se qëllimi kryesor është të sigurojë një territor në rajonin e Donbasit të Ukrainës, pjesërisht i kontrolluar nga separatistët pro-rusë.

Duke folur në televizionin publik italian RAI, Berlusconi sugjeroi se vendimi i Moskës për pushtimin erdhi si përgjigje ndaj një apeli të separatistëve.

Ai tha se liderët e tyre erdhën në Kremlin dhe i thanë drejtpërdrejt Putinit: “Të lutem na mbro, sepse nëse nuk na mbron, ne nuk e dimë se ku mund të përfundojmë“.

Pas aneksimit të Krimesë nga Rusia në vitin 2014, Berlusconi tha se ai vizitoi gadishullin me Putinin dhe i pa vendasit që dolën dhe falënderuan liderin rus. /UBTNews/

Lajmet

Studimi: Një në 10 lojtare e mendojnë vetëvrasjen, shkak abuzimi me të cilin përballen gjatë lojës në internet

Nivelet e ngacmimeve janë aq të forta sa 25% e grave të anketuara pranuan se ndiheshin të dëshpëruara.

Publikuar

nga

Hulumtimi i ri për Sky Broadband tregon se nga 4000 femra lojtare të anketuara, 49% janë përballur me abuzim ose ngacmim kur luajnë ose transmetojnë në internet – duke u rritur në 75% e atyre të moshës 18 deri në 24 vjeç.

Nivelet e ngacmimeve janë aq të forta sa 25% e grave të anketuara pranuan se ndiheshin të dëshpëruara, 40% janë ndjerë të kërcënuara personalisht nga abuzimi që kanë përjetuar në internet dhe 27% janë të shqetësuara se mos sulmohen në jetën reale pas kërcënimeve të bëra në platformat e lojërave.

Renata Miranda Antelo luan çdo ditë dhe tha për Sky News se “kultura toksike” është e pamëshirshme.

“Mendoj se një nga gjërat më të bezdisshme është kur të pyesin se ku jetoni, nga jeni, cili është Instagrami juaj, sa vjeç jeni, nëse doni t’i vizitoni në vendet e tyre të origjinës”, tha ajo.

“Dhe është thjesht një cikël i vazhdueshëm i asaj që është Instagrami juaj, cili është Instagrami juaj? Dhe më pas ndonjëherë nuk doni të thoni asgjë, kështu që thjesht nuk thoni asgjë fare, gjë që dëgjoj shumë nga njerëzit – ata janë si, ‘Oh, thjesht heshtin ose thjesht mos u kthe asgjë’.

“Por ajo vazhdon dhe vazhdon deri në pikën ku ata më pas fillojnë të shajnë ty dhe më pas fillojnë të thonë abuzime sepse nuk po marrin reagimin që duan nga ju”.

Steffy Evans është një transmetues që përdor TikTok për të nxjerrë në pah mizogjininë me të cilën përballet në internet, duke postuar video në të cilat shfaqen burra duke e sharë dhe kërcënuar.

Ajo thotë se shpreson të ndihmojë të tjerët duke ekspozuar realitetin me të cilin përballen gratë gjatë lojës.

“Ajo që po bëj me të gjithë këtë është se po i sjell dritë kësaj, hyj në lojë dhe rrisë besimin e grave për të vazhduar lojën, për të mbajtur mikrofonin e tyre të ndezur, madje edhe për të folur me këta djem”, tha Evans për Sky News.

Gjithashtu është duke ndërmarrë veprime Guild Esports i cili konkurron në internet kundër ekipeve të tjera.

Ajo nisi një fushatë gjithëpërfshirëse, për të nxjerrë në pah abuzimin me të cilin përballen femrat.

“Realiteti është nëse kjo do të ndodhte në një fushë futbolli, ju do të kishit një gjyqtar që do të donte të largonte dikë”, shpjegoi CEO i Guild Esports, Jasmine Skee.

“Ne nuk mund të vazhdojmë të shikojmë që këto shifra të të ndodhin dhe këto femra vazhdojnë të kenë këtë përvojë”.

“Kjo ka të bëjë me kujdesin për shëndetin e tyre mendor dhe për t’u siguruar që gratë të ndiejnë se mund të luajnë dhe të bëjnë atë që duan dhe të ndihen shumë përfshirëse”.

Lojërat në internet janë një biznes i madh, ku pritet të ketë vlerë më shumë se 279 miliardë funte deri në vitin 2026./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Putin: Nuk do të lejojmë që armiqtë të destabilizojnë Rusinë

Ai tha se kjo duhet të parandalohet.

Publikuar

nga

Presidenti rus, Vladimir Putin, tha të premten në Këshillin e Sigurimit se “dashamirësit” po përpiqen gjithnjë e më shumë të destabilizojnë Rusinë dhe se kjo duhet të parandalohet.

“Ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për t’u siguruar që në asnjë rrethanë nuk do t’iu lejohet ta bëjnë këtë”, tha Putin./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Koreja e Jugut përdor Inteligjencën Artificiale për ta matur liderin Kim Jong Un

Nuk u dhanë detaje se çfarë softuerësh janë përdorur.

Publikuar

nga

Zyrtarët e Koresë së Jugut kanë përdorur inteligjencën artificiale për të vlerësuar peshën e liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un.

“Ai dukej i lodhur me rrathë të errët rreth syve gjatë paraqitjes së tij publike më 16 maj dhe u vlerësua se peshonte mbi 140 kg sipas analizës së Inteligjencës Artificiale”, tha Yoo Sang-bum, një anëtar i komisionit parlamentar të inteligjencës para mediave.

Ai nuk tha detaje se çfarë softuerësh janë përdorur, por tha se udhëheqësi i Koresë së Veriut besohet se vuan nga një çrregullim i gjumit, duke cituar një raport të inteligjencës.

Lideri trashëgues i gjeneratës së tretë erdhi në pushtet pasi babai i tij Kim Jong Il vdiq në vitin 2011 nga një sulm në zemër./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Avokati dhe aktivisti pakistanez Jibran Nasir është rrëmbyer

Komisioni për të Drejtat e Njeriut në Pakistan shprehu shqetësimin e thellë për rrëmbimin e Nasirit.

Publikuar

nga

Gruaja e një aktivisti dhe avokati të shquar pakistanez të të drejtave thotë se burri i saj është “rrëmbyer” nga qyteti jugor i Karaçit.

Në një video të publikuar në rrjete sociale të enjten mbrëma, gruaja e Jibran Nasirit, Mansha Pasha tha se teksa po ktheheshin në shtëpi nga një darkë, ai u rrëmbye.

Komisioni për të Drejtat e Njeriut në Pakistan, një grup i pavarur i të drejtave, lëshoi një deklaratë të enjten mbrëma, duke shprehur shqetësimin e thellë për rrëmbimin e Nasirit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara