Aktualitet

Amerikanët më të pasur, nuk paguajnë pothuajse asnjë taksë mbi të ardhurat

Publikuar

Një raport nga ProPublica ilustroi se si njerëzit më të pasur në ShBA janë në gjendje të shmangin tatimet mbi të ardhurat duke mbajtur pjesën më të madhe të pasurisë së tyre në investime që kanë pak ose aspak taksa.

25 amerikanët më të pasur paguanin pak ose aspak taksa federale mbi të ardhurat, sipas një raporti të lëshuar të martën nga organizata e lajmeve jofitimprurëse ProPublica, një pretendim që ka ringjallur debatin rreth kodit tatimor dhe ka shkaktuar një hetim nga IRS në rrjedhjen e dokumenteve private të taksave.

NBC News nuk i ka verifikuar në mënyrë të pavarur dokumentet dhe ProPublica nuk pranoi të zbulonte se si kishte fituar akses në atë që e quajti “grup të madh të të dhënave të Shërbimit të Ardhurave të Brendshme mbi kthimet e taksave të mijëra njerëzve më të pasur të vendit, në më shumë se 15 vjet. “

Raporti nuk jep detaje për asnjë paligjshmëri nga njerëzit, dokumentet tatimore të të cilëve ai shqyrtoi, të cilët përfshijnë shumë nga njerëzit më të pasur në ShBA, të tillë si Jeff Bezos dhe Elon Musk. Shtëpia e Bardhë po shtyn një plan që do të tatonte fitimet e kapitalit si të ardhura për ata që fitojnë mbi 1 milion dollarë në vit.

Kryetari i komitetit, Ron Wyden, D-Ore, kapi zbulimet për të nënvizuar çështjen e tij, tani e përsëritur nga administrata e Biden, se njerëzit më të pasur përdorin taktika që shumica e amerikanëve nuk i përdorin.

“IRS ka një përgjegjësi për të mbrojtur të dhënat e taksapaguesve dhe ju keni konfirmuar se kjo çështje po hetohet,” tha Wyden.

“Pamja e madhe është se këto të dhëna tregojnë se më të pasurit e vendit, të cilët fituan jashtëzakonisht shumë gjatë pandemisë, nuk kanë paguar fer pjesën e tyre,” shtoi ai.

Artikulli ilustron ndryshimet e mëdha midis mënyrës se si shumë të pasur paguajnë taksa krahasuar me shumicën e amerikanëve që fitojnë paga dhe se si ata e bëjnë këtë duke përdorur një qasje të thjeshtë me tre drejtime, e njohur në qarqet tatimore si “blej, marr hua, vdes”.

Strategjia përqendrohet në bërjen e parave nga investimet dhe kapitali, të cilat tatohen vetëm kur asetet shiten, të njohura si “realizim” ose “fitim i realizuar”. Në mënyrë tipike, investitorët paguajnë një normë efektive taksash në mënyrë drastike më të ulët krahasuar me njerëzit që bëjnë një shumë të ngjashme në paga.

“Por kur shikon pabarazinë në shoqërinë tonë, ajo ka pasoja të vërteta”, tha Lilian Faulhaber, një profesoreshë e drejtësisë tatimore në Universitetin Georgetown.

Ndërsa Samuel Brunson, një profesor i drejtësisë tatimore në Universitetin Loyola të Çikagos, tha se nuk ka gjasa që të pasurit të paguajnë më shumë taksa nëse sistemi aktual ruhet.

Artikulli përqendrohet në një grusht njerëzish, përfshirë Bezos, themeluesi i Amazon, ku ProPublica tha se ka ekzaminuar regjistrat e taksave të Bezos nga 2006 në 2018.

“Pasuria e Bezos u rrit me 127 miliard dollarë, sipas Forbes, por ai raportoi një total prej 6.5 miliard dollarë në të ardhura,” thotë artikulli. “1.4 miliard dollarë që ai pagoi për taksa federale personale është një numër masiv – megjithatë ajo arrin në një normë të vërtetë 1,1% të taksave në rritje të pasurisë së tij.”

Fondacioni i Taksave, një politikë e pavarur tatimore jofitimprurëse, zbuloi se norma mesatare e tatimit mbi të ardhurat individuale është 14.6 përqind.

Asnjë përfaqësues i Bezos nuk iu përgjigj kërkesës për koment.

Sidoqoftë, mega-të pasurit gjithashtu përdorin një strategji të dytë: huazimin e parave në një “normë me interes të vetëm dhe pa taksë”, raportoi ProPublica.

Për shembull, Carl Icahn, të cilin Forbes e rendit si amerikani i 40-të më i pasur, ka një hua të papaguar prej 1.2 miliard dollarë me Bank of America, sipas ProPublica. Kjo do të thotë se ai është në gjendje të “turbojë kthimet e tij të investimeve” dhe pastaj “duhet të zbresë interesin nga taksat e tij”.

Kur u pyet nëse ishte e përshtatshme që ai të mos paguante fare taksë mbi të ardhurat – siç bëri në 2016 dhe 2017 – Icahn kundërshtoi.

“A mendoni se një person i pasur duhet të paguajë taksa pa marrë parasysh çfarë? Unë nuk mendoj se është e përshtatshme,” i tha ai ProPublica. “Si mund të ma bësh atë pyetje?”

Eliminimi i rregullit të “bazës së rritjes”,mund të jetë një mënyrë për të rritur të ardhurat e taksave federale për të paguar për shumë prej programeve shoqërore që Presidenti Biden do të donte të miratonte.

“Ne duhet të bëjmë një zgjedhje për të eleminuar boshllëkun”, tha Biden muajin e kaluar. Nëse “një person vdes dhe i lë aksione djalit ose vajzës së tij, [ata] nuk kanë pse të paguajnë asgjë për atë fitim miliona dollarësh kur shesin atë aksione”./UBTNews

Aktualitet

SHSKUK njofton zgjedhjen e kryesuesit të ri të bordit

Publikuar

nga

Bordi Drejtues i Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës në mbledhjen e sotme e ka caktuar Dren Boshnjakun Kryesues të Bordit Drejtues të SHSKUK-së. Ai u zgjedh për mandat 1-vjeçar.

Boshnjaku falënderoi anëtarët e Bordit Drejtues për besimin e dhënë dhe premtoi angazhim maksimal në funksion të ngritjes së cilësisë të shërbimeve shëndetësore nga SHSKUK./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Bota

BE masa kundër Francës dhe Italisë për nivele të larta të borxhit

Publikuar

nga

Komisioni Evropian ka nisur procedimet disiplinore kundër Francës, Italisë dhe pesë vendeve të tjera anëtare të BE-së për marrjen e borxhit të ri në nivele të larta, në kundërshtim me rregulloret e BE-së.

Belgjika, Hungaria, Malta, Polonia dhe Sllovakia janë kritikuar gjithashtu nga krahu ekzekutiv i Bashkimit Evropian për nivelin e borxhit të tyre kombëtar dhe deficitet buxhetore që ata kanë.

Vendimi i komisionit është hapi i parë në një proces të quajtur – procedura e deficitit të tepërt (EDP) – duke udhëzuar shtatë vendet e BE-së të reduktojnë shpenzimet e tyre publike. Ministrave të Financave të BE-së do t’u kërkohet të miratojnë vlerësimin e komisionit në korrik.

Më pas, nën mbikëqyrjen e komisionit, vendet që i nënshtrohen EDP-së duhet të paraqesin masa për të reduktuar borxhin dhe deficitin e tyre për katër vjet./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Bota

OKB: Përdorimi i bombave nga Izraeli mund të jetë një krim lufte

Publikuar

nga

Izraeli nuk i ka kushtuar vëmendje të mjaftueshme mbrojtjes së civilëve kur përdor bomba gjatë luftës në Gazë, tha sot Zyra e OKB-së për të Drejtat e Njeriut.

“Kërkesa për të zgjedhur mjetet dhe metodat e luftës që shmangin ose të paktën minimizojnë në çdo masë dëmin civil – duket se është shkelur vazhdimisht në fushatën e bombardimeve të Izraelit”, tha komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Volker Turk, në Gjenevë.

Zyra ka hetuar gjashtë sulme izraelite në Rripin e Gazës midis 9 tetorit dhe 2 dhjetorit. Supozohet se janë përdorur bomba të llojeve GBU-31, GBU-32 dhe GBU-39, të cilat mund të depërtojnë në beton dhe të shkatërrojnë disa kate të një ndërtese.

“Ato u përdorën për të sulmuar ndërtesat e banimit, një shkollë, një kamp refugjatësh dhe një treg”, tha agjencia.

Të paktën 218 persona ishin vrarë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Bota

Italia mbështet Ukrainën, planifikon ta furnizojë me raketa Storm Shadow

Publikuar

nga

Italia planifikon të furnizojë Ukrainën me raketat me rreze të gjatë veprimi Storm Shadow, sipas mediave italiane. Këto armë do të jenë pjesë e paketës së nëntë të ndihmës ushtarake italiane për Ukrainën për të cilën ministri i mbrojtjes Guido Krosetto pritet të raportojë në fund të këtij muaji para komisionit parlamentar për mbikëqyrjen e shërbimeve të inteligjencës.

Pjesë e kësaj pakete, sipas mediave italiane,  është edhe sistemi i mbrojtjes ajrore SAMP/T. Ukraina ka marrë dhe në vitin 2023 një sistem të tillë mbrojtës nga Italia.  Të gjitha armatimet që Italia ka dërguar deri tani në Ukrainë janë konsideruar si sekret zyrtar dhe nuk është bërë asnjëherë e ditur lista e saktë e këtyre armëve./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara