Film & TV

7 filmat më të mirë të Denzel Washington deri më sot

Washington është ndër aktorët më të mirë amerikanë të të gjitha kohërave.

Publikuar

Denzel Washington ka vendosur shumë paraqitje të standardizuara të Hollivudit të personazheve me ngjyrë. Washington është ndër aktorët më të mirë amerikanë të të gjitha kohërave.

Ai zhvilloi një interes për aktrimin dhe u regjistrua në Teatrin e Konservatorit Amerikan. Ai bëri debutimin e tij si aktrim në ekran në filmin televiziv Wilma të vitit 1977. Paraqitja e parë e madhe e aktorit në Hollywood ishte në filmin e vitit 1981, “Carbon Copy”. Përparimi i parë i madh në karrierë i tij ishte interpretimi i doktorit Philip Chandler në serialin e dramës St. Elsewhere në 1982. Roli i tij i parë i madh në filmin artistik ishte në “A Soldier’s Story” të Norman Jewison në 1984.

Këtu janë disa nga performancat e tij më të mira:

Glory (1989)

Portretizimi në ekran i Luftës Civile Amerikane nga Edward Zwick u perceptua nga perspektiva unike e ushtarëve afrikano-amerikanë në film. Performanca energjike e tij i dha atij një Oscar për aktorin dytësor.

He Got Game (1998)

Drama sportive e Spike Lee tregoi një kritikë të fuqishme racore të shfrytëzimit komercial të lojërave të bejsbollit. Ray Allen, një profesionist i basketbollit ishte në një nga rolet kryesore si Jesus Shuttlesworth. Washington luajti babain e Jesus, Jake Shuttlesworth.

The Hurricane (1999)

Një tjetër dramë sportive e drejtuar nga Norman Jewison, “The Hurricane” ishte tregim i trilluar i boksierit Rubin ‘Hurricane’ Carter. Carter u dënua gabimisht për një vrasje të trefishtë në vitin 1966 dhe u detyrua të kalonte pothuajse dy dekada në burg. Performanca e Washington solli këtë histori këmbënguljeje dhe shprese. “The Hurricane” ishte kryesisht një dramë burgu. Aktori bëri stërvitje intensive boksi për t’u dukur njësoj me boksierin në film.

Remember the Titans (2000)

Drama sportive e Boaz Yakin, “Remember the Titans” komplotoi teknika sentimentale dhe të përshtatshme që nxitën thellësisht audiencën. Nuk ishin vetëm personazhe të jetës reale, lufta që portretizonte ende vazhdon. Në pjesën e parë, aktori tërhoqi vëmendjen e audiencës.

American Gangster (2007)

Personazhi i Denzel Washington, Frank Lucas në dramën e Ridley Scott e josh tërësisht audiencën. Portretizimi i ashpër i mizorisë së Lucas kontraston imazhin e familjes së tij me botën e jashtme.

Flight (2012)

Performanca e Washington e nominuar për Oscar në dramën thriller të Robert Zemeckis u publikua pas thrillerëve kryesorë të aktorit, “Take of Pelham 123” dhe “Unstoppable”. Në të dy filmat, ai luajti një njeri të zakonshëm që luftonte kundër demonëve të tij të brendshëm, ndërsa ngrihej për të përballuar një situatë të jashtëzakonshme. Performanca e tij në film ishte e fuqishme.

The Tragedy Of Macbeth (2021)

Regjia e parë e Joel Coen-it pa vëllanë Ethan Coen të ishte afër shfaqjes origjinale të Shekspirit në të cilën u bazua, Makbeth. Është përshtatur disa herë në sfonde moderne dhe tradicionale. Aktori mbajti fjalimet dhe dialogët e famshëm të shfaqjes në një mënyrë elegante. Filmi dhe performanca e Washington i dhanë hije të reja ekselence një historie të njohur./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Rikthimi i filmave “më të mëdhenj se ekrani”

Bëhet fjalë për “Avatar” dhe “Babylon”.

Publikuar

nga

“Avatar” dhe “Babylon”, janë vetëm 2 filmat e para të një zhanri të ri filmash spektakolarë, të projektuar mbi të gjitha për t’u parë në kinema. Megjithatë tani i takon publikut që të kthehet dhe mbushë sallat.

Aktualisht ka një kategori të re filmash që janë “më të mëdhenj se ekrani”. Dhe kjo në çdo kuptim: nga konceptimi dhe deri tek realizimi i asaj shfaqje të madhe që mund të jetë tërheqëse edhe nëse shihet sërish edhe pse jo domosdoshmërisht në kinema.

Siç ndodh shpeshherë, dy filmat e parë në kuadër të kësaj përpjekje të re për të rikthyer njerëzit në kinematë e mbarë botës pas kufizimeve të pandemisë vijnë nga Hollywood, kryeqyteti i industrisë audiovizive amerikane dhe botërore, që ka shumë nevojë për të ardhurat nga kinematë. Dhe jo vetëm ato amerikane.

Kjo gjë duhet kuptuar edhe në Itali: gjithçka që prodhohet për kinemanë duhet të ketë përmbajtje gjithnjë e më të jashtëzakonshme kinematografike. Mbi të gjitha spektakolaritetdhe përfshirje emocionale. Çdo film që nuk respekton plotësisht të paktën këto dy parametra duhet të destinohet për televizionin, ashtu siç edhe ka ndodhur në fakt gjatë 3 viteve të fundit.

Njerëz që bisedojnë në një dhomë, një makinë që vjen apo një histori në një plazh, në TV; Avtar dhe Babylon, që kanë dalë prej disa ditësh edhe në kinematë italiane, dhe më pas edhe në TV. Një film shumë i ndryshëm për nga përmbajtja, Avatar ka një skenar të shkruar në anën e pasme të një pulle postare, por është shumë i pasur me efekte dixhitale.

Ndërsa Babylon, nga regjisori fituesi i çmimit Oscar, Damien Chazelle, është i tejmbushur me përmbajtje dhe nivele letrare emocionuese. Gjithsesi që të dy i përkasin kategorisë së filmave të krijuar enkas për të mbushur sërish kinematë.

Sepse tallen me vetë idenë për t’u parë në TV, të paktën herën e parë. “Babylon” është një kryevepër për cilindo që e do kinemanë, jo si një fans i zjarrtë i kinemasë, por edhe si një spektator i dashuruar pas filmave dhe historisë së tyre, madje edhe thashethemeve mbi to.

Vetëm sa për të dhënë një ide mbi madhështinë që dominon në të gjithë filmin: imazhi i parë i Babilonisë është ai i një elefanti gjigant, që nga shkretëtira e Kalifornisë, duhet të arrijë një majë shkëmbore në të cilën ndodhet kështjella e një producenti hollivudian, në mënyrë që të bëhet një nga atraksionet më të çmendura të festës së madhe që do të fillojë.

Jemi në vitin 1926 dhe për Hollywood-in ishte gati të niste sezoni i jashtëzakonshëm, megjithëse i dhimbshëm, i kalimit nga filmi pa zë në atë më zë. Shumë yje, që dikur nuk kishin nevojë të flisnin, i nënshtrohen nevojës për të shqiptuar dhe recituar vargjet që më parë, në filmat e vjetër pa zë, ishin shkruar në tabela. Para së gjithash, Jack Conrad, i luajtur nga një Brad Pitt në formën e tij më të mirë në rolin e një miksimi yjesh të kohës (nga RonaldColman te John Gilbert). Të vdekur dhe të plagosur.

Në Hollywood ka përfunduar njëherë e përgjithmonë Epoka e Pionierëve dhe ka nisur Epoka e Artë e përqendruar në një sistem të ri yjesh të kinemasë. Ndër “yjet” e parë që u rrëzuan gjatë kalimit nga filmi pa zë në atë më zë ishte Greta Garbo e vërtetë, e cila dështoi në provën e zërit të saj, pavarësisht se deri atëherë ishte “Hyjnorja” kryesore.

Për ta ngushëlluar veten, Holliwood u bë rreth vitit 1927 (viti zyrtar i lindjes së filmit me zë me filmin “Këngëtarja e xhazit” nga Al Jolson), kryeqyteti i veseve më ekstreme, i figurave më të errëta, ku debatohet edhe për personazhin që luan së fundmi aktorja Margot Robbie, në një rol pretendues për çmimin Oscar. Pra po rikthehen filmat që duhet të shihen ekskluzivisht në kinema: tani është publiku ai që duhet të rikthehet atje për t’i parë. / Total TV – Bota.al

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Aktori Luke Evans i shpreh mbështetje Ukrainës

Ai dëshiron që “lufta e tmerrshme dhe e pakuptimtë të përfundojë”.

Publikuar

nga

Aktori nga Uellsi, Luke Evans, i cili u shfaq në filmat “Beauty and The Beast” dhe “The Beast and The Hobbit”, i shprehu mbështetje popullit të Ukrainës.

Qytetarët ukrainas janë “vëllezërit dhe motrat tona”, thotë ai, duke shtuar se dëshiron që “lufta e tmerrshme dhe e pakuptimtë të përfundojë”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Zbulohen detaje rreth filmit të fundit të Quentin Tarantino

Detajet rreth komplotit të filmit të ardhshëm mbeten të paqarta.

Publikuar

nga

Filmi final i vetëshpallur i Quentin Tarantinos është në rrugë e sipër. Të martën, The Hollywood Reporter raportoi se Tarantino ka shkruar një skenar të titulluar “The Movie Critic” që tani po përgatitet ta drejtojë në vjeshtë, duke cituar burime.

Detajet rreth komplotit të filmit të ardhshëm mbeten të paqarta, por gazeta raportoi se filmi zhvillohet në Los Anxhelos gjatë fundit të viteve 1970 dhe përqendrohet rreth një gruaje kryesore. THR spekuloi se filmi mund të fokusohej në kritiken e ndjerë të filmit Pauline Kael, për të cilën Tarantino “dihet se ka një respekt të thellë” dhe që për disa muaj në 1979 punoi si konsulent në Paramount Pictures, sipas gazetës. Kael vdiq në vitin 2001.

Quentin ka thënë prej vitesh se do të bënte vetëm 10 filma në karrierën e tij. Në nëntor 2022, regjisori i filmit Pulp Fiction i tha Chris Wallace të CNN se filmi i tij i radhës do të ishte i fundit pas publikimit të nëntë filmave të pavarur, duke filluar me Reservoir Dogs të vitit 1992. “E kam bërë për një kohë të gjatë; e kam bërë për 30 vjet. Dhe është koha për të përfunduar shfaqjen”, i tregoi Tarantino Wallace.

Tarantino ka fituar dy çmime Oscar për skenarin: për filmin Pulp Fiction të vitit 1994 dhe Django Unchained të vitit 2012, të dyja të cilat ai i drejtoi gjithashtu. Pjesa tjetër e filmave të tij të pavarur të drejtuara përfshijnë Jackie Brown (1997), Kill Bill: Volume 1 (2003), Kill Bill: Volume 2 (2004), Inglourious Basterds (2009) dhe The Hateful Eight (2015)./lapsi.al/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Pas kaq shumë vitesh karrierë, Jame Lee Curtis fiton “Oscarin” e parë

Ajo mori në shtëpi çmimin për ‘aktoren më të mirë në një rol dytësor’.

Publikuar

nga

Jamie Lee Curtis ka fituar “Oscar”-in e saj të parë, duke shkuar një hap më tej se prindërit e saj, të cilët ishin të dy të nominuar për një çmim “Oscar”.

Aktorja e Hollywoodit, e cila është pasardhëse e yllit të “Psycho”, Janet Leigh dhe aktorit të “Some Like It Hot”, Tony Curtis, mori në shtëpi çmimin për ‘aktoren më të mirë në një rol dytësor’ për performancën në “Everything Everywhere All at Once”.

Gjatë fjalimit emocional, Curtis, 64-vjeçare, u sigurua që t’i kujtonte botës rrënjët e saj dhe faktin që prindërit e saj të ndjerë nuk arritën kurrë në podium.

“E di që duket sikur po qëndroj këtu vetëm, por nuk jam. Unë jam me qindra njerëz”, tha Curtis, përpara se përmendte kolegët nga filmi, duke shtuar: “Ne sapo fituam një Oscar”.

Në momentet përmbyllëse të fjalimit, Curtis tha: “Dhe nëna ime dhe babai im ishin të dy të nominuar për Oscar në kategori të ndryshme. Unë sapo fitova një Oscar”.

Leigh u nominua për ‘aktoren më të mirë në një rol dytësor’ në vitin 1960 për rolin e saj në “Psycho” të Alfred Hitchcock, ndërsa Tony Curtis mori një nominim në 1958 për ‘aktorin më të mirë në një rol kryesor’ për interpretimin në “The Defiant Ones”.

Michelle Yeoh ndërkaq u shpall ‘aktorja më e mirë’, kurse Brendan Fraser gjithashtu mori një çmim për ‘aktorin më të mirë’.

Filmi “Everything Everywhere All at Once” mori gjithsej shtatë çmime.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara