Lajmet

​Rama: Ballkani i hapur na dha shumë mundësi të reja

Ai paralajmëroi samitin e radhës të BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor.

Publikuar

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i cili po qëndron në Shkup bashkë me kabinetin e tij qeveritar, gjatë fjalimit paralajmëroi samitin e radhës të BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor, që do të mbahet më 6 dhjetor në Tiranë.

“Ne takohemi në këtë mbledhje të dy qeverive, në aspektin e interesave tona për tu bërë pjesë e familjes së madhe të BE-së. Sot të dyja vendet tona kanë hapur procesin e negociatave dhe kanë hedhur një hap shumë të madh përpara. Më 6 dhjetor në Tiranë do të mbahet samiti i BE-së me Ballkanin Perëndimorë dhe ne do të jemi aty me të gjitha problemet dhe sfidat tona, të cilat janë të ngjashme me ato të vendeve të BE-së”, deklaroi Edi Rama, i cili gjatë fjalimit të tij foli edhe për Ballkanin e Hapur.

“Besoj që Ballkani i Hapur na ka dhënë shumë mundësi të reja për të parë përtej të djeshmes dhe për të kuptuar se si mund ta kapërcejmë të sotshmen dhe për të projektuar të ardhmen, që të përfitojmë nga një hapësirë shumë të madhe sesa hapësira jonë e përvetshme gjeografike”, tha Rama./ALSAT.M/

Lajmet

Takohen Osmani dhe kryeparlamentari i Islandës, bisedojnë për thellim të bashkëpunimit

Osmani dhe Ármannsson kanë biseduar edhe mbi rëndësinë e bashkëpunimit ndërparlamentar.

Publikuar

nga

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, pas takimeve me presidentin dhe kryeministren e Islandës, është pritur në takim edhe nga kryetari i Kuvendit të Islandës, Birgir Ármannsson.

Në komunikatën për media bëhet e ditur se në takim me kryetarin e Kuvendit Ármannsson, presidentja Osmani ka falënderuar Islandën për mbështetje ndaj Kosovës, duke potencuar rëndësinë që ajo të vazhdojë edhe më tej në arenën ndërkombëtare.

“Në këtë frymë, presidentja ka shprehur përkushtimin e institucioneve të Kosovës për thellim të bashkëpunimit dypalësh përgjatë presidencës islandeze të Këshillit të Evropës, duke potencuar rëndësinë e mbrojtjes së vlerave të përbashkëta, në këtë kohë përcaktuese për Evropën”, thuhet në komunikatë për media.

Osmani dhe Ármannsson kanë biseduar edhe mbi rëndësinë e bashkëpunimit ndërparlamentar.

“Tutje, presidentja Osmani ka folur edhe mbi zhvillimet e fundit në Kosovë. Presidentja ka thënë se institucionet e Republikës vazhdojnë të jenë të përkushtuara për sundim të ligjit dhe avancim të demokracisë, vlerësuar edhe në indekset e fundit ndërkombëtare, ku Kosova ka shënuar progres të jashtëzakonshëm. Presidentja Osmani theksoi po ashtu se Kosova vazhdon të jetë e përkushtuar për bashkëpunim dhe koordinim të ngushtë me aleatët ndërkombëtarë për të kontribuar për paqe dhe siguri të qëndrueshme”, thuhet po aty.

Bëhet e ditur se Ármannsson e falënderoi Presidenten Osmani për vizitën dhe theksoi se Islanda është e përkushtuar për t’i thelluar më tej raportet mes dy popujve dhe vendeve tona.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Shkalla e rekrutimit të të burgosurve nga Wagner është ‘ulur ndjeshëm’

Të dhënat shënojnë një rënie prej 6,000 që nga nëntori.

Publikuar

nga

Numri i të dënuarve të rekrutuar nga Grupi i mercenarëve rusë Wagner ka të ngjarë të jetë “ulur ndjeshëm”, nga niveli që ishte midis verës dhe vjeshtës së vitit të kaluar, tha ministria britanike e mbrojtjes.

Ministria e Mbrojtjes shtoi se të dhënat e lëshuara nga Shërbimi Penal Federal i Rusisë në fund të janarit shënuan një popullsi prej 433,000 – një rënie prej 6,000 që nga nëntori.

“Në të kundërt, të dhënat e FSIN kishin treguar një rënie prej 23,000 nga shtatori deri në nëntor 2022. Rekrutimi i Wagner ka të ngjarë të ishte një faktor kryesor kontribuues në këtë rënie”.

Ministria e Mbrojtjes vazhdoi të vë në dukje se “provat anekdotike nga luftëtarët ukrainas gjatë dhjetë ditëve të fundit sugjerojnë një mbështetje të reduktuar ruse në sulmet e stilit të valëve njerëzore nga luftëtarët e dënuar Wagner në sektorë kyç”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Bie sirena para samitit BE-Ukrainë

Samiti do të mbahet sot.

Publikuar

nga

Sirenat e sulmit ajror ranë në Kiev dhe në të gjithë Ukrainën të premten para fillimit të samitit që mbledh së bashku zyrtarë të lartë ukrainas dhe përfaqësues të BE-së.

Shefja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen mbërriti në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, të enjten me diplomatin më të lartë të BE-së, Josep Borrell, për bisedime mbi shpresat e Ukrainës për t’u bërë anëtare e BE-së./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Gjermania miraton dërgimin e tankeve Leopard 1 në Ukrainë

Raportoi të premten e përditshmja gjermane, Sueddeutsche Zeitung.

Publikuar

nga

Qeveria gjermane ka miratuar dërgimin e tankeve Leopard 1 në Ukrainë nga stoqet industriale dhe është në bisedime për blerjen e 15 tankeve Gepard nga Katari për t’i dërguar në Kiev, raportoi të premten e përditshmja gjermane, Sueddeutsche Zeitung.

Gazeta raporton se dorëzimi i tankeve Leopard në Ukrainë mund të ndodhë në çdo kohë pasi tanket të riparohen.

Disa zyrtarë gjermanë diskutuan me ministrinë e jashtme të Katarit rreth një blerje të mundshme të 15 tankeve Gepard që Doha kishte blerë për të siguruar stadiumet e Kupës së Botës, tha gazeta, duke shtuar se Berlini po përpiqet të marrë më shumë municion nga Katari./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara