Lajmet

​Alergji ndaj vezëve? Simptoma për të cilat duhet pasur kujdes

Publikuar

Një nga alergjitë më të zakonshme, e cila është zhvilluar në shumicën e botës vitet e fundit, është alergjia ndaj vezëve, shkruan pazienti.it.

Ashtu si me të gjitha alergjitë e tjera ushqimore, alergjia ndaj vezëve nuk është asgjë më shumë sesa rezultat i sistemit imunitar që identifikon proteina të caktuara si ”pushtues” të rrezikshëm dhe të dëmshëm për trupin dhe, për këtë arsye, lëshon një antitrup të quajtur imunoglobulinë, i cili ka funksionin e luftimit të alergjenit.

Ky antitrup dërgon një sërë kimikatesh për të luftuar alergjenët e vezëve dhe një nga këto kimikate është histamina.

Histamina është një nga ndërmjetësuesit e shumë simptomave alergjike. Alergjia më e zakonshme është e bardha e vezës, por mund të shkaktohet edhe nga të verdhat e vezëve dhe të bardhat e vezëve, pasi të dyja përmbajnë proteina që mund të shkaktojnë alergji.

Cilat janë simptomat e alergjisë ndaj vezëve?

Reagimet alergjike të shkaktuara nga vezët ndryshojnë nga personi në person dhe zakonisht ndodhin menjëherë pas konsumimit të këtij ushqimi.

Simptomat më të zakonshme përfshijnë probleme të lëkurës, të tilla si ënjtjet dhe pullat.

Simptoma të tjera të zakonshme janë të frymëmarrjes, të tilla si astma (e cila shfaqet në shumë raste alergjie), rrufë, teshtimë dhe lotim të syve.

Disa njerëz gjithashtu kanë probleme me stomakun për shkak të alergjisë ndaj vezëve, të cilat mund të jenë nauze, të vjella, diarre ose ngërçe.

Më rrallë, megjithatë, njerëzit që vuajnë nga alergjia ndaj vezëve mund të kenë situata me anafilaksi dhe, në këto raste, kërkohet kujdes i menjëhershëm mjekësor.

Vetëm simptomat nuk janë të mjaftueshme për të diagnostikuar alergjinë ndaj vezëve dhe do të ishte e këshillueshme që të kryeni kontrolle tek një alergolog, i cili mund të ndihmojë në përcaktimin nëse simptomat alergjike lidhen me vezët ose nëse alergjia varet nga diçka tjetër.

Në cilat komplikime mund të çojë alergjia ndaj vezëve?

Komplikimi më i rëndësishëm i alergjisë ndaj vezëve, sipas sondazheve të fundit, është reaksioni i rëndë alergjik që kërkon një injeksion të epinefrinës dhe trajtim urgjent.

I njëjti reagim i sistemit imunitar, i cili shkakton alergji ndaj vezëve, mund të shkaktojë edhe komplikime të tjera.

Çfarë kontrollesh duhet të bëni për të zbuluar nëse jeni alergjik apo jo?

Nuk ka asnjë test specifik të përcaktuar për të diagnostikuar nëse një person ka alergji ndaj vezëve apo jo.

Mjeku juaj mund të përdorë disa qasje, që synojnë përjashtimin e kushteve të tjera që mund të shkaktojnë simptoma të ngjashme.

Në shumë raste, ajo që në fillim duket se është alergji ndaj vezëve, në realitet rezulton të jetë një intolerancë ushqimore. Ky lloj reagimi në përgjithësi është më pak i rëndë se alergjia ndaj vezëve dhe nuk përfshin sistemin imunitar./Atsh

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Kina do të dërgojë astronauten e parë femër për të punuar në stacionin e saj të ri hapësinor

Përgatitjet për qëndrimin e tyre kanë kohë që janë duke u bërë.

Publikuar

nga

Gruaja e parë e caktuar për të punuar në stacionin e ri hapësinor të Kinës do të jetë në bord kur anija kozmike Shenzhou-13 të niset të shtunën, transmeton UBT News.

Wang Yaping, 41 vjeçare, është pjesë e një ekipi tre anëtarësh që niset për në stacionin hapësinor Tiangong ose Pallati Qiellor, ku pritet të bëhet gruaja e parë kineze që kryen një shëtitje në hapësirë.

Muajin e kaluar, tre astronautë të tjerë kinezë përfunduan me sukses një qëndrim tre-mujor në bord, gjatë të cilit ata punuan në modulin kryesor të stacionit dhe kryen dy shëtitje në hapësirë ​​për të instaluar pajisje.

Këtë herë, ekipi i Wang do të qëndrojë për 183 ditë që është periudha më e gjatë në hapësirë ​​nga astronautët kinezë. Ajo do të shoqërohet nga komandanti i misionit Zhai Zhigang, 55 vjeç dhe Ye Guangfu, 41.

Muajin e kaluar, një anije mallrash dërgoi 6 tonë metrikë ushqim, ujë, shishe oksigjeni, kostume hapësinore dhe nevoja të tjera në stacion, përcjell UBT News.

Sipas Wang, një program hapësinor i drejtuar pa astronautë femra do të ishte i paplotë.
“Pra është si roli i gruas në familje. Gratë kanë përgjegjësi. Ne gjithashtu i bëjmë misionet serioze më të gjalla dhe të këndshme”, kishte thënë ajo për CNN.

Dhe anëtarët femra të ekuipazhit sjellin një përfitim praktik gjithashtu, shtoi Wang. “Ne gratë astronaute peshojmë më pak (sesa burrat, dhe) kjo është më ekonomike për misionin”.

Wang është gruaja e dytë e Kinës në hapësirë, pas Liu Yang.

Sipas mediave shtetërore kineze, ndër furnizimet e dërguara në stacionin hapësinor Tiangong ishin 60 shishe toner, 30 shishe serum dhe 30 shishe krem ​​për fytyrën, si dhe produkte higjienike femërore – të gjitha të përgatitura posaçërisht për Wang./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

KQZ-ja shpërndan fletëvotimet nëpër komuna

Kjo ka ndodhur nën përcjelljen e Policisë së Kosovës.

Publikuar

nga

Komisioni Qendror Zgjedhor ka bërë shpërndarjen e materialit kryesor për zgjedhjet lokale që do të mbahen nesër.

Ky material zgjedhor do të dorëzohet në Komisionet Komunale të Zgjedhjeve, njofton Klankosova.tv.

Shpërndarja e materialit është bërë nën përcjelljen e Policisë së Kosovës.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Biden e telefonon Clintonin pas shtrimit në spital, flet për gjendjen e tij

Joe Biden ka biseduar në telefon me Bill Clinton, pas shtrimit të këtij të fundit në spital.

Publikuar

nga

Bill Clinton u pranua në njësinë e kujdesit intensiv të Universitetit të Kalifornisë Irvine të martën për një infeksion të traktit urinar që iu përhap në qarkullimin e gjakut, thanë mjekët për CNN.

“Epo, doja të shihja se si po kalonte. Ai po bën mirë, me të vërtetë është mirë”, u tha Biden gazetarëve në Connecticut dhe shtoi “Dhe ai do të dalë nga spitali. Ne biseduam paksa”.

Biden pranoi se nuk e kishte parë Clinton “për një kohë të gjatë”, por tha se mezi po e priste që “të vinte dhe të hante drekë. Ishte shumë inkurajues me politikat që unë ndjek”.

“Ai nuk është në ndonjë gjendje të rëndë. Ai do të largohet së shpejti, siç e kuptoj unë. Ndoshta pasnesër, nuk e di saktë”, tha Biden.

Raportohet se të dy burrat diskutuan për zgjedhjet e ardhshme dhe garën e ngushtë të guvernatorit në Virginias, ku miku i vjetër i Clinton, Terry McAuliffe, po kandidon në një garë pasuese kundër republikanit të miratuar nga Trump, Glenn Youngkin.

Ish-presidenti ishte në Kaliforni për një ngjarje private dhe ishte ndjerë i lodhur. Ai u pranua në spital pas testimit, sipas zyrës së tij.

Mjekët e ish-presidentit thanë se infeksionet urologjike janë shumë të zakonshme te njerëzit e moshuar dhe ato trajtohen lehtësisht, edhe pse ato mund të përhapen shpejt në qarkullimin e gjakut. Ish-presidentit Klinton do t’i jepen antibiotikë intravenozë deri të premten, kur ka të ngjarë të kalojë në antibiotikë oralë. Sipas tyre matjet e tij vitale janë të gjitha të qëndrueshme.

Klinton ka kryer operacion të zemrës në 2004 dhe kishte futur dy unaza për të hapur një arterie në 2010. Por mjekët e tij theksuan se shtrimi në spital nuk ishte i lidhur me zemrën ose Covid-19.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Ambasada amerikane ripërsërit thirrjen për përmbylljen e misionit të UNMIK-ut

Ambasada amerikane ka reaguar lidhur me misionin e UNMIK-ut, pas mbledhjes së Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Publikuar

nga

Në një postim në Twitter, ambasada ka shpërndarë fjalimin e ambasadorit të SHBA-së në OKB, Jeffrey DeLaurentis, i cili deklaroi se UNMIK-u duhet të përmbyllë misionin në Kosovë, raporton Gazeta Express.

“Ngjarjet e fundit përsëri demonstruan se UNMIK-u e ka përmbushur qëllimin e tij siç është përcaktuar në mandatin fillestar. Ne duhet ta pranojmë këtë realitet dhe të shkojmë drejt mbylljes së tij. “, thuhet në postimin e ambasadës së SHBA-së në Kosovë, që citon pjesë nga fjalimi i djeshëm i ambasadorit amerikan në OKB.

Dje në mbledhjen e KS të OKB-së, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, bëri thirrje për t’i dhënë fund misionit të UNMIK-ut, të cilin e kritikoi për qëndrimin e tij kundrejt veprimeve të institucioneve të Kosovës të cilat sipas shefit të këtij misioni ishin të njëanshme.

Presidentja Osmani tha se bisedimet me Serbinë nuk janë dhe nuk do të jenë kurrë për statusin e Kosovës, duke i bërë thirrje Beogradit që të njohë realitetin e Kosovës së pavarur.

“Lufta kundër krimit të organizuar është e pakompromis dhe e panegociueshme. Të negociosh e të bësh kompromis me krimin është të bëhesh njëri prej tyre”, tha presidentja Osmani, duke shpjeguar se operacioni i 13 tetorit ishte i drejtuar kundër krimit dhe kontrabandës dhe se shumica e të arrestuarve ishin shqiptarë.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara