Aktualitet

Zyra e BE-së dhe Qeveria ndanë 45 bursa për studimet master në shtete të BE-së

Dobra u shpreh se ky është një ndër projektet më të rendësishme për Administratën Publike.

Publikuar

Zyra e BE-së dhe Qeveria e Kosovës ndanë sot 45 bursa për studimet master në shtete të BE-së, për të sapodiplomuarit dhe nënpunës civilë.

Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog deklaroi se me padurim presin studentët e përzgjedhur të kthehen në Kosovë për të vazhduar punën me atë që kanë studiuar, derisa tha se edhe në këtë drejtim fuqizimi i femrave do të vazhdojë edhe në të ardhmen.

“Përzgjedhja është shumë konkuruese me provime dhe intervista. Presim me padurim kthimin tuaj në Kosovë. Administrata publike ka nevojë për ju. Shpresoj që të gjeni një vend punë me atë që keni studiuar. Mbi 400 studentë kanë përfunduar këtë program dhe rreth tri janë femra në këtë program. Fuqizimi i femrave do të vazhdojë edhe në të ardhmen”, tha Szunyog.

Zv.kryeministri i punëve të brendshme, Bardhyl Dobra u shpreh se ky është një ndër projektet më të rendësishme për Administratën Publike. Derisa shtoi se pas kthimit ata so të sistemohen në institucione te ndryshme lidhur me atë që kanë studiuar.

“Kënaqësia është e veçantë, sepse përpara kam të rinjë të përzgjidhur në mënyrë meritore. Kemi të bëjmë me një projekt që ka të bëjë 100% me të rinjtë. Ky është njëri nga projektet më të rëndësishme për Administratën Publike. Është i rëndësishëm, sepse ai prek nivelin personal dhe shoqëror. Një administratë publike promovon transparencë dhe llogaridhënie. Duke filluar nga viti 2004 nga ky program kanë qenë 360 studentë së paku. Bursistët i pret një përvojë e veçantë. Në kuadër të projektit bursistët do të kenë mundësi që të familjarizohen me administratën publike para se të shkojnë. Pas kthimit ata do të sistemohen në institucione të ndryshme të vendin bazë të asaj që ata kanë studiuar”, tha Dobra.

Ekspert i programit YCS, profesor Nikolas Panagiotou tha se është një projekt i rëndësishëm. Sipas tij, në këtë drejtim Evropa tregon angazhimin e saj që ka për Kosovën që të punojë për Adiminstratë Publike.

“Nga fillimi që kemi pasur këtë projekt, kemi pas mundësi të ndërtojmë raporte afatgjate. Ky projekt është diçka unike, sepse përfshin sfidë që ka pasur nevojë që të trajtohet. Personat që janë përzgjedhur mendoj se përfaqësojnë më të mirët nga talente që ekzistojnë në Kosovë. Jam i sigurt që të përfshijmë akoma më shumë njerëz në këtë projekt. Është një projekt shumë i rëndësishëm, sepse kështu Evropa tregon angazhimin e saj që ka për Kosovën që të punojë për Administratë Publike. Kjo që kemi arritur brenda kësaj periudhe të shkurtër ka qenë me shumë se një detyrë e vështirë”, tha Panagiotou.

Vesa Bujupaj, njëra nga studentet e përzgjedhura për këtë bursë u shpreh e lumtur me mundësinë e ofruar.

“Ky program bursash na ka ofruar një mundësi të rrallë. Programi ka dëshmuar që është një vendosshmëri e BE për të ardhem e Kosovës. Na ka dhënë mundësi që të bëjmë ndryshime në Kosovë. Sot jemi të rrethuar më shumë të rinjë me mendje briliante. Kam kënaqësi që do të jem me studentët tonë”, tha ajo.

Aktualitet

​Sot Dita Ndërkombëtare pa Makina

Kjo ditë synon sensibilizimin e njerëzve që të shmangin të paktën për një ditë makinat e tyre.

Publikuar

nga

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare pa Makina, e cila synon sensibilizimin e njerëzve që të shmangin të paktën për një ditë makinat e tyre, të cilat emetojnë lëndë të dëmshme për organizmin dhe si një përpjekje për të kontribuar në mbrojtje të mjedisit.

Që prej vitit 1988 në Paris ka filluar të festohen kjo ditë dhe brenda katër viteve ka arritur të bëhet Dita Botërore e Lëvizjes pa Makina në të gjithë botën.

Në kuadër Ditës Ndërkombëtare pa Makina, sot rruga “Dëshmorët e Kombit” në Prishtinë do të jetë e mbyllur për qarkullim të veturave nga ora 10:00 deri në 15:00.

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

​25 vjet nga rënia e Fehmi dhe Xhevë Lladrovcit

Ata ishin ndër figurat më emblematike të organizimit dhe luftës për liri në Kosovë.

Publikuar

nga

Sot bëhen 25 vjet nga rënia heroike e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Fehmi Lladrovci dhe bashkëshortes së tij, Xhevë Krasniqi-Lladrovci, po ashtu njëra ndër luftëtarët e para të UÇK-së.

Çifti Fehmi e Xhevë Lladrovci, ishin ndër figurat më emblematike të organizimit dhe luftës për liri në Kosovë, të cilët ranë më 22 shtator të vitit 1998, në një betejë të vështirë e të pabarabartë me forcat serbe, pas një qëndrese heroike të Fehmiut, Xhevës dhe luftëtarëve tjerë të UÇK-së në fortesat e ngritura në Çiçavicë.

Bashkë me ta ra edhe studentja, Fatime Hetemi dhe shumë dëshmorë të tjerë. Fehmi Lladrovci ishte komandant i Brigadës 114 të UÇK-së, emrin e të cilit do ta mbajë kjo brigadë. Në sheshin e Drenasit janë vendosur shtatoret e dëshmorëve Fehmi dhe Xhevë Lladrovci.

Më rastin e shënimit të 25 vjetori të rënies së heronjve të kombit, Fehmi Lladrovci, Xhevë Krasniqi – Lladrovci dhe dëshmorëve tjerë të renë më 22 shtator të vitit 1998, sot duke filluar nga ora 11:00 në sheshin “Fehmi Lladrovci”, do të bëhen homazhe pranë shtatoreve të tyre dhe do të vendosen buqeta lulesh.

Pastaj homazhet do të vazhdojnë edhe në varrezat e dëshmorëve të fshatit Gllanasellë duke filluar nga ora 11:30.

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Dëmtime serioze në bazën ajrore ruse në Krime pas sulmit

Ngjarja erdhi pasi ushtria ruse tha se kishte shkatërruar 19 dronë ukrainas mbi Krime dhe Detin e Zi.

Publikuar

nga

Një burim i inteligjencës ukrainase thotë se shërbimi i sigurisë dhe marina e Ukrainës SBU kanë goditur bazën ajrore Saky në Krimenë e pushtuar nga Rusia gjatë natës, duke shkaktuar “dëmtime serioze”.

Ngjarja erdhi pasi ushtria ruse tha se kishte shkatërruar 19 dronë ukrainas mbi Krime dhe Detin e Zi, duke mos dhënë detaje mbi viktimat apo dëmet./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

​Shqipëri, inflacioni 4.7% në korrik

Nga ana tjetër, çmimet e grupit “transporti” u ulën me 5.6%

Publikuar

nga

Niveli i përgjithshëm i çmimeve (inflacioni), i matur sipas metodës së EUROSTAT-it, u rrit në 4.7% në muajin korrik.

Sipas Institutit të Statistikave (INSTAT), rritja më e madhe e çmimeve prej 8.2 % vërehet në grupin “ushqime dhe pije joalkoolike”, pasuar nga grupet “mobilim, pajisje shtëpie dhe mirëmbajtje” me 6.3 %, “argëtim dhe kulturë” me 6.1 %, “hotele, kafene dhe restorante” me 4.6 %, “veshje dhe këpucë” me 4.4 %, “mallra dhe shërbime të ndryshme” me 3.9 %, “pije alkoolike dhe duhan” me 3 %, “shërbimi arsimor” me 2.6 %, “shëndeti” me 1.9 %, “qira, ujë, lëndë djegëse dhe energji” dhe “komunikimi” me 1 % secili.

Nga ana tjetër, çmimet e grupit “transporti” u ulën me 5.6%, transmeton ATSh. 

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara