Lajmet

Zelensky thotë se do të dëgjojë me kënaqësi idetë e Trump për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë

Kështu deklaroi ai.

Publikuar

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky bëri të ditur se do të dëgjonte idetë e ish-presidentit amerikan Donald Trump për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë me “kënaqësi”, por e shkeli me kujdes këtë çështje.

Vërejtjet e liderit ukrainas erdhën pas raporteve se kandidati republikan presidencial thuhet se tha se nëse do të rizgjedhej ai do të bënte presion ndaj Ukrainës për një marrëveshje paqeje me Rusinë që do të shihte se Kievi do të dorëzonte territorin në proces.

“Para së gjithash ato sinjale ishin në disa platforma mediatike. Unë nuk e kam dëgjuar këtë drejtpërdrejt nga Trump”, tha Zelensky më tutje ai shtoi se “Idetë e tij në detaje, nuk pata mundësinë t’i diskutoja me të dhe të diskutoja idetë e tij se si t’i jepej fund luftës.

Zelensky vazhdoi: “Nëse kam një mundësi të tillë, do t’i dëgjoj me kënaqësi dhe pastaj mund të diskutojmë temën”.

Nga zyra e Trumpit të mërkurën u kundërshtuan komentet e Zelenskyt, duke i quajtur ato “të pasakta”.

“Nuk ka pasur asnjë kontakt nga Zelensky dhe presidenti Trump ka thënë se nuk do të ishte e përshtatshme që ai të shkojë në Ukrainë tani pasi ai nuk është komandant i përgjithshëm”, shtoi më tutje.

Udhëheqësi ukrainas përdori gjithashtu forumin ekonomik për t’u bërë thirrje aleatëve që të jenë “realistë” dhe jo “pesimistë”  mbi pritjeve të gjata të Ukrainës për prodhimin dhe mobilizimin e armatimit perëndimor, pasi forcat e saj po “zvarriten në këtë moment”.

Zelensky tha se situata në rajonet lindore të Ukrainës ishte “stabilizuar tani”.

“Ne shohim se si po rritet PBB-ja jonë, sepse korridori detar po funksionon. Unë nuk do ta shikoja situatën si ju”, vazhdoi ai. “Ne jemi në luftë dhe armiku është serioz”.

Ai shtoi: “Sapo të kemi armë dhe hapa konkretë nga partnerët e Putinit, ne do të thyejmë shtyllën kurrizore të Putinit”.

Gjithashtu gjatë fjalimit të tij në forum, Zelensky vuri në dukje përdorimin e bombave ajrore nga Rusia si një nga “bastet” kryesore të presidentit rus Vladimir Putin për të kthyer valën e luftës./UBTNews/

Lajmet

​BE mban trendin e rënies së emetimeve të gazrave serrë

Publikuar

nga

Trendi në rënie në emetimet e gazrave serrë të BE-së vazhdoi gjatë gjithë vitit 2023 me një rënie prej pak më shumë se 5%, sipas të dhënave të Eurostat të publikuara këtë javë.

Shtetet anëtare të BE-së lëshuan më shumë se 3.4 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit të gazeve serrë në vitin 2023. Kjo është 5.1% më pak se në vitin 2022, kur u lëshuan rreth 3.6 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit.

Bullgaria emetoi 47.5 milion ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit ose rreth 1.4% të emetimeve të gazit serrë të BE, sipas llogaritjeve të BTA bazuar në të dhënat e Eurostat.

Vendi uli emetimet e gazeve serrë me pothuajse një të pestën (-19.6%) në 2023, duke regjistruar rënien e dytë më të madhe pas Estonisë (-27%).

Në tremujorin e katërt të vitit të kaluar, Bullgaria u rendit e dyta në mesin e vendeve anëtare të BE-së me uljen më të madhe të emetimeve të gazrave serrë. Pas Estonisë (-23%), ky vend regjistroi një rënie prej afro 17% nga viti në vit.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Edhe Spanja do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera

Publikuar

nga

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez njoftoi të premten se vendi i tij do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

IBM ka në plan të krijojë 800 vende të reja pune

Publikuar

nga

IBM-ja njoftoi se planifikon të punësojë deri në 800 persona në Irlandë për të ndërtuar një sistem softueri të avancuar sipas teknologjisë së Inteligjencës Artificiale.

Kjo shënon numrin më të madh të vendeve të punës në sektorin shumëkombësh të vendit. IBM është tashmë një nga punëdhënësit më të mëdhenj shumëkombësh në Irlandë me 3 mijë persona staf.

Përmes posteve të reja do t’u kërkohet punonjësve të krijojnë softuer të avancuar bazuar në inteligjencë artificiale gjeneruese në fushat sikurse siguria, automatizimi, etj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Gruaja më e pasur e Australisë kërkon që të largohet portreti i saj nga një ekspozitë

Publikuar

nga

Arti është subjektiv. Dhe përderisa shumica e artistëve dëshirojnë të ndajnë punën e tyre me botën, nuk ka garanci se publiku do ta kuptojë apo pëlqej punën e tyre artistike.

Kështu duket të jetë edhe rasti i një pikture nga artisti vendas, Vincent Namatjira, që përfshin një portret të gruas më të pasur në Australi, manjates së minierave Gina Rinehart.

Rinehart i ka kërkuar Galerisë Kombëtare të Australisë (NGA) të largojë portretin e saj, një prej 21 veprave të tij individuale që përbëjnë një pjesë të vetme në ekspozitën e Namatjiras, “Australia in Color”.

Kjo ekspozitë po shfaqet në galerinë e kryeqytetit australian, Kanberra, që nga muaji mars.

Subjekte të tjera të kësaj ekspozite janë edhe Mbretëresha Elizabetë II, muzikanti amerikan, Jimi Hendrix, aktivisti australian për të drejtat e aborigjenëve Vincent Lingiari, si dhe ish-kryeministri australian, Scott Morrison./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara