Lajmet

Zelensky do të marrë çmimin Charlemagne 2023

Zelensky vlerësohet si model për popullin e tij në luftën e Rusisë kundër Ukrainës.

Publikuar

Çmimi Ndërkombëtar i Aachen Charlemagne 2023 do t’i shkojë presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky dhe popullit ukrainas, njoftoi bordi i drejtorëve të çmimit.

“Populli ukrainas, nën udhëheqjen e presidentit të tyre Volodymyr Zelenskyy, nuk po mbron vetëm sovranitetin e vendit dhe jetën e qytetarëve të tij, por edhe Evropën dhe vlerat evropiane”, thuhet në njoftim.

Bordi i drejtorëve vlerësoi e Zelenskyn si “mbështetës dhe gjithashtu një model për popullin e tij” në luftën e Rusisë kundër Ukrainës.

Për popullin ukrainas, ai nuk ishte thjesht president dhe komandant i përgjithshëm i ushtrisë, por edhe “një motivues, një komunikues, një motor dhe një lidhje midis Ukrainës dhe falangës së madhe të mbështetësve”.

Zelensky është gjithashtu i përkushtuar ndaj vlerave evropiane, shtoi bordi./UBTNews/

Lajmet

Kush është Jakov Milatoviq që do të garojë me Mila Gjukanoviqin në zgjedhjet për president të Malit të Zi?

Kush është Jakov Milatoviq?

Publikuar

nga

Pasi janë përpunuar votat në zgjedhjet presidenciale në Mal të Zi, bëhet e ditur se në raundin e dytë do të jenë presidenti aktual Milo Gjukanoviq dhe Jakov Milatoviq nga Lëvizja Evropa Tani.

Përderisa në dekadat e fundit është thënë pak a shumë gjithçka për presidentin Gjukanoviq, dihet shumë pak për kundërshtarin e tij në raundin e dytë të zgjedhjeve dhe duke qenë se ai ka lindur në vitin 1986, Milatoviq nuk ka pasur mundësi të angazhohet në politikë për një periudhë të gjatë kohore.

Kush është Jakov Milatoviq?

Ndryshe nga disa politikanë, Millatoviqi e filloi karrierën e tij si ekonomist dhe, ndër të tjera, u shkollua në Mal të Zi, por edhe në Universitetin Shtetëror të Ilinoisit si bursist i qeverisë amerikane.

“Ka kaluar një semestër në Universitetin e Ekonomisë dhe Biznesit në Vjenë (WU Wien) si bursist i qeverisë austriake; një vit akademik në Universitetin e Romës (La Sapienza) si bursist i Komisionit Evropian. studimet e tij master në Universitetin e Oksfordit”, thotë biografia e tij.

Karrierën e tij si ekonomist e ndërtoi në disa banka të njohura në rajon, por edhe në Evropë, dhe është veçanërisht interesant fakti që ka punuar në Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim që nga viti 2014 në ekipin e analizave ekonomike dhe politike.

“Gjatë vitit 2018 u gradua kryeekonomist me detyrën e mbulimit të vendeve të BE-së, përfshirë Rumaninë, Bullgarinë, Kroacinë dhe Slloveninë nga zyra në Bukuresht”, shkruajnë mediat malazeze për të.

Karriera politike

Ndryshe nga karriera e tij në sektorin ekonomik, e cila zgjati për një periudhë më të gjatë, Milatoviq është një fytyrë e politikës që njihet prej pak vitesh. Edhe pse karrierën e tij si ekonomist e ndoqi jashtë vendit, ai vendosi të kthehet në Mal të Zi në vitin 2020 kur kryeministri i atëhershëm Zdravko Krivokapiq e zgjodhi në postin e ministrit të Ekonomisë dhe Zhvillimit Ekonomik.

Në atë periudhë, Milatoviq ishte një nga ata që përgatiti planin e reformave ekonomike të quajtur “Evropa tani”, i cili më vonë do të shërbente si emërtim i organizatës politike me të njëjtin emër, në themelimin e së cilës ai mori pjesë.

Qeveria propozoi një program ekonomik – “Evropa tani!” me objektivat e mëposhtëm. Rritja e standardit të jetesës së qytetarëve,rritja e punësimit, reduktimi i ‘ekonomisë gri’ në tregun e punës, përmirësimi i mjedisit të biznesit dhe investimeve”, deklaruan ata në atë kohë.

Masat e propozuara përfshinin një rritje të pagës minimale nga 250 euro në 450 euro, një ulje të kostove për punëdhënësit përmes një barre më të ulët tatimore mbi punën dhe futjen e taksimit progresiv si një model tatimor më efikas.

Megjithëse qytetarët vlerësuan lëvizjet e tij, ekonomistët i konsideruan masat reformuese të Millatoviçit si një hyrje në skenarin grek në Mal të Zi.

Pas rënies së Qeverisë së Malit të Zi, e udhëhequr nga Krivokapiqi, Milatoviqi formoi projektin e tij politik, i cili mori emrin sipas reformave politike që ai zbatoi. Tundimi i parë për lëvizjen ishin zgjedhjet lokale në Mal të Zi dhe Milatoviq aplikoi për postin e kryetarit të kryeqytetit të Podgoricës si kandidat në listë.

“U ktheva sepse dua t’i lexoj përralla Sarës dhe Davidit në gjuhën tonë, t’i çoj në Goricë në fundjavë. Të eci me Milenën pranë Moraçës dhe të jem vetëm disa rrugë larg shtëpisë së prindërve të mi. Për të gjithë të punojmë së bashku dhe të krijojmë ditë më të mira.Po çdo ditë tjetër është një mundësi, dhe çdo natë është më e qetë se ajo e mëparshmja. Të gjitha qyteteve ku kam studiuar dhe punuar i ka munguar pak Podgorica. Pak nga shpirti që kam lënë këtu. prandaj u ktheva”, tha në atë kohë Milatoviq.

Rezultatet e zgjedhjeve treguan se lëvizja e Milatoviqit fitoi 21 për qind të votave, të cilat së bashku me partitë e tjera opozitare mjaftuan për të formuar shumicën dhe për të larguar nga pushteti DPS Milo Gjukanoviq.

Megjithatë, pas zgjedhjeve, pasuan një sërë ankesash për procesin zgjedhor, për të cilat Gjykata Kushtetuese duhej të vendoste. Për shkak të bllokimit të zgjedhjes së gjyqtarëve, Gjykata Kushtetuese nuk kishte kuorum prej muajsh, pasi 7 gjyqtarë në pension lanë tre. Procesi u zhbllokua vetëm në fund të shkurtit, pra në fillim të marsit, gjë që krijoi kushtet për kalimin e pushtetit dhe zbatimin e rezultateve zgjedhore.

Në ndërkohë, Milatoviq hoqi dorë nga posti i kryetarit të komunës dhe njoftoi se do të kandidojë për president të Malit të Zi, ndërsa në fushatën e tij theksoi se fokusi i tij do të jetë lufta kundër korrupsionit dhe reformat ekonomike.

“Sapo mora përgjegjësinë dhe hyra në garën presidenciale për të mposhtur Milo Gjukanoviqin dhe gjithçka që ai përfaqëson në Mal të Zi, dhe ai është simbol i së kaluarës dhe i politikës që ndau këtë vend”, u tha Milatoviç gazetarëve në Podgoricë.

Edhe pse Gjukanoviq fitoi numrin më të madh të votave në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, dallimi mes tij dhe Milatoviqit nuk mund të përkufizohet si i madh dhe i paarritshëm.

Në raundin e dytë të zgjedhjeve, Milatoviq do të ketë patjetër mbështetjen e një pjese të opozitës dhe pritet që në raundin e dytë të zgjedhjeve Mali i Zi të ketë një luftë tejet të pasigurt mes “ujkut të vjetër” Milo. Gjukanoviq dhe shpresa e re politike Jakov Milatoviq.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Ambasadat e Britanisë në Kosovë dhe Serbi: Kurti e Vuçiq bënë hap të guximshëm në Ohër

Nga ambasada thonë se Kurti dhe Vuçiq kanë bërë hapa të guximshëm dhe të rëndësishëm.

Publikuar

nga

Ambasadat e Britanisë së Madhe në Kosovë dhe Serbi ka thënë se e mirëpresin marrëveshjen e kësaj fundjave në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

Ambasada shkruan se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiq kanë bërë hapa të guximshëm dhe të rëndësishëm duke rënë dakord për një plan për zbatim këtë fundjavë.

“Ne presim – dhe qëndrojmë të gatshëm të mbështesim – të dyja palët të lëvizin shpejt për ta bërë marrëveshjen realitet”, thuhet në njoftim.

“Ambasadorët e Britanisë së Madhe në Beograd dhe Prishtinë mirëpresin marrëveshjen e kësaj fundjave në Ohër: Albin Kurti dhe Aleksandër Vuçiq bënë një hap të guximshëm dhe të rëndësishëm përpara duke rënë dakord për një plan për zbatimin këtë fundjavë. Ne presim – dhe qëndrojmë të gatshëm të mbështesim – të dyja palët të lëvizin shpejt për ta bërë marrëveshjen realitet”, njoftojnë Ambasadat e Britanisë së Madhe në Kosovë dhe Serbi.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Qeveria ndan mbi 7.2 milionë euro për subvencionim të tarifave të rrymës

Mjetet janë ndarë për masën e zbatimit 3.7 – Mbështetje në tejkalimin e krizës energjike të Pakos Ringjallja Ekonomike.

Publikuar

nga

Qeveria e Kosovës ka mbajtur një mbledhje elektronike të hënën ku ka ndarë 7 milionë e 278 mijë euro për subvencionim të tarifave të energjisë elektrike.

Mjetet janë ndarë për masën e zbatimit 3.7 – Mbështetje në tejkalimin e krizës energjike të Pakos Ringjallja Ekonomike.

“Mjetet e ndara do të përdoren për subvencionimin e energjisë elektrike për konsumatorët fundorë, me qëllim të uljes së ndikimit të tarifave të energjisë, që reflektojnë në faturat e konsumatorëve. Kushtet dhe kriteret e shfrytëzimit të këtyre mjeteve përcaktohen me vendimin e Qeverisë së Republikës së Kosovës Nr. 21/94 të datës 24 gusht 2022”, thuhet në njoftimin e Zyrës së Kryeministrit. 

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Kurti takoi ambasadorët e akredituar: Kosova ka votat e nevojshme për anëtarësim në KiE

Ai i informoi ata për ecurinë e bisedimeve që u zhvilluan të shtunën në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

Publikuar

nga

Me ftesë të tij, kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me zëvendëskryeministrin e parë, Besnik Bislimi, priti ambasadorët, të ngarkuarit me punë, shefat e misioneve diplomatike dhe zëvendësambasadorët e akredituar në Kosovë.

Sipas një komunikate të Qeverisë, në këtë takim të gjerë e të përbashkët, ai i informoi ata për ecurinë e bisedimeve të shtunën në Ohër të Maqedonisë së Veriut, dhe për rezultatin e arritur aty me rastin e dakordimit publik për aneksin e zbatimit të Marrëveshjes Bazë.

“Në tekst të Aneksit të dakorduar në Ohër thuhet që Kosova dhe Serbia angazhohen plotësisht për t’i respektuar të gjitha nenet e Marrëveshjes dhe Aneksit, dhe për t’i zbatuar të gjitha detyrimet e tyre përkatëse – që rrjedhin nga Marrëveshja dhe Aneksi – në mënyrë të përshtatshme dhe në mirëbesim. Aty po ashtu thuhet se Kosova dhe Serbia pajtohen që të gjitha nenet të zbatohen në mënyrë të pavarur nga njëra-tjetra”, thuhet në komunikatën e Qeverisë.

Kryeministri Kurti theksoi se delegacioni i Republikës së Kosovës kanë qenë maksimalisht të përkushtuar dhe konstruktiv, por edhe kreativ me oferta e propozime që u refuzuan nga pala tjetër, e cila, sikurse në Bruksel me 27 shkurt, përsëri refuzon të nënshkruajë.

“Rruga për procedimin e aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës dhe në Bashkimin Evropian është e hapur. Sa i përket anëtarësimit në Këshillin e Evropës, Kosova tashmë ka numrin e nevojshëm të votave të shteteve anëtare, ndërkohë që departamenti ligjor i Këshillit ka konfirmuar se nuk ka asnjë pengesë juridike për anëtarësimin e plotë të Republikës së Kosovës në këtë organizatë të rëndësishme”, tha ai.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara