Kuriozitete

Zbulohet një korridor i fshehur në Piramidën e Madhe të Gizës

Piramida e Madhe u ndërtua si një varr monumental rreth vitit 2560 para Krishtit gjatë mbretërimit të faraonit Khufu, ose Keopsit.

Publikuar

Një korridor i fshehur, nëntë metra i gjatë, është zbuluar afër hyrjes kryesore të Piramidës së Madhe 4 mijë e 500-vjeçare të Gizës, dhe kjo mund të çojë në zbulime të mëtejshme, thanë të enjten zyrtarët egjiptianë të antikiteteve.

Zbulimi brenda piramidës, e fundit nga shtatë mrekullitë e botës së lashtë që ende nuk u dëmtua, u bë në kuadër të projektit Scan Pyramids, i cili që nga viti 2015 ka përdorur teknologji jo-invazive duke përfshirë termografinë infra të kuqe, simulimet 3D dhe imazhet me rreze kozmike për të parë brenda strukturën.

Sipas një artikulli që u botua në revistën Nature të enjten, ky zbulim mund të kontribuojë te të dhënat lidhur me ndërtimin e piramidës dhe qëllimin e një strukture gëlqerore që ndodhet përballë korridorit.

Piramida e Madhe u ndërtua si një varr monumental rreth vitit 2560 para Krishtit gjatë mbretërimit të faraonit Khufu, ose Keopsit. E ndërtuar në një lartësi prej 146 metrash (479 këmbë), ajo tani qëndron në 139 metra dhe është struktura më e lartë e realizuar nga njerëzit deri te ndërtimi i Kullës Eifel në Paris në vitin 1889./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

​Tunelet sekrete të Luftës së Dytë Botërore do të hapen për publikun

Ato mbroheshin dikur nga Akti i Sekreteve Zyrtare të Mbretërisë së Bashkuar.

Publikuar

nga

Janë zbuluar planet për atë që premton të jetë atraksioni turistik më spektakolar i nëndheshëm i Londrës ndonjëherë-transformimi prej 268 milionë dollarësh i një serie tunelesh të gjata të Luftës së Dytë Botërore në një eksperiencë të mrekullueshme.

Pra, ato mbroheshin dikur nga Akti i Sekreteve Zyrtare të Mbretërisë së Bashkuar, ish-tunelet e spiunazhit janë vendosur të rinovohen nga një ekip që përfshin arkitektët e “Singapore’s Gardens by the Bay” dhe “London’s Battersea Power Station” – nëse siguron miratimin e planifikimit më vonë këtë vjeshtë, raporton CNN.

Tunelet “Kingsway Exchange”, rreth 40 metra nën stacionin e metrosë Chancery Lane në High Holborn, u ndërtuan në vitet 1940 për të strehuar londinezët nga fushata e bombardimeve Blitz gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Kjo ishte hera e fundit që ato ishin të hapura për publikun e gjerë.

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

Po aq misterioze sa Bermuda: 20 mijë njerëz u zhdukën në trekëndëshin e Alaskës

Zhdukjet në Trekëndëshin e Alaskës ishin të lidhura me jashtëtokësorët.

Publikuar

nga

Një i Trëkëndësh i ngjashëm me “Trekëndëshin e Bermudës” në Atlantikun e Veriut, i cili ka qenë subjekt i teorive konspirative, romaneve dhe filmave, ekziston edhe në Alaskë. Thuhet se deri më tani në ‘Trekëndëshin e Alaskës’ janë zhdukur 20 mijë persona. Shumë teori konspirative janë paraqitur për rajonin, nga UFO-t e deri te përbindëshat gjigantë.

Rajoni trekëndor midis qyteteve Juneau dhe Anchorage dhe qytetit Barrow në shtetin amerikan të Alaskës filloi të dilte në plan të parë me teori të çuditshme konspiracioni pas rrëzimit të një avionit në 1972. 

Një avion i vogël pasagjerësh që transportonte politikanë amerikanë u zhduk në atë zonë në tetor 1972. 

Gjatë kontrollit që vazhdoi për ditë të tëra, avionit nuk iu gjetën as gjurmët më të vogla. 

Pasi hetimet për avionin e zhdukur nuk ishin përfundimtare, legjendat urbane për ” Trekëndëshin e Alaskës ” filluan të përhapen.

Teoritë konspirative

Zhdukjet në Trekëndëshin e Alaskës ishin të lidhura me jashtëtokësorët pasi një pilot japonez raportoi se kishte parë tre UFO në zonë në vitin 1986. 

Një teori tjetër është se ka “vorbulla të mëdha energjie” në rajon që shkaktojnë parregullsi magnetike. 

Ndërsa sipas banorëve vendas pohuan se kishte një përbindësh të madh të quajtur ‘Sasquatch’ që sulmonte njerëzit në zonë. 

Por shkencëtarët kanë shpjeguar se çfarë ndodh me faktorët gjeografikë. 

Ekspertët theksojnë se ka shumë mundësi që në rajonin që ka reshje të dendura bore gjatë gjithë vitit, avionët kanë vështërsi në pamje për t’u ulur ndërsa njerëzit që bëjnë shëtitje mund të humbasin pasi mund të sulmohen nga kafshët e egra ose mund të bien në gropa të mbuluara nga bora./syri.net

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

​Arkeologët zbulojnë këpucën 2000-vjeçare

Dizajni i këpucëve prej lëkure mund të jetë bërë në shekullin e dytë para Krishtit.

Publikuar

nga

Një këpucë që i përket një fëmije dhe që daton më shumë se 2000 vjet është zbuluar në Austri me lidhëse ende të paprekura.

Dizajni i këpucëve prej lëkure mund të jetë bërë në shekullin e dytë para Krishtit, njofton muzeu gjerman i minierave, Bochum-Leibniz.

Gërmimet për këpucën filluan nga arkeologët në fshatin perëndimor të Dürrnbergut, ku minierat e kripës së gurit u zhvilluan që në epokën e hekurit.

Kripa, e cila është veçanërisht e mirë në ruajtjen e mbetjeve organike, mendohet se e ka ruajtur këpucën në gjendje jashtëzakonisht të mirë.

“Aktivitetet tona kërkimore në Dürrnberg na kanë ofruar gjetje të vlefshme për dekada me radhë, në mënyrë që të eksplorojmë shkencërisht aktivitetet më të hershme minerare. Gjendja e këpucës së gjetur është e jashtëzakonshme”, tha profesori Thomas Stoellner, kreu i Departamentit të Kërkimeve në Muzeun Gjerman të Minierave, në një deklaratë për media./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

Skeleti i rrallë i dinozaurit, i njohur si “Barry”, del në shitje në ankand në Paris

Dinozauri, i cili daton nga periudha e vonë Jurassic rreth 150 milionë vjet më parë, u zbulua për herë të parë në Wyoming në vitet 1990.

Publikuar

nga

Një skelet dinozauri jashtëzakonisht i ruajtur mirë, një Camptosaurus i njohur si “Barry”, do të dalë në shitje në Paris muajin e ardhshëm.

Dinozauri, i cili daton nga periudha e vonë Jurassic rreth 150 milionë vjet më parë, u zbulua për herë të parë në Wyoming në vitet 1990. Fillimisht u restaurua në vitin 2000 nga paleontologu Barry James, nga i cili mori emrin.

Laboratori italian Zoic, i cili bleu “Barry” vitin e kaluar, ka bërë punë të mëtejshme restauruese në skeletin, i cili është 2.1 metra i lartë dhe 5 metra i gjatë, raporton CNN.

Alexandre Giquello, nga shtëpia e ankandeve në Paris Drouot, tha se është një ekzemplar jashtëzakonisht i ruajtur, i cili është mjaft i rrallë.

“Për të marrë shembullin e kafkës së tij, kafka është e plotë në 90% dhe pjesa tjetër e dinosaurit është e plotë në 80 për qind”, tha ai.

Ndërsa shembujt e dinozaurëve mbeten të rrallë në tregun e artit, me jo më shumë se dy shitje në vit në mbarë botën, tha Giquello.

Megjithkëtë skeleti  i cili do të shfaqet për publikun në mes të tetorit, pritet të arrijë deri në 1.2 milion euro kur të dalë në shitje më 20 tetor.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara