Fotografi & Dizajnë

Zbulohen imazhe të papublikuara të Marilyn, u shkrepën më 1955 nga një 15-vjeçar

Ai i shkrepi fotografitë me një Rolleiflex.

Publikuar

Disa imazhe të mrekullueshme të Monroe që u shkrepën nga ish gazetari i WPIX, Marvin Scott, si adoleshent në vitin 1955 tani kanë dalur në shitje.

Fotografitë“u shkrepën nga unë si një adoleshent që arrita të futem në një natë hapjeje të cirkut me kartën time të shtypit të shkollës së mesme në Bronx”, kujton Scott.

Monroe po bënte një paraqitje në një shfaqje bamirësie të Ringling Bros dhe Barnum & Bailey Circus në Madison Square Garden.

Marilyn Monroe në prapaskenë në një ngjarje bamirësie në Madison Square Garden, NYC, në vitin 1955. © Marvin Scott

“Ishte dalja e saj e parë publike që nga divorci me Joe DiMaggio”, sipas tij.

Ai ishte vetëm 15 vjeç në atë kohë, por nuk ishte luga e parë e Scott. Në moshën 14-vjeçare, ai shiti një foto të një zjarri të furishëm në New York Daily News, sipas biografisë së tij.

Ai i shkrepi fotografitë me një Rolleiflex.

“Kjo grua e bukur kishte një cilësi magjike para një aparati fotografik… Aty ishte, aq e madhe sa jeta, dhe unë po e fotografoja”./UBTNews/

Fotografi & Dizajnë

Vullnetarët i bashkohen kërkimit nën rrënojat e Gazës

Publikuar

nga

Shoqëria Palestineze e Gjysmëhënës së Kuqe (PRCS) tregon vullnetarët e saj që i bashkohen një kërkimi për të mbijetuar në mes të skenave të shkatërrimit brenda enklavës.

“Ky është mëngjesi i Gazës”, thuhet në një deklaratë të PRCS. “Bombardim shtëpish, më shumë viktima dhe shkatërrime”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Përmes fotografive: Sulmet izrealite ndaj Gazës vazhduan edhe sot

Publikuar

nga

Janë shkrepur shumë fotografi ku shihet tymi që ngrihet nga Gaza ndërsa aksioni izraelit vazhdon brenda enklavës.

Izraeli ka kryer rreth 300 sulme në të gjithë territorin vetëm në 24 orët e fundit. Këto foto janë bërë përtej kufirit, nga Izraeli jugor./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Gjendja në Khan Younis, përmes fotografive

Publikuar

nga

Sulmet izraelite po vazhdojnë të bombardojnë qytetin jugor të Khan Younis ndërsa ushtria izrealite kryen fazën e dytë të ofensivës së saj.

Në fotot e mëposhtme, palestinezët shqyrtojnë shkatërrimin pasi shtëpitë janë lënë në gërmadha, me gjëra të shpërndara nëpër rrugë:

 

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Vritet një fotoreporter palestinez nga sulmet ajrore izraelite

Publikuar

nga

Sulmet ajrore izraelite kanë vrarë fotoreporterin Mohammad Moin Ayyash së bashku me një numër anëtarësh të familjes së tij.

Avionët izraelitë bombarduan shtëpinë e tij në kampin e refugjatëve Nuseirat të enjten, njoftoi agjencia palestineze e lajmeve Wafa.

Sipas Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve, të paktën 53 gazetarë dhe punonjës të medias janë vrarë që nga fillimi i luftës më 7 tetor./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara