AI

YouTube teston mjetin e AI-së që klonon zërat e yjeve të pop-it

Funksioni eksperimental, i cili njihet si Dream Track, u mundëson përdoruesve të krijojnë këngë të shkurtra.

Publikuar

YouTube është duke testuar një funksion të inteligjencës artificiale që lejon përdoruesit të imitojnë yjet e popit si Demi Lovato dhe John Legend.

Funksioni eksperimental, i cili njihet si Dream Track, u mundëson përdoruesve të krijojnë këngë të shkurtra duke përshkruar cilësitë sikurse përmbajtja lirike dhe gjendja shpirtërore. Nëntë artistë kanë lejuar që zëri i tyre të “klonohet” nga softueri, në mesin e tyre edhe Charli XCX, Troye Sivan, T-Pain dhe Sia.

Për momentin, rreth 100 krijuesve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës u është dhënë qasje në këtë funksion, i cili mund të përdoret vetëm për të gjurmuar videot në YouTube Shorts, që është rival i platformës TikTok. YouTube publikoi dy video mostër që u krijuan me këtë funksion, edhe pse vëreheshin dallime të dukshme./UBTNews/

AI

Sektori bankar do të përfitonte miliarda dollarë shtesë nga përdorimi i inteligjencës artificiale, thotë raporti

Publikuar

nga

Firmat e shërbimeve financiare kanë filluar të adoptojnë inteligjencën artificiale gjeneruese, por pengesat qëndrojnë në rrugën e tyre drejt gjenerimit të të ardhurave nga teknologjia e re.

Me aplikacione si ChatGPT, DALLE-2 dhe CodeStarter, AI gjeneruese ka rrëmbyer imagjinatën e publikut në vitin 2023. Ndryshe nga teknologjitë e kaluara që kanë ardhur dhe kanë shkuar—si përshembull metaverse—kjo e fundit duket se do të qëndrojë.

Chatbot i OpenAI, ChatGPT, është ndoshta mjeti më i njohur gjenerues i AI. Ai arriti në 100 milionë përdorues aktivë mujorë në vetëm dy muaj pas lansimit, duke tejkaluar TikTok dhe Instagram në shpejtësinë e adoptimit dhe duke u bërë aplikacioni konsumator me rritjen më të shpejtë në histori.

Sipas një raporti të McKinsey, inteligjenca artificiale gjeneruese mund të shtojë 2.6 trilion deri në 4.4 trilion dollarë në vit në ekonominë globale. Industria bankare u theksua si ndër sektorët që mund të shihnin ndikimin më të madh nga inteligjenca artificiale gjeneruese. Teknologjia “mund të japë vlerë të barabartë me 200 miliardë deri në 340 miliardë dollarë shtesë në vit nëse rastet e përdorimit do të zbatoheshin plotësisht”, thotë raporti.

Ky raport i MIT Technology Review Insights shqyrton ndikimin e hershëm të inteligjencës artificiale brenda sektorit financiar, ku po fillon të zbatohet, dhe barrierat që duhen kapërcyer në për vendosjen e tij të suksesshme.

Gjetjet kryesore të këtij raporti janë:

*Zbatimi i gjerë i inteligjencës artificiale të avancuar (AI) në shërbimet financiare nga bizneset është ende në fazat e hershme. Mënyrat kryesore se si kompanitë tani po përdorin këtë teknologji përfshijnë uljen e kostove duke automatizuar detyrat që janë të përsëritura dhe që nuk kërkojnë shumë vendimmarrje njerëzore. Në mënyrë të veçantë, këto mjete të AI po përdoren për të trajtuar punë që kërkojnë kohë dhe janë monotone. Si përmbledhje, bizneset sapo kanë filluar të përdorin AI në financa për t’i bërë disa detyra më efikase dhe për të kursyer para.

*Akademikët dhe bankat po shqyrtojnë se si inteligjenca artificiale gjeneruese mund të ndihmojë në fusha me ndikim, duke përfshirë përzgjedhjen e aseteve, simulimet e përmirësuara dhe kuptimin më të mirë të korrelacionit të aktiveve dhe rrezikut të fundit – probabiliteti që aktivi të performojë shumë më poshtë ose shumë më lart se performanca mesatare e tij e mëparshme. Megjithatë, deri më tani, një sërë sfidash praktike dhe rregullatore po pengojnë përdorimin e tyre komercial.

*Teknologjia e trashëguar dhe mungesa e punëtorëve të duhur mund të ngadalësojnë adoptimin e mjeteve gjeneruese të inteligjencës artificiale, por vetëm përkohësisht. Shumë kompani të shërbimeve financiare, veçanërisht bankat e mëdha dhe kompanitë e sigurimeve, kanë ende teknologji të vjetruara të teknologjisë së informacionit dhe strukturave të të dhënave, të papërshtatshme për përdorimin e aplikacioneve moderne. Megjithatë, vitet e fundit, problemi është zbutur me dixhitalizimin e përhapur dhe kjo shihet se po vazhdon. Tani për tani, kompanitë e shërbimeve financiare duket se po trajnojnë stafin aktual në vend që të bëjnë oferta për të rekrutuar specialistë.

*Vështirë të kapërcyeshme mund të jenë dobësitë në vetë teknologjinë dhe pengesat rregullatore që ajo të realizojë detyra të caktuara. Kompanitë do të duhet të kryejnë shumë trajnime, një proces që do të kërkojë kohë dhe investime të konsiderueshme. Rreziqet e paragjykimit dhe mungesës së llogaridhënies në inteligjencën artificiale janë të njohura. Gjetja e mënyrave për të vërtetuar prodhimin kompleks nga AI gjeneruese nuk ka arritur ende sukses. Autoritetet pranojnë se ata duhet të studiojnë më shumë implikimet e inteligjencës artificiale gjeneruese dhe historikisht ata rrallë kanë miratuar mjete përpara se të lansohen./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

AI

Nxënësit e shkollave në Britani të Madhe përdorin AI-në për të krijuar imazhe të pahijshme të fëmijëve të tjerë

Emma Hardy, drejtoreshë e Qendrës për Siguri në Internet, tha se fotografitë janë “vërtet” realiste.

Publikuar

nga

Nxënësit e shkollave britanike po përdorin Inteligjencën Artificiale për të krijuar imazhe të pahijshme të fëmijëve të tjerë, paralajmëroi një grup ekspertësh lidhur me abuzimin e fëmijëve dhe teknologjisë.

Sipas grupit, një numër shkollash raportuan për herë të parë se nxënësit po përdorin teknologjinë gjeneruese të Inteligjencës Artificiale për të krijuar imazhe të fëmijëve që ligjërisht është material që lidhet me abuzim seksual të fëmijëve.

Emma Hardy, drejtoreshë e Qendrës për Siguri në Internet, tha se fotografitë janë “vërtet” realiste.

“Kualiteti i fotografive që po i shohim lirshëm mund të krahasohet me fotografitë profesionale të fëmijëve që i realizojmë në gjithë vendin”, tha Hardy, e cila gjithashtu është edhe drejtoreshë e komunikimit në Fondacionin e Internet Watch.

“Fëmijët duhet të paralajmërohen se këto fotografi mund të përhapen në internet dhe të shihen nga të huajt dhe

“Fëmijët duhet të paralajmërohen se mund të përhapet në internet dhe të përfundojë duke u parë nga të huajt dhe grabitqarët seksualë. Potenciali për abuzim me këtë teknologji është i tmerrshëm”, tha ajo.

UKSIC, një organizatë për mbrojtjen e fëmijëve, thotë se shkollat duhet të veprojnë urgjentisht për sisteme që bllokojnë materialin që lidhet me abuzimin e fëmijëve./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

AI

“ChatGPT është i tmerrshëm”, thotë themeluesi i Wikipedias

“Një artikull i Wikipedias i shkruar sot me ChatGPT-4 është i tmerrshëm dhe nuk funksionon fare”, thotë ai.

Publikuar

nga

ChatGPT, mjet jashtëzakonisht i njohur gjenerues i inteligjencës artificiale (AI) nga OpenAI, aktualisht është “rrëmujë” kur përdoret për të shkruar artikuj në Wikipedia, thotë themeluesi i platformës, Jimmy Wales, për Euronews Next.

Një artikull i Wikipedias i shkruar sot me ChatGPT-4 është “i tmerrshëm” dhe “nuk funksionon fare”, thotë ai, sepse “me të vërtetë humbet shumë dhe i bën gjërat gabim, dhe i bën gjërat keq në një mënyrë të besueshme dhe krijon burime dhe është rrëmujë”. Sipas tij, AI mbinjerëzore mund të marrë të paktën 50 vjet për t’u arritur.

Por derisa ai beson se është e mundur që AI të tejkalojë njerëzit në të ardhmen e largët, ka më shumë gjasa që mjetet e AI të vazhdojnë të mbështesin aktivitetet intelektuale, pavarësisht se janë në një fazë të hershme për momentin, thotë ai.

OpenAI doli në skenë me chatbot-in e tij ChatGPT vitin e kaluar./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

AI

Putin i bën thirrje Rusisë që të rivalizojë Perëndimin në zhvillimin e Inteligjencës Artificiale

Putin u bëri thirrje rusëve të përparojnë në këtë drejtim.

Publikuar

nga

Teksa lufta e Rusisë në Ukrainë po vazhdon, presidenti rus, Vladimir Putin ka folur në një konferencë të inteligjencës artificiale në Moskë.

Udhëheqësi rus ishte në Minsk dje në takimin e Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive, para se të kthehej në Rusi para samitit të sotëm të teknologjisë.

Putini u bëri thirrje bashkatdhetarëve të tij që të bëjnë përparime, kështu që Perëndimi të mos lejohet të zhvillojë një monopol në sferë.

“Në të ardhmen shumë të afërt, si një nga hapat e parë, do të nënshkruhet një dekret presidencial dhe do të miratohet një version i ri i strategjisë kombëtare për zhvillimin e inteligjencës artificiale”, tha Putini në konferencë.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara