Art

Vizioni i ri: UBT me shkëlqim kreativ në Javën e Artit dhe Dizajnit

Fakulteti i Artit dhe Dizajnit, me departamentet e tij si Dizajni i Integruar, Arti dhe Mediat Digjitale, Aktrimi dhe Muzika Moderne, Prodhimi Digjital dhe Menaxhmenti, ka hapur zyrtarisht portën e edicionit të parë të Javës së Artit dhe Dizajnit!

Publikuar

Në rrugën drejt një shoqërie kreative dhe inovative, dëshira dhe vullneti për të ndryshuar pamjen e fushës së artit dhe dizajnit në UBT po shfaqet me shkëlqim. Fakulteti i Artit dhe Dizajnit, me departamentet e tij si Dizajni i Integruar, Arti dhe Mediat Digjitale, Aktrimi dhe Muzika Moderne, Prodhimi Digjital dhe Menaxhmenti, ka hapur zyrtarisht portën e edicionit të parë të Javës së Artit dhe Dizajnit!

Hyrja në këtë aventurë kënaqësisht e shoqëruar nga misioni për të kultivuar dhe mbështetur krijuesit, çon përtej kufijve lokalë drejt një rrjeti të ndërlidhur global. Ceremonia e hapjes u zhvillua në ambientet e mrekullueshme të Parkut Inovativ dhe Shkencor të UBT-së, vendi ku shkëlqen inovacioni dhe zhvillohet arti.

Këtij udhëtimi artistik ju bashkangjit edhe Rektori i UBT-së, Edmond Hajrizi, e që në shënjestër të planit dhe programit të UBT-së janë kompetencat dhe angazhimi në krijimin e një të ardhmeje të ndritshme për artin dhe dizajnin.

“Sot, në këtë event të veçantë, unë po ndjej kënaqësi për të qenë këtu, për të përfaqësuar një element kyç të këtij rrugëtimi – një përfaqësim të forcës së organizimit, vizionit dhe prezantimit të vlerave të të gjitha fakulteteve dhe Departamenteve të Artit dhe Dizajnit. Me dijen dhe kreativitetin tonë, ne po përqendrohemi në përmbushjen e nevojave të kësaj industrije me inovacione dhe koncepte të reja që nxisin një ekosistem të frytshëm për të gjithë”, shprehet rektori Hajrizi përderisa prezanton angazhimin në krijimin e kuadrove të reja që do ti përcjellë deri në hapat e mëtejshëm të zhvillimit.

Hajrizi nuk lë pa përmendur edhe faktin se në rrugën e përkushtimit, është punuar për të plotësuar fushat e studimeve nga dizajni grafik dhe komunikimi, deri te dizajni i produkteve dhe interierit, duke mos harruar as modën dhe artin, duke u futur edhe në mediat digjitale. Ai flet edhe për përpjekjet për të përshkuar çdo hapsirë të mundshme, duke përfshirë edhe aspektin e aktrimit, si një funksion dhe kompetencë thelbësore për industrinë tonë.

“Në këtë udhëtim të pasur me sfida dhe suksese, jemi të vendosur të rrisim jo vetëm nivelin e dijes dhe kreativitetit, por edhe impaktin tonë në shoqërinë tonë dhe më gjerë. Dhe sot, në këtë hapje, ne po bëjmë një tjetër hap të rëndësishëm drejt realizimit të këtij qëllimi. Kemi punu në vite të tëra që të kompletojmë funksionet në këto fusha të studimeve duke u përfshirë dhe si funksion e kompetencë që është e nevojshme për këtë industri”, në fjalën e hapjes shprehet rektori i UBT, Hajrizi.

Ariana Gjoni, Dekane e Fakultetit të Arteve dhe Dizajnit, fillon me një entuziazëm të theksuar: “Sot, me një entuziazëm po hapim Javën e Dizajnit, një ngjarje që shënon një pikë kulmore në kalendarin akademik dhe që përfaqëson shprehjen më të thellë të angazhimit tonë. Kjo është një skenë e mahnitshme, ku studentët kanë mundësinë të ekspozojnë punën e tyre, duke sjellë përpara një audiencë të gjerë me dhjetëra ide dhe kreacione të shkëlqyera”.

Pastaj, Gjoni shpreh falënderimin për kontributin e jashtëzakonshëm të të gjithëve duke falënderuar secilin tek e tek për angazhimin që ka bërë të mundur krijimin e kësaj jave të mrekullueshme, që plotëson kalendarin akademik në mënyrë të mahnitshme.

Përfundimisht ajo përfshin një shprehje të ndjenjave të thella për të ardhmen duke theksuar se sot, shfaqen me krenari vlerat dhe talentet e brezit të ri, duke shpalosur përpara publikut një panoramë të pasur dhe frymëzuese të kreativitetit dhe punës së palodhshme të të gjithë studentëve. E sipas saj, kjo javë do të jetë një përvojë e jashtëzakonshme për të gjithë dhe do të jetë një manifestim i vërtetë i vlerave dhe aspiratave të institucionit.

Në këtë javë të artit dhe dizajnit, UBT shfaqi një varg aktivitetesh të mahnitshme, duke nxjerrë në pah talentin dhe pasionin e studentëve në fushën e muzikës dhe artit performues. Fillimisht, performanca muzikore e UBT Band dhe Korit shënoi një fillim të mrekullueshëm për këtë javë të mbushur me shkëlqim artistik. Studentët dhe profesorët nga Fakulteti i Muzikës Moderne, Produksionit Digjital dhe Menaxhmentit paraqitën një program të përzgjedhur me kujdes dhe interpretuar me një pasion të jashtëzakonshëm.

Në këtë mrekulli të muzikës, Eda Lecaj, Meriton Heta, Yllka Dema, Elton Kqiku, Blerta Mulolli, dhe Ledian Shala na frymëzuan dhe na emocionuan me paraqitjet e tyre të mrekullueshme. Performancat e tyre me këngë të njohura si “Kur e përcolla ylberin”, “You better mind”, “Killing me Softly”, “What you won’t do for love”, “Oj Hanë”, “Beso ne Diell”, “Tv Billie Ellish”, dhe “Skerco nr.3 F.Shopen” sollën një atmosferë të ngrohtë dhe frymëzuese për të gjithë të pranishmit.

Për dy ditë të tjera të mbushura me kreativitet dhe inovacion, do të ketë aktivitete të ndryshme. Profesorët Dukagjin Muhaxheri, Blerim Emerllahu dhe Artan Hasani do të zbulojnë botën e instrumenteve muzikore dhe teknikat e tyre të mrekullueshme në dizajn dhe prodhim. Profesori Sebil Spat do të udhëzojë një udhëtim artistik në muzikë, vizatim, skulpturë, fotografi dhe dizajn brendesh. Ndërkohë, në workshop-in e modës, do të eksplorohen teknikat e dizajnit për veshjet e pezull. Ndjeni inovacionin në fushën e teknologjisë në art dhe dizajn nëpërmjet webinarit “Fuzioni i Teknologjisë në Art dhe Dizajn”, me ekspertë të fushës që ndajnë ide dhe praktika të fundit. Në një sesion tërheqës, Vali Gjjnali do të ndihmojë në eksplorimin e praktikave më të fundit në Departamentin e Integruar, Art dhe Mediat Digjitale, dhe Departamentin e Integruar, Aktrim.

Dhe për një mbrëmje të mbushur me ritëm dhe muzikë, shkëputuni dhe bashkohuni në një sesion tërheqës DJ-ash që do të sjellin përzierjen e tingujve dhe ritmeve në një përvojë të padëgjuar./UBTNews/

© Dionesa Ebibi

Art

Gruaja më e pasur e Australisë kërkon që të largohet portreti i saj nga një ekspozitë

Publikuar

nga

Arti është subjektiv. Dhe përderisa shumica e artistëve dëshirojnë të ndajnë punën e tyre me botën, nuk ka garanci se publiku do ta kuptojë apo pëlqej punën e tyre artistike.

Kështu duket të jetë edhe rasti i një pikture nga artisti vendas, Vincent Namatjira, që përfshin një portret të gruas më të pasur në Australi, manjates së minierave Gina Rinehart.

Rinehart i ka kërkuar Galerisë Kombëtare të Australisë (NGA) të largojë portretin e saj, një prej 21 veprave të tij individuale që përbëjnë një pjesë të vetme në ekspozitën e Namatjiras, “Australia in Color”.

Kjo ekspozitë po shfaqet në galerinë e kryeqytetit australian, Kanberra, që nga muaji mars.

Subjekte të tjera të kësaj ekspozite janë edhe Mbretëresha Elizabetë II, muzikanti amerikan, Jimi Hendrix, aktivisti australian për të drejtat e aborigjenëve Vincent Lingiari, si dhe ish-kryeministri australian, Scott Morrison./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Jeta dhe vepra në kthesën e fundit: Michelangelo në Muzeun Britanik

Publikuar

nga

Një ndër pikat kryesore të ekspozitës që u hap në Muzeun Britanik është karikatura e vetme e mbijetuar e plotë e Michelangelos “Epifania”, një vizatim përgatitor në shkallë të plotë, e cila është një nga veprat më të mëdha të Rilindjes në letër.

Michelangelo, gjeniu italian pas tavanit befasues të Kapelës Sistine dhe statujës ikonike të Davidit, festohet shpesh për arritjet e tij të hershme. Megjithatë, ekspozita e re që u hap më 2 maj në Muzeun Britanik të Londrës synon të hedhë dritë mbi një periudhë më pak të njohur: vitet e tij të fundit. Që nga të 50-at e tij deri në vdekjen e tij në pothuajse 89-vjeç, ekspozita e titulluar “Michelangelo: Dekadat e fundit” shfaq thesare të rralla, duke përfshirë “Epifania” dy metra të lartë. Vizatimi i përfunduar me shkumës të zi nga Michelangelo po zbulohet për publikun për herë të parë që nga restaurimi në vitin 2018.

Si vizatimi i vetëm i mbijetuar i plotë nga Michelangelo, ky vizatim përgatitor në shkallë të plotë është një nga veprat më të mëdha të Rilindjes në letër dhe qëndron si një nga thesaret më të çmuara të Muzeut Britanik. Punimet e mëvonshme tregojnë një anë krejt tjetër të tij, shumë më introspektive, shumë më i menduar. Ne mund ta shohim më shumë prej tij si një person që po pajtohet me këto ndjenja njerëzore shumë universale me të cilat ne të gjithë përballemi ndërsa rritemi, duke u përpjekur të peshojmë nëse keni jetuar një jetë të mirë dhe duke medituar mbi aspektet e besimit për të cilat ai shpreson se do sillni atë në shpëtim”, shpjegon kuratorja kryesore e ekspozitës, Sarah Vowles.

Vizitorët mund të eksplorojnë studimet e hershme për veprat e tij të famshme, të tilla si figurat për “Gjykimi i Fundit”, afresku që mbulon të gjithë murin e altarit të Kapelës Sistine, së bashku me vizatimet e mëvonshme të bëra pak para vdekjes së tij, duke zbuluar evolucionin e stilit të tij.

“Kur e fillojmë ekspozitën me vizatimet për Gjykimin e Fundit, ky është ndoshta Michelangelo që njerëzit presin të shohin: këto poza shumë dramatike, ekstravagante, figura të lidhura me muskuj, magjepsja me anatominë mashkullore,” vëren Vowles.

Letrat e ekspozuara në ekspozitë japin një pasqyrë të jetës së Michelangelos përtej artit. Ai i shkruan nipit të tij Leonardo Buonarroti për ta falënderuar për verën e dërguar nga ferma familjare. Një tjetër letër prekëse vjen nga Daniele da Volterra, duke i kërkuar Leonardos të vizitojë xhaxhain e tij të sëmurë sa më shpejt të jetë e mundur. Pavarësisht moshës së tij të avancuar, ambicia e Michelangelos mbeti e pashuar. Planet për kupolën e Bazilikës së Shën Pjetrit demonstrojnë krijimtarinë e tij të qëndrueshme dhe aftësinë e projektimit.

“Kjo ekspozitë e bën të qartë se edhe pas moshës 60-vjeçare dhe për një kohë të gjatë pas kësaj, artistët mund të mbeten tepër krijues dhe inovativë dhe mund të ndërmarrin projekte të reja dhe vërtet sfiduese”, thotë Vowles.

Përktheu nga Euronews: Dionesa Ebibi

 

Vazhdo të lexosh

Art

Ekselencë Arkitekturore: Fituesi i konkursit “Expo Albania” shpallet arkitekti amerikan, Steven Hall

Ai triumfoi si fitues i konkursit ndërkombëtar për ndërtimin e qendrës së re të panaireve “Expo Albania”.

Publikuar

nga

Tiranë – Në një grumbullim të lavdishëm të talentit arkitektonik, projekti i studios së arkitektit amerikan, Steven Hall, triumfoi si fitues i konkursit ndërkombëtar për ndërtimin e qendrës së re të panaireve “Expo Albania”. Ky vendim frymëzues shpalli një epokë të re në peisazhin arkitektonik të Tiranës. Pas një sfide të ngushtë ku garuan 5 skuadra të shquara arkitektonike, jeta u bë një vepër arti e mahnitshme e ndërthurjes së vizionit dhe inovacionit. Në arenën e përplasjeve kreative, studiot më të talentuara nga e gjithë bota përbënin një tapet të bukur të ekselencës.

Përzgjedhja e një projekti të tillë, të cilin arkitekti i studios fituese e përshkruan si “një dimension kulturor”, e bëri këtë moment jo vetëm një fitore për një studio, por një shpallje e një epoke të re në dizajnin urban.

“Këto projekte kanë një dimension kulturor, janë projektet më të mira në portofolin tonë. Të gjithë jemi shumë të lumtur të bashkëpunojmë”, shprehet me ngazëllim arkitekti, ndërsa pasqyron një energji të përjetshme që i karakterizon krijimtarinë e tij.

Me këtë shpallje, Tirana përshëndet një përparim të madh drejt një vizioni më të përparuar urbanistik, ku talenti dhe inovacioni bashkohen për të ndërtuar një të ardhme më të shkëlqyer.

Kryeministri Edi Rama bëri një njoftim në rrjetet sociale, duke ndarë pamjet e projektit fitues të arkitektit të shquar amerikan, Steven Holl, në finalen e konkursit ndërkombëtar për Expo Albania. Theksohet sr kjo shënon një hap të rëndësishëm drejt vizionit të ri urbanistik për Tiranën e vitit 2030.

Pamjet e shfaqura tregojnë një kompleks modern dhe sfidues, i cili do të shërbejë si qendër për panaire, ekspozita artistike, kulturore dhe historike, si dhe për konferenca dhe takime të ndryshme. “Ky projekt është i rëndësishëm në rrugën e transformimit të vendit”, theksoi Kryeministri Rama.

Në garën e ashpër për të fituar këtë projekt, morën pjesë 5 studio prestigjioze arkitektonike nga e gjithë bota, duke konkretizuar një nga sfidat më të mëdha të arkitekturës së bashkohshme. Studioja e Steven Holl fitoi zemrat e jurisë përpara studiove të tjera të njohura si Jeanne Gang nga SHBA dhe Kuehn Malvezzi nga Gjermania.

“Ky kompleks jo vetëm do të ndërtojë një vizion të ri urbanistik për Tiranën tonë, por gjithashtu do të jetë një destinacion për banorët vendas dhe për turistët e huaj”, shtoi Rama.

Po ashtu theksohet se në këtë hapësirë të re do të shfaqet pasuria kulturore dhe historike e vendit tonë, duke e bërë atë një destinacion të pazëvendësueshëm për të gjithë.

Me fitimin e këtij projekti, Shqipëria bën një hap të rëndësishëm drejt një të ardhme më moderne dhe të shkëlqyeshme, duke ndjekur trendet botërore të arkitekturës bashkëkohore dhe zhvillimit urbanistik./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Një kthesë në Art dhe Dizajn: Ekspertiza dhe kreativiteti në UBT

Kjo ditë nuk ishte vetëm një ditë e aktiviteteve, por një ngjarje që frymëzoi dhe rriti ndjenjën e bashkëpunimit dhe kreativitetit në mesin tonë.

Publikuar

nga

Një ditë e dytë e mbushur me ngjarje dhe kreativitet në Javën e Artit dhe Dizajnit, një sërë aktivitetesh tërheqëse dhe të diversifikuara për studentët dhe pjesëmarrësit. Aktivitete këto që shërbyen si një platformë e shkëmbimit të ideve, kreativitetit dhe ekspertizës në fushën e artit dhe dizajnit. Në këtë kohë të mbushur me potencial, studentët dhe pjesëmarrësit kishin rastin të shfaqnin talentin e tyre unik dhe të eksploronin thellësinë e teknikave të pikturimit. Nën udhëzimin e profesionistëve të fushës, ata u nisën në një udhëtim të pandërprerë drejt njohurive të reja dhe shkëlqimit artistik. Kjo ditë nuk ishte vetëm një ditë e aktiviteteve, por një ngjarje që frymëzoi dhe rriti ndjenjën e bashkëpunimit dhe kreativitetit në mesin tonë.

“Play Session – Board Games created by students”, ishte hapësira ku u krijuan dhe u zhvillua luajtja e lojërave të krijuara nga studentët, që rriti kreativitetin dhe aftësitë e studentëve në dizajnimin e lojërave.

“Prezantimi i Instrumenteve nga Profesorët Dukagjin Muhaxheri dhe Blerim Emerllahu”, ishte një kënd që ofroi njohuri të thella dhe demonstrime praktike për përdorimin e mjeteve dhe teknikave të dizajnit nga ekspertë të fushës.

Profesori Blerim Emerllahu, ka sjellë para studentëve dhe të pranishmëve një udhëtim nëpër historinë e klarinetës, duke na shpjeguar me pasion dhe detaje të mrekullueshme rrugën e këtij instrumenti muzikor. Fillimisht, ai na udhëzoi nëpër gjerësitë e kohës së lashtë, ku shumë vende dhe kultura kanë eksperimentuar me versione të hershme të instrumenteve, pastaj, Profesori Emerllahu na çoi në një udhëtim në kohën mesjetare për të zbuluar origjinën e instrumentit modern të klarinetës. Me pasionin dhe njohuritë e tij, profesori na bëri të ndjejmë emocionin e rrugës së këtij instrumenti të mrekullueshëm, duke na inkurajuar të kuptojmë se historia e një instrumenti është e lidhur ngushtë me evoluimin e kulturës dhe teknologjisë, dhe se çdo detaj i tij ka një histori të fortë dhe frymëzuese.

Profesori Dugagjin Muhaxheri na udhëzoi në një rrugëtim nëpër historinë dhe shkëlqimin e saksofonit, duke na treguar me pasion dhe detaje të mrekullueshme për këtë instrument ikonik. Pastaj, profesori na shoqëroi në një udhëtim nëpër historinë e saksofonit, duke na treguar për jetën dhe historinë muzikore të Adolphe Sax-it. Profesori Muhaxheri na tregoi gjithashtu për sfidat dhe sukseset e hershme të saksofonit, duke na ftuar të kuptojmë rëndësinë e tij në muzikën ushtarake dhe klasike. Muhaxheri na bëri të ndjehemi të frymëzuar për trashëgiminë e saksofonit në botën e muzikës së sotme. Ai na inkurajoi të kuptojmë se, pavarësisht sfidave dhe konkurrencës, saksofoni vazhdon të jetë një instrument i rëndësishëm dhe i respektuar, duke u përdorur në bashkëpunime ndër-zhanre dhe duke shfaqur potencialin e tij të paepur për inovacion dhe eksplorim në të ardhmen.

“Muzikë, Vizatim, Skulpturë, Fotografi – Brendësi me Profesor Sebil Spat”, një aktivitet si ky i gjerë përfshirës i disa arteve të ndryshme, që promovoi një qasje të integruar ndaj kreativitetit dhe dizajnit.

“Workshop për Dizajn Pezull – Modë”, ishte sesioni i specializuar për të eksploruar dhe zhvilluar aftësitë në dizajnin e modës, duke u fokusuar në aspekte të caktuara si dizajni pezull dhe tendencat e fundit në modë. Këto aktivitete ofruan një platformë të vlefshme për të ndarë njohuri, përvoja dhe ide në një mjedis stimulues dhe inovativ siç është ambienti dhe fryma që ofron UBT.

“Webinar- Fusion of Technology in Art and Design”, një aktivitet që u realizua online, ishte  udhëtim i pasur me informacione dhe inspirim. Aktiviteti u udhëheq nga një grup artistësh dhe dizajnuesish të shquar të cilët do të ndajnë përvojën e tyre në përdorimin e teknologjisë në krijimtarinë e tyre artistike, ndër ta pjesë ishte Edmond Hajrizi, Rektor i UBT-së; Alban Muja, një artist i njohur për veprat e tij të frymëzuara nga historia dhe kultura; Katarina Csanyiova, Gul Kaner dhe Hana Zeqa, Diellza Elshani, Arta Pllana, dhe Drita Kabashi. Me një grup të tillë të përfaqësuesve u zhvillua një diskutim i pasur dhe frymëzues mbi mënyrën se si teknologjia transformon dhe fuqizon krijimtarinë artistike dhe dizajnin.

Pas një ditë të ngarkuar me kreativitet dhe pasion, aventura nuk mbaron këtu. Nesër, përjetimet e artit dhe dizajnit vazhdojnë me një varg aktivitetesh të tjera që do të na hedhin në një valë të re të frymëzimit dhe eksplorimit./UBTNews/

Dionesa Ebibi

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara