Kronika e zezë

Vdiq një i burgosur në burgun e Dubravës

ShKK-ja njoftoi se ka bërë dy herë kërkesë për pezullimin e dënimit, por kërkesat janë refuzuar.

Publikuar

Shërbimi Korrektues i Kosovës informoi se sot rreth orës 11:30, në stacionarin shëndetësor të Qendrës Korrektuese të Dubravës vdiq një i burgosur. ShKK bëri të ditur se i burgosuri që vdiq është E.D, viti i lindjes 1974.

“Si pasojë e sëmundjes është kërkuar që i burgosuri të dërgohet në Stacionarin e Burgut të Dubravës, mjeku kujdestar bënë kontrollin mjekësor, ku edhe përkundër ofrimit të ndihmës mjekësore, i njëjti ka ndërruar jetë. I njëjti ishte i dënuar për veprat penale; Grabitje, Mbajtje në pronësi ose posedim i paautorizuari armëve”, u bë e ditur në njoftim.

ShKK për shkak të gjendjes së tij shëndetësore, siç u potencua, ka bërë dy herë kërkesë për pezullimin e dënimit, por siç u shtua, kërkesat janë refuzuar.

Kronika e zezë

Prokuroria dhe Policia japin detaje për bastisjet në veri

Bastisjet nga Njësia Speciale janë kryer me urdhër të gjykatës.

Publikuar

nga

Me urdhër të Prokurorisë Speciale, Policia e Kosovës ka zhvilluar aksion për bastisjen e pesë lokacioneve në komunat veriore të Kosovës, kryesisht në pronat e terroristit Millan Radojiçiq.

Operacioni policor ndërlidhet me sulmin terrorist të datës 24 shtator, në fshatin Banjskë të Zveçanit, ku mbeti i vrarë rreshteri i Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku.

Bastisjet nga Njësia Speciale janë kryer me urdhër të gjykatës dhe në koordinim me EULEX-in dhe KFOR-in.

“Prokuroria Speciale njofton opinionin publik se operacioni Policor ndërlidhet me sulmin terrorist të datës 24.9.2023, në fshatin Banjskë të komunës së Zveçanit, si dhe urdhër kontrolli është zhvilluar në pronat e të dyshuarve M.R dhe V.R. dhe në hapësirën e një objekti ndihmës të Spitalit Rajonal në Mitrovicë-Veri. Ky objekt i spitalit përdoret për sistemin e ngrohjes së spitalit dhe nuk ndërlidhet me hapësirat e spitalit ku trajtohen pacientet”, është theksuar në komunikatën e përbashkët e Prokurorisë Speciale dhe Policisë së Kosovës.

Po ashtu, Prokuroria Speciale do të parashtrojë urdhrin ndalues në gjykatën kompetente për sekuestrim të një vile buzë liqenit të Ujmanit, një penthouse dhe një lokali.

Pas realizimit të urdhër kontrollit në pronat e të dyshuarve janë sekuestruar në cilësi të provave materiale:

• 2 Automjete Mercedes

• Argjend 4.84 Kg

• 2 Motor 4X4

• 1 Barkë-Anije

• 7 DVR

• 2 Pllaka antiplumb me dy mbrojtës

• 3 Thika

• 2 Rutera

• 2 Çelësa të veturave

• 5 Gëzhoja

• 1 Dronë

• 5 USB

• 1 Kamera GoPro- SSD

• 1 Video kamerë me kartelë

• 1 Shënjestër optike

• 1 Spray

• 7 telefona celular

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

​Plagoset një person në Prishtinë

Policia po e heton rastin.

Publikuar

nga

Një person është plagosur me armë zjarri sot rreth orës 11:00 në lagjen “Dardania” në Prishtinë.

Zëdhënësja e Policisë për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti ka thënë se menjëherë pas marrjes së informatës policia ka dalë në vendin e ngjarjes dhe ka ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme që konsistojnë në hetimin e rrethanave që karakterizojnë ngjarjen.

“Bazuar në të dhënat fillestare dyshohet se nga një person është plagosur dhe i njëjti është dërguar për tretman mjekësor. Hetuesit policor në koordinim me prokurorinë, po ndërmarrin veprimet hetimore për arrestimin e personit të dyshuar ( i cili është identifikuar) si dhe ndriçimin e plotë të rastit”, ka deklaruar ajo.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Djegia e lokalit në oborrin e QKUK-së, Policia: S’ka të lënduar

Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësja e Policisë për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti.

Publikuar

nga

Sot rreth orës 07:00 të mëngjesit, një lokal në oborrin e Qendrës Kilinike Universitare të Kosovës është përfshirë nga zjarri.

Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësja e Policisë për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti, e cila ke treguar se nuk ka persona të lënduar në këtë rast.

“Sot rreth orës 07:00, është raportuar se në QKUK në Prishtinë , një objekt (lokal) është përfshirë nga zjarri. Policia menjëherë ka dalë në vendin e ngjarjes, po ashtu edhe zjarrfikësit. Nuk raportohet për persona të lënduar.  Aktualisht  policia ka nisur ndërmarrjen e veprimeve hetimore për sqarimin e plotë të rrethanave që karakterizojnë ngjarjen”, ka thënë zyrtarja për informim e Policisë./klankosova.tv

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Gjenden rreth 260 bimë kanabis në Podujevë

Në vendin e ngjarjes janë sekuestruar disa mostra për ekzaminim, ndërsa të tjerat janë asgjësuar.

Publikuar

nga

Të enjten rreth orës 13:30, policia ka gjetur rreth 260 bimë të llojit kanabis në Podujevë.

Sipas raportit 24-orësh të Policisë, në vendin e ngjarjes janë sekuestruar disa mostra për ekzaminim, ndërsa mbetjet tjera me vendim të prokurorit janë asgjësuar, raporton Klan Kosova.

“Podujevë  28.09.2023 – 13:30. Është raportuar se janë gjetur disa bimë të kanabisit të dëmtuara të cilat kanë qenë të mbjella në një hapësirë rreth dy ari tokë, në sasi prej rreth 260 bimë të llojit kanabis sativa. Në vendin e ngjarjes janë sekuestruar disa mostra për ekzaminim, ndërsa mbetjet tjera me vendim të prokurorit janë asgjësuar”, thuhet në raportin e Policisë.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara