Aktualitet

Vazhdon rritja e papunësisë në Britaninë e Madhe, ekonomia drejt recesionit

Të dhënat treguan se vendet e lira të punës ranë me 65.000 në tre muajt deri në nëntor në 1.9 milionë.

Publikuar

Papunësia në Britaninë e Madhe u rrit në 3.7% në tre muajt deri në tetor, nga 3.6% në periudhën e mëparshme, në përputhje me parashikimet e tregut.

Të dhënat nga Zyra për Statistikat Kombëtare treguan se vendet e lira të punës ranë me 65.000 në tre muajt deri në nëntor në 1.9 milionë – një rënie e pestë radhazi, duke shënuar pasiguri në të gjithë industritë, pasi presionet ekonomike frenojnë rekrutimin.

Megjithatë, shifrat treguan se më shumë njerëz po kthehen në punë, me shkallën e pasivitetit në 21.5% pasi ata në të pesëdhjetat zgjodhën të kthehen në punë mes inflacionit në rritje.

Zyra tha gjithashtu se paga totale (përfshirë bonuset) dhe paga e rregullt (duke përjashtuar bonuset) u rritën me 6.1%.

Shkalla e punësimit u rrit gjithashtu nga 75.4% në 75.6%, me punonjës të listës së pagave që u rritën me 107.000 në një rekord prej 29.9 milionë.

Britania po përballet me një valë të re veprimesh industriale, duke përfshirë infermierët, punonjësit e postës dhe universitetit, të shkaktuar nga një krizë e hidhur e kostos së jetesës, e shkaktuar nga rritja e inflacionit dhe një ekonomi në përkeqësim.

Norma vjetore e inflacionit në Britaninë e Madhe u hodh në 11.1% në tetor nga 10.1% në shtator, më e larta që nga tetori 1981, duke çuar në një rënie të pagave reale.

Së fundmi, kancelari Jeremy Hunt tha se ekonomia “do të përkeqësohet përpara se të përmirësohet”, pasi të dhënat treguan se PBB-ja u ngushtua me 0.3% midis gushtit dhe tetorit.

“Këto shifra konfirmojnë se kjo është një situatë shumë sfiduese ekonomike këtu dhe në mbarë botën”, tha ai./AA

Bota

Ministri izraelit i ekstremit të djathtë viziton vendin e shenjtë të Jerusalemit, duke kërcënuar bisedimet për armëpushim

Publikuar

nga

Ministri i Sigurisë Kombëtare i ekstremit të djathtë të Izraelit vizitoi vendin e shenjtë më të ndjeshëm të Jerusalemit të enjten në mëngjes, duke kërcënuar të prishë bisedimet për armëpushim në Gaza.

Itamar Ben-Gvir, një udhëheqës ultranacionalist i kolonëve, tha se ai kishte shkuar në kompleksin e diskutueshëm në majë të kodrës së Jerusalemit të Xhamisë Al Aksa për t’u lutur për kthimin e pengjeve “por pa një marrëveshje të pamatur, pa u dorëzuar”.

Masa kërcënon të ndërpresë bisedimet e ndjeshme që synojnë arritjen e një armëpushimi në luftën 9-mujore Izrael-Hamas. Negociatorët izraelitë zbarkuan në Kajro të mërkurën për të vazhduar bisedimet.

Vizita erdhi gjithashtu vetëm pak ditë para nisjes së kryeministrit Benjamin Netanyahu për një udhëtim në Shtetet e Bashkuara, ku do të mbajë fjalim në Kongres.

Ben-Gvir tha duke qëndruar përpara kupolës së artë të Xhamisë Al-Aksa se ai “po lutet dhe po punon shumë” për të siguruar që Netanyahu nuk do t’i dorëzohet presionit ndërkombëtar dhe do të vazhdojë me fushatën ushtarake në Gaza.

Ben-Gvir e vizitoi vendin e fundit në maj, për të protestuar ndaj vendeve që njohin në mënyrë të njëanshme shtetësinë palestineze.

Ai është dënuar tetë herë për vepra që përfshijnë racizmin dhe mbështetjen e një organizate terroriste. Si adoleshent, pikëpamjet e tij ishin aq ekstreme sa ushtria e ndaloi atë nga shërbimi i detyrueshëm ushtarak./UBTNews/

 

Vazhdo të lexosh

Bota

Gjermania përgjysmon ndihmën ushtarake për Ukrainën

Publikuar

nga

Gjermania po planifikon të përgjysmojë ndihmën ushtarake për Ukrainën vitin e ardhshëm, nga rreth 8 miliardë euro në rreth 4 miliardë euro, sipas një projektbuxheti të miratuar nga qeveria.

Ministri i Financave, Christian Lindner, tha se financimi i Ukrainës ishte “i sigurt për të ardhmen e parashikueshme” për shkak të një skeme të grupit G7 të vendeve të pasura për të mbledhur 50 miliardë dollarë nga interesat mbi asetet e ngrira ruse.

Gjermania është donatori i dytë më i madh ushtarak i Ukrainës, pas SHBA-së. Në vitin 2024, buxheti i Berlinit për Kievin është vendosur në rreth 7.5 miliardë euro.

Ulja e planifikuar e ndihmës vjen mes frikës në Ukrainë dhe midis aleatëve të saj evropianë se fondet e SHBA mund të shkurtohen apo edhe të ndalen nëse Donald Trump fiton presidencën në zgjedhjet e nëntorit.

Edhe pse ndihma ushtarake për Ukrainën pritet të reduktohet, buxheti i mbrojtjes për vitin 2025 do të rritet me 1.3 miliardë euro në 53.25 miliardë euro./UBTNews/

Gjermania përgjysmon ndihmën ushtarake për Ukrainën

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Kosova e Serbia sot duhet t’i dorëzojnë komentet mbi planin e sekuencimit

Publikuar

nga

Qeveria e Kosovës pritet që deri sot ti dorëzojë në Bruksel komentet mbi dokumentin e planit të sekuencimit të marrëveshjes për normalizim të marrëdhënieve me Serbinë.

Nga Qeveria thanë se do t’i përgjigjen kërkesës së ndërmjetësve evropianë porse për zbatim të marrëveshjes duhet e njëjta qasje edhe nga pala tjetër. Qeveria e Republikës së Kosovës do t’i dorëzojë komentet e saj me shkrim mbi dokumentin e planit të sekuencimit, brenda kohës së paraparë, pra 18 korrikut, sipas kërkesës së emisarit Lajçak.

“Në vazhdimësi, përgjatë vitit të kaluar dhe këtij viti, pala jonë ka paraqitur propozime konkrete dhe komente për secilën pikë, të versioneve të planit të sekuencimit, duke dëshmuar konstruktivitetin, si dhe gatishmërinë e vullnetin për zbatim të marrëveshjeve. Që marrëveshjet të zbatohen në plotni, duhet po e njëjta qasje dhe nga pala tjetër, gjë e cila deri më tash, fatkeqësisht ka munguar”, thonë nga Qeveria.

Njohës të çështjeve politike vlerësojnë se këto komente nuk do ta ndryshojnë fort rrjedhën e dialogut, duke pasur parasysh qasjen e palës serbe.

“Nuk pres asgjë nga këto komente sepse nuk besoj që pala serbe është e gatshme t’i nënshtrohet një sekuencimi të zbatimit të marrëveshjes dhe BE-ja nuk i ka mekanizmat e imponimit që marrëveshja të zbatohet dhe ata që nuk e zbatojnë, çfarë masa do të ketë ndaj tyre”, ka thënë për RTK-në analisti Dritëro Arifi. Sipas tij, dialogu nuk do të prodhojë asnjë rezultat konkret nëse nuk shtohet presioni ndaj palës serbe e cila vazhdimisht ka shkelur marrëveshjen.

“Duke parë presionin që duhet t’i bëhet palës serbe, sepse ajo është që po refuzon cdo gjë, pres që rezultati të jetë zero. Në asnjë mënyrë nuk pres ndonjë levizje konkrete apo serioze në atë drejtim”, ka shtuar Arifi.

Në takimin e fundit në Bruksel nuk ka pasur ndonjë përparim në zbatimin e Marrëveshjes.

Vazhdo të lexosh

Bota

Presidenti Biden infektohet me COVID, anulon aktivitetet politike

Publikuar

nga

Presidenti amerikan Joe Biden është infektuar me COVID-19 dhe ka anuluar të gjitha aktivitetet politike të planifikuara. Shtëpia e Bardhë njoftoi se Presidenti po përjeton simptoma të lehta të COVID-19, përfshirë kollë, rrjedhje hundësh dhe lodhje të përgjithshme të trupit.

Biden ka vendosur të izolohet në shtëpinë e tij në Delaware dhe do të vazhdojë të kryejë detyrat e tij presidenciale gjatë kësaj periudhe. Sekretarja e shtypit të Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre, konfirmoi se do të sigurohen përditësime të rregullta mbi gjendjen e Presidentit gjatë kohës së izolimit.

Mjeku i Presidentit njoftoi se Biden ka marrë dozën e parë të Paxlovid, një trajtim të rekomanduar për pacientët me COVID-19. Biden kishte planifikuar një prezantim për UnidosUS, por ishte detyruar të anulonte për shkak të kësaj situatëje shëndetësore.

Kjo është hera e dytë që Presidenti Biden infektohet me COVID-19, pasi që pati një rast të lehtë në korrik të vitit 2022./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara