Lajmet

​Ushtria izraelite ka një plan të ri në Gaza

Ushtria dëshiron të zgjerojë luftën në brigadën e Hamasit në Rafah.

Publikuar

Ushtria izraelite, sipas raportimeve të mediave izraelite, dëshiron të zgjerojë luftën kundër grupit militant palestinez Hamas në pjesën më jugore të Rripit të Gazës.

Ushtria dëshiron të zgjerojë luftën në brigadën e Hamasit në Rafah, siç po bën aktualisht me njësitë e Hamasit në zonën e qytetit jugor të Khan Younis, citoi gazeta Times of Israel të thoshte të enjten ministri izraelit i mbrojtjes Yoav Gallant. mbrëmje.

Më shumë se 1.3 milion njerëz jetojnë në Rafah dhe zonën përreth, që është më shumë se gjysma e popullsisë së Rripit të Gazës prej rreth 2.2 milionë banorësh. Ata u larguan nga shtëpitë e tyre dhe kërkuan strehim nga luftimet në atë qytet. Para luftës, Rafah kishte rreth 250.000 banorë.

Gati katër muaj pas sulmeve të koordinuara nga grupi militant palestinez Hamas në jug të Izraelit më 7 tetor, të cilat vranë rreth 1.200 njerëz, forcat tokësore izraelite kanë hyrë thellë në Rripin e Gazës në përpjekje për të shtypur Hamasin.

Megjithatë, skaji jugor i zonës bregdetare palestineze, që kufizohet me Egjiptin me qytetin e ndarë të Rafahut dhe pikën kufitare me të njëjtin emër, deri më tani nuk është shënjestruar nga forcat tokësore.

Brigada e Hamasit në Khan Younis po shembet, tha Gallant gjatë një vizite te ushtarët në qytet, raportoi gazeta.

Khan Younis konsiderohet një bastion i Hamasit.

Gallant tha se operacioni do të përfundonte atje dhe do të kalonte në Rafah për të “eliminuar çdo terrorist që përpiqet të na dëmtojë”.

Wall Street Journal raportoi tre javë më parë, duke cituar burime të paidentifikuara izraelite dhe egjiptiane, se zyrtarët izraelitë kishin informuar Egjiptin për një operacion të planifikuar ushtarak përgjatë kufirit të Gazës.

Kalimi kufitar Rafah kontrollohet nga zyrtarë egjiptianë dhe palestinezë, të punësuar nga Hamasi.

Udhëheqja izraelite dyshon se tunelet që kalojnë nën kufirin midis Egjiptit dhe Gazës janë ende duke u përdorur për të kontrabanduar mallra dhe armë për Hamasin në Rripin e Gazës.

Në Khan Younis, Izraeli nisi një ofensivë të madhe tokësore javën e kaluar.

Në të njëjtën kohë me vazhdimin e operacionit ushtarak izraelit në Gaza, ndërmjetësit nga Katari dhe Egjipti po shpresojnë për një përgjigje pozitive nga Hamasi, që qeveris Gazën, për propozimin e parë konkret për një ndërprerje të zgjatur të armiqësive, të rënë dakord me Izraelin dhe SHBA-në në bisedime. në Paris javën e kaluar.

Në fazat e mëtejshme, Hamasi do të dorëzonte ushtarët izraelitë dhe trupat e pengjeve.

Një pauzë kaq e gjatë në luftime do të ishte e para që nga 7 tetori, kur luftëtarët e Hamasit sulmuan Izraelin.

Zyrtarët shëndetësorë në enklavë thanë të enjten se më shumë se 27,000 palestinezë janë konfirmuar të vrarë deri më tani, me mijëra të vdekur ende nën rrënoja.

Një zyrtar palestinez tha se Hamasi nuk ka gjasa ta refuzojë propozimin plotësisht, por do të kërkojë garanci se luftimet nuk do të vazhdojnë, gjë për të cilën Izraeli nuk ka rënë dakord.

Banorët e Gazës raportojnë se forcat izraelite shënjestruan zonat përreth spitaleve në Khan Younis dhe intensifikuan sulmet pranë Rafahut.

Luftimet gjithashtu janë intensifikuar ditët e fundit në zonat veriore rreth qytetit të Gazës, të cilin Izraeli pretendon se e pushtoi disa javë më parë.

SHBA-ja duket se nuk është e suksesshme në thirrjet e saj drejtuar Izraelit për të lehtësuar situatën e civilëve në Gaza. Megjithatë, Uashingtoni po rrit presionin indirekt.

Presidenti amerikan Joe Biden ka lëshuar një urdhër ekzekutiv që synon ndëshkimin e kolonëve hebrenj që sulmojnë palestinezët në Bregun Perëndimor të pushtuar në një valë dhune të shkaktuar nga lufta e Gazës.

Lajmet

Pendarovski: Bullgaria mund ta përsëris veton për integrim

Ai tha se nuk beson që vendi do të mund të anëtarësohet në BE deri në vitin 2023.

Publikuar

nga

Kandidati për president të Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, i cili mbështetet nga Lidhja Sociale-Demokrate, nuk beson se vendi do të mund të anëtarësohet në Bashkimin Evropian deri në vitin 2023, njësoj siç deklaruan shumë përfaqësues të partive tjera politike në Maqedoni.

Pendarovski më tutje tha se “Me bllokadën bullgare dhe për fat të keq me konsensusin e plotë që është ende i vlefshëm dhe me shumë gjasa nuk do të ndryshojë në kuadër të BE-së për pranimin e anëtarëve të rinj me konsensus, kam frikë se nesër Bullgaria sërish mund të përsëris veton ndaj Maqedonisë së Veriut”.

Si problem shqetësues për Maqedoninë e Veriut e thekson humbjen e besimit të qytetarëve në pushtetin gjyqësor dhe vjetërsimin e shumë lëndëve gjyqësore që lanë të lirë mbi 200 ish-zyrtarë të lartë të dyshuar për vepra të ndryshme penale.

Megjithatë duke folur mbi ndikimin rus në vend, Pendarovski thotë se nuk është ai në nivelin që ishte në vitin 2008 kur u mbajt referendumi për çështjen e emrit.

Pendarovski në zgjedhjet presidenciale që do të mbahen më 24 prill, e në veçanti në raundin e dytë të 8 majit, pret votat e të gjithë bashkësive etnike që jetojnë në Maqedoninë e Veriut.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​EULEX: Bashkë me Policinë dhe KFOR-in po monitorojmë situatën e sigurisë në vendvotimet në veri

Kështu ka shkruar Barbano në “X”.

Publikuar

nga

Shefi i EULEX-it në Kosovë, Pietro Barbano, ka deklaruar se Policia e Kosovës së bashku me KFOR-in si dhe EULEX-in janë duke monitoruar situatën e përgjithshme të sigurisë në katër komunat veriore, në qendrat e votimit ku po mbahen zgjedhjet për votim ndaj kryetarëve.

“Në koordinim me Policinë e Kosovës dhe KFOR-in, EULEX-i është duke monitoruar situatën e përgjithshme të sigurisë rreth vendvotimeve në 4 komunat ku po zhvillohet votimi për tërheqjen e kryetarëve”, ka shkruar Barbano në X.

Në referendumin për shkarkimin e kryetarëve shqiptarë në katër komunat të banuara me shumicë serbe deri në ora 15:00 kanë votuar 203 qytetarë “për ose kundër”.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Ministri i Jashtëm turk i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar ta njohë Palestinën

Kështu deklaroi ai në konferencë për media.

Publikuar

nga

Ministri i Jashtëm turk, Hakan Fidan i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të kundërshtojë veton e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ndaj ofertës së Palestinës në OKB dhe të njohë shtetin e Palestinës.

“Është e padrejtë që Palestinës nuk i lejohet të bëhet anëtare e OKB-së. Ne i bëjmë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të kundërshtojë këtë padrejtësi dhe të njohë shtetin e Palestinës”, tha Fidan në një konferencë për media./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Votimi në veri pa incidente, kallashnikovët e kapur s’kanë të bëjnë me procesin

Ai duke folur para gazetarëve e ka përshkruar situatën e sigurisë të qetë, stabile, por edhe delikate.

Publikuar

nga

Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Policisë së Kosovës për rajonin e veriut, Veton Elshani, ka thënë se asnjë incident deri tani nuk është shënuar sa i përket procesit të votimit. Ai duke folur para gazetarëve e ka përshkruar situatën e sigurisë të qetë, stabile, por edhe delikate, duke marrë parasysh zhvillimet që kanë ndodhur në veri gjatë viteve të fundit.

Sipas tij, policia sot ka gjetur dy kallashnikovë, disa fishekë dhe karikatorë në një shtëpi të pabanuar, por që siç tha ai, nuk ndërlidhen me procesin e votimit. Elshani ka bërë të ditur se ka një të dyshuar në lidhje me rastin, por nuk ka dhënë detaje.

“Situata e sigurisë në veri të vendit është e qetë, stabile, është delikate duke marrë parasysh zhvillimet që kanë ndodhur këtu që nga viti 2022 deri tani, mirëpo sa i përket procesit të votimit çdo gjë është në rregull dhe nuk kemi pasur asnjë incident… Ne kemi pranuar informacione që në një shtëpi që për momentin është e pabanuar mund të ketë armë, policia ka reaguar, ka gjetur dy kallashnikovë, disa fishekë, karikatorë… por nuk ka lidhje absolutisht me rastin e votimit… E kemi një të dyshuar, sepse shtëpia është në emrin e tij, mirëpo nuk kishim dashur të flasim për identitetin e tij”, ka thënë Elshani.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara