Kulturë, Lifestyle

UNESCO shton vende të reja në Listën e Trashëgimisë Botërore

Diskutimet filluan të shtunën duke marrë në konsideratë 50 vende të nominuara për Listën e mirënjohur të Trashëgimisë Botërore.

Publikuar

Komiteti i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s ka përfunduar diskutimet e tij në lidhje me vendet që janë në rrezik dhe filloi të shtojë vende të reja të shtunën në listën e tij prestigjioze të Trashëgimisë Botërore.

Vendet në Ukrainëm, Katedralja e Shën Sofisë dhe kompleksi i manastirit Kyiv-Pechersk Lavra, të dyja të vendosura në kryeqytetin e Kievit dhe qendra historike e Lviv në Ukrainën perëndimore u konsideruan të jenë “në rrezik”.

Diskutimet filluan të shtunën duke marrë në konsideratë 50 vende të nominuara për Listën e mirënjohur të Trashëgimisë Botërore.

Masivi pyjor i Odzala-Kokoua në Kongo dhe vullkanet dhe pyjet e malit Pelée dhe Pitons në ishullin francez të Martinique, u zgjodhën për t’u regjistruar në Listën e Trashëgimisë Botërore në ditën e parë.

Lista e Trashëgimisë Botërore në Rrezik përfshin vende të trashëgimisë që kërcënohen nga forca të tilla si konflikti i armatosur, fatkeqësitë natyrore, ndotja dhe më shumë.

E ndërtuar në shekullin e 11-të dhe e zbukuruar me mozaikë dhe afreske tërheqëse, katedralja e Shën Sofisë dhe ndërtesat manastire të lidhura me të u shtuan në listën në rrezik së bashku me kompleksin manastirik të afërt Kiev-Pechersk Lavra, i njohur gjithashtu si Manastiri i Shpellave.

E vendosur pranë kufirit polak, në listë u shtua edhe qendra historike e qytetit të Lviv, e cila përbëhet nga një kështjellë e shekullit të pestë, një sinagogë dhe ndërtesa të tjera fetare.

Vendimi u mor “për shkak të kërcënimit të shkatërrimit që paraqet ofensiva ruse”, sipas një deklarate nga UNESCO, e cila theksoi se të dyja “kishin mbetur nën kërcënim të përhershëm që nga fillimi i pushtimit”.

Vendimi për të shtuar vendet e Ukrainës erdhi menjëherë pasi komiteti zgjodhi të mos regjistronte qytetin italian të Venecias dhe lagunën e tij në të njëjtën listë.

Ndërsa diskutimet u zhvendosën tek pretendentët për Listën e Trashëgimisë Botërore, Masivi Pyjor i Odzala-Kokoua në Kongo u përfshi të shtunën. Është një nga parqet më të vjetra të Afrikës, si dhe një nga pyjet më të mëdha tropikale të shiut në botë.

Në ishullin francez të Martinique, vullkanet dhe pyjet e malit Pelée dhe Pitons në pjesën veriore të ishullit u njoftuan gjithashtu si një shtesë e re në listë gjatë ditës së parë të diskutimeve.

Ndërkohë, një sit ekzistues i Trashëgimisë Botërore, Gjiri Ha Long i Vietnamit u zgjerua për të përfshirë arkipelagun Cat Ba, arkipelagun më të madh gëlqeror të vendit. Tani renditet si një vend: Ha Long Bay, Cat Ba Archipelago. Ha Long Bay u njoh për herë të parë në 1994.

Statusi i Parkut Kombëtar Tsingy de Bemaraha të Madagaskarit, i përbërë nga pesë zona të mbrojtura, u zgjerua gjithashtu për të përfshirë Pyjet e Thatë Andrefana, të cilat mund të gjenden vetëm në ishullin e Oqeanit Indian.

Gjatë ditëve të ardhshme, komiteti do të shqyrtojë nominimet e mbetura, të cilat përfshijnë një kështjellë unazore të epokës së vikingëve në Danimarkë dhe një punim tokësor 2000-vjeçar në Ohajo.

Vendet duhet të jenë me “vlerë të jashtëzakonshme universale” për t’u shtuar në Listën e Trashëgimisë Botërore, sipas UNESCO-s.

Për t’u kualifikuar, një vend duhet të plotësojë të paktën një nga një listë specifike kriteresh, e cila “rishikohet rregullisht nga komiteti për të pasqyruar evolucionin e vetë konceptit të Trashëgimisë Botërore”.

Kulturë, Lifestyle

Spanja fillon mbylljen e fondacionit të simpatizantëve të Francos

Publikuar

nga

Ministri i Kulturës, Ernest Urtasun njoftoi se Qeveria e Spanjës ka filluar mbylljen e fondacionit Francisco Franco, një organizatë jofitimprurëse e krijuar nga simpatizantët e diktatorit të ndjerë.

Ligji i “kujtesës demokratike” i miratuar në vitin 2022 nga qeveria socialiste e Spanjës ndalon çdo organizatë, e cila regjimin e Frankos 1939-1975.

Ministria e Kulturës njoftoi se gjykata do ta marrë vendimin përfundimtar për mbylljen e Fondacionit Kombëtar të Franciso Francos.

Ligji synon të bëjë dëmshpërblime për viktimat e diktaturës dhe të luftës civile trevjeçare që i parapriu, në të cilën vdiqën më shumë se gjysmë milioni njerëz.

Historianët vlerësojnë se rreth 150 mijë e njerëz u vranë nga qeveria e Francos, ndërsa 450 mijë të tjerë u detyruan të largoheshin nga vendi./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Retro magjia shkodrane: Makinat klasike rikthejnë lavdinë e viteve ‘60-80′

Publikuar

nga

Këtë fundjavë, Shkodra do të vishet me ngjyrat dhe magjinë e së kaluarës, duke u shndërruar në një qendër të vërtetë nostalgjie dhe elegance. Festivali i shumëpritur “Retro” do të rikthejë kujtimet e viteve ’60, ’70 dhe ’80, duke sjellë në skenë një koleksion të mrekullueshëm të makinave klasike, të zbukuruara me targa të personalizuara që rrëfejnë histori të lashta dhe të paharruara.

Kryeministri Edi Rama, i njohur për pasionin e tij për artin dhe kulturën, ndau entuziazmin e tij për këtë ngjarje të veçantë, duke theksuar se kjo e shtunë do të jetë një ditë magjike për Shkodrën. “Magjike pritet të jetë e shtuna Retro në Shkodër,” shkruan ai, duke shpërndarë pamje nga festivalet e mëparshme “Retro” në qytetin e Shkodrës, të cilat tregojnë një atmosferë të gjallë dhe të ngrohtë, shkruan Agjencia Telegrafike Shqiptare.

Festivali “Retro” nuk është vetëm një ekspozitë e makinave klasike; është një festë e vërtetë për të gjitha shqisat. Për të apasionuarit pas makinave, ky festival ofron një mundësi të rrallë për të parë nga afër automjetet ikonike që kanë lënë gjurmë të pashlyeshme në historinë e automobilizmit. Çdo makinë, me linjat e saj elegante dhe detajet e veçanta, rrëfen një histori të veçantë, duke sjellë një ndjenjë nostalgjie dhe admirimi për të kaluarën.

Por festa nuk ndalet këtu. Gjatë orëve të mbrëmjes, Shkodra do të pulsojë nën tingujt e muzikës “Jazz”, duke krijuar një atmosferë të veçantë dhe romantike. Sheshet dhe rrugët e qytetit do të mbushen me tingujt e ëmbël të muzikës live, ndërsa vizitorët do të mund të shijojnë një shëtitje nën dritën e yjeve, të rrethuar nga eleganca e makinave klasike dhe gëzimi i festës.

Festivali “Retro” pritet të sjellë një numër të madh turistësh dhe vizitorësh, të cilët do të kenë mundësinë të eksplorojnë jo vetëm mrekullitë e automobilizmit klasik, por edhe bukuritë natyrore dhe kulturore të Shkodrës. Ky event jo vetëm që promovon kulturën dhe historinë e mjeteve klasike, por gjithashtu nxit turizmin lokal dhe ndërkombëtar, duke i dhënë një impuls të ri ekonomisë së qytetit.

Me një program të pasur aktivitetesh, nga parada e makinave klasike deri te koncertet e muzikës “Jazz”, Festivali “Retro” premton të jetë një ngjarje e paharrueshme për të gjithë pjesëmarrësit. Qyteti i Shkodrës, me historinë dhe kulturën e tij të pasur, do të shndërrohet në një skenë magjike, ku e kaluara dhe e tashmja bashkohen për të krijuar një përvojë unike dhe të veçantë.

Ndërsa Shkodra përgatitet për këtë festë të madhe, entuziazmi rritet dhe qyteti pulson me pritshmëri. Kjo e shtunë do të jetë vërtet magjike, duke sjellë gëzim dhe hare për të gjithë ata që do të jenë pjesë e kësaj ngjarjeje të veçantë./UBTNews/

 

 

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

‘Festa e Grurit’ në Pojan të Fierit: Bashkimi i bujqësisë dhe kulturës

Publikuar

nga

Në Pojan të Fierit, një fshat i vogël i ngulitur thellë në bukurinë e maleve shqiptare, “Festa e Grurit” është shndërruar në një ngjarje të pazëvendësueshme, një shenjë e qartë e bashkimit të kulturës bujqësore dhe trashëgimisë së vjetër kulturore. Çdo vit, ky fshat i vogël ngrihet në festë për të nderuar korrjen e grurit, një nga momentet më të rëndësishme të vitit për fermerët vendas.

Dita e Grurit mbledh me vete qindra banorë të zonës, si dhe personalitete të larta shtetërore si Presidenti Bajram Begaj dhe ministrat e qeverisë, duke treguar rëndësinë që i jepet kësaj ngjarje në skenën kombëtare. Kjo festë nuk është vetëm një shfaqje bujqësore; ajo është një shfaqje e kulturës dhe identitetit kombëtar shqiptar, shkruan Agjencia Telegrafike Shqiptare.

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, në bashkëpunim me komunitetin vendas, ka krijuar një ambiente ku prodhimet vendase, përfshirë bukën e re dhe produkte “Made in Albania”, janë në qendër të vëmendjes. Politikat dhe inicativat e tyre për të mbështetur fermerët dhe njësitë agropërpunuese tregojnë një angazhim të vërtetë në zhvillimin dhe promovimin e bujqësisë së qëndrueshme në rajon.

Në këtë festë të bukur, bashkohen tradita e prodhimit të grurit me manifestimin e mekanizmave bujqësore, duke shtuar një përzierje harmonike të folklorit lokal, këngëve tradicionale, valleve dhe veshjeve autentike. Trashëgimia kulturore dhe gastronomike zënë një vend të rëndësishëm në këtë ngjarje, duke e bërë atë jo vetëm një festë bujqësore, por edhe një festë për të gjithë ata që e duan kulturën dhe traditën e vendit.

Pojani i Fierit, nëpërmjet “Festës së Grurit”, ka arritur të lidhë brezat dhe të ruajë trashëgiminë e tij në një mënyrë të gjallë dhe frymëzuese për të ardhmen. Ky fshat shqiptar jo vetëm që shquhet për bukurinë natyrore dhe gjelbërimin e tij, por tani edhe për ngjarjen e tij të madhe vjetore, ku tradita dhe moderniteti bashkohen në një përvojë të padëgjuar./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Muzeu Historik i Shkodrës: Rikthimi i traditave me projektin ‘Të çelen arkapijat’

Publikuar

nga

Muzeu Historik i Shkodrës ka nisur një udhëtim të ri në projektin “Të çelen arkapijat”, duke rikthyer në vëmendje objekte të rëndësishme të trashëgimisë kulturore. Në qendër të qytetit, ky monument i shekullit XIX, i rikonceptuar si Muzeu Popullor në 1947 dhe më pas i plotësuar në 1949, është një vlerë e jashtëzakonshme e Shkodrës.

Pjesë e tij janë koleksionet e kuvendeve historike dhe artefakteve nga familjet shkodrane, të cilat tani shërbejnë si dritare në historinë dhe kulturën e qytetit.

Në vitin 1996, Muzeu u transferua në shtëpinë e njohur “Oso Kuka”, ku vazhdon të mbajë zemrën e tij kulturore me seksione të dedikuara për etnografi, arkeologji, art pamor dhe një bibliotekë të pasur. Si një bastion i trashëgimisë lokale, Muzeu Historik bashkohet me rrjetin e institucioneve kulturore të Bashkisë Shkodër, shkruan Agjencia Telegrafike Shqiptare.

Projekti “Të çelen arkapijat” synon të rikthejë një traditë të vjetër, duke zbukuruar portat e qytetit me artefakte që ndihmonin në lidhjen e komunitetit dhe tregimin e historisë së vjetër. Nëpërmjet kësaj iniciative, muzeu dëshiron të rikthejë lidhjet shoqërore dhe të promovojë trashëgiminë e pasur kulturore që ka formuar identitetin e Shkodrës nëpër shekuj./UBTNews/

 

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara