Sport

“Unë jam një torturues i racistëve”: Vinicius Jr mbi abuzuesit e burgosur për racizëm në futboll

Publikuar

Sulmuesi i Real Madridit, Vinicius Jr, ka bërë një deklaratë të fortë pas dënimit të tre tifozëve të Valencias me tetë muaj burg për abuzim racist ndaj tij gjatë një ndeshjeje në La Liga më 21 maj 2023. Ai u shpreh se është një “torturues i racistëve”, duke e theksuar këtë vendim si një pikë kthese në luftën kundër racizmit në futboll.

Incidenti dhe dënimi

Gjatë ndeshjes në stadiumin Mestalla të Valencias, tifozët drejtuan thirrje raciste ndaj Vinicius Jr. Këta tifozë u shpallën fajtorë për një “krim kundër integritetit moral” me “rrethanë rënduese të diskriminimit për motive raciste”. Dënimi fillestar prej 12 muajsh u reduktua me një të tretën pas një marrëveshjeje në fazën hetimore. Përveç dënimit me burg, tifozëve iu ndalua hyrja në çdo stadium futbolli të La Liga dhe të Federatës Spanjolle të Futbollit (RFEF) për një periudhë prej tre vjetësh, më vonë reduktuar në dy vjet.

Reagimet dhe mesazhi i Vinicius Jr

Vinicius Jr postoi në platformën X (ish Twitter) se ky dënim historik nuk është vetëm për të, por për të gjithë zezakët. Ai paralajmëroi racistët e tjerë të kenë frikë dhe të fshihen në hije, duke shtuar se ai do të jetë gjithmonë aty për të mbledhur drejtësi.

Përkrahja institucionale

La Liga, Real Madridi dhe Federata Spanjolle e Futbollit luajtën një rol kyç në çuarjen e çështjes në gjykatë. Presidenti i La Ligës, Javier Tebas, e quajti këtë vendim një fitore të madhe në luftën kundër racizmit në Spanjë dhe një mesazh të qartë për abuzuesit e mundshëm. Ai theksoi nevojën për të përshpejtuar procedurat ligjore për raste të tilla dhe për të fuqizuar La Ligën me kompetenca sanksionuese më të mëdha.

Reagimet nga bota e futbollit

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, e përshëndeti dënimin si një “hap pozitiv” dhe e vlerësoi veprimin e vendosur kundër racizmit në futboll. Në një postim në Instagram Story, ai theksoi se njerëzit që sillen në mënyrë raciste nuk janë të mirëpritur në komunitetin e futbollit dhe duhet të përjashtohen.

Angazhimi për të ardhmen

Real Madrid konfirmoi angazhimin e tyre për të mbrojtur vlerat e klubit dhe për të çrrënjosur çdo sjellje raciste në botën e futbollit dhe sportit. Kjo ngjarje dhe reagimet ndaj saj theksojnë përpjekjet e vazhdueshme për të luftuar racizmin dhe për të promovuar një ambient të drejtë dhe të barabartë në sport./UBTNews/

Sport

Përfundon pjesa e parë, Sllovakia në epërsi ndaj Ukrainës

Publikuar

nga

Ka përfunduar pjesa e parë në ndeshjen mes Sllovakisë dhe Ukrainës në Euro 2024. Vetëm një gol u realizua brenda 45 minutave të para.

Për 1:0 shënoi Schranz në minutën e 17-të. Ai shënoi me kokë për t’ia dhënë epërsinë Sllovakisë pas një asisti nga Haraslin.

Kujtojmë që Sllovakia momentalisht ka gjashtë pikë (në rast se fiton), ndërkaq Ukraina zero pikë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Arbër Hoxha: Spanja është e jashtëzakonshme, por ne synojmë kualifikimin

Publikuar

nga

Kombëtarja shqiptare ka nisur përgatitjet intensive në SportCentrum Kaiserau për ndeshjen vendimtare në grupin B të Kampionatit Europian kundër Spanjës. Sulmuesi i Kombëtares, Arbër Hoxha, doli sot në një konferencë për shtyp nga kampi bazë i kuqezinjve në Kaiserau, Kamen, ku theksoi gatishmërinë e tij dhe të ekipit për të dhënë maksimumin në këtë përballje të rëndësishme.

Hoxha u shpreh se gjithmonë është i gatshëm të japë maksimumin për Kombëtaren. “Në ndeshjen e dytë bëmë më mirë se në ndeshjen e parë. Me Kroacinë shënuam gol, pastaj pësuam dy, por nuk u dorëzuam dhe barazuam. E kemi harruar ndeshjen me Kroacinë dhe jemi të fokusuar vetëm te Spanja. Besoj që do të arrijmë fitoren,” tha ai.

Kur u pyet për Spanjën, Hoxha e vlerësoi ekipin kundërshtar si një skuadër të jashtëzakonshme. “Spanja ka një skuadër të shkëlqyer, bëri një ndeshje të shkëlqyer me Italinë. Ne duhet të kemi një qasje të mirë në ndeshjen e radhës dhe të tentojmë fitoren. Na duhet vetëm fitorja për të kaluar më tej,” u shpreh Hoxha.

Duke iu referuar mundësisë së fitores kundër Spanjës, Hoxha deklaroi: “Duke marrë parasysh se kemi luajtur shumë mirë në ndeshjen e fundit me Kroacinë, besoj do të futemi në fushë për të fituar, sepse vetëm ai rezultat na kualifikon.”

Hoxha theksoi rëndësinë e mbështetjes së tifozëve, duke përmendur se “Tifozët në stadium janë një shtysë e madhe dhe secili lojtar kishte motiv shtesë. Synimi ishte të ndihmoja shokët e ekipit. Arritëm të shënonim golin e dytë dhe patëm mundësi të shënonim edhe të tretin.”

Duke folur për përgatitjet ndaj Spanjës, ai tha: “Duhet të futemi në fushë dhe të japim 100% maksimumin. Spanja është një ekip që luan me topin dhe e posedon shumë mirë. Ne duhet të jemi të kujdesshëm dhe të shfrytëzojmë rastet që do të krijojmë. Nga ndeshja në ndeshje ne jemi paraqitur më mirë.”

Në fund, Hoxha u shpreh optimist për të ardhmen e tij në Kombëtare dhe te Dinamo Zagreb. “Në janar jam transferuar te Dinamo dhe kam pasur progres nga dita në ditë. Në mars erdha në Kombëtare dhe për mua ishte një ndjenjë e jashtëzakonshme. Europiani është qershia mbi tortë. Aktualisht jam i fokusuar te Dinamo dhe në Kombëtare. Dua të vazhdojë kështu,” përfundoi ai.

Hoxha dhe Kombëtarja shqiptare janë të vendosur të japin maksimumin e tyre në ndeshjen e ardhshme për të siguruar kualifikimin në fazën tjetër të Kampionatit Europian./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Shqipëria, 22% gjasa të kalojë ‘Grupin e Vdekjes’

Publikuar

nga

Në Euro 2024, Shqipëria vazhdon të mbajë shpresat për t’u kualifikuar në raundin e eliminimit, megjithëse situata është e vështirë. Aktualisht, kuqezinjtë ndodhen në vendin e tretë të grupit, me një pikë, para ndeshjes së tyre të fundit kundër Spanjës. Spanja ka siguruar kualifikimin me fitoren e saj ndaj Italisë dhe pritet të luajë me lojtarë rezervë kundër Shqipërisë.

Sipas projeksioneve të Euro 2024, Shqipëria ka një mundësi prejpër të kaluar fazën e grupeve. Kjo mundësi rritet për shkak të mundësisë së një ekipi të zëvendësuar të Spanjës. Në grupin tjetër, Hungaria dhe Gjeorgjia kanë më pak shanse, me vetëm 19% dhe 17% për t’u kualifikuar, përkatësisht.

Shpresat e Shqipërisë për të shkuar më tej janë ende të gjalla, dhe shpresojmë që ata të japin një performancë të fortë për të arritur objektivin e tyre në këtë turne futbolli prestigjioz./UBTNews/

 

Vazhdo të lexosh

Sport

​”Nuk ka kuptim që ai të luajë”, Spalletti humbet durimin me Jorginhon

Publikuar

nga

Trajneri i Italisë, Luciano Spalletti, shpërtheu me zhgënjim te Jorginho gjatë pjesës së parë të humbjes në Euro 2024 ndaj Spanjës, duke sugjeruar se nuk kishte kuptim që ai të luante.

“Azzurrit” nuk arritën të impresiononin në ndeshjen e tyre të dytë në Grupin B të Kampionatit Evropian, duke humbur Spanja e Luis de la Fuente në një humbje 1:0 pas një autogol të pafat nga Riccardo Calafiori në minutën e 55’.

Humbja e lë Italinë me tre pikë në grup, duke ushtruar presion për ndeshjen e fundit kundër Kroacisë të hënën javën e ardhshme. Një barazim kundër ekipit të Zlatko Dalic duhet të jetë i mjaftueshëm për ta çuar ekipin në raundin e 16-të.

Spallettin gjatë ndeshjes së Italisë në Euro 2024 me Spanjën dhe një moment kyç i zhgënjimit u kap gjatë pjesës së parë, kur ai shpërtheu me zemërim ndaj Jorginhos, duke thënë: “Ai duhet të vijë dhe ta bëjë atë të ndodhë, përndryshe nuk ka kuptim që ai të luajë”.

Trajneri i “Azzurrit” e largoi mesfushorin 32-vjeçar pas pjesës së parë dhe e zëvendësoi atë me Bryan Cristante të Romës, një zëvendësim që nuk çoi në ndonjë përmirësim./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara