Teknologji

UBT ricertifikohet për cilësi sipas standardit ndërkombëtar ISO 9001

Publikuar

UBT është institucioni i parë dhe i vetëm që i plotëson standardet ndërkombëtare për mënaxhimin e cilësisë i certifikuar nga ISO 9001: 2015, certifikim ky që specifikon termat dhe përkufizimet që zbatohen për të gjitha standardet e menaxhimit të cilësisë dhe sistemit të menaxhimit të cilësisë, të zhvilluara nga ISO/TC 176, e që institucionet apo organizatat e përdorin standardin për të dëshmuar se plotësojnë kushtet dhe kriteret e kërkuara lidhur me menaxhimin e cilësisë.

Gjatë kësaj kohë, UBT i ka përmbushur të gjitha kriteret e standardit ISO 9001: 2015, pas një auditimi të suksesshëm dhe raportit pozitiv të lëshuar nga zyrtarët e “The International Certification Network” dhe “Quality Austria”.

UBT ka të themeluar Zyrën për Sigurimin e Cilësisë dhe Performancës, zyrë kjo që përcakton funksionet e të gjithë stafit në procesin e sigurimit të cilësisë dhe performancës, si dhe harton një plan vjetor të zhvillimit, i cili parashikon indikatorët dhe kriteret për sigurimin e cilësisë.

Ekspertët ndërkombëtarë kanë vlerësuar lartë UBT-në për nivelin e menaxhimit të cilësisë, kështu duke e cilësuar UBT-në, si institucion me kulturë të fortë, me përkushtim të lartë ndaj nevojave të studentëve me një qasje etike për mënyrën në të cilën funksionon institucioni.

UBT është lider në implementimin e standardeve ndërkombëtare dhe evropiane për cilësi, dëshmuar dhe vlerësuar nga The European Foundation for Quality Management (EFQM) me Çmimin e Ekselencës me Pesë Yje.

Lajmet

Tregtia elektronike me rritje të vazhdueshme

Publikuar

nga

Përderisa industria e tregtisë elektronike përballet me shumë sfida që kanë të bëjnë me shërbimin ndaj klientit, shitjet dhe klimën ligjore, ajo përbënë një industri gjithnjë në rritje në Kosovë me shumë potencial për t’u bërë normalja e re e shitjeve. Kjo u tha gjatë diskutimit në tryezën e rrumbullakët mbi tendencat e tregtisë elektronike në Kosovë nga shpërthimi i COVID19 e më tej dhe gatishmërinë e bizneseve për shitjet në tremujorin e katërt të organizuar nga Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë.

Në hapje të diskutimit, Valon Canhasi nga kompania Hallakate tha se tregtia elektronike është e ardhmja, duke shtuar se blerja në internet ngadalë po bëhet normale e re me shitjet në internet që dyfishohen shumë shpejt. Sipas Canhasit, tregtia elektronike ka lulëzuar vitet e fundit në Kosovë dhe ka krijuar konkurrencë të shëndoshë në industrinë e cila po rritet vazhdimisht.

Mërgim Cahani nga Gjirafa50 u pajtua se COVID19 ka prekur shumicën e bizneseve, por që bizneset janë përpjekur të përshtaten megjithatë me situatën e vështirë. Ai shtoi se burimet duheshin shtrirë mjaft gjatë pandemisë, megjithatë është diçka që mund të kapërcehet. Në lidhje me shitjet e tremujorit të katërt, Cahani deklaroi se përgatitja për këto shitje është tepër e ndërlikuar, veçanërisht gjatë të Premtes së Zezë. Ka sfida të tilla si rritja e konsiderueshme e kërkesës e shoqëruar me stokun dhe disponueshmërinë e fuqisë punëtore, kjo si dhe problemet e përpunimit të transaksioneve për shkak të kërkesës së lartë janë sfida për të cilat një biznes nuk mund të përgatitet paraprakisht.

Genta Brestovci nga EBAA deklaroi se EBAA nuk u përball me shqetësimet e rritura gjatë pandemisë COVID19 për shkak të bashkëpunimit të tyre me ELKOS i cili u mundësoi atyre të vazhdojnë biznesin pothuajse normalisht. Tendencat e vërejtura gjatë pandemisë kanë qenë rritja e pagesave me kartë dhe tendencat e blerjes të cilat kaluan nga luksi në nevoja të tilla si ushqimi dhe produktet e higjienës, tha Brestovci.

Ideal Shala nga kompania Egjeta ngriti se kishte shumë sfida gjatë pandemisë COVID19 kur ishte fjala për tregtinë elektronike dhe shitjet në internet, veçanërisht duke qenë një kompani e re në industri. Ai tha se suksesi nuk është i menjëhershëm në tregtinë elektronike pasi një nga sfidat më të mëdha me të cilat përballen bizneset është mungesa e likuiditetit. Një problem tjetër i cili është vënë në dukje është hezitimi i importuesve dhe shitësve me pakicë për të bashkëpunuar me tregtinë elektronike pasi shihet si një rrezik i madh, i shtuar nga pandemia COVID19.

Avokati Urim Vokshi ndau pikëpamjet e tij nga aspekti ligjor mbi klimën ligjore që rregullon tregtinë elektronike në Kosovë. Ai ngriti shqetësimin e tij mbi përplasjen e legjislacionit që rrethon tregtinë elektronike dhe mospërputhjen e legjislacioneve të ndryshme në industri. Ai deklaroi se ligjet dhe legjislacionet vijnë nga nevojat e qytetarëve, dhe megjithëse ka ligje për tregtinë elektronike, sfidat e lartpërmendura e bëjnë të vështirë për bizneset t’i zbatojnë ato. Ai vazhdoi duke thënë se është thelbësore që ligjet për tregtinë elektronike të mbrojnë klientët nga praktikat mashtruese të biznesit dhe anasjelltas.

Vazhdo të lexosh

Bota

Google dhe Apple tërheqin aplikacionin në përkrahje të Navalnyt, pas kërkesës së Rusisë

Publikuar

nga

Google dhe Apple kanë hequr aplikacionin taktik të votimit të kritikut të Kremlinit, Alexei Navalny, nga platformat e tyre, pasi Rusia akuzoi firmat e teknologjisë amerikane për ndërhyrje në punët e saj të brendshme.

Rusia shkon në votime sot, për të zgjedhur një parlament të ri në një votim tre-ditor, që partia në pushtet, Rusia e Bashkuar, pritet të fitojë pavarësisht rënies së vlerësimeve pas goditjes më të madhe ndaj kritikëve të Kremlinit në vite.

Aleatët e Navalny, kundërshtari më i ashpër i presidentit Vladimir Putin, planifikuan të përdorin aplikacionin celular për të organizuar një fushatë taktike votimi për t’i dhënë një goditje Rusisë së Bashkuar.

Rusia kërkoi këtë muaj që Apple dhe Google të heqin aplikacionin nga dyqanet e tyre, duke thënë se një refuzim për ta bërë këtë do të trajtohej si ndërhyrje në zgjedhjet e saj parlamentare.

Apple dhe Google nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave, raporton YahooNews, transmeton Klankosova.tv.

Ivan Zhdanov, një aleat i Navalny me bazë jashtë vendit, tha se heqja ishte censurë politike.

Aplikacioni tani nuk është i qasshëm në Rusi, megjithatë vazhdon të funksionojë jashtë territorit të Rusisë.

Ky veprim po kritikohet nga përdoruesit dy gjigantëve teknologjik.

Vazhdo të lexosh

Automobilizëm elektrikë

​A do të jetë kabrioleti i ri i Mercedesit elektrik?

Publikuar

nga

Mercedes i pëlqen ideja e prodhimit të një kabrioleti plotësisht elektrik, por pranon se krijimi i një makine të tillë nuk do të jetë e lehtë.

Gjatë një interviste të fundit me Top Gear, shefi operativ i Mercedes, Marcus Schaefer shprehu interes për modelin e konvertueshëm elektrik, por nuk dha asnjë indikacion se në çfarë forme mund të mbërrinte ose kur mund të mbërrinte.

“Nuk është aq e lehtë të ndërtosh një kabriolet elektrik të bukur,” filloi Schaefer.

“Dhe ne duhet të pranojmë se kërkesa për kamionë dhe kabriolet është në rënie. Kina nuk është një treg i konvertueshëm dhe ka më pak klientë në Evropë sesa disa vjet më parë. Por unë mendoj se është një produkt shumë tërheqës dhe një produkt emocional që ndërton një markë “.

“Ne duhet të vendosim kufij në të menduarit dhe të krijojmë një EV në formën e një roadster,” shtoi ai.

“Kur mendoni për AMG dhe shndërrimin e AMG në një markë elektrike, ne patjetër që do të mendojmë edhe për konvertibilin.”

Mercedes-AMG EV e konvertueshme mund të marrë shumë forma. Për shembull, mund të pozicionohet si një rival i Tesla Roadster-it të ardhshëm ose mund të jetë një GT luksoz më shumë si një kabrioletë e S-Class.

Mund të jetë edhe një makinë e vogël sportive e ngjashme në madhësi me SLC. Çfarëdo që të jetë, me siguri do të jetë e shpejtë.

Vitet e fundit, Mercedes ka prezantuar një kabriolet elektrik veçanërisht tërheqës, Vision Mercedes-Maibach 6 Cabriolet me 750 kuaj fuqi dhe u krijua me një gamë prej mbi 500 km kur u prezantua në 2017.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Mijëra protestues kundër Bitcoinit në El Salvador

Publikuar

nga

Mijëra protestues dolën rrugëve të El Salvadorit të frustruar pas legalizimit të Bitcoinit si monedhë zyrtare e shitjes.

Presidenti Nayib Bukele thotë se kriptomonedha do të ndihmojë salvadorianët që punojnë jashtë vendit për të dërguar para në shtëpi. Por protestuesit frikësohen se kjo do të sjellë jostabilitet dhe inflacion në këtë vend.

Madje disa nga protestuesit i vunë flakën makinës së prodhimit të kriptovalutave, derisa të tjerët mbanin pankarta në duar me mbishkrimin “Diktatori Bukele”.

Javën e kaluar El Salvador u bë vendi i parë që e ka bërë monedhën virtuale si mjet ligjor i shitjes.

Protestuesit të mbledhur në kryeqytetin San Salvador në 200-vjetorin e pavarësisë së vendit, mbanin pankarta ku shkruhej “Jo bitcoin” dhe “Respekto kushtetutën”./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara