Kronika e zezë

U godit me grusht në kokë, vdiq 50-vjeçari në Ferizaj

Publikuar

Një person ka vdekur në Ferizaj pas një përleshje fizike që kishte me një tjetër person në parkingun e një pompe të derivateve.

Policia njofton se i dyshuari e kishte goditur me grusht në kokë viktimën, dhe ky i fundit kishte rënë me kokë në asfalt. 50-vjeçari ishte dërguar për trajtim në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, ku edhe kishte ndërruar jetë.

“Rreth orës 15:30, policia ka marrë informatën për një rast lëndim i rëndë trupor si pasojë e përleshjes mes dy personave i cili kishte ndodhur në parkingun e një pompe të derivateve në fshatin Bibaj. Për motive ende të panjohura i dyshuari ka goditur me grusht në kokë viktimën (m/Kosovar 50 vjeçar)i cili ka ra me kokë në asfalt dhe nga ana e të dyshuarit është dërguar në ambulancë dhe i njëjti –i dyshuari është larguar në drejtim të panjohur. Viktima,pas marrjes së ndihmës së parë është dërguar për në QKUK-Prishtinë ku rreth orës 00:45 nga ana e mjekut jemi njoftuar se viktima kishte ndërruar jetë”, thuhet në njoftim.

Me urdhër të Prokurorit të Shtetit, trupi i viktimës është dërguar për obduksion në IML. Hetuesit policorë janë duke punuar intensivisht për arrestimin e personit të dyshuar, i cili është i njohur për policinë./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Arrestohet një 20-vjeçar, dyshohet për vjedhje

Publikuar

nga

Policia e Kosovës ka arrestuar një 20-vjeçar në fshatin Peran të Podujevës, i dyshuar për vjedhje.

Sipas njoftimit të PK-së, Gjykata Themelore në Podujevë kishte nxjerrë urdhëresë për kapjen e tij, pasi që i njëjti ishte dënuar me një vit e gjashtë muaj burgim, për veprën penale vjedhje e rëndë.

I dyshuari është dërguar në vuajtje të dënimit./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

​Arrest shtëpiak për të miturin që goditi me thikë një person

Publikuar

nga

Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar masën e arrestit shtëpiak ndaj të miturit L.K., për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprën penale ‘lëndimi i lehtë trupor‘.

Gjykata nëpërmejt një komunikate thotë se me rastin e caktimit të arrestit shtëpiak ndaj të miturit L.K., ka vlerësuar se ekzistojnë arsyet ligjore për caktimin e kësaj mase, dhe nga provat e mbledhura deri në këtë fazë, rrjedh dyshimi i bazuar se më 22 shkurt, në Prizren në afërsi të shkollës, fillimisht fjaloset me të miturin – të dëmtuarin, dhe pastaj i mituri L.K., e godet me thikë në krah të dëmtuarin, duke i shkaktuar lëndime të lehta trupore.

“Kurse, a do të argumentohen këto fakte do të vlerësohet në fazat e mëtejme të procedurës penale. Gjyqtarja e procedurës – Kymete Kicaj, ka refuzuar kërkesën e prokurorit të shtetit për caktimin e masës së paraburgimit, dhe ndaj të miturit ka caktuar masën e arrestit shtëpiak, në kohëzgjatje prej tridhjetë (30) ditësh, e cila do ti llogaritet prej kohës së arrestimit datë 24.02.2021 do të zgjasë gjer më datën 25.03.2021 (përjashtimisht të miturit L.K., i lejohet që të largohet nga shtëpia për të ndjekur procesin mësimor, kurse mbikëqyrjen e kësaj mase do të bënë Policia e Kosovës). Gjyqtarja për të mitur vlerëson se caktimi i paraburgimit për të miturin L.K., në rastin konkret është masë shumë e rëndë, ngase i mituri është i moshës së ri dhe hynë në kategorinë e të miturve të ri dhe caktimi i paraburgimit do të ishte jofunksional duke pasur parasysh edhe faktin që i mituri është nxënës i cili duhet ti ndjek mësimet në shkollën e mesme. Prandaj është vlerësim i gjyqtares për të mitur se në rastin konkret me masën e arrestit shtëpiak do të arrihet mjaftueshëm prezenca e të mituri në procedurën përgatitore duke ia mundësuar edhe vijimin e rregullt në shkollë për të ndikuar pozitivisht në karakterin dhe personalitetin e të miturit”, thuhet në komunikatë.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Policia kërkon bashkëpunimin e qytetarëve për arrestimin e Kushtrim Bojajt

Publikuar

nga

Policia e Kosovës – Drejtoria Rajonale në Pejë ka kërkuar ndihmën e qytetarëve për arrestimin e Kushtrim Bojajt nga Klina, i dyshuar për vjedhje.

Policia e Kosovës kërkon nga qytetarët e Kosovës që kushdo që ka informacion për vendndodhjen e personit të dyshuar në foton e bashkangjitur, të lajmërojë Policinë e Kosovës apo të lajmërohet në stacionin më të afërt policor.

“Në kuadër të Drejtorisë Rajonale të Policisë në Pejë, gjatë javës që po lëmë pas ka realizuar nëntë urdhëresa të Gjykatës dhe të dyshuarit janë dërguar në vuajtje të dënimit. Falë bashkëpunimit me qytetarët kemi arritur të realizojmë urdhëresat e lartcekura më lartë, andaj presim që edhe në të ardhmen një bashkëpunim i tillë të vazhdojë”, thuhet në njoftim./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Vdiq 20-vjeçarja që ishte e lënduar në shpërthimin në Ferizaj

Publikuar

nga

Fatime Haxhidema, 20-vjeçare nga komuna e Ferizajt, ka vdekur si pasojë e lëndimeve të marra nga shpërthimi i bombolës së gazit në një restorant në Ferizaj, muajin e kaluar.

Lajmin e ka konfirmuar për UBTNews, zëdhënësi i komunës së Ferizajt, Albion Sherifi.

E ndjera më 7 janar ishte nisur për trajtim të mëtutjeshëm në Turqi, ku edhe ndërroi jetë.

Komuna e Ferizajt i ka shprehur ngushëllime familjes Haxhidema.

“Me dhembje të thellë, sot, mora lajmin për ndarjen nga jeta të bashkëqytetares sonë, Fatime Haxhidema, e cila ishte e lënduar nga shpërthimi i fillimvitit në njërin nga restaurantet e Ferizajt dhe po trajtohej në shërbimin e specializuar mjekësor në Turqi. Sot, jemi të gjithë të lënduar, të gjithë me familjen e të ndjerës. Ferizaj, humbi një bashkëqytetare, familja më të shtrenjtën familjare e shoqëria e saj, një mike të çmuar. Lutemi që shpirti i saj të prehet në paqen e pafundme. Ngushëllime të sinqerta, familjes, miqve e të njohurve të të ndjerës”, thuhet në njoftim.

Nga ky shpërthim që ka ndodhur në janar të vitit 2021, mbetën dhjetëra persona të lënduar./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara