Kronika e zezë

Theri me thikë taksistin dhe i mori para, një muaj paraburgim për të dyshuarin

Publikuar

Gjykata Themelore në Prizren i ka caktuar një muaj paraburgim të pandehurit V.K, për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprën penale grabitje.

Gjykata me rastin e caktimit të paraburgimit ndaj të pandehurit V.K., ka vlerësuar se ekzistojnë arsyet ligjore për caktimin e masës së paraburgimit, dhe nga provat e mbledhura deri në këtë fazë, rrjedh dyshimi i bazuar se më datë 29 janar i pandehuri V.K., me një të mitur marrin një taksi, pronë e të dëmtuarit N.H., të cilin edhe e kanë sulmuar me thikë.

“Pranë karriges së shoferit është ulur i pandehuri V.K., ndërsa mbrapa ka qenë i ulur i miturit A.Q., dhe nga shoferi i taxit – i dëmtuari kërkojnë që ti dërgon deri në fshatin Shirokë, dhe me të arritur në fshat i pandehuri V.K., nxjerrë thikën i ’a vendos në gjoks të dëmtuarit dhe i thotë që të vazhdojë për në fshatin Mushtisht, dhe me të arritur në afërsi, i pandehuri V.K., e urdhëron të kthehen majtas dhe të shkojnë në një arë të këtij fshati, dhe me thikë e shpon në gjoks të dëmtuarin N.H., e pastaj me dhunë ia merr 82 euro dhe dy telefona personale me sim- kartela dhe së bashku me të miturin ikin në drejtim të panjohur, ndërsa të dëmtuarit i shkaktojnë lëndime trupore. Kurse a do të argumentohen këto fakte do të vlerësohet në fazat e mëtejme të procedurës penale. Gjyqtarja e procedurës – Raima Elezi, kërkesën e prokurorit të shtetit për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit e ka aprovuar si të bazuar konform dispozitave të KPPRK-së dhe të njëjtit i është caktuar masa e paraburgimit në kohëzgjatje prej tridhjetë (30) ditësh, ashtu që kjo masë të pandehurit do ti llogaritet prej datës 18.02.2021 deri me datën 17.03.2021. Gjykata, konsideron se ekzistojnë arsyet ligjore për caktimin e paraburgimit, meqenëse i pandehuri V.K., nga dita kritike e deri në arrestimin e tij nga organet e ndjekjes i pandehuri ka qenë në arrati, andaj këto rrethana shtojnë dyshimin se i pandehuri mund të fshihet apo të ipet në arrati me qëllim të shmangies nga përgjegjësia penale, me çka do të pamundësojë zhvillimin e rregullt të kësaj procedure penale hetimore”, thuhet në komunikatë./UBTNews

Kronika e zezë

​Organizoi lojëra fati, një muaj paraburgim

Publikuar

nga

Gjykata Themelore në Gjilan ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Gjilanit, duke i caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditë të pandehurit B. R, pasi dyshohet se ka kryer veprat penale “organizimi i skemave piramidale dhe bixhozit të paligjshëm” dhe “mashtrimi”.

Sipas gjykatës, ekziston dyshimi i bazuar se i pandehuri nga përfitimi i kundërligjshëm pasuror për vete ose për tjetrin i ka shkaktuar dëm ekonomisë së vendit.

“Nuk ka përfillur një ligj të autoritetit vendor dhe pa të drejtë ka organizuar, mundësuar apo ndihmuar veprimtarinë e kundërligjshme, aq më tepër kur kemi parasysh se i njëjti është zyrtar policor dhe është i vetëdijshëm se çdo lloj organizimi i lojërave të fatit është i kundërligjshëm. Me këto veprime, i pandehuri B. R., vepra të sanksionuara me Kodin Penal të Republikës së Kosovës (KPRK). Gjyqtari i procedurës paraprake në Departamentin e Përgjithshëm, pas mbajtjes së seancës dëgjimore, me qëllim të sigurimit të kushteve sa më normale për zhvillimin e procedurës penale ka caktuar masën e paraburgimit, duke konsideruar se po që i njëjti gjendet në liri do të fsheh, asgjësoj apo ndikoj në dëshmitarët”, thuhet në njoftim.

Palët kanë të drejtën e ankesës ndaj këtij vendimi në Gjykatën e Apelit.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Gjendet pa shenja jete një person në Pejë

Publikuar

nga

Një zyrtar policor është gjetur pa shenja jete dje pasdite në Pejë.

Në vendin e ngjarjes kanë dalë të gjitha njësitë përkatëse, si dhe mjekësia ligjore të cilët kanë marrë trupin e pajetë për ta dërguar në IML për Obduksion. Rasti është duke u hetuar./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Zhduket një vajzë në Pejë

Publikuar

nga

Në fshatin Vitomiricë të Pejës është zhdukur një vajzë. Policia e Kosovës njofton se rasti është raportuar në Polici nga e ëma e saj.

“Ankuesja femër kosovare ka raportuar se vajza e saj është larguar nga shtëpia nga data 26 shkurt dhe ende nuk është kthyer. Rasti është duke u hetuar”, thuhet tutje në njoftimin e PK-së./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Gjendet i vdekur një person në Istog, policia jep detaje

Publikuar

nga

Mbrëmjen e së dielës është gjetur pa shenja jete një person në fshatin Studenicë të Istogut.

Policia e Kosovës njofton se në vendin e ngjarjes është konfiskuar një pistoletë.

“Në vendin e ngjarjes është gjetur dhe konfiskuar një pistoletë. Me vendim të prokurorit, trupi i pajetë i viktimës është dërguar në IML, për obduksion”, thuhet në njoftim./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara