Kulturë, Lifestyle

TIME publikon listën e 100 njerëzve më me ndikim në botë

Figura të njohura publike nga të gjitha sferat.

Publikuar

Prestigjiozja ‘TIME’ ka zbuluar ‘TIME100 2023’, listën e saj vjetore të 100 njerëzve më me ndikim në botë. Numri ka 4 kopertina në mbarë botën, ku secila nxjerr në pah një nga lista e ‘TIME100’: aktoren Jennifer Coolidge, artistin Doja Cat, CEO e kompanisë Walt Disney Bob Iger dhe aktorin Michael B. Jordan.

‘TIME100’ përmban 16 liderë të klimës, një numër rekord për listën, duke përfshirë Anthony Albanese, Gustavo Petro, Catherine Coleman Flowers, Elizabeth Maruma Mrema, Robin Zeng dhe më shumë.

Artistët në listën e këtij viti përfshijnë: Jennifer Coolidge, Michael B. Jordan, Austin Butler, Zoe Saldaña, Angela Bassett, Aubrey Plaza, Colin Farrell, Drew Barrymore, Jerrod Carmichael, Ali Wong, Salma Hayek Pinault, Nathan Fielder dhe më shumë.

Atletët në listën e këtij viti përfshijnë: Patrick Mahomes II, Lionel Messi, Brittney Griner, Iga Swiatek, Kylian Mbappé dhe Mikaela Shiffrin.

Gazetarët në listën e këtij viti përfshijnë: Evan Gershkovich, Elaheh Mohammadi, Niloofar Hamedi, Imara Jones dhe të tjerë.

Lista e këtij viti përfshin 50 gra, si Jennifer Coolidge, Beyoncé, Laurene Powell Jobs, Karen Lynch, Doja Cat, Lea Michele, Kate Orff, Colleen Hoover, Brittney Griner, Oleksandra Matviichuk, Cindy McCain, Sarah Kate Ellis, Angela Bassett, etj.

Lista përmban presidentin e SHBA, Joe Biden dhe figura të tjera politike amerikane, duke përfshirë Hakeem Jeffries, Mitch McConnell, Janet Yellen, Samuel Alito dhe më shumë.

Emra të tjerë të shquar përfshijnë Nicole Kidman, Justin Trudeau, Tina Turner, Penelope Cruz, Tom Hiddleston, Mila Kunis, Taika Waititi, Jamie Lee Curtis, Venus Williams, Tiffany Haddish, Sue Bird, Yo-Yo Ma, Peyton Manning, Cate Blanchett etj.

Joe Biden është në listë për herë të 6-të, më shumë se çdo person tjetër në listë këtë vit. Përsëritjet e tjera përfshijnë: Elon Musk (5), Janet Yellen (4), Lionel Messi (3), Beyoncé (3), Luiz Inácio Lula da Silva (3), Mitch McConnell (3).

Iga Swiatek, 21 vjeç, është personi më i ri në listën e këtij viti. Personi më i vjetër në listën e këtij viti është Judy Blume, e cila është 85 vjeç.

Shefja Ekzekutive e ‘TIME’, Jessica Sibley tha: “Ne jemi të emocionuar që prezantojmë listën e këtij viti të njerëzve më me ndikim në botë. Ne mezi presim të mbledhim komunitetin ‘TIME100’ – një nga komunitetet më të mëdha të lidershipit në botë – për të vënë në pah dhe për të dëgjuar nga individë që po përdorin ndikimin e tyre për të nxitur veprime pozitive drejt një bote më të mirë në ‘Samitin TIME100’ këtë muaj në New York City”.

Për të festuar ‘TIME100 të 2023’ të njerëzve më me ndikim në botë, ‘TIME’ do të organizojë samitin vjetor TIME100 me TIME CO2 më 25 prill dhe Gala TIME100 më 26 prill.

Për të katërtin vit radhazi, ‘TIME Studios’ dhe ABC do të prezantojnë një speciale televizive primetime “TIME100” dhe për të dytin vit radhazi do të sjellë shikuesit brenda Gala-s së 17-të vjetore, që transmetohet të dielën, 30 prill në ABC. Galaja do të drejtohet nga Jennifer Coolidge dhe do të shfaqë performanca nga Doja Cat dhe Lea Michele, si dhe homazhe nderi nga anëtarët e listës së këtij viti, komente nga CEO e TIME, Jessica Sibley, etj./Revistaclass

Kulturë, Lifestyle

Art apo ndërhyrje? Banorët e Salisburyt kundërshtojnë skulpturën përpara katedrales

Publikuar

nga

Një instalacion arti prej druri i quajtur Seaview, që përshkruan një shtëpi duke u shembur në det, ka shkaktuar debate mes banorëve të Salisbury-t. Vepra, e vendosur në lëndinën përpara Katedrales së Salisbury-t, synon të theksojë kërcënimet e urgjencës klimatike për brigjet britanike.

Disa banorë e kanë krahasuar skulpturën me një grumbull mbeturinash ose një zjarr të pandezur, duke kërkuar që ajo të hiqet.

Peter Darling, në një letër drejtuar Salisbury Journal, e përshkroi atë si një “njollë në peizazh” dhe “një grumbull druri të grumbulluar nga makineritë e mizave”. Ndërsa William Cousins e quajti veprën “i papërshtatshëm dhe fyes”, duke theksuar se banorët nuk ishin pyetur për vendosjen e saj.

Seaview është krijuar nga artistja Hilary Jack dhe përfaqëson një shtëpi të shkatërruar nga erozioni bregdetar në Norfolk. Një pjesë tjetër e ekspozitës, një skulpturë bronzi e një qese plastike të vendosur në një pemë, është gjithashtu pjesë e ekspozitës “Toka jonë”, e cila përfshin vepra që fokusohen në ndikimet e ndryshimeve klimatike.

Ndërsa shumë banorë kanë shprehur pakënaqësinë e tyre, të tjerët kanë mbrojtur instalacionin. Një komentues tha: “Katedralja gjithmonë i ka dhënë hapësirë ​​artit modern. Disa do t’ju pëlqejnë, disa jo. Të gjitha janë të përkohshme.” Një tjetër theksoi se vepra frymëzon debat dhe se arti nuk mund të pëlqehet nga të gjithë.

Kuratorja e artit të katedrales, Beth Hughes, tha se katedralja është vendi i përsosur për të diskutuar çështjet klimatike me shpresë për të ardhmen. Zëdhënësi i katedrales shtoi se Seaview synon të provokojë diskutime rreth erozionit bregdetar dhe ndikimeve klimatike, dhe është veçanërisht e angazhuar për të rinjtë.

Ekspozita “Toka jonë” përfshin gjithashtu vepra nga artistja Rebecca Chesney dhe artisti dhe aktivisti Derek Jarman, që eksplorojnë ndikimin e ndryshimeve klimatike dhe gëzimin e gjetur në natyrë./UBTNews/

Përkthyer nga Guardian, D.E.

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Një ditë për Kafkën: Shfaqje dhe refleksione në Bibliotekën Kombëtare

Publikuar

nga

Në një pasdite të qershorit në Tiranë, Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë u transformua në një oaz kulturore për të nderuar jetën dhe veprën e shkrimtarit të shquar, Franz Kafka.

Qendra “Sotir Kolea” u bë vendi ku Markétá Mališová, një regjisore dhe shkrimtare e njohur çeke, dhe Charlotte Aigner, kryetare e Shoqatës Austriake “Franz Kafka”, i zbulojnë botës shqiptare detaje të paimagjinueshme rreth krijimtarisë së tij.

Duke filluar nga një hapje nga Etleva Domi, nëndrejtore e BKSH-së, atmosfera u mbush me emocion dhe kulturë. Ambasadorët Karel Urban dhe Christian Steiner bënë të ditur se Franz Kafka nuk është thjesht një emër, por një udhëtim në botën e absurdit dhe kontradiksioneve, shkruan ATA.

Përkthyesja Elda Gjana Boriçi solli përpara auditorit pjesë të përkthyera të veprave të tij, duke shtuar thellësi dhe ndjenjë të paharrueshme në marrëdhënien tonë me letërsinë e tij.

Dhe për të shtuar më shumë magjinë, BKSH hap ekspozitën e tij me koleksionet e tyre të çmuara, duke e bërë kështu Bibliotekën Kombëtare një destinacion të pazakontë për lexuesit dhe kuriozitetin.

Lufta e Kafkës për t’u kuptuar në një botë të pasigurt mbetet një frymëzim për gjeneratat, duke na mbushur me pyetje dhe reflektime për jetën, krijimtarinë dhe vlerat e vërteta që marrin formë në një botë të pandryshueshme.

Kjo veprimtari jo vetëm që shënoi një ditë të rëndësishme për kulturën dhe lidhjet ndërkombëtare, por gjithashtu e bëri kuptimplotë një nga shkrimtarët më të rëndësishëm të shekullit të kaluar, duke e ngritur atë në piedestalin e merituar të respektit dhe admirimin tonë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Rrugëtimi enciklopedik: Fjalësi i ri shqiptar afër finalizimit

Publikuar

nga

Në një takim përmbyllës të mbajtur në Akademinë e Shkencave, redaksitë e ngritura sipas fushave paraqiten raportet për përgatitjen e fjalësit të “Enciklopedisë Shqiptare”. Ky takim shënon një hap të rëndësishëm drejt finalizimit të këtij projekti madhor.

Skënder Gjinushi, kryetar i ASHSH dhe kryeredaktor i enciklopedisë, vlerësoi progresin e bërë, duke theksuar rëndësinë e raportimit me të dhëna numerike dhe caktimin e kriterëve të qarta për përfshirjen në fjalës. Ai nënvizoi domosdoshmërinë e një disilpline të përbashkët shkencore dhe kalendarike, duke inkurajuar shmangien e pseudokritereve dhe respektimin e ekuivalencës, shkruan ATA.

Dr. Arian Leka, përgjegjës i botimeve enciklopedike, raportoi për përditësimin e të dhënave dhe bashkimin e listave nga 14 redaksi fushash, duke përfshirë fusha si komunikimi, gjeologjia, matematikë-fizika dhe informatika, ndër të tjera.

Ndërkohë, 11 redaksi të tjera janë në proces të përfundimit të fjalësit dhe përputhjes së tij me udhëzimet e Redaksisë Qendrore. Këto përfshijnë redaksi në fusha si arkeologjia, letërsia, trashëgimia kulturore dhe identiteti kombëtar, dhe ekonomia.

Një sfidë mbetet shmangia e mbivendosjeve, që kërkon bashkëpunim të ngushtë midis redaksive me tematika të ngjashme. Përkundër disa vështirësive, ka një tendencë të përgjithshme pozitive drejt përmbushjes së synimit për një fjalës prej 10 mijë njësish enciklopedike.

Takimi i sotëm theksoi rëndësinë e bashkëpunimit dhe koordinimit midis redaksive të Shqipërisë dhe Kosovës për të arritur një fjalës të përbashkët dhe gjithëpërfshirës, duke reflektuar një kontribut të pavarur dhe të ri në fushën e enciklopedisë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Java Kulturore Braziliane në Tiranë: Një festë e poezisë dhe muzikës

Publikuar

nga

Java Kulturore Braziliane do të zhvillohet në Tiranë nga data 21 deri më 29 qershor, duke sjellë një përvojë të pasur dhe të larmishme kulturore nga Brazili.

Ngjarjet do të nisin me një ngjarje të veçantë, Natën Poetike Braziliane, që do të mbahet më 21 qershor. Kjo mbrëmje do të jetë një përzierje harmonike e poezisë dhe muzikës, ku tingujt e ëmbël të pianos do të shoqërojnë recitimin e poezive.

Publiku do të ketë mundësinë të përjetojë frymën e thellë të letërsisë braziliane në një interpretim dygjuhësh, shqip dhe portugalisht. Pjesëmarrësit do të jenë publikues, përkthyes dhe pjesëtarë të komunitetit brazilian, të cilët do të sjellin në jetë veprat e autorëve të njohur si Hilda Hilst, Fernando Pessoa, Machado de Assis me novelën “The Psychiatrist”, dhe Miguel Torga.

Më 24 qershor, në skenë do të ngjitet Camerata Balcanica, një ansambël i përbërë nga artistë të rinj të muzikës klasike nga Ballkani Perëndimor. Ky grup prej 10 muzikantësh, përfshirë katër violinë, dy viola, dy cello dhe një bas, do të interpretojnë disa prej veprave më të bukura muzikore braziliane. Performanca e tyre pritet të jetë një përvojë e jashtëzakonshme muzikore që do të mbetet gjatë në kujtesën e publikut, shkruan Agjencia Telegrafike Shqiptare.

Për adhuruesit e kinemasë, më 25 qershor në kinema “Millenium” do të shfaqet filmi brazilian “Behind the Sun”. Ky film, i vitit 2001 dhe me regji të Walter Salles, është frymëzuar nga romani i njohur “Prilli i Thyer” i Ismail Kadaresë. Ai trajton jetën e një familjeje të varfër në Brazilin rural, duke sjellë një rrëfim prekës dhe të fuqishëm për sfidat dhe tragjeditë e tyre.

Java Kulturore Braziliane në Tiranë është një mundësi unike për të gjithë ata që duan të zbulojnë dhe të përjetojnë thesaret e kulturës braziliane nëpërmjet poezisë, muzikës dhe kinemasë. Mos e humbisni këtë shans për t’u zhytur në një botë të re të artit dhe kulturës./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara