Automobilizëm elektrikë

Tesla do të nisë prodhimin e Cybertruck në masë të madhe në vitin 2023

Cybertrucku do të kushtojë rreth 40 mijë dollarë kur të dalë në shitje versioni standard.

Publikuar

Prodhimi në masë të madhe i Tesla Cybertruck do të nisë në vitin 2023, tha themeluesi Elon Musk.

Duke iu drejtuar aksionarëve në takimin javor, Musk tha se “disa mungesa të zinxhirit të furnizimit”, përfshirë mungesën e çipave kompjuterikë, kanë shtyrë prodhimet e veturave.

“Ky vit ka qenë me shumë telashe për mungesë furnizimi. Kemi qenë të limituar në shumë zinxhirë furnizimi. Me shumë gjasë do të nisim prodhimin e Cybertruckut në fund të vitit të ardhshëm, e më pas prodhimin në masë të madhe më 2023”, ka thënë Musk.

Cybertrucku do të kushtojë rreth 40 mijë dollarë kur të dalë në shitje versioni standard./UBTNews

Automobilizëm elektrikë

Audi A4 i ardhshëm do të ketë gjithashtu motorë me naftë

Audi A4 i ri do të përdorë të njëjtën platformë mekanike MLB si paraardhësi i tij.

Publikuar

nga

Audi do të prezantojë gjeneratën e re A4 në vitin 2023, dhe detajet e para të motorit janë të njohura.

Audi A4 i ri do të përdorë të njëjtën platformë mekanike MLB si paraardhësi i tij.

Modeli, i cili është shumë i rëndësishëm për prodhuesin gjerman, pasi përbën rreth një të pestën e të gjithë Audi-ve të shitur në botë, do të përdorë familjen e mirënjohur të motorëve EA888 2.0 turbo-benzinë me 4 cilindra, shkruan Auto Express.

Kompania gjithashtu konfirmoi se A4 i ri do të ketë më shumë sisteme shtytëse të elektrizuar, duke përfshirë versionet hibride 48 “volt” të lehta dhe hibridet “plug-in”.

Hibridet plug-in pritet të pajisen me një bateri 14.4 kWh, e cila gjendet gjithashtu në Audi Q5 Plug-in Hybrid.

Përkundër faktit se shumë kompani të makinave po heqin këtë lloj motori nga modelet e tyre, Audi do të mbajë njësitë e energjisë me naftë edhe në gjeneratën e ardhshme A4.

Vazhdo të lexosh

Automobilizëm elektrikë

​Tesla do të fillojë prodhimin në Gjermani në nëntor ose dhjetor

Musk tha se prodhimi duhet të fillojë në nëntor ose dhjetor, dhe dërgesat e para të Model Y nga fabrika gjermane pritet të fillojnë në dhjetor.

Publikuar

nga

Elon Musk zbuloi se Tesla do të fillojë prodhimin e Model Y në fabrikën e saj të re në Berlin para fundit të vitit.

Musk tha se prodhimi duhet të fillojë në nëntor ose dhjetor, dhe dërgesat e para të Model Y nga fabrika gjermane pritet të fillojnë në dhjetor.

Sidoqoftë, prodhimi masiv në fabrikë nuk do të fillojë për ca kohë. Sipas Bloomberg, Musk tha se ai shpresonte që fabrika të prodhonte nga 5.000 deri në 10.000 automjete në javë deri në fund të vitit 2022, por ai gjithashtu komentoi se “do të duhet më shumë kohë për të arritur prodhimin në shkallë të gjerë sesa u desh për të ndërtuar fabrikë”.

Tesla synon që të prodhojë 500.000 makina në vit në Berlin dhe të punësojë deri në 12 mijë punëtorë.

Në gusht, Musk priste që Tesla të bënte makinat e para në Gjermani “ndoshta në tetor”, por kjo nuk ndodhi.

Ai më parë kishte fajësuar burokracinë gjermane për vonesa të shumta. Fabrika gjithashtu hasi në rezistencë nga grupet e mjedisit dhe u vu nën vëzhgimin e Ministrisë së Mbrojtjes së Mjedisit për shkak të përdorimit të dyshuar të një tubacioni ilegal që devijoi ujërat e zeza nga fabrika në zonën ku popullata lokale furnizohet me ujë të pijshëm.

Vazhdo të lexosh

Automobilizëm elektrikë

Ky është koleksioni i makinave lukzore të aktores Margot Robbie

Ajo i do makinat dhe zotëron një koleksion të automjeteve.

Publikuar

nga

Në vitin 2017, Revista Time e emëroi Margot ndër “100 njerëzit më me ndikim në botë”, transmeton UBT News.

Ndërsa në vitin 2019, Forbes e renditi Margot Robbie ndër aktoret më të paguara në botë.

Margot Robbie ka grumbulluar pasuri për veten e saj, me një pasuri neto prej 26 milionë dollarësh. Ajo i do makinat dhe zotëron një koleksion fantastik të disa prej automjeteve më mahnitëse./UBTNews/

Më poshtë gjeni makinat e aktores:

Vazhdo të lexosh

Automobilizëm elektrikë

Fordi paralajmëron investim miliarda dollarë në fabrikat e automjeteve elektrike

Fordi synon t’i krijojë 11 mijë vende pune.

Publikuar

nga

Fordi ka njoftuar se do të investojë miliarda dollarë në prodhimin e makinave elektrike në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, duke premtuar se do të ndërtojë fabrikën e saj më të madhe ndonjëherë në Tennessee, dhe dy parqe baterish në Kentucky.

Sipas planit prej 11.4 miliardë dollarësh, prodhuesi i makinave tha se do të ndërtojë makina dhe kamionçina me emetim zero “për klientët amerikanë”. Fordi synon t’i krijojë 11 mijë vende pune.

Ashtu si rivalët GM dhe Stellantis, Ford shpreson se rreth gjysma e makinave që shet deri në vitin 2030 do të jenë me zero emetim.

“Është momenti ynë – investimi më i madh – për ta ndërtuar një të ardhme më të mirë për Amerikën”, tha Jim Farley, presidenti i kompanisë Ford./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara