Lajmet

Sunak: Emigrantët e paligjshëm shqiptarë do deportohen, po punojmë për një marrëveshje me Shqipërinë

Sipas tij, ata do të deportohen brenda disa ditësh dhe nuk do t’u pranohet kërkesa për azil.

Publikuar

Kryeministri britanik, Rishi Sunak, ka thesuar se prioritet i qeverisë së tij do të jenë sistemi i emigracionit dhe deportimet e njerëzve që mbërrijnë në Mbretërinë e Bashkuar pa dokumente të vlefshme. Në një intervistë në kuadër të 100 ditëve të tij si kryeministër, Sunak tha se emigrantët e paligjshëm do të deportohen brenda disa ditësh dhe nuk do t’u pranohet kërkesa për azil.

Sunak foli për një marrëveshje të re me qeverinë franceze për patrullime shtesë për të dalluar anijet që kalojnë Kanalin e La Manshit, si dhe për të negociuar një marrëveshje me Shqipërinë. Ai tha se shqiptarët përbëjnë “30% të të gjithë emigrantëve të paligjshëm” dhe e përshkroi këtë si “qesharake”, shkruan RTSH.  

“Unë do të punoj me shqiptarët për të vendosur një marrëveshje të re që do të thotë për njerëzit që vijnë nga Shqipëria ilegalisht, ne do të jemi në gjendje t’i largojmë ata të sigurtë përsëri në Shqipëri, dhe kjo tashmë po ndodh. Por gjëja kryesore që duhet të bëjmë është të prezantojmë ligje të reja, dhe shumë shpejt ne do të futim ligje të reja në parlament për të larguar emigrantët e paligjshëm”, tha Sunak.

Kryeministri britani shtoi se ai ishte i përkushtuar për të reduktuar kohën e nevojshme për të larguar njerëzit nga vendi.

“Ne do t’i deportojme brenda disa ditësh apo javësh, jo muajsh apo vitesh, dhe do të kemi mundësinë në shumicën dërrmuese të rasteve t’ju dërgojmë në një vend alternativ të sigurt, qoftë ai nga vini, nëse është i sigurt si Shqipëria, apo Ruanda. Ky është sistemi”, tha Sunak.

Në muajin dhjetor të 2022, kryeministri Edi Rama dhe homologu i tij britanik, Rishi Sunakn arritën një marrëveshje bashkëpunimi fokusuar në ndalimin e emigrantëve të jashtëligjshëm. Sipas marrëveshjes së nënshkruar, Shqipëria dhe Britania do të formojnë një Task Forcë të Përbashkët në nivel të Ministrisë së Brendshme/Zyra e Brendshme, me qëllim parandalimin dhe ndërprerjen e migracionit të paligjshëm.

Mbretëria e Bashkuara angazhohet po ashtu se do të ofrojë mbështetje shtesë për Qeverinë e Shqipërisë dhe organizatat në lidhje me shërbimet e mbrojtjes dhe riintegrimit për të mbështetur të kthyerit. 

Lajmet

Kenia thotë se 238 persona janë arrestuar në ditën e protestave të dhunshme

Në protestë u plagosën 31 oficerë policie.

Publikuar

nga

Policia e Kenias tha se kishte arrestuar 238 persona gjatë protestave të dhunshme për koston e jetesës, ku u plagosën edhe 31 oficerë policie.

Protestuesit iu bashkuan demonstratave në Nairobi dhe pjesë të tjera të Kenias të hënën në përgjigje të thirrjes së liderit veteran të opozitës Raila Odinga për një ditë aksioni kundër qeverisë së presidentit William Ruto.

Policia hodhi gaz lotsjellës dhe topa uji kundër demonstruesve, disa prej të cilëve po hidhnin gurë dhe digjnin goma.

Inspektori i përgjithshëm i policisë, Japhet Koome, tha në një deklaratë se 213 persona u arrestuan në Nairobi dhe 24 oficerë u plagosën.

Në provincën e Nyanza u arrestuan 25 ndërsa shtatë oficerë u plagosën, tha ai./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

ISW: Vizioni i Xi për marrëdhëniet Kinë-Rusi është ‘më i rezervuar se sa kërkon Putini’

ISW parashikon se Xi ka të ngjarë të ofrojë një “propozim më konkret” për negocimin e përfundimit të luftës në Ukrainë.

Publikuar

nga

Vizioni i Xi Jinping për marrëdhëniet midis Rusisë dhe Kinës ka të ngjarë të jetë më i rezervuar sesa ai që kërkon Vladimir Putin, ka thënë një institut me bazë në SHBA.

Artikujt e botuar nga të dy udhëheqësit përpara takimit të tyre në Moskë ofronin ide të ngjashme për fuqinë e lidhjeve të tyre, por ndryshonin kur bëhej fjalë për shkallën e marrëdhënieve të ardhshme.

Instituti për Studimin e Luftës (ISW) thotë se ndërsa Putin argumentonte se Rusia dhe Kina po shkojnë drejt një “rendi botëror shumëpolar” kundër dominimit nga Perëndimi, qasja e presidentit kinez ishte më pak e fortë – duke treguar se urdhri nuk do të ishte në mënyrë specifike kundër një Perëndimi konfrontues.

“Xi në vend të kësaj u përqendrua shumë në paraqitjen e Kinës si një ndërmjetëse e palëve të treta të zbatueshme për luftën në Ukrainë”, tha ISW.

“Retorika e Xi sugjeron se ai nuk është i prirur t’i japë Rusisë plotësisht mbështetjen ekonomike dhe politike që Rusisë i duhet për të rikthyer pengesat në Ukrainë”, shtoi ai.

ISW parashikon se Xi ka të ngjarë të ofrojë një “propozim më konkret” për negocimin e përfundimit të luftës në Ukrainë, por është “e paqartë” se çfarë do të sjellë – ose si do ta marrë Kremlini.

Mundësia që Kina të furnizojë Rusinë me mbështetje ushtarake është gjithashtu e paqartë, sipas ISW./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Etiopia hedh poshtë akuzat e SHBA-së për krime lufte

Uashingtoni akuzoi të hënën të gjitha palët në konflikt për kryerjen e krimeve të luftës.

Publikuar

nga

Qeveria e Etiopisë akuzoi Shtetet e Bashkuara për ndarje të padrejtë të fajit për krimet e kryera gjatë konfliktit dyvjeçar të Tigrayan.

Akuzat e SHBA-së ishin “partiake”, tha ministria e jashtme, duke shtuar“Deklarata e SHBA-së është nxitëse”.

Uashingtoni akuzoi të hënën të gjitha palët në konflikt për kryerjen e krimeve të luftës.

Por ai veçoi forcat etiopiane, eritreane dhe rajonale të Amharasë për krime kundër njerëzimit, pa përmendur rebelët Tigrayan.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken bëri thirrje të fuqishme për përgjegjësi pas kthimit të tij në Uashington.

Ai tha se Departamenti i Shtetit kreu një “shqyrtim të kujdesshëm të ligjit dhe fakteve” dhe arriti në përfundimin se krimet e luftës ishin kryer nga trupat federale si nga Etiopia ashtu edhe nga aleati i saj Eritrea, si dhe nga rebelët Fronti Popullor Çlirimtar Tigray (TPLF) dhe forcat nga rajoni fqinj Amhara.

“Shumë nga këto veprime nuk ishin të rastësishme ose thjesht një nënprodukt i luftës. Ato ishin të llogaritura dhe të qëllimshme”, tha Blinken teksa prezantoi një raport vjetor të të drejtave.

Blinken shtoi se Departamenti i Shtetit gjeti gjithashtu krime kundër njerëzimit nga forcat Etiopiane, Eritreane dhe Amhara, duke përfshirë vrasjet dhe dhunën seksuale, megjithëse ai nuk përmendi TPLF./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Më shumë se 8 mijë civilë janë vrarë në Ukrainë që nga fillimi i luftës në Rusi, thotë agjencia e OKB-së

Numri më i madh i viktimave civile u regjistrua në rajonet Donetsk dhe Luhansk.

Publikuar

nga

Të paktën 8,317 civilë janë vrarë dhe të paktën 13,892 janë plagosur në të gjithë Ukrainën që nga fillimi i pushtimit të plotë rus të vendit në shkurt 2022, tha Zyra e Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut (OHCHR) në një deklaratë të lëshuar.

Numri më i madh i viktimave civile u regjistrua në rajonet Donetsk dhe Luhansk, tregojnë numrat e OHCHR.

Numrat bazohen në informacionin e mbledhur deri më 19 mars 2023, tha OHCHR, duke dhënë detajet e mëposhtme:
*Në territorin e kontrolluar nga Ukraina: 6,446 të vrarë dhe 11,374 të plagosur
*Në territoret e kontrolluara nga Rusia: 1,871 të vrarë dhe 2,518 të plagosur

Duke përmendur armiqësitë intensive, OHCHR tha se raportet nga disa vende janë të vonuara dhe shumë janë ende në pritje të vërtetimit dhe kështu “shifrat aktuale janë dukshëm më të larta”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara