Sport

Skuadra e Leverkusenit është pas trajnerit Seoane, pavarësisht fillimit të dobët

Drejtori ekzekutiv i klubit, ka thënë se udhëheqja e klubit vazhdon të ketë besim te trajneri zviceran Seoane.

Publikuar

Mbrojtësi i Bayer Leverkusen, Jonathan Tah, ka thënë se skuadra mbështet plotësisht trajnerin Gerardo Seaone, pavarësisht një fillimi të tmerrshëm në sezonin 2022/23 të Bundesligës.

Leverkusen përfundoi në vendin e tretë në sezonin e kaluar, tani është në vendin e 15-të , me pesë pikë nga shtatë ndeshje. Pas pushimit të ndeshjeve ndërkombëtare do të përballet në udhëtim te kampioni, Bayern Munich.

Drejtori ekzekutiv i klubit, Fernando Carro, ka thënë se udhëheqja e klubit vazhdon të ketë besim te trajneri zviceran Seoane.

Ekipi është gjithashtu pas trajnerit, ne kemi shumë besim të ndërsjellë, ka një bazë të përbashkët. Tani për tani është e rëndësishme që ne të dalim nga fundi së bashku“, tha Tah për revistën sportive Kicker, përcjell UBTNews.

Tah tha se Seoane jep një shembull të mirë duke kritikuar së pari veten dhe më pas shikon gabimet e të tjerëve, sipas Tah pikërisht kështu duhet ta bëjë çdo sportist. /UBTNews/

Sport

​Sporti shihet si rruga e duhur për largimin e fëmijëve nga telefonat dhe aktivitetet e dëmshme

“Java Evropiane e Sportit” ka nisur me 23 shtator dhe do të përfundojë me 30 shtator.

Publikuar

nga

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit po vazhdon me shënimin e aktiviteteve në kuadër të “Javës Evropiane të Sportit”. Fushatë së cilës i është bashkuar edhe Komiteti Olimpik i Kosovës.

Me këtë rast KOK-u ka organizuar “Forumin e Sportit”, në të cilin, po diskutohet për mënyrat se si mund të bëhet masovizimi i sportit në Kosovë si rrugë për aktivizimin e të rinjve në sport.

Presidenti i Komitetit Olimpik të Kosovës, Ismet Krasniqi, në hapje të këtij forumi tha se përmes këtyre aktiviteteve, KOK-u synon masovizimin e sportit me theks të veçantë te fëmijët si rrugë për t’ i larguar ata nga telefonat dhe rrugët e këqija. Ai ka kërkuar nga të pranishmit në këtë forum që të japin ide të reja për mënyrën se si mund të arrihet ky qëllim dhe që efekti i tij të jetë sa më i madh në vend.

Ndërsa, Ibër Alaj, koordinator nacional i javës evropiane të sportit dhe drejtor i departamentit të sportit në Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit theksoi se përmes fushatës “beactive” kjo ministri po synon që të motivoj të rinjtë të merren me sport sepse, sipas tij, viteve të fundit po rritet numri i të rinjve me obezitet, gjë që po vie për shkak të mosaktivitetit të të rinjve në sport. Ai shtoi se pjesë shumë e rëndësishme e “Javës Evropiane të Sportit” janë edhe personat me nevoja veçanta si dhe edukimi sportiv në shkolla që fëmijët të jenë aplikues të sportit në mënyrë që ata të jenë aktiv gjatë gjithë jetës dhe pse jo të bëhen edhe sportistë elitarë në të ardhmen.

“Java Evropiane e Sportit” ka nisur me 23 shtator dhe do të përfundojë me 30 shtator.

Në “Forumin për Sportin” po marrin pjesë përfaqësues të MKRS-së, të KOK-ut, kryetarë të federatave sportive dhe sportistë të fushave të ndryshme.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Cristiano Ronaldo dëshiron të luajë deri në Euro 2024

Ronaldo ka shënuar 117 gola në 189 paraqitje për Portugalinë.

Publikuar

nga

Cristiano Ronaldo i ka vendosur synimet për të arritur në Euro 2024 dhe sulmuesi portugez thotë se nuk e ka në plan të tërhiqet së shpejti.

Udhëtimi im nuk ka përfunduar ende, do të duhet të durosh “Cris” edhe për një kohë“, tha Ronaldo të martën, pasi mori një çmim në Federatën Portugeze të Futbollit (FPF) Quinas de Ouro në Lisbonë. si golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të Kombëtares.

Dua të jem pjesë e Kupës së Botës dhe Euro 2024 gjithashtu. Ndihem shumë i motivuar. Ambicia ime është e madhe”, ka thënë 37-vjeçari.

Ronaldo ka shënuar 117 gola në 189 paraqitje për Portugalinë dhe pret të luajë në turneun e tij të 10-të madhor ndërkombëtar për vendin e tij në Katar 2022. /UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Vdekja e Emiliano Sala-s: Piloti u kishte treguar miqve të tij se dyshonte për cilësinë e avionit

Ai i tha një miku se kishte dëgjuar një zhurmë në një fluturim të mëparshëm.

Publikuar

nga

Piloti i avionit të Emiliano Sala u tha miqve se avioni ishte “i dyshimtë” përpara fluturimit që vrau futbollistin argjentinas, dhe mund të zbulohet.

David Ibbotson dëgjohet në një audio ekskluzive të siguruar nga BBC duke thënë “Unë do të vesh jelekun tim të shpëtimit” në udhëtimin nga Franca në Uells.

Ai i tha një miku se kishte dëgjuar një zhurmë në një fluturim të mëparshëm. Avioni u rrëzua në Kanalin Anglez në vitin 2019.

Një podkast i ri zbulon gjithashtu pamjet e herës së fundit që dyshja u panë të gjallë.

Sala sapo ishte bërë nënshkrimi rekord i skuadrës së atëhershme të Premierligës, Cardiff City, me 15 milionë funte nga klubi francez Nantes, kur avioni u rrëzua në Kanalin Anglez.

Ai u fluturua nga z. Ibbotson – një pilot me kohë të pjesshme që nuk kishte licencë për të transportuar pasagjerë me pagesë – në Francën perëndimore për të thënë lamtumirën e tij dhe për të mbledhur disa gjëra.

Ai fluturoi për në Nante të shtunën, 19 janar, dhe planifikoi të kthehej të hënën – ditën e rrëzimit.

Audioja e një telefonate me një koleg pilot është marrë ekskluzivisht nga BBC, duke zbuluar për herë të parë vështirësitë teknike që Ibbotson kishte në udhëtimin për në Francë.

Në të, ai thotë se dëgjoi “një zhurmë” gjatë fluturimit dhe u ankua se mund të ndjente një “mjegull shumë të ulët” brenda aeroplanit 35-vjeçar të Piper Malibu.

“Unë jam në mes të kanalit dhe ‘bang’,” i tha Ibbotson mikut, Kevin Jones, në lidhje me fluturimin e tij për në Nantes.

“Unë jam duke fluturuar së bashku dhe pastaj “boom”. Mendova, “çfarë nuk shkon?” Kështu që unë vendosa gjithçka përpara dhe kontrollova parametrat e mi, gjithçka ishte mirë dhe ende po fluturonte, por tërhoqi vëmendjen”.

Ibbotson, 59 vjeç, tha se e kuptoi gjithashtu se pedali i frenave të majta të Piper Malibu nuk po funksiononte pasi u ul në aeroportin Nantes Atlantique. “Ky avion duhet të kthehet në hangar“, i tha ai mikut të tij.

Biseda u regjistrua aksidentalisht dhe që atëherë është marrë nga podkasti i BBC: The Emiliano Sala Story.

Përpara fluturimit për në Cardiff, Ibbotson shtoi:“Normalisht do të kisha jelekun tim të shpëtimit midis ulëseve, por nesër do ta vesh”.

Dy personat e vetëm në aeroplan ishin Emiliano Sala dhe Z. Ibbotson, nga Crowle, në North Lincolnshire, trupi i të cilëve nuk u gjet kurrë.

Futbollisti kishte shprehur frikën e tij për aeroplanin edhe me një shënim zanor dërguar miqve të tij më të ngushtë teksa avioni po lëvizte në pistën e Aeroportit Nantes Atlantique.

Lojtari u tha atyre: “Unë jam i frikësuar” dhe se avioni në të cilin ishte “duket sikur po prishet”. “Nuk e di nëse dikush do të më kërkojë sepse nuk do të më gjejë”, u tha Sala miqve të tij për një aksident të mundshëm.

Argjentinasi nuk e dinte që Ibbotson nuk ishte i kualifikuar për ta fluturuar atë në atë natë fatale. Montuesi i gazit ishte vetëm një pilot amator dhe nuk kishte licencë për të transportuar pasagjerë me pagesë ose për të fluturuar ligjërisht në errësirë.

Rreth një orë pas ngritjes nga pista tre, në Nante, Piper Malibu N264DB humbi kontaktin me radarin mbi Kanalin Anglez dhe u nisën shpëtimet ajrore dhe detare.

Hetuesit e aksidentit ajror zbuluan se futbollisti do të kishte qenë “thellësisht i pavetëdijshëm” nga helmimi me monoksid karboni dhe se ndoshta edhe piloti do të ishte prekur.

Trupi i lojtarit u gjet nga rrënojat kur u zbulua 68 metra nën Kanalin Anglez, dy javë pas përplasjes. Avioni N264DB u la në shtratin e detit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Tifozi i Bayernit hakon faqen zyrtare të klubit, ja si e shpërblen kampioni gjerman

Tifozi, Daniel ‘Ghost’ Martins, është një gjeni në sigurinë e informacionit, siç raportohet nga “Daily Mail”

Publikuar

nga

Bayern Munich ka shpërblyer një tifoz që hakoi faqen e tyre zyrtare dhe më pas i paralajmëroi për të metat e tyre të sigurisë.

Tifozi, Daniel ‘Ghost’ Martins, është një gjeni në sigurinë e informacionit, siç raportohet nga “Daily Mail”. Me sa duket nga mirësia e zemrës së tij, ai vendosi të kontrollojë nëse faqja e internetit e klubit të tij të dashur ishte gati.

Sidoqoftë, ai shpejt zbuloi se nuk ishte ashtu. Tifozi i Bayernit gjeti një sërë problemesh sigurie, të cilat mund të kishin çuar në ekspozimin e informacionit financiar, mes të dhënave të tjera të ndjeshme.

Më pas ai u përpoq të informonte klubin dhe përfundimisht mori një përgjigje. Martins tha: “Sapo gjeta fajin, menjëherë, në mbrëmje, bëra një raport dhe ua dërgova atyre. Ata morën pak kohë për ta rregulluar, dhe as që mu përgjigjën në fillim”.

Por një gazetar nga ‘Globo’ (Daniel Mundim) e pa këtë fakt dhe më ndihmoi të kontaktoja me ta. Me sukses”, shtoi më tej Martins.

Përfundimisht, klubi gjerman ra në kontakt me Martins. Ata ishin të kënaqur me punën e tifozit të tyre dhe e korrigjuan shpejt problemin, përpara se t’i dërgonin një dhuratë shumë të veçantë.

Pavarësisht që hakoi faqen zyrtare, ndërhyrja e Martins në fakt i ndihmoi ata në planin afatgjatë. Për rrjedhojë, ata vendosën ta shpërblejnë me një gjest të veçantë.

Tifozi zbuloi: “Si një mënyrë për të më falënderuar, ata më dërguan një fanellë të nënshkruar nga idhulli më i madh i klubit, Thomas Muller“.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara