Lajmet

Shkeljet e rënda u bënë rutinë në luftën në Ukrainë, thotë shefi i OKB-së për të drejtat e njeriut

Kështu paralajmëroi të premten ai.

Publikuar

Si pasojë e luftës së Rusisë në Ukrainë janë bërë shkelje të rënda të të drejtave të njeriut dhe po e shpërqendron njerëzimin nga luftimi i kërcënimeve ekzistenciale për mbijetesë, paralajmëroi të premten shefi i të drejtave të OKB-së.

“Në një kohë kur njerëzimi po përballet me sfida dërrmuese ekzistenciale, kjo luftë shkatërruese po na largon nga gjetja e zgjidhjeve, puna për të siguruar mbijetesën tonë”, i tha Volker Turk Këshillit të të Drejtave të Njeriut të OKB-së./UBTNews/

Lajmet

Gaza një nga ‘vendet më të rrezikshme në botë’

UNRWA njoftoi se njerëzit që po ikin si pasojë e sulmeve izraelite nuk kanë ku të kthehen të sigurt.

Publikuar

nga

Agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë paralajmëron se situata në Gaza “po përkeqësohet çdo minutë”.

UNRWA njoftoi se njerëzit që po ikin si pasojë e sulmeve izraelite nuk kanë ku të kthehen të sigurt, pasi të gjitha strehimoret janë tashmë përtej kapacitetit.

“Një valë tjetër zhvendosjesh është duke u zhvilluar në Gaza”, tha UNRWA në një postim në X, duke e quajtur të gjithë Rripin “një nga vendet më të rrezikshme në botë.

“Nuk kanë ku të shkojnë pasi strehimoret, përfshirë ato të UNRWA-s, janë të tejmbushura”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi nëse Trump nuk do të ishte në garë

“Nëse Trump nuk do të kandidonte, nuk jam i sigurt se do të kandidoja”, tha ai, duke thënë se demokratët “nuk mund ta lënë atë të fitojë”.

Publikuar

nga

Presidenti Joe Biden u tha donatorëve demokratë të martën se nuk ishte i sigurt se do të kërkonte një mandat tjetër nëse paraardhësi i tij, Donald Trump, nuk do të kandidonte për Shtëpinë e Bardhë, një vlerësim dukshëm i sinqertë i arsyes së rizgjedhjes së tij teksa ai hyn në një garë të mundshme me rivalin e tij të vitit 2020.

“Nëse Trump nuk do të kandidonte, nuk jam i sigurt se do të kandidoja”, tha ai, duke thënë se demokratët “nuk mund ta lënë atë të fitojë”.

Komenti, i bërë gjatë një mbledhjeje fondesh në një shtëpi private jashtë Bostonit, ofroi ndoshta arsyetimin më të ashpër deri më sot për vendimmarrjen për rizgjedhjen e Biden dhe, sipas burimeve të njohura me këtë çështje, i befasoi zyrtarët dhe këshilltarët e lartë të fushatës së Bidenit.

Fushata ishte e shpejtë në përpjekje për të shmangur shakanë e presidentit si një moment “asgjë për të parë këtu” duke vënë në dukje se Biden e ka përshkruar gjithmonë Trumpin si një kërcënim unik për vendin dhe se ai kishte shprehur mendime të ngjashme për vendimin e tij për të kandiduar për president rreth fushatës së vitit 2020.

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Gjendja në Khan Younis, përmes fotografive

Publikuar

nga

Sulmet izraelite po vazhdojnë të bombardojnë qytetin jugor të Khan Younis ndërsa ushtria izrealite kryen fazën e dytë të ofensivës së saj.

Në fotot e mëposhtme, palestinezët shqyrtojnë shkatërrimin pasi shtëpitë janë lënë në gërmadha, me gjëra të shpërndara nëpër rrugë:

 

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Gaza: Gjykata e Pallatit të Drejtësisë shkatërrohet nga ushtria izrealite

Publikuar

nga

Një gjykatë kryesore në Gaza është shkatërruar nga Forcat Mbrojtëse të Izraelit (IDF), sipas disa mediave izraelite.

Pamjet, që tregojnë shembjen e Pallatit të Drejtësisë, u publikuan më 4 dhjetor nga mediat izraelite.

Kan News i Izraelit tha se IDF shkatërroi gjykatën më 3 dhjetor dhe The Times of Israel tha se ndërtesa u rrëzua duke përdorur shpërthime të kontrolluara.

Izraeli thuhet se ka rrëzuar dhjetëra ndërtesa qeveritare të Hamasit që nga fillimi i operacioneve të tij tokësore në fund të tetorit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara