Lajmet

Sean Bell: Realiteti i hidhur është se Ukraina ka nevojë për më shumë armë tani

Rob Bauer ka pranuar publikisht se stoqet po mbarojnë.

Publikuar

Pavarësisht nga mbështetja e gjerë politike për Ukrainën për t’i rezistuar pushtimit të Rusisë, është ndihma praktike ushtarake dhe financiare ajo që i ka mundësuar Ukrainës të kalojë në ofensivë.

Megjithatë, rezervat e Perëndimit janë duke u pakësuar dhe asnjë komb nuk mban më shumë armë sesa i nevojiten, kështu që dhurimi i armëve rrit rrezikun kombëtar.

Tani, Rob Bauer, kryetar i komitetit ushtarak të NATO-s, ka pranuar publikisht se stoqet po mbarojnë.

“Fundi i fuçisë tani është i dukshëm”, tha ai gjatë një diskutimi në Forumin e Sigurisë në Varshavë, sipas CNN.

Sigurisht, disa nga këto deklarata janë të motivuara politikisht – këtë javë Pentagoni paralajmëroi Kongresin se po i mbarojnë paratë për të zëvendësuar armët që SHBA-ja i ka dërguar Ukrainës dhe tashmë është detyruar të ngadalësojë rifurnizimin e disa trupave.

Kongresi shmangu mbylljen e qeverisë duke miratuar një projekt-ligj financimi afatshkurtër gjatë fundjavës, por masa hoqi të gjithë ndihmën për Ukrainën në betejën kundër Rusisë.

Por, larg politikës, realiteti i ashpër është se Ukraina ka nevojë për më shumë armë – dhe menjëherë.

Nga një perspektivë sasiore, Ukraina është në garë me stoqet e pakësuara të armëve “memece” – të tilla si fishekë artilerie dhe plumba.

Artileria vazhdon të jetë përgjegjëse për shumicën e viktimave në fushën e betejës, kështu që Perëndimi ka rritur investimet në bazën më të gjerë industriale të mbrojtjes për të rritur prodhimin e municioneve jetike për mirëmbajtjen e përpjekjeve luftarake të Ukrainës.

Megjithatë, Rusia po bën luftë duke përdorur taktika të shekullit të 20-të, me pak kujdes për jetën njerëzore dhe me viktima në rritje.

Ukraina nuk mund t’i lejojë vetes të tërhiqet në taktika të tilla, pasi një luftë e mprehtë e shkatërrimit do të favorizojë Rusinë.

Në vend të kësaj, ndihma perëndimore është përqendruar në furnizimin e Ukrainës me armë precize të teknologjisë së lartë për të mundësuar goditje precize dhe zhvillimin e luftës së shekullit të 21-të.

Por, armët moderne janë të shtrenjta – prandaj prodhohen në numër të kufizuar – dhe sapo të blihen linja e prodhimit mbyllet. Pra, stoqet nuk mund të zëvendësohen me shpejtësi.

Stoqet kombëtare mund të reduktohen, por vetëm duke marrë në rritje rreziqet e sigurisë kombëtare, dhe kjo nuk është diçka që mund të vazhdojë deri në pafundësi.

Ndërsa lufta zvarritet, mbështetja politike perëndimore për Ukrainën vazhdon të jetë e pandërprerë.

Megjithatë, përkthimi i kësaj retorike politike në aftësi praktike, fituese në fushën e betejës, po bëhet më e vështirë.

Ky nuk është një problem vetëm për Ukrainën – Rusia gjithashtu ka qenë e detyruar të kërkojë ndihmë të jashtme nga Irani dhe Koreja e Veriut dhe një konflikt i zgjatur vetëm sa do ta përkeqësojë situatën.

Rreziku është që furnizimi me armë të teknologjisë së lartë nga Perëndimi të zvogëlohet, me viktima në rritje dhe një vijë fronti statike, që të kujton Luftën e Dytë Botërore./UBTNews/

Lajmet

Drama Kurti-Rama, probleme të protagonizmit personal të dy kryeministrave

Publikuar

nga

Ditët e fundit u vërshuan me reagime raportet ‘e ngurta’ mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Ky i fundit qëndroi për vizitë në Kosovë më 10 qershor në shënimin e 25-vjetorit të Çlirimit të Kosovës, porse në agjendën e tij nuk kishte takim të planifikuar me homologun e tij nga Kosova.

Mospajtimet e dy udhëheqësve politikë nisën që nga 7 korriku i vitit të kaluar, kur Rama kishte anuluar pjesëmarrjen e kabinetit të tij në mbledhjem e përbashkët të dy qeverive.

Megjithatë analistja politike, Afërdita Maliqi në një prononcim për UBTNews tha se brishtësia e raporteve mes kryeministrave shqiptarë e ka zanafillën që nga fillimi i qeverisjes së Kurtit.

“Problemet mes dy kryeministrave nuk është që janë sotshme, datojnë pothuajse qëkur ka ardhur kryeministri Kurti në pushtet. Nëse ju kujtohet kryeministri Kurti pati konkuruar në zgjedhjet në Shqipëri dhe kishte shkuar me votu atje dhe prej aty kanë filluar ato ndërstramcat mes të dy kryeministrave. Kryeministri Rama e ka thumbuar ndonjëherë kur ju ka thënë mundësia, ndërkaq kryeministri Kurti ka dëshiruar të jetë ai lideri i të gjithë shqiptarëve në Ballkan për të cilën nuk ka pranuar kryeministri Rama”, deklaroi Maliqi.

Vlerëson se mospajtimet rrjedhin si pasojë e protagonizmit personal të dy kryeministrave.

“Nga ana e kryeministrit Kurti protagonizmin me qenë lider i Ballkanit për shkak se është përzier në zgjedhjet në Shqipëri, ëshët përzier në zgjedhjet në Luginë të Preshevës, është përzier në zgjedhejet në Maqedoninë e Veriut, d.m.th kur në Kosovë vlojnë problemet ne e shohim kryeministrin duke u marr pjesë nëpër fushata dhe duke u mbështetur në parti të caktuara”, shtoi ajo.

“Në këtë pikë problemet mes dy kryeministrave i shoh më shumë probleme personale dhe probleme të protagonizmit personal të tyre”, thotë ajo.

Gjatë vizitës së tij në Kosovë, Rama u takua me të parën e shtetit, Vjosa Osmanin. Ai mori pjesë edhe në një konferencë ndërkombëtare për ish-presidentin Ibrahim Rugova të organizuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës./UBTNews/

Teksti: Dea Berisha

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Piramida e Tiranës nderohet me çmim nga “WAN Awards EMEA”

Publikuar

nga

Piramida e Tiranës ka marrë një tjetër çmim nga juria e “WAN Awards EMEA”, vlerësuese e projekteve arkitekturore më novatore nga e gjithë bota.

Kryeministri Edi Rama bëri sot të ditur se juria e “WAN Awards EMEA”, e cilëson Piramidën e Tiranës si një “projekt të guximshëm”, të hapur për publikun, dhe e rrethuar nga një ansambël kutish shumëngjyrëshe, të shpërndara brenda dhe përreth ndërtesës origjinale.

Juria e “WAN Awards EMEA” vlerëson se transformimi i Piramidës tregon se si një ndërtesë mund të përshtatet për një “erë të re”, duke ruajtur historinë e saj komplekse.

“Në vend që struktura të shembej më kot, guaska e saj e fortë prej betoni është përshtatur sipas parimeve të “ekonomisë qarkulluese”. Fletë të mëdha xhami me nivele zëvendësojnë xhamat midis trarëve të betonit të Piramidës, duke mbrojtur brendinë nga shiu, ndërsa njëkohësisht e mbajnë atë të hapur ndaj elementëve të natyrës”, vlerëson juria.

Arkitektja e njohur Eva Jiricna, kryetare e jurisë së “WAN Awards EMEA” vlerësoi projektuesit për këtë zgjidhje kaq të mirë, “për t’i treguar publikut se pak humor mund të shërojë edhe plagët më të thella”./ATSH/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Aksionarët e Tesla-s padisin Elon Musk për devijimin e burimeve në kompaninë e tij të AI

Publikuar

nga

Aksionarët e Tesla kanë ngritur një padi kundër CEO-s, Elon Musk dhe bordit të kompanisë për zhvendosjen e burimeve dhe talentit nga prodhuesi i makinave elektrike dhe përdorimin e tyre në vend të kësaj për kompaninë e inteligjencës artificiale (AI) të Musk, xAI.

Disa aksionarë pohuan se Musk u përpoq për vite me radhë ta poziciononte Tesla-n si një kompani robotike dhe AI-në ​​dhe jo si një prodhues automjetesh.

Sipas padisë e cila u ngrit në shtetin amerikan të Delaware, Musk “devijoi talentin dhe burimet e pakta nga Tesla në xAI dhe mblodhi miliarda dollarë për xAI ndërsa pretendonte aksesin e xAI në të dhënat e lidhura me AI të Tesla”.

Padia, e raportuar fillimisht nga TechCrunch dhe Business Insider, vjen menjëherë pasi Musk hoqi dorë nga padia e tij kundër OpenAI, kompania e cila qëndron pas ChatGPT, te e cila ai ishte një investitor origjinal./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Gjermania kap sasi rekorde të kokainës

Publikuar

nga

Autoritetet gjermane njoftuan sot për sekuestrimin e rreth 35 ton kokaine, në atë që besohet të jetë kapja më e madhe në llojin e tij.

Droga u zbulua për herë të parë në portin e Hamburgut vitin e kaluar, por autoritetet nuk kanë dhënë asnjë informacion prej muajsh për shkak të hetimeve në vazhdim, sipas mediave gjermane.

Sipas Ministrisë së Drejtësisë të North Rhine-Westphalia, vlera e vlerësuar në rrugë e 35 tonëve kokainë ishte disa miliardë euro.

Gjatë bastisjeve të policisë, të paktën shtatë të dyshuar u arrestuan në disa shtete federale, duke përfshirë Hamburgun, Berlinin, Bavarinë dhe Saksoninë e Ulët.

Tri portet më të mëdha në Evropë – Roterdami, Antverpen dhe Hamburgu – përdoren shpesh nga kartelet për kontrabandë të drogës nga Amerika e Jugut.

Në vitin 2021, zyrtarët doganorë në Hamburg sekuestruan 16 ton kokainë, me një vlerë rruge prej afro 3.5 miliardë euro. Ishte kapja më e madhe e vetme e kokainës deri më tani në Gjermani. /AA

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara