Kulturë

Rritet numri i stafit, UBT-së i bashkohen edhe 50 profesorë

Publikuar

Krahas rritjes së vazhdueshme të studentëve, viti i ri akademik 2020/2021, e karakterizon UBT-në me staf të përforcuar akademik dhe profesional. Së fundmi, rreth 50 profesorë, prej tyre doktorë shkence të diplomuar në shtetet për zhvilluara të botës, i janë bashkuar institucionit më të përkushtuar ndaj aktiviteteve akademike dhe arsimore-edukative, UBT-së.

UBT përveç që vazhdon të jetë lider në arsimin e lartë jopublik dhe të ketë rol aktiv në shërbim të shoqërisë, mbetet një nga i vetmi institucion që përkrahë vazhdimisht zvogëlimin e papunësisë në vend.

Si rezultat, paralel me numrin e studentëve, edhe numri i stafit që punësohet në UBT vazhdon të rritet nga viti në vit, ku stafi i angazhuar ka grada të larta shkollimi dhe janë të përgatitur për të ndarë përvojat dhe ekspertizat e tyre profesionale me studentët.

Në bazë të raportit të Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK), UBT është institucioni numër një për nga numri i stafit të punësuar. UBT vitin e kaluar ka rritur numrin në rreth 1 mijë të punësuar, përfshirë staf akademik dhe administrativ. Numri i stafit që angazhohet në UBT, vazhdon të rritet nga viti në vit.

Kulturë

Yll Limani publikoi këngën “Kur t’kujtohet”

Publikuar

nga

Këngëtari i mirënjohur shqiptar, Yll Limani publikoi dje këngën e re “Kur t’kujtohet”. Për tekstin u përkujdes vetë artisti, po ashtu edhe për muzikën u përkujdes Ylli dhe Fatjon Miftari.

Miftari po ashtu është kujdesur edhe për producimin e këtij projekti të veçantë./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Kulturë

Anulohet festivali Glastonbury

Publikuar

nga

Festivali Glastonbury u anulua për të dytin vit me radhë për shkak të pandemisë COVID-19. Lajmi u konfirmua të enjten.

“Me shumë respekt, ne duhet t’ju njoftojmë se këtë vit festivali nuk do të mbahet”, thanë organizatorët e festivalit.

Tiketat mund të përdoren për vitin tjetër./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Art

Vdiq piktori Mustafa Arapi

Publikuar

nga

Piktori i njohur, Mustafa Arapi ka vdekur në moshën 71-vjeçare. Arapi ishte i infektuar me koronavirus.

“Sot në mesnatë, babi im u largua nga jeta! Drita, dielli, bota, shtylla e familjes sonë u shua. Ba! Dua të të kujtoj kështu të qeshur gjithmonë! Të duam përjetësisht”, ka konfirmuar vajza e tij, Dorina Arapi.

Ai u lind më 23 korrik 1950 në Tiranë. Ai u diplomua në Akademinë e Arteve në vitin 1979 për pikturë. Pas studimeve ai filloi të punonte si restaurues i veprave të artit bizantin në Institutin e Monumenteve të Kulturës në Tiranë.

Ka punuar si profesor në Akademinë e Arteve nga viti 1985 deri më 1991. Pastaj gjatë viteve 1993-2006 ishte shef i Departamentit të Punëve të Artit në Institutin e Monumenteve të Kulturës.

Vazhdo të lexosh

Bota

Yjet mblidhen para ceremonisë së inaugurimit të Joe Biden

Publikuar

nga

Lady Gaga do të performojë himnin kombëtar në ceremoninë e inaugurimit të presidentit të sapozgjedhur, Joe Biden.

Të martën, ylli i popit bëri një vizitë solemne në Capitol për t’u lutur për “një ditë paqeje për të gjithë amerikanët”, nën kupolën e famshme të ndërtesës.

Në Washington DC, Jennifer Lopez pozoi me anëtarët e Gardës Kombëtare./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara