Kronika e zezë

Rrahje masive në Prizren, theret një person e lëndohen disa të tjerë

Publikuar

Shtatë persona janë arrestuar sot gjatë orëve të para të mëngjesit në fshatin Nebregosht të Komunës së Prizrenit, për shkak të një rrahjeje masive që kishte ndodhur në një lokal.

Nga kjo rrahje masive, i therur me thikë ka mbetur një person, ndërsa disa të tjerë kanë marrë lëndime më të lehta.

“Ku të dyshuarit me automjete private janë sjell në emergjencën e spitalit rajonal ne Prizren për tretman mjekësor, i dyshuari S A ka pësuar lëndime më serioze, ku ka lëndime ne pjesët e Abdomenit (në bark) lëndimet janë shkaktuar nga një mjet i mprehët thikë, ndërsa të tjerë kanë lëndime te lehta e te cilëve ju është afruar ndihma mjekësore. Në vendin e ngjarjes njësitet policore kanë gjetur dhe konfiskuar një thikë ne cilësinë e provave materiale. Ku gjate përleshjes mes tyre është përdor thika”, thuhet në komunikatën e Policisë.

Policia ka njoftuar edhe për moshën dhe inicialet e të dyshuarve.

“A.SH i datëlindjes 1997, S.A i datëlindjes 1992. R.F i datëlindjes 1970, A.Z i datëlindjes 1991, H.Z i datëlindjes 2000, A.H i datëlindjes 1976 dhe E.R i datëlindjes 1995”, thuhet në komunikimin e Policisë.

Po ashtu është njoftuar prokurori kujdestar, i cili urdhëron që personat të ndalohen për 6 orë.

“Pas gjashte orëve te njëjtit janë intervistuar ne prezence te avokateve mbrojtës. Ngjarja ka rrjedh si pasojë e ndikimit te alkoolit dhe rasti ka ndodh i çastit. Me vendim të prokurorit të shtetit , te dyshuarit ndalet në qendrën e ndalimit për 48 orë. Rasti është duke u hetuar nga hetuesit e stacionit policor ne Prizren!”.

Kronika e zezë

Arrestohet i dyshuari për tentim vrasje në Prishtinë

Një i dyshuar për tentim vrasje është arrestuar gjatë të enjtes në Prishtinë.

Publikuar

nga

Sipas raportit të Policisë së Kosovës, ai është arrestuar për shkak se dyshohet se më 17 qershor të këtij viti kishte kryer veprat: vrasje në tentativë, armëmbajtje pa leje dhe dëmtim apo asgjësim i pronës.

Rasti kishte ndodhur në rrugën “Shaban Shala” në Prishtinë.

“Rr. Shaban Shala, Prishtinë 17:06.2021 – 21:30. Lidhur më veprat penale më 23.09.2021 është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar dhe i njëjti me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje”, thuhet në raport.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Vdes një person në Leposaviq, u rrotullua me makinë

Rasti ka ndodhur mesditën e së enjtes, ka bërë të ditur policia në raportin 24 orësh.

Publikuar

nga

Një person ka vdekur në Leposaviq, pasi ka humbur kontrollin mbi veturën dhe ka dalë jashtë rrugës duke u rrokullisur.

Vdekjen e viktimës e ka konstatuar ekipi mjekësor në vendngjarje, ndërkaq trupi i pajetë i viktimës me urdhër të prokurorit i është dorëzuar familjes.

“Leposaviq, 23.09.2021 – 11:05. Është raportuar se viktima mashkull kosovar derisa kishte qenë duke e drejtuar automjetin,  kishte humb kontrollin mbi drejtimin e tij, kishte dalë jashtë rrugës dhe ishte rrokullisur ku si pasojë kishte ndërruar jetë. Vdekjen e viktimës  e ka konstatuar mjeku në vendin e ngjarjes. Njësitë policore kanë dalë në vendin e ngjarjes, ndërsa trupi i pajetë i viktimës me urdhër të prokurorit ju ka liruar familjarëve”, ka bërë të ditur policia.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Gjendet një mjet shpërthyes në Drenas

Njësiti për deminim i FSK-së dhe KFOR-i e kanë bërë tërheqjen e mjetit.

Publikuar

nga

Policia e Kosovës ka njoftuar se një banor i Drenasit ka gjetur një mjet shpërthyese përgjatë kohës sa ishte duke kryer punime në rrugë.

Policia njofton se njësiti për deminim i FSK-së dhe KFOR-i amerikan e kanë bërë tërheqjen e mjetit.

“Rr. Ilaz Kodra, Drenas, 23.09.2021 – 14:00. Është raportuar se dëshmitari mashkull kosovar derisa kishte qenë duke kryer punime në rrugë kishte hasur në një mjet të dyshuar shpërthyes. Njësiti policor e ka bërë sigurimin e mjetit, kurse njësitë për deminim të FSK-së dhe KFOR-it Amerikan e kanë bërë tërheqjen e mjetit në mënyrë të sigurt”, thuhet në njoftim.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Raporti i FBI: Vrasjet u rritën me 30% gjatë vitit 2020

Të dhënat tregojë se 77% e krimeve të kryera u realizuan me armë zjarri.

Publikuar

nga

Një tjetër pasojë e pandemisë raportohet të jetë dhe rritja krimeve të dhunshme. Kështu shkruhet në raportin e fundit të FBI.

Sipas kësaj analize të Byrosë Kombëtare të Hetimit në Shtetet e Bashkuara vrasjet gjatë vitit 2020 janë rritur me rreth 30%.

Përkthyer në shifra, gjatë vitit që lamë pas u regjistruan 21 500 vrasje, ose 5000 më shumë. Me këto numra u tejkalua rekordi i vitit 1968 si dhe u shtuan krimet e dhunshme me 12% krahasuar me një vit më parë.

Të dhënat tregojë se 77% e krimeve të kryera u realizuan me armë zjarri.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara