Lajmet

“Rimëkëmbja e Kinës është e mirë për rritjen globale”

Shitjet me pakicë, një matës i rritjes së konsumit, u rritën me 3.5 për qind nga viti në vit.

Publikuar

Pas një fillimi të mirë të këtij viti, ekonomia kineze do të jetë e qëndrueshme me zhvillim të qëndrueshëm, duke i shtuar sigurinë rritjes globale të turbulluar nga trazirat, tha një zyrtar.

Flukset e pasagjerëve, logjistika dhe udhëtimet e biznesit në Kinë po normalizohen me shpejtësi, ndërsa kërkesa e brendshme është rikuperuar, tha Han Wenxiu, zëvendësdrejtor i zyrës së Komitetit Qendror për Çështjet Financiare dhe Ekonomike, duke përmendur treguesit kryesorë ekonomikë në dy muajt e parë.

Shitjet me pakicë të vendit, një matës i rritjes së konsumit, u rritën me 3.5 për qind nga viti në vit në periudhën janar-shkurt, duke përmbysur rëniet e vërejtura në tre muajt e mëparshëm.

Në këtë periudhë, prodhimi industrial i Kinës me vlerë të shtuar u rrit me 2.4 për qind nga viti në vit, ndërsa indeksi që mat prodhimin e industrisë së shërbimeve të vendit u rrit 5.5 për qind.

Me zbatimin e përshpejtuar të politikave mbështetëse, besimi i ndërmarrjeve dhe investitorëve po përmirësohet gjithashtu, tha Han.

Kina synon të zgjerojë ekonominë e saj me rreth 5 për qind në vitin 2023, sipas raportit të punës së qeverisë së saj.

Kontributi i ekonomisë së Kinës në rritjen ekonomike botërore ka tejkaluar mesatarisht 30 për qind në dekadën e fundit dhe shifra këtë vit do ta kalojë atë në vitin 2022, duke siguruar kërkesën e tregut dhe një shtysë të fortë për rimëkëmbjen globale, tha ai.

Han theksoi gjithashtu se Kina është proaktive në stabilizimin e zinxhirëve globalë industrialë dhe të furnizimit, zbutjen e rreziqeve financiare, tërheqjen e investimeve të huaja dhe mbështetjen e multilateralizmit.

Për të ringjallur më tej ekonominë, Kina do të bëjë më shumë përpjekje në modernizimin kinez për të kultivuar zhvillimin në afat të mesëm dhe afatgjatë, tha Han.

Kina do të zgjerojë bashkëpunimin ndërkombëtar të inovacionit dhe do të arrijë vetëbesim dhe forcë më të madhe në shkencë dhe teknologji, tha ai./UBTNews/

Lajmet

Hamasi në solidaritet me Iranin pas vdekjes së presidentit

Publikuar

nga

Hamasi ka shprehur solidaritetin e tij me shtetin e Iranit, pas përplasjes së helikopterit ku mbetën të vdekur presidenti, ministri i Jashtëm dhe disa zyrtarë të tjerë të lartë. Grupi militant tha se ndan dhimbjen me vëllezërit iranianë.

Grupi tha “se përplasja e helikopterit ka lënë të vdekur disa prej liderëve më të mirë iranianë që kishin një karrierë të shquar në rilindjen e Iranit”.

Grupi militant është në luftë me Izraelin që nga 7 tetori pas sulmit të tij tronditës në Izraelin jugor. Hamasi është një nga grupet e shumta militante të mbështetur dhe financuar nga Teherani, i cili ofron fonde, armë dhe trajnime./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Kurti: 600 mijë euro për Onkologjinë, investim substancial

Publikuar

nga

600 mijë euro është kostoja e renovimit të Klinikës së Onkologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). Bashkë me renovimin është shtuar edhe numri i shtretërve.

Në ceremoninë e përurimit të renovimeve të kësaj klinike, i pranishëm ishte edhe kryeministri Albin Kurti e ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia. Kryeministri Kurti, ka thënë se janë bërë renovime substanciale prej rreth 600 mijë eurosh në këtë klinikë dhe se krahas renovimeve, është shtuar edhe buxheti për blerjen e barnave.

“Kemi një investim substancial prej 600 mijë euro që e ka transformuar në mënyrë fort domethënëse për mjekët, infermierët, stafin mbështetës që janë gjithsej 70 por para së gjithash për pacientët. I kanë pasur 45 shterët e tash i kanë 60 shtretër. Dhe së shpejti do të jenë 110. Me aksliratorin e ri të cilin e kemi instaluar lista e pritjes është zero. Ky investim kap shifrën 1 milion e 444 mijë euro. Unë jam i lumtur që mora vesh se procesi i dhënies së vaksinës HPV-së i sëmundjes së kancerit të mitrës është duke shkuar mirë, lista esenciale e barnave është zgjedhuar dhe se buxheti është shtuar. Nga 24 milion euro në 60 milion euro. Në Kosovë qytetarët e Republikës blejnë 120 milion euro barna gjysmën e blejnë ata e gjysmën tjetër paguan shteti. Nga dy rezonanca magnetike vetëm këto tri vite janë edhe tri rezonanca të reja. Terapia tabletare tash ipet edhe në Prizren. Është një ditë e veçantë për pacientët, mjekët e stafin të cilët i falënderoj nga zemra”, ka thënë Kurti.

Nga ana tjetër ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka thënë se është shumë i lumtur pasi që tash pacientët marrin shërbime pa listë të pritjes.

“Shumë i lumtur e i gëzuar që një Klinikë kaq vitale për një grup të pacientëve tash e tutje do të marrin shërbime pa listë të pritjes. Falënderoj stafin e Klinikës së Onkologjisë të cilët kanë ndihmuar të rinovimin rrënjësor. Uroj të ketë më pak sëmundje të tilla. Rrallë kund edhe në rajon i kanë mundësitë të marrin shërbime të tilla modern”, ka thënë Vitia.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Tri ditë zie në Liban për presidentin dhe ministrin iranian

Publikuar

nga

Libani shpalli të hënën tri ditë zie kombëtare për presidentin dhe ministrin e jashtëm iranian, të cilët u vdiqën si pasojë e përplasjes së helikopteri gjatë natës pranë kufirit me Azerbajxhanin.

Grupi i armatosur i Libanit Hezbollah gjithashtu ka shprehur ngushëllimet e tij për dyshen.

“Libani ka shpallur tri ditë zie për vdekjen e presidentit iranian Ebrahim Raisi”, tha ministri i Jashtëm libanez Najib Mikati.

Hezbollahu me bazë në Liban, një nga forcat paraushtarake më të forta në Lindjen e Mesme konsiderohet padyshim partneri më i fuqishëm joshtetëror i Iranit.

Presidenti iranian Ebrahim Raisi vdiq në një aksident me helikopter në provincën e Azerbajxhanit Lindor të vendit, së bashku me Ministrin e Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian dhe zyrtarë të tjerë, njoftoi televizioni shtetëror iranian Press TV. Helikopteri u rrëzua të dielën në mjegull të dendur dhe ekipet e kërkimit luftuan për orë të tëra në terren malor dhe mot të keq. Vdekjet e disa prej liderëve më të lartë të vendit vijnë në një kohë trazirash në rajonin e gjerë, pasi lufta në Gaza ka përshkallëzuar tensionet./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Ministrja e Katarit për Zhvillim Social dhe Familje takohet me Osmanin

Publikuar

nga

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur në takim ministren për Zhvillim Social dhe Familje të Katarit, Maryam bint Ali bin Nasser Al-Misnad.

Nga ky takim, gazetarët janë lejuar të marrin pamje, ndërsa nuk është paralajmëruar ndonjë konferencë për media.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara