Shëndeti

Rëndësia e të ushqyerit shëndetshëm gjatë shtatzënisë

Publikuar

Si të ushqeheni shëndetshëm gjatë shtatzënisë, cilat ushqime preferohen e cilat jo, këto dhe më shumë detaje të tjera mund t’i ndiqni në intervistën e realizuar me nutricionisten Dafina Demolli.

Intervistën e plotë mund ta gjeni në YouTube:

Lifestyle

3 arsye pse duhet të konsumoni ujë detox në verë!

Publikuar

nga

Janë disa arsyeje pse duhet të konsumoni ujë detoc në verë, megjithatë këto tri janë më të rëndësishmet:

1- Hidraton trupin në temperaturat e larta gjatë kohës kur merrni rreze dielli.

2- Redukton ndjenjën e urisë, duke pasur një efekt pozitiv në eleminimin e konsumimit të ushqimeve jo të shëndetshme si fast food, sheqernave apo yndyrnave të tepërta.

3- Duke konsumuar sasi të madhe uji, reduktoni dhe konsumimin e pijeve alkoolike si birra apo koktejle të ndryshme.

Një trup i hidratuar është një trup i bukur, mos harroni!/neps

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Marrja e vitaminës D përmes suplementeve rezulton të jetë efikase

Publikuar

nga

Lodhja, dhimbja e kockave, dobësia e muskujve, ngërçet dhe ndryshimet e humorit janë vetëm disa nga shenjat që tregojnë se mund të keni mungesë të vitaminës D.

Përderisa ekspozimi ndaj diellit dhe dietat e shëndetshme mund t’ju ndihmojnë të prodhoni vitaminë D në trupin tuaj, shumë njerëz përfitojnë edhe nga suplementet për të ndihmuar në rritjen e niveleve të kësaj vitamine.

Jo e gjithë vitamina D është e njëjtë. Dy format e vitaminës D me të cilat shumë njerëz mund të jenë më të informuar janë vitamina D2 (ergocalciferol), e marrë nga maja ose kërpudhat, dhe vitamina D3 (kolecalciferol), e marrë nga burimet shtazore si peshku dhe të verdhat e vezëve. Por ekziston edhe një formë tjetër, e quajtur kalcifediol, shkruan eatthis.com, përcjell KlanKosova.tv

Kalcifedioli prodhohet kur D3 metabolizohet nga mëlçia dhe është forma e vitaminës D që qarkullon në gjak.

Meqenëse një shtesë kalcifediol nuk ka nevojë të përpunohet nga mëlçia, ajo mund të absorbohet drejtpërdrejt në qarkullimin e gjakut dhe në të gjithë trupin tuaj, gjë që e bën një shtesë kalcifedioli tri herë më efektive në ngritjen e niveleve të vitaminës D kur krahasohet me vitaminën D3 në një mikrogram të barabartë (mcg) bazë.

Për shkak se vitamina D është një vitaminë e tretshme në yndyrë, ajo mund të bllokohet në indet yndyrore. Kalcifedioli ka më pak të ngjarë të ndikohet nga yndyra e trupit sepse është më pak i tretshëm në yndyrë.

Hulumtimet kanë treguar se individët me peshë më të madhe trupore mund të përfitojnë nga përdorimi i kalcifediolit si burim i vitaminës D.

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Ushqimi i fermentuar zvogëlon inflamacionin dhe mbron nga kanceret

Këshilla nga ekspertët.

Publikuar

nga

Ushqimet e fermentuara, të tilla si kosi etj kanë qenë gjithmonë pjesë e kulturës sonë. Por ato janë bërë mjaft të njohura në dekadat e fundit, veçanërisht për shkak të përfitimeve shëndetësore që ato ofrojnë. Këto ushqime i kanë dhënë kuzhinës sonë një karakter të veçantë. Por a e dini se këto ushqime frenojnë inflamacionin dhe ofrojnë një numër përfitimesh për zorrën?

Ushqimet e Fermentuara treten më lehtë

Sipas dietologëve, ushqimet e fermentuara treten lehtë dhe mund të ndihmojnë në dy mënyra: E bën trupin të përdorë më pak energji dhe ndihmon në absorbimin më të mirë të lëndëve ushqyese. Përfitimi më i vlefshëm i ushqimeve të fermentuara është se pasi ato prishen lehtë, ushqyesit absorbohen më mirë nga trupi, i cili premton një biodisponibilitet më të mirë. Në këtë mënyrë, ushqimet e fermentuara janë në gjendje të japin përfitimet e ushqyesve të tillë si vitaminat dhe mineralet.

Shtypin bakteret e dëmshme në zorrë

Një numër bakteresh të dëmshme hyjnë në trup me ushqimin tonë, gjë që e bën trupin më të prirur ndaj zhvillimit të infeksioneve, gjë që komprometon edhe sistemin imunitar. Por falë ushqimeve të fermentuara kjo mund të pengohet. Ushqimet e fermentuara janë shumë të rëndësishme në shtypjen e infeksioneve dhe duke ndihmuar sistemin tonë imunitar.

Mbroni nga disa kancere

Ushqimet e fermentuara ulin efektin e kancerogjenëve kimikë, duke detoksifikuar kancerogjenët e marrë nga ushqimi. Gjithashtu, meqenëse ushqimet e fermentuara përmirësojnë sistemin imunitar, ato ndihmojnë në kontrollin e rritjes së qelizave kancerogjene në trup.

Një mik më i mirë intolerant ndaj laktozës

Intoleranca ndaj laktozës është paaftësia për të tretur në mënyrë adekuate sheqerin (laktozën) që gjendet në qumësht. Si rezultat, pas ngrënies ose pirjes së produkteve të qumështit, individët kanë diarre, gazra dhe fryrje. Por ne kemi disa lajme për njerëzit që janë intolerantë ndaj laktozës.

Produktet e fermentuara mund të konsumohen nga njerëzit me intolerancë ndaj laktozës. Produktet e qumështit të fermentuar janë në gjendje të konvertojnë laktozën në acid laktik. Acidi laktik i prodhuar gjeneron bakteret e veta që lëshojnë aminoacide dhe acide yndyrore me zinxhir të shkurtër (në tekstin e mëtejmë: SCFA). Përthithja e këtyre SCFA është shumë e dobishme pasi ato rrisin laktazën në zorrën e vogël dhe ndihmojnë në tretjen e laktazës.

Këshilla nga ekspertët

Ushqimet e fermentuara ndihmojnë në inflamacion dhe gjithashtu në përmirësimin e shëndetit tuaj të zorrëve. Edhe pse ushqimet e fermentuara mund të ofrojnë disa përfitime shëndetësore, njerëzit duhet të jenë të vetëdijshëm se ato mund të çojnë në probleme serioze shëndetësore te disa njerëz. Pra, sigurohuni që të konsultoheni me një mjek para se të bëni ndonjë ndryshim dietik në regjimin tuaj të përditshëm. /tvklan.al

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

A keni dëgjuar për shalqirin e verdhë?

Mësoni nga ndryshon nga i kuqi.

Publikuar

nga

Dr. Olga Korabliova, një eksperte ruse e të ushqyerit, zbuloi se cili shalqi është më i dobishëm për shëndetin, i kuqi apo i verdhi.

Në një intervistë me agjencinë ruse të lajmeve RIA Novosti, ekspertja tregon dallimet midis shalqirit të kuq dhe të verdhë, dhe cili përmban më shumë kalori dhe vitamina të nevojshme për trupin.

Ajo thotë, “100 gram shalqi i verdhë (pjepër) përmban 35 kg kalori, ndërsa shalqiri i kuq përmban vetëm 25 kilogramë. Shalqiri i verdhë të bën të ndihesh më i ngopur sepse përmban një sasi më të madhe të fibrave dietike të nevojshme për funksionimin e duhur dhe të rregullt të zorrëve, veçanërisht pasi pastron trupin dhe vërteton nivelin e kolesterolit. 100 gram shalqi të verdhë përmban 0.9 gram fibra dietike, ndërsa shalqiri i kuq përmban vetëm rreth 0.4 gram. (Një personi të rritur i duhen 25-30 gram fibra dietike në ditë)”.

Sipas saj, 100 gram shalqi i verdhë përmban 36 miligram vitaminë С, ndërsa në shalqirin e kuq është vetëm rreth 8 miligram. Kjo do të thotë se 200 gram shalqi të verdhë mund të hahen për të mbuluar nevojën ditore të trupit të kësaj vitamine, e cila vlerësohet për një qenie të rritur 70-100 miligramë. Kjo vitaminë është e nevojshme për sistemin imunitar, ndihmon në thithjen e hekurit dhe ndikon pozitivisht në lëkurë.

Eksperti shton, “Shalqiri i kuq përmban likopen, substanca që i jep ngjyrën e kuqe. Kjo substancë është një antioksidant dhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit të arteriosklerozës dhe sëmundjeve të zemrës. Ka studime, rezultatet e të cilave tregojnë se likopeni zvogëlon nivelin e depresionit, ankthit madje edhe dhimbje të kyçeve”.

Sipas saj, megjithatë, nuk është e mundur të thuhet përfundimisht se cila është më e dobishme për shëndetin, dhe ajo thotë, “Të dy përmbajnë vitamina dhe minerale të tilla si magnez, kalium dhe mangan. Por gjëja më e rëndësishme është të hani çdo ushqim në moderim, kështu që një racion nuk duhet të kalojë 200 gram, pasi në këtë rast, shalqiri i kuq nuk bëhet diuretik dhe shalqiri i verdhë nuk do të ketë efekt laksativ. Pastaj trupi do të marrë përfitimin maksimal prej tyre“./abcnews.al

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara