Aktualitet

Rama: Anëtarësimi në BE nuk është provim që mund të mashtrosh, duhet më shumë punë

Shqipëria zhvillon sot samitin BE-Ballkani Perëndimor.

Publikuar

Procesi i anëtarësimit në Bashkimin Evropian i Ballkanit Perëndimor nuk është një provim që mund të mashtrosh dhe rëndësia e tij është rritur për shkak të situatës gjeopolitike me të cilën përballet rajoni dhe blloku, tha Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në një intervistë ekskluzive për EurActiv.com.

Shqipëria zhvillon sot samitin BE-Ballkani Perëndimor ku liderët e bllokut 27 vendesh dhe gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor do të mblidhen së bashku me zyrtarë të Komisionit Evropian dhe Këshillit Evropian.

Kreu i qeverisë shqiptare foli për zgjerimin, tensionet rajonale dhe nevojën për të çuar përpara reformat për të garantuar autenticitetin e procesit të zgjerimit.

“Nuk duhet të harrojmë se procesi i integrimit është një proces individual, i bazuar në merita. Ne duhet të përmbushim standardet e kritereve të detyrave të shtëpisë dhe nuk është një provim që mund të mashtrosh. Edhe nëse profesorët janë shumë të prirur t’ju japin një rrugëdalje. Është në interesin tonë që ta bëjmë këtë provim siç duhet”, tha Rama.

I pyetur nëse mendon se qeveria e tij ka përgjegjësi për përparimin e ngadaltë në fushat kryesore, Rama pranoi se ishin bërë gabime.

“Me një vështrim prapa, ka gjithmonë gjëra që mund të ishin adresuar më mirë dhe gjithmonë ka probleme që mund të ishin trajtuar më mirë, pa dyshim”, tha ai, duke shtuar se ka iniciativa në vazhdim për të përmirësuar lirinë e medias.

Samiti i së martës do të zhvillohet mes protestave të drejtuara nga ish-kryeministri Sali Berisha, i cili akuzon qeverinë Rama për korrupsion dhe se nuk bën asgjë për të parandaluar emigracionin masiv.

Për sa i përket samitit, Rama beson se fakti që po mbahet jashtë Brukselit dhe në një vend jashtë BE-së, flet shumë për situatën aktuale në Evropë dhe një oreks të ripërtërirë për zgjerim.

“Vetëm fakti që kemi një samit në Tiranë – kush mund ta imagjinonte vetëm pak vite më parë, se BE-ja do të dilte nga perimetri i saj dhe Këshilli do të lëvizte në një vend jashtë BE-së për të pasur një samit. Dhe nuk është thjesht një manifestim, një ngjarje, është më shumë se kaq. Është një angazhim, është një mesazh”, tha ai.

Ai tha se pandemia, ndryshimet klimatike dhe më pas lufta ruse në Ukrainë, e kanë shtyrë BE-në të kuptojë më mirë rëndësinë gjeopolitike dhe strategjike të Ballkanit Perëndimor.

“Kjo tronditi Evropën… Unë shoh shumë më shumë interes, shumë më tepër ndërgjegjësim, ata e dinë shumë mirë që rajoni është i cenueshëm. Ata e dinë shumë mirë se rajoni ka ndikimin më të madh të Putinit në kontinent, që janë, le të themi, territoret serbe, Serbia dhe Republika Srbska e kështu me radhë”, tha Rama.

Aktualitet

Iraku dhe Arabia Saudite flasin për të rritur bashkëpunimin ekonomik

Kjo përkatësisht në investime dhe energji elektrike.

Publikuar

nga

Ministri i Jashtëm i Irakut të enjten bëri thirrje për më shumë bashkëpunim ekonomik me Arabinë Saudite, përkatësisht në investime dhe energji elektrike, gjatë një vizite në Bagdad nga homologu i tij saudit.

Fuad Hussein nuk përmendi rifillimin e bisedimeve midis Arabisë Saudite dhe rivalit të përhershëm Iranit — të ndërmjetësuar më parë nga Iraku — gjatë një konference të përbashkët shtypi.

“Kjo vizitë e rëndësishme vjen në një kohë të shënuar nga sfida të mëdha, kështu që është thelbësore të bisedohet dhe të diskutohet për këto sfida që prekin rajonin në tërësi”, tha Hussein, së bashku me Ministrin e Jashtëm saudit, Princin Faisal bin Farhan.

Huseini përshëndeti “bashkëpunimin” me Arabinë Saudite për naftën, veçanërisht brenda kartelit të OPEC./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

​Haradinaj në Lutjet e Mëngjesit: Historia jonë është e lavdishme sikurse miqësia e veçantë me Amerikën

“Tregimin për Kosovën duhet ta bëjmë ne, historia jonë është e lavdishme sikurse miqësia e veçantë me Amerikën”, shkroi ai.

Publikuar

nga

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj ka marrë pjesë sot në Lutjet e Mëngjesit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Haradinaj ka thënë se historia jonë është e lavdishme sikurse miqësia e veçantë me Amerikën.

“Në Lutjet e Mëngjesit, tash e shumë vite takoj miq amerikanë por edhe miq të tjerë ndërkombëtarë. U ndjeva mirë të filloj ditën në një ngjarje, ku marrin pjesë personalitete nga më shumë se 90 vende të botës. Tregimin për Kosovën duhet ta bëjmë ne, historia jonë është e lavdishme sikurse miqësia e veçantë me Amerikën”, ka shkruar Haradinaj në Facebook.

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

​Fillon pilot-projekti për lajmërimin e pensionistëve nëpër shtëpi

Sipas MF-së, ky shërbim ka filluar të zbatohet fillimisht në regjionin e Prishtinës.

Publikuar

nga

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve njofton se ka filluar me angazhimin ekipeve mobile për qëllim të lajmërimit të pensionistëve në dhe mbi moshën 85 vjeçare, nëpër shtëpitë/banesat e tyre në regjionin e Prishtinës (lajmërimet në shtëpi).

Sipas MF-së, ky shërbim ka filluar të zbatohet fillimisht në regjionin e Prishtinës (Komuna e Prishtinës, Fushë Kosovës, Drenasit, Lipjanit, Podujevës, Obiliqit dhe Graqanicës), si pilot-projekt, për të vazhduar më pastaj edhe në regjionet dhe grup moshat më tjera.

Në njoftimin e ministrisë së Financave thuhet se, paraqitja e kërkesës për këtë shërbim bëhet në adresën elektronike [email protected] dhe është e kufizuar vetëm pensionistët që:

a) Janë në apo mbi moshën 85 vjeçare (85+);

b) Janë pensionistë të regjionit të Prishtinës; dhe

c) Kërkesa është paraqitur së paku 7 (shtatë) ditë para datës kur pensionisti duhet të lajmërohet fizikisht pranë zyrave të Departamentit të Pensioneve.

Kërkesa mund të paraqitet individualisht nga pensionisti apo nga çdo preson tjetër që e bën në emër të pensionistit. Kërkesat e tilla janë të vlefshme vetëm nëse konfirmohet pranimi i shkresës elektronike, përndryshe kërkesa duhet të përsëritet.

Në kërkesë pensionistët duhet të paraqesin të dhënat si në vijim:

a) emri dhe mbiemri i pensionistit;

b) numri personal i pensionistit;

c) numri i telefonit të pensionistit (nëse ka – preferohet numër i mobilit);

d) numri i telefonit të një personi të afërt të pensionistit; dhe

e) adresa e banimit të pensionistit dhe përshkrimi shtesë lidhur me adresën.

Pensionistit do t’i konfirmohet që kërkesa është pranuar, dhe pas verifikimit të të dhënave sipas kritereve të përcaktuara më lartë do të njoftohet për realizimin e vizitës përafërsisht 24 orë më herët, përfshirë këtu edhe ditët e vikendit.

Pensionistët të cilëve nuk ju aprovohet kërkesa për shkak të mos plotësimit të kritereve, duhet të vazhdojnë të paraqiten për lajmërim tek zyrat e pensioneve.

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Nikki Haley është gati të hyjë në garën presidenciale të vitit 2024

Haley ka shërbyer si ambasadore e SHBA-së në Kombet e Bashkuara.

Publikuar

nga

Nikki Haley, ish-ambasadorja e SHBA-së në Kombet e Bashkuara dhe guvernatorja me dy mandate e Karolinës së Jugut, thuhet se është gati të njoftojë se po kërkon nominimin presidencial republikan për vitin 2024.

Gjatë kohës së saj si guvernatore e Karolinës së Jugut, znj. Haley zhvilloi një reputacion si një udhëheqëse miqësore me biznesin, e cila u fokusua në tërheqjen e kompanive të mëdha.

Edhe pse ajo mbështeti Senatorin e Floridës, Marco Rubio, në garën presidenciale republikane të vitit 2016, Trump i ofroi asaj një pozicion në kabinetin e tij si ambasadore e OKB-së pasi ai fitoi Shtëpinë e Bardhë.

Ajo shërbeu atje për dy vjet dhe, ndryshe nga shumë prej të emëruarve të hershëm të z. Trump, kurrë nuk pati një mosmarrëveshje publike me presidentin.

Megjithatë, znj. Haley kritikoi sjelljen e z. Trump deri dhe gjatë sulmit të 6 janarit 2021 në Kapitolin e SHBA-së. Një ditë pas trazirave, ajo tha në një fjalim se “veprimet e tij që nga dita e zgjedhjeve do të gjykohen ashpër nga historia”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara